Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Σεπτεμβρίου 02, 2014, 09:49:40 μμ

Αποστολέας Θέμα: ταξιδι στην Ιταλια  (Αναγνώστηκε 2977 φορές)

Αποσυνδεδεμένος billts

• Guzzi Crazy
ταξιδι στην Ιταλια
« στις: Ιουλίου 06, 2009, 02:51:48 πμ »
Πρόκειται να ταξιδέψω Ρωμη ,Φλωρεντία ,Σιέννα κλπ

Θα είναι το πρώτο μου ταξίδι στο εξωτερικο με μηχανή.

Να κλείσω απ τώρα ξενοδοχείο ή ό,τι βρω εκεί επιτόπου?

Μηπως έχει κανεις να μου προτείνει ξενοδοχείο με παρκινγ για την καλή μου,  απο δική του εμπειρία που να εμεινε ικανοποιημένος απο τιμή και απο καθαριοτητα τα βασικότερα.

Το παρκινγκ για το μοτόρι ειναι απαραίτητο λετε? κι αν όχι σε ποιές πόλεις?

Ευχαριστω!Καθε πληροφορια σας θα είναι  χρησιμη για μενα !
"Ωραίο" ειναι ό,τι αρέσει χωρίς συμφέρον.

Αποσυνδεδεμένος FANIS

• I Live Here
  • *
  • KEEP GUZZING!!!
    • Moto Guzzi Nevada Classic - Moto Guzzi V35 II
Re: ταξιδι στην Ιταλια
« Απάντηση #1 στις: Ιουλίου 06, 2009, 09:37:00 πμ »
Για Φλωρεντία μπορώ να σου πω hotel adriatico με κλειστό παρκινγ και κοντά στο ποτάμι. Μοντέρνο, πεντακάθαρο, στα 105 Ε όταν πήγαμε εμείς. Μείναμε 4 μέρες, παρκαρισμένο το όχημα στο γκαράζ, το κεφάλι ήσυχο και πηγαίναμε σε όλη τη φλωρεντία με τα πόδια γιατί είναι σε καλό σημείο. Βάλτο στο google να το δεις.
Ανάλογα με το πότε θα πας, καλύτερα ξενοδοχεία να κλείνεις από πριν, για να έχεις δυνατότητα επιλογής. Εμείς μια βραδιά δεν είχαμε κλείσει, βρήκαμε μεν αλλά δεν έχεις δυνατότητα επιλογής. ότι βρεις εύκαιρο θα κλέίσεις. Οπότε καλύτερα από πριν.
…ουδείς ασφαλέστερος εχθρός απ’ τον ευεργετηθέντα αχάριστο…

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #2 στις: Ιουλίου 06, 2009, 12:50:22 μμ »
Kαταρχην billts, συγχαρητηρια για την επιλογη των σημειων που θα επισκευτεις. Ενδεικνυνται απολυτα για 1η εξοδο απ την χωρα και ειναι και πανεμορφα. Ειδικα η κεντρικη Ιταλια που θες να πας Toscana, Marche, Umbria ειναι υπεροχες σε διαδρομες, πόλεις και sightseeing.

Προσωπικα θεωρω στην Ιταλια (εκτος νοτου), δεν χρειαζεσαι κατι ιδιαιτερο απο πλευρας ασφαλειας για την μηχανη. Σχεδον όλα τα ξενοδοχεια εχουν ιδιωτικους ή δημοσιους χωρους για παρκινγκ. Αν δε, μεινεις και σε καμμια κωμοπολη μικροτερη απ αυτες που αναφερεις -δεν εχει κανεναν φοβο.

Η μονη -ας πουμε ενσταση μου- για το ταξιδι ειναι η Ρωμη. ΕΙναι ενα ταξιδι απο μονη της η Ρωμη, μπορεις να το κανεις ανετα με αεροπλανο σε 3ημερο ή 4ημερο, και δεν ενδεικνυται για Stelvio φορτωμενο. Πολυς κοσμος συγχεει τα ταξιδια με μοτο και τα ταξιδια με αεροπλανο. Διαφορετικα πραγματα.Θα μπορουσες να αντικαταστησεις την Ρωμη πχ. με Πίζα και Ασιζη (Αγ.Φραγκισκος)που ειναι στα μερη που θα κινησαι. (δες κι εδω: viewtopic.php?f=43&t=32 )

Συνηθως δεν μενω μεσα στις μεγαλες πολεις αλλά καπου διπλα. Ενα στρατηγικο σημειο για να κανεις επισκεψεις σε Φλωρεντια, Σιεννα, Πιζα ειναι η πανεμορφη μεσαιωνικη κωμοπολη Volterra (hotel "La foresteria") κι απο εκει μπορεις να εξερευνησεις ολη την κεντροδυτικη Ιταλια
Παρομοια μεσαιωνικο/αναγεννησιακο, ειναι και το Urbino (hotel "La Meridiana"), που ειναι και 1 ωρα απ την Ανκόνα που προφανως θα ταξιδεψεις. Με εφαλτηριο το Urbino, βλεπεις τα παντα στην κεντροανατολικη Ιταλια.

Ξενοδοχεια θα βρεις παρα πολλα είτε κλεισεις τωρα, ειτε πας απο εκει. Το θεμα ειναι πως νιωθεις εσυ πιο χαλαρος. Σ αρεσει να ψαχνεις για ξενοδοχειο, ή σ αρεσει να φτανεις στις 7μμ ας πουμε, και να σε περιμενουν.
Γνωμη μου ειναι, αν δεν αλλαξεις πολλα ξενοδοχεια και εχεις μόνο 2-3, κλειστα απο τωρα. Εγω τουλαχιστον ετσι θα εκανα.

Ξενοδοχεια θα βρεις: http://www.booking.com και στο http://www.venere.com. Δες φωτο, δες σχολια πελατων, δες τιμες και κλεισε.

Καλα να περασετε!!  
Never ride faster than your guardian angel can fly

Αποσυνδεδεμένος bil

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
« Απάντηση #3 στις: Ιουλίου 06, 2009, 01:38:15 μμ »
Zordan επειδή σκέφτομαι και εγώ να κάνω ενα τέτοιο ταξίδι "αστραπή" στην κεντρική - βόρεια Ιταλία θα ήθελα να μιλούσαμε σε κάποια φάση χωρίς να ενοχλώ.
Στείλε ΠΜ πότε μπορείς να αφιερώσεις 5 - 10 λεπτά στο τηλ.
Ασε που σε χρειάζομαι και για κάτι άλλο ...   )
Θορυβώδης Εγκάρσιος Δικύλινδρος

Αποσυνδεδεμένος KTiNoS

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • TDM MONZA
« Απάντηση #4 στις: Ιουλίου 07, 2009, 10:36:27 πμ »
κατ αρχήν φίλε μου καλέ, το κλπ θα φέρει γενικές απαντήσεις !
 :bier:
Πες μου που παν όταν πεθαίνουν οι αλήτες…. ?

Αποσυνδεδεμένος Bicilindrico

• I Live Here
  • *
  • The Way the "V" is meant to Be...
« Απάντηση #5 στις: Ιουλίου 09, 2009, 07:55:08 πμ »
Κλείσε εκ των προτέρων ξενοδοχεία για να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο. Εκτός αν ταξιδέψεις μόνος...
Όπως λέει ο Zordan, η Βόρεια Ιταλία είναι πιο "ασφαλής" από την Νότια (δεν έχω πάει Νότο ποτέ), αλλά εγώ πάντα όταν ταξιδεύω στην Ιταλία φροντίζω η μοτοσικλέτα-όταν δεν την καβαλώ- να βρίσκεται σε περιγραγμένο χώρο, είτε δηλαδή σε πάρκινγκ κλειστό, είτε ανοικτό.
Φυσικά, καθώς ταξιδεύεις, εκ των πραγμάτων θα χρειαστεί κάπου να σταματήσεις, να πιείς ένα καφέ, να κάνεις μια βόλτα. Σε αυτήν την περίπτωση είναι επόμενο να μην μπορείς πάντα να πίνεις τον καφέ σου και να κάθεσαι να την βλέπεις απέναντι...Θα φροντίζεις να την παρκάρεις σε καλό μέρος, όχι απομονομένο, βάζοντας και ένα τουλάχιστον δισκλόκλειδο.

Καλύτερα γαϊδουρόδενε...παρά γαϊδουρογύρευε...

Καλά να περάσετε!
Αν θες να πάρεις ιδέες, διάβασε το ταξιδιωτικό μου στην Τοσκάνη.
Τι είναι η Μoto GUZZI μπαμπά;
Ό,τι και το τραγανό και ζουμερό λιπάκι στην άκρη της μπριζόλας παιδί μου