Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Ιουνίου 03, 2020, 05:45:35 πμ

Αποστολέας Θέμα: Moto Guzzi  (Αναγνώστηκε 2421 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Λύκος

• Guzzi Lover
  • **
Moto Guzzi
« στις: Ιουλίου 07, 2009, 05:24:36 μμ »
Σκεφτηκα να γραψω κατι μην ερθω με αδεια χερια... κατι για Moto Guzzi ας πουμε. Και το πρωτο που μου ηρθε στο μυαλο ηταν γιατι θα διαλεγα ενα Guzzi. Για ποιο σκοπο; Υπαρχουν δεκαδες μηχανακια / μαρκες / μοντελα κι ολα κανουν λιγοτερο ή περισσοτερο κατι απ ολα καλα, κατι μετρια και κατι ασχημα. Και υπαρχουν και τα Χαρλευ. Αλλα πλατιασαμε με τα Χαρλευ. Κυριολεκτικα.

Γιατι λοιπον θα ηθελα ενα Guzzi ?

Χμμ... βασικα παντα πιστευω ενδομυχα οτι μ ενα Guzzi θα καταληξω την 'καριερα' μου και πολυ πιθανος υποψηφιος ειναι το V7. Για να δουμε λοιπον...

Δε θα το επαιρνα για να παω γρηγορα, γι' αυτο υπαρχουν τα γιαπωνεζικα crotch rockets. Ουτε για μεγαλο ταξιδι σε autobahn ή κατι αναλογο. Ουτε για την πολη.

Θα το επαιρνα αβλεπη ομως για να κανω αυτο που μ αρεσει περισσοτερο. Βολτα με μοτοσυκλετα. Με κραδασμους, για να καταλαβαινω οτι δεν ειμαι σε Βολβο αλλα σε μηχανη. Με σβελτο ρυθμο αλλα αρκετο για να νιωθω τα παντα γυρω μου. Γρηγορα αλλα χωρις το αγχος να αποδειξω οτιδηποτε στον οποιοδηποτε. Με το μοτερ να γουργουριζει για ν' ακουω ηχο μοτοσυκλετας οχι ραπτομηχανης στις 12,000.

Και τελος θα ηταν αυτη που θα χαζευα να κοιταω οταν κατεβαινα. Ναι, αν με ρωτουσε καποιος 'τι ειναι μοτοσυκλετα' μαλλον θα του ελεγα να βολταρει ενα Γκουτσι, οχι κατι αλλο.

Γιατι μπορει να σου αρεσει το νεο μουτρο του CBR μπορει και οχι. Μπορει να τη βρισκεις με το σουλουπι του Aprilia V μπορει και οχι. Μπορει να γουσταρεις τις δηθεν προχωρημενες εξατμισεις του B King μπορει και οχι. Γουστα ειν' αυτα.

Αλλα αν δε σ' αρεσει το V7 δε σ' αρεσουν οι μοτοσυκλετες.

Καλησπερα ειπα;
Come to the dark side. We have cookies.

Αποσυνδεδεμένος guzzonord

• Guzzi Maniac
  • Αποκομμένο μέλος
Re: Moto Guzzi
« Απάντηση #1 στις: Ιουλίου 07, 2009, 05:43:34 μμ »
Δικό μας είσαι Λύκε και σε παρεξήγησα  :rasta:

Αποσυνδεδεμένος LEONTAS

• Guzzi Let Me Be
  • *
« Απάντηση #2 στις: Ιουλίου 07, 2009, 06:17:41 μμ »
Παράθεση από: "guzzonord"
Δικό μας είσαι Λύκε και σε παρεξήγησα  :rasta:

μαλλον και γω,  :mg:
telephono  6980852381

FANIS

• Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Ιουλίου 07, 2009, 06:22:50 μμ »
Λύκος, ο καλύτερος φίλος του............bil !!!
 :lol:   :D

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #4 στις: Ιουλίου 07, 2009, 06:25:53 μμ »
Παράθεση από: "Λύκος"
Δε θα το επαιρνα για να παω γρηγορα, γι' αυτο υπαρχουν τα γιαπωνεζικα crotch rockets. Ουτε για μεγαλο ταξιδι σε autobahn ή κατι αναλογο. Ουτε για την πολη.

Θα το επαιρνα αβλεπη ομως για να κανω αυτο που μ αρεσει περισσοτερο. Βολτα με μοτοσυκλετα. Με κραδασμους, για να καταλαβαινω οτι δεν ειμαι σε Βολβο αλλα σε μηχανη. Με σβελτο ρυθμο αλλα αρκετο για να νιωθω τα παντα γυρω μου. Γρηγορα αλλα χωρις το αγχος να αποδειξω οτιδηποτε στον οποιοδηποτε. Με το μοτερ να γουργουριζει για ν' ακουω ηχο μοτοσυκλετας οχι ραπτομηχανης στις 12,000.

Και τελος θα ηταν αυτη που θα χαζευα να κοιταω οταν κατεβαινα. Ναι, αν με ρωτουσε καποιος 'τι ειναι μοτοσυκλετα' μαλλον θα του ελεγα να βολταρει ενα Γκουτσι, οχι κατι αλλο.

Tα 'πες όλα!

Γιατι μπορει να σου αρεσει το νεο μουτρο του CBR μπορει και οχι. Μπορει να τη βρισκεις με το σουλουπι του Aprilia V μπορει και οχι. Μπορει να γουσταρεις τις δηθεν προχωρημενες εξατμισεις του B King μπορει και οχι. Γουστα ειν' αυτα.

Αλλα αν δε σ' αρεσει το V7 δε σ' αρεσουν οι μοτοσυκλετες.

Καλησπερα ειπα;

τι μου θυμισες.... viewtopic.php?p=609#p609
Never ride faster than your guardian angel can fly

v11cafe

• Επισκέπτης
« Απάντηση #5 στις: Ιουλίου 07, 2009, 06:56:26 μμ »
crotch rocket???? πως το ειπες?????...καλοοοοο!!!!!!
Τα Guzzi  δεν ειναι κριτσινια, η  δυναμη στον crotch ασκειται σε αλλη κατευθυνση :thumbsup:

Αποσυνδεδεμένος Λύκος

• Guzzi Lover
  • **
« Απάντηση #6 στις: Ιουλίου 07, 2009, 07:34:24 μμ »
Παράθεση από: "v11cafe"
crotch rocket???? πως το ειπες?????...καλοοοοο!!!!!!
Τα Guzzi  δεν ειναι κριτσινια, η  δυναμη στον crotch ασκειται σε αλλη κατευθυνση :thumbsup:

Crotch rocket εχει επικρατησει να λεγεται ψιλο-υποτιμητικα κυριως απο αμερικανακια χαρλεοαναθρεμενα το μεσο τζαπαν 600αρι-1000αρι τουμπανο εδαφους-εδαφους με τα 150φευγα αλογα

Road67

• Επισκέπτης
« Απάντηση #7 στις: Ιουλίου 07, 2009, 08:41:48 μμ »
Βολτα με μοτοσυκλετα. Με κραδασμους, για να καταλαβαινω οτι δεν ειμαι σε Βολβο αλλα σε μηχανη.
+ 1100!!

Καλώς ήρθες   :bier:

Αποσυνδεδεμένος bil

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
« Απάντηση #8 στις: Ιουλίου 07, 2009, 10:18:58 μμ »
Λυκος εμιλησες εις την ψυχη μου !
Για την βουσετ (κατα την ζορντανια διαλεκτο) θελω να γραψω ενα δοκιμιο μοτοσυκλετας.
Τετοιο δεσιμο με μηχανη δεν το περιμενα ποτε.

Για την μαρκα ειμαι σχεδον σιγουρος πως στην ερωτηση "τι μηχανη εχεις ;" οι περισσοτεροι θα απαντανε "ενα moto guzzi" και οχι το μοντελο οπως συμβαινει σε αλλες μαρκες γιατι ειναι και περυφανια να εχεις ενα απο τα παιδια του Mandello !
Θορυβώδης Εγκάρσιος Δικύλινδρος

Αποσυνδεδεμένος Λύκος

• Guzzi Lover
  • **
« Απάντηση #9 στις: Ιουλίου 07, 2009, 10:51:56 μμ »
M αρεσει η σημειολογια:

Τεχνικα (Λαδια, ξυδια κτλ): 1284 ποστ  :race:

Ελαααα παμε γερααααααααα   :bier:

Αποσυνδεδεμένος Corvo

• Guzzi Maniac
« Απάντηση #10 στις: Ιουλίου 08, 2009, 01:35:22 πμ »
λυκο καλη αρχη εδω...
μου ειχαν λειψει τα κειμενα σου φιλε!
Αλεξανδρος

Αποσυνδεδεμένος Bicilindrico

• I Live Here
  • *
  • The Way the "V" is meant to Be...
« Απάντηση #11 στις: Ιουλίου 09, 2009, 05:33:10 μμ »

action: Ο Δημήτρης ψάχνει να βρει το ανθρωπάκι που προσκυνάει. (αλλά δεν το έχει το μενού).

Και να συμπληρώσω

10 ΛΟΓΟΙ για να ΚΑΒΑΛΑΣ ένα GUZZI

1, They are pretty easy to tune, modify and fix
2, Reasonable resale if you buy the right models
3, You get to meet lots of other nutters on them
4, It's fun to point out to Harley riders the correct placement of a V-Twin
5, The tappet noise drowns out most complaints from the back seat
6, Reliability of a Boxer Twin, but with the fun engineered in, not out
7, No chain, clean hands (sorta)
8, Good spares supply, both aftermarket and factory if you can afford it
9, Great brakes from about '76 on
10, Who needs ten reasons?