Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Οκτώβριος 21, 2014, 08:19:45 πμ

Αποστολέας Θέμα: ΚΤΕΟ δικύκλων. Πότε περνάμε ;  (Αναγνώστηκε 17036 φορές)

Συνδεδεμένος PanLampro

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Crazy
Απ: ΚΤΕΟ δικύκλων. Πότε περνάμε ;
« Απάντηση #45 στις: Απρίλιος 06, 2012, 12:05:33 μμ »
@ ΑLX
μια και εχεις ριξει πολυ χιλιομετρο και μαλλον εχει περάσει απο εδώ που βρίσκομαι:
GS 1150, μτχ Γερμανιας 2002, πρώτη αδεια Ελλαδα 08/10/2004
στα 120.000km με συσταση του μηχανικού μου (εκτος εξουσιοδοτημένου δικτυου), άλλαξα λαδια από ορυκτελαιο 20W50 σε ημισυνθετικό 15W50, για καλύτερη λίπανση και για να καιει λιγότερο (?!)
Παραδοξο λεει, αλλα δοκιμασμένο: παρότι λεπτοτερο, καιγεται λιγότερο ισως και καθόλου (λέει).
Ομως: (και φτανω στην ερώτηση)
Αμεσως με την αλλαγη, εκτός από μαλακοτερη λειτουργία, αλλαζει ο ηχος (ψιλοαναμενόμενο)
και ΞΑΦΝΙΚΑ, ο αριστερός κυλινδρος στο ρελαντί ακουγεται να χτυπαει κατι σαν βαλβιδες αλλα οχι οπως στη προαναφλεξη, πιο καθαρά - αραιά και λιγότερο σκληρά.
Διαγνωση (όλα - λέει - το κανουν καπου εκει στα 120.000Km), ευτυχώς που αλλαξαμε λαδια τώρα και ακουστηκςε πιο καθαρα: λιωμένη ή σπασμένη γλύστρα καδενας και βαραει η καδενα.
Χειρουργειο λεει , κατεβασμα μοτερ και  καμποσα κατοσταρικα λεει και θα δουμε τι μπορουμε να γλυτώσουμε ...
Οντως θελει κατεβασμα? και
(???)  η μαμα δεν προβλεπει αντικατασταση πχ στα 100 ή εστω στα 120000km
Μήπως παμε για γδυσιμο?
Ξερεις κατι σχετικό? 
Θα με φάει η περιέργεια...
Τί είναι μετά την επόμενη στροφή?

Αποσυνδεδεμένος ALX

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
  • ©2002-2014
    • R1150GS
    • facebike.gr
« Απάντηση #46 στις: Απρίλιος 06, 2012, 01:43:36 μμ »
Χμμμμ... κι εμένα έτσι μου έλεγαν (άνοιγμα κεφαλές κτλ) αλλά δεν πείστηκα. Εμένα άλλο μου ακουγόταν, κι όχι γλίστρες κτλ. Εγώ το καταλάβαινα για τεντωτήρα καδένας και δεν έκανα λάθος. Ήταν αυτός τελικά. Πήγα τον αγόρασα μόνος μου, κάθισα και τον άλλαξα, και ως δια μαγείας, τέλος τα θορύβια.
Οπότε το πιθανότερο είναι να είναι ο τεντωτήρας και όχι γλίστρα που σου λένε. H γλίστρα κάνει άλλο θόρυβο.... σαν σύρσιμο κι όχι τακ τακ.

Τα συμπτώματα που είχα εγώ, ήταν να χτυπάει ένα τακ τακ τακ στο ρελαντί και μόνο όταν ήταν ζεστό το μηχανάκι. Κρύο δεν μου το έκανε.
Μπορείς να το τσεκάρεις αυτό βάζοντας ένα μακρύ κατσαβίδι πάνω στην βίδα του τεντωτήρα (είναι πίσω από το σώμα του ψεκασμού...θα την δεις σαν τάπα με κλειδί 17 νομίζω) και πάνω στο χερούλι του κατσαβιδιού βάλε το αυτί σου να πατάει στο εξωτερικό μέρος εκεί που κάποιοι βάζουν και σκουλαρίκι (στο σημείο που είναι η τρύπα του αυτιού... αν καταλαβαίνεις που λέω)
Το κάνεις δηλαδή σαν στηθοσκόπιο για να ακούσεις καθαρότερα το θόρυβο.
Θα ακούσεις πιθανότατα ένα έντονο τακ τακ τακ το  οποίο είναι από τον τεντωτήρα.

Τώρα πρόσεξε κάτι. Ο μαμά τεντωτήρας που μπαίνει από το εργοστάσιο, είναι τρία τεμάχια. Το σώμα... το ελατήριο και το έμβολο. Εγώ δεν έβαλα αυτόν, αλλά ένα άλλον καλύτερο που έβγαλε αργότερα η BMW, οποίος αποτελείται από δύο τεμάχια. Το σώμα και το έμβολο. Αυτός δεν έχει ελατήριο γιατί δουλεύει με την πίεση του λαδιού και δεν παθαίνει σχεδόν ποτέ ξανά τίποτα.
Το κόστος σώματος και εμβόλου, ήταν 68€ (να πάρεις και φλατζάκι καινούριο)
Για να τον αλλάξεις, πρέπει να βγάλεις το σώμα του injection ώστε να σου δώσει πρόσβαση. (εύκολο είναι)
Toν αλλάζεις, ξαναβάζεις το σώμα του ψεκασμού και είσαι έτοιμος με 68€ κόστος.

Πάρε κι έναν φωτο-οδηγό από το advrider να δεις πως γίνεται. Εκεί θα βρεις μέχρι και τον κωδικό του νέου τεντωτήρα. http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=69360
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 06, 2012, 01:45:59 μμ από ALX »
13- (ΔΕΚΑΤΡΙΑ και παύλα)™  :bier:

Συνδεδεμένος PanLampro

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Crazy
« Απάντηση #47 στις: Απρίλιος 06, 2012, 02:11:19 μμ »
@ ALX
Άκριβεστατη περιγραφή αυτού που ακούω (σαφώς σαφέστερη της δικής μου  :hehe:)
πληρεστατο το manual
Aν και κουλος - ανασφαλής λεω να το δοκιμάσω...
Πολλα ευχαριστώ
Ελπιζω να σε δώ τελικά  στο Ναυπλιο, θα σου πω πως τα πήγα...
Θα με φάει η περιέργεια...
Τί είναι μετά την επόμενη στροφή?

Αποσυνδεδεμένος FANIS

• I Live Here
  • *
  • KEEP GUZZING!!!
    • Moto Guzzi Nevada Classic - Moto Guzzi V35 II
« Απάντηση #48 στις: Απρίλιος 06, 2012, 08:48:36 μμ »
Αλεξ ευχαριστούμε για το κατεβατό, χρήσιμες πληροφορίες από πρώτο χέρι....
ότι νάναι είναι και το κράτος και τα Κτεο και τα υπουργεία...

Παίδες... μπορντέλο κράτος, ο καθένας ας κάνει ότι νομίζει...

εγώ προσωπικά ό,τι είχα να πω το είπα.  moto~
…ουδείς ασφαλέστερος εχθρός απ’ τον ευεργετηθέντα αχάριστο…

Αποσυνδεδεμένος Dakota

• I Live Here
  • *
    • 1200sport & YBR 125
    • Του Μήτσου το μπλοκάκι
« Απάντηση #49 στις: Απρίλιος 06, 2012, 09:20:17 μμ »
Δηλαδή για το YBR που έχει 25€ τέλη κυκλοφορίας θα πληρώσω 35€ για κτεο?

Βρε ουστ.

Αποσυνδεδεμένος labros

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Fetish
« Απάντηση #50 στις: Μάιος 18, 2012, 03:10:59 μμ »
Για την Αττική
http://www.patt.gov.gr/main/index.php?option=com_content&view=article&id=4504%3A2012-04-25-15-24-28&catid=3%3A2008-09-06-21-42-59&Itemid=31&lang=el

.... απο που θα περασω το μπιγκουλα μου λετε  :hehe: :hehe:

One Man Piston Show

Αποσυνδεδεμένος FANIS

• I Live Here
  • *
  • KEEP GUZZING!!!
« Απάντηση #51 στις: Μάιος 18, 2012, 03:15:51 μμ »
ΚΤΕΟ μόνο αν χρειάζεται για μεταβίβαση...

αλλιώς κλάϊν...

:luigi: :boo

Αποσυνδεδεμένος sailroad

• Guzzi Fetish
    • MG STELVIO 1200
« Απάντηση #52 στις: Μάιος 18, 2012, 03:22:37 μμ »
Εμένα είναι του 2009  :moon: :ha: :ha:

Το πρόστιμο λέει 400€

Γιατι οι αετοι δεν υπαρχουν στους δρομους???

Αποσυνδεδεμένος labros

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Fetish
« Απάντηση #53 στις: Μάιος 18, 2012, 03:43:32 μμ »
Πρόστιμα Τροχαίας για ΚΤΕΟ & Κάρτα Καυσαερίων
Για ανέλεγκτο από ΚΤΕΟ όχημα, το πρόστιμο ανέρχεται στα 400 ευρώ, με δυνατότητα μείωσης στα 50 ευρώ αν εντός 10 ημερών οι ιδιοκτήτες ελέγξουν τα οχήματα τους στα ΚΤΕΟ και προσκομίσουν δελτίο ΚΤΕΟ σε ισχύ.
Για Κάρτα καυσαερίων, έως 200 ευρώ ανάλογα με την εκπομπή ρύπων και την ισχύ ή όχι της κάρτας. Σε περιπτώσεις οχημάτων που διαπιστώνεται ότι παρ’ όλο που διαθέτουν κάρτα εκπέμπουν υπερβολικούς ρύπους, παράλληλα με το πρόστιμο ακυρώνεται και η φέρουσα κάρτα καυσαερίων και ο ιδιοκτήτης του οχήματος υποχρεούται για την επανέκδοση.

One Man Piston Show

Αποσυνδεδεμένος ashton

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
    • http://ashtonhar.blogspot.com
« Απάντηση #54 στις: Οκτώβριος 16, 2012, 08:38:01 μμ »
Δικυκλα με πινακίδα Αττικής, 1ης κυκλοφορίας μέχρι 30-12-98, περνάνε ΚΤΕΟ μέχρι τέλος έτους .

Η σχετική ανακοίνωση από την περιφέρεια Αττικής

http://www.patt.gov.gr/main/index.php?option=com_content&view=article&id=4504%3A2012-04-25-15-24-28&catid=3%3A2008-09-06-21-42-59&Itemid=31&lang=el

Πρόσκληση για τεχνικό έλεγχο δίκυκλων μοτοσυκλετών με έδρα την Περιφέρεια Αττικής    Εκτύπωση   

Από τη Γενική Δ/νση Μεταφορών & Επικοινωνιών της Περιφέρειας Αττικής ανακοινώνεται ότι προσκαλούνται για τεχνικό έλεγχο οι δίκυκλες μοτοσυκλέτες, ανεξαρτήτως κυβισμού, στην άδεια κυκλοφορίας των οποίων αναγράφεται ως διεύθυνση κατοικίας ή ως έδρα της επιχείρησης η Περιφέρεια Αττικής, σύμφωνα με τον παρακάτω πίνακα:

ΑΡΙΘΜΟΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ

ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΕΛΕΓΧΟΥ

Όλες οι μοτοσυκλέτες που ταξινομήθηκαν (ημερομηνία 1ης άδειας κυκλοφορίας) έως και 30-12-1998 στην Περιφέρεια Αττικής (πρώην Νομαρχίες Αθηνών, Πειραιώς, Ανατολικής Αττικής, Δυτικής Αττικής) ή σε άλλη περιοχή της χώρας και σήμερα έχουν άδεια κυκλοφορίας που έχει εκδοθεί στην Περιφέρεια Αττικής και δεν έχουν υποστεί τεχνικό έλεγχο

Από 30-04-2012 έως 30-12-2012

1. Οι δίκυκλες μοτοσυκλέτες, που έχουν αντικαταστήσει ή θα αντικαταστήσουν τον αριθμό κυκλοφορίας τους, υποχρεούνται να προσέλθουν για τεχνικό έλεγχο σύμφωνα με τον πρώτο αριθμό κυκλοφορίας που τους είχε χορηγηθεί.

2. Οι εκπαιδευτικές μοτοσυκλέτες υπόκεινται σε ετήσιο περιοδικό έλεγχο.

3. Δίκυκλες μοτοσυκλέτες με έδρα ή διεύθυνση κατοικίας ιδιοκτήτη που ανήκει σε άλλη Περιφέρεια της χώρας, στην οποία έχει εκδοθεί πρόγραμμα πρόσκλησής τους για τεχνικό έλεγχο και οι οποίες κυκλοφορούν στην Περιφέρεια Αττικής υποβάλλονται σε τεχνικό έλεγχο σύμφωνα με το πρόγραμμα πρόσκλησης της περιφέρειας στην οποία ανήκει η έδρα τους.

4. Όσες δίκυκλες μοτοσυκλέτες όφειλαν πριν από την ημερομηνία ταξινόμησής τους στην Περιφέρεια Αττικής να έχουν ήδη προσκομιστεί για τεχνικό έλεγχο σύμφωνα με την πρόσκληση της προηγούμενης έδρας τους και δεν προσήλθαν για τεχνικό έλεγχο θα ελέγχονται ως εκπρόθεσμες.

Ο αρχικός ή περιοδικός τεχνικός έλεγχος πραγματοποιείται κατόπιν προηγούμενης συνεννόησης με τα εξουσιοδοτημένα ΙΚΤΕΟ.

Ο κάτοχος οχήματος, ο οποίος δεν το προσκομίζει για τον περιοδικό τεχνικό έλεγχο εντός της καθοριζόμενης προθεσμίας τιμωρείται σύμφωνα με το άρθρο 86 του Κ.Ο.Κ. και υπόκειται σε πρόσθετο ειδικό τέλος σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις.

asotosios

• Επισκέπτης
« Απάντηση #55 στις: Οκτώβριος 16, 2012, 10:02:42 μμ »
εμενα εχει πινακιδες κορινθου τι πρεπει να κανω...???

Αποσυνδεδεμένος VAS

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ο θείος Νώντας...
    • 1000 SP, california 1100
« Απάντηση #56 στις: Οκτώβριος 16, 2012, 11:05:03 μμ »
Eυγένιε δεν παιζει ρόλο η πινακίδα...ο τόπος διαμονής του ιδιοκτήτη και ο οποιος αναγράφεται στην άδεια μετράει  :thumbsup:

Πρόσκληση για τεχνικό έλεγχο δίκυκλων μοτοσυκλετών με έδρα την Περιφέρεια Αττικής    Εκτύπωση   

Από τη Γενική Δ/νση Μεταφορών & Επικοινωνιών της Περιφέρειας Αττικής ανακοινώνεται ότι προσκαλούνται για τεχνικό έλεγχο οι δίκυκλες μοτοσυκλέτες, ανεξαρτήτως κυβισμού, στην άδεια κυκλοφορίας των οποίων αναγράφεται ως διεύθυνση κατοικίας ή ως έδρα της επιχείρησης η Περιφέρεια Αττικής, σύμφωνα με τον παρακάτω πίνακα:

ΑΡΙΘΜΟΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ

ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΕΛΕΓΧΟΥ

Όλες οι μοτοσυκλέτες που ταξινομήθηκαν (ημερομηνία 1ης άδειας κυκλοφορίας) έως και 30-12-1998 στην Περιφέρεια Αττικής (πρώην Νομαρχίες Αθηνών, Πειραιώς, Ανατολικής Αττικής, Δυτικής Αττικής) ή σε άλλη περιοχή της χώρας και σήμερα έχουν άδεια κυκλοφορίας που έχει εκδοθεί στην Περιφέρεια Αττικής και δεν έχουν υποστεί τεχνικό έλεγχο

Όπως είχε πει ενας γνήσιος Guzzista πριν τον διώξει το καθεστώς : "Καιμε βενζίνη, οι υπόλοιποι καίνε το σάλιο τους!"

Αποσυνδεδεμένος ashton

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
    • http://ashtonhar.blogspot.com
« Απάντηση #57 στις: Οκτώβριος 16, 2012, 11:23:59 μμ »
Άντε να τρέχω τώρα το SR για κτεο ..

Αποσυνδεδεμένος aris xj

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Lover
  • **
« Απάντηση #58 στις: Οκτώβριος 17, 2012, 09:10:16 πμ »
εμενα εχει πινακιδες κορινθου τι πρεπει να κανω...???

εσυ απλα να βγαλεις το κρανος και να σε δουνε.....!
στους φιλους που δε προλαβα να δω
κανω κοντρες με τον μαρινοπουλο...!

Αποσυνδεδεμένος FANIS

• I Live Here
  • *
  • KEEP GUZZING!!!
« Απάντηση #59 στις: Οκτώβριος 30, 2012, 08:30:16 μμ »
http://www.newsbeast.gr/car/arthro/435887/i-gallia-aporriptei-ton-etisio-elegho-kteo-gia-motosikletes/

Εμείς είμαστε Ευρω-πέ0ι και μας αρέσει να πληρώνουμε.   :luigi: