Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Ιούνιος 24, 2017, 06:43:30 μμ

Ψηφοφορία

Που και Πότε πήρε την πρώτη του συμμετοχή σε αγώνα το V8;

Στην Senigallia το 1955, στα πλαίσια ενός Italian nationalmeeting
2 (33.3%)
Στην Imola, το 1956 στο 500cc Gold Cup Race
3 (50%)
Στην Monza, το 1955 στο Italian Grand Prix
0 (0%)
Στην Σικελία το 1957, στο Italian Senior Championship
1 (16.7%)
Στο Isle of Man, καττηγορία Senior TT 1957
0 (0%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 4

Η ψηφοφορία έληξε: Ιούλιος 27, 2009, 04:59:09 μμ

Αποστολέας Θέμα: Νίκη του V8  (Αναγνώστηκε 4589 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Bicilindrico

• I Live Here
  • *
  • The Way the "V" is meant to Be...
Νίκη του V8
« στις: Ιούλιος 27, 2009, 04:59:09 μμ »
Θυμάστε τίποτα ή σας βάρεσε η ζέστη! Προσοχή, το τεστ δεν ενδείκνυται για τους Αδιάβαστους.
Τι είναι η Μoto GUZZI μπαμπά;
Ό,τι και το τραγανό και ζουμερό λιπάκι στην άκρη της μπριζόλας παιδί μου

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
Re: Νίκη του V8
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 27, 2009, 06:11:04 μμ »
Δημητρη,...αλλαξε tuning ερωτησεων σε παρακαλω.
http://www.motopaedia.com/Bikes/guzzi_v8_1955__1957.htm

D
Never ride faster than your guardian angel can fly

v11cafe

• Επισκέπτης
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 27, 2009, 08:41:19 μμ »
Καποιος δεν διαβασε πολυ  :D

FANIS

• Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 27, 2009, 08:46:33 μμ »
Εγώ πάντως imola ψήφισα... καλά έκανα?

Περνάω????

:D

• I Live Here
  • *
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 27, 2009, 09:09:12 μμ »
Παιδιά μόνο 3 ψήφοι;
Τι έγινε;

Άντε για να δούμε...

Zordy θα δείξει....Οι άλλοι δύο (v11-Fanis) έχουν διαφορετική άποψη...αλλά είναι άραγε η σωστή..;

ΨΗΦΙΣΤΕ!

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 27, 2009, 09:37:04 μμ »
The facts told by Ken Kavanagh:  :D

Τωρα τι μου λετε εσεις....i m listening it ultra verese.   :rasta:

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 28, 2009, 01:56:16 πμ »
ooπππς...ΑΝΑΣΚΕΥΑΖΩ ελαφρως!! Εδω λεει μαλλον τα "βασανισμενα" στιγμιοτυπα του V8. Δεν το διαβασα ολο το αρθρο  : oops:
Εεεμμ, εγω τωρα ψαχνω για...παραλιες, ξενοδοχεια και διαδρομες,...κι εσεις θυμηθηκατε το V8...  :lol:

ΥΓ.Δεν μου λετε....ποιο ηταν το πρωτο εγκλημα που εξιχνίασε ο...Σερλοκ Χολμς και τον εκανε διασημο? Ασχετο εεεε?
- Δεν πειραζει,...ετσι μου 'ρθε και μενα....τωρα που κοιταζω για κανα βιβλιαρακι για την ξαπλωστρα.  :lol:

• I Live Here
  • *
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 28, 2009, 08:38:38 πμ »
Παράθεση από: "ZORDAN"
ooπππς...ΑΝΑΣΚΕΥΑΖΩ ελαφρως!! Εδω λεει μαλλον τα "βασανισμενα" στιγμιοτυπα του V8. Δεν το διαβασα ολο το αρθρο  : oops:
Εεεμμ, εγω τωρα ψαχνω για...παραλιες, ξενοδοχεια και διαδρομες,...κι εσεις θυμηθηκατε το V8...  :lol:

ΥΓ.Δεν μου λετε....ποιο ηταν το πρωτο εγκλημα που εξιχνίασε ο...Σερλοκ Χολμς και τον εκανε διασημο? Ασχετο εεεε?
- Δεν πειραζει,...ετσι μου 'ρθε και μενα....τωρα που κοιταζω για κανα βιβλιαρακι για την ξαπλωστρα.  :lol:

Zordan μου θυμίζεις τους μαθητές που ζητούν επαναξιολόγηση του γραπτού τους.
Ο τίτλος μπορεί να είναι παραπλανητικός, αλλά η ερώτηση είναι σαφής!!

Λοιπόν αγαπητέ μου Zordy:
Στην Senigallia απλά εμφανίστηκε, αλλά ΔΕΝ έτρεξε.
ΕΠίσης στην Monza εμφανίστηκε και πήρε μέρος στο practice! όχι σε αγώνα.
Η πρώτη εμφάνιση σε αγώνα έλαβε μέρος στην Imola, όπου ο Kavanagh συμπλήρωσε 10 γύρους και μετά εγκατέλειψε.
Η Σικελία, δεν είναι από την φαντασία μου, απεναντίας, εκεί σημειώθηκε η πρώτη νίκη του V8.
Εγώ Zordy το είχα προειδοποιήσει! ΠΡΟΣΟΧΗ στα σκονάκια, στους Λύκους και στα Γούγλια!

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 28, 2009, 10:51:14 πμ »
Παράθεση από: "Bicilindrico"
Kυριε καθηγητα, με ολο το σεβασμο:

Zordan μου θυμίζεις τους μαθητές που ζητούν επαναξιολόγηση του γραπτού τους. Βεβαιως.

Στην Senigallia απλά εμφανίστηκε, αλλά ΔΕΝ έτρεξε. και τότε πως...."had to stop for mechanical failure" ? Αν δεν τρεξεις,..YOU DO NOT HAVE TO STOP.
ΕΠίσης στην Monza εμφανίστηκε και πήρε μέρος στο practice! όχι σε αγώνα. Σ αυτο,...no doubt
Η πρώτη εμφάνιση σε αγώνα έλαβε μέρος στην Imola, όπου ο Kavanagh συμπλήρωσε 10 γύρους και μετά εγκατέλειψε.
Η Σικελία, δεν είναι από την φαντασία μου, απεναντίας, εκεί σημειώθηκε η πρώτη νίκη του V8. EΠΙΣΗΣ Η ΣΙΚΕΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΡΙΚ/ΦΑΝΤΑΣΙΑ. Εγω μιλησα για Isle of man. Που ειδατε (στους καθηγητες απευθυνομαστε πληθυντικο) να μιλαω για Σικελια?
Εγώ Zordy το είχα προειδοποιήσει! ΠΡΟΣΟΧΗ στα σκονάκια, στους Λύκους και στα Γούγλια!

Να μας δινετε αλλη φορα..."εξεταστεα ύλη", ωστε να μην υπαρχουν ενστασεις. Και εν τελει,...εγω παραθετω τις πηγες μου. Εσεις οι υπολοιποι (καθηγητες και μαθητες), βρηκατε καπου να λεει "Imola was the absolute first race participation for V8 " ?

Oχι,....γιατι αν ειδατε..1) καταθεστε το, και 2) επαναλαμβανω- να διευκρινιζετε την εξεταστεα υλη. Και μην ξανακουσω δεν ειναι για Λυκους και γκουκληδες, γιατι ΟΛΟΙ απο εκει τα ξερουμε. Δεν νομιζω κανενας απο μας να ηταν στις πιστες το '55 και να τα ξερει απο πρωτο χερι"

Αντε γιατι με κουρασατε "ανευ παραστατικων",....κι ακομα δεν βρηκα,...ποιο Σερλοκ Χολμς να παρω...  

Αποσυνδεδεμένος Dakota

• I Live Here
  • *
    • 1200sport & YBR 125
    • Του Μήτσου το μπλοκάκι
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 28, 2009, 10:51:35 πμ »
Ψήφισα σωστά!!!!  

Αποσυνδεδεμένος Oil_and_fuel

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Fetish
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 28, 2009, 11:48:45 πμ »
Στην Senigallia απλά εμφανίστηκε, αλλά ΔΕΝ έτρεξε.
ΕΠίσης στην Monza εμφανίστηκε και πήρε μέρος στο practice! όχι σε αγώνα.
Η Σικελία, δεν είναι από την φαντασία μου, απεναντίας, εκεί σημειώθηκε η πρώτη νίκη του V8.

Συγνώμη αλλά νομίζω ότι η ερώτηση ήταν:
Που και Πότε πήρε την πρώτη του συμμετοχή σε αγώνα το V8
και όχι που νίκησε ή τερμάτισε.
Συμμετοχή εννοείται όταν σου δοθεί αγωνιστικός αριθμός για τον συγκεκριμένο αγώνα, είτε κάνεις απλά δοκιμαστικά και τίποτε άλλο, είτε νικήσεις... Σε τελική ανάλυση και οι δοκιμές μέρος του αγώνα θεωρούνται γιαυτό και δίνουν σειρά κατάταξης στην εκκίνηση.

• I Live Here
  • *
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 28, 2009, 02:10:39 μμ »
Kυριε καθηγητα, με ολο το σεβασμο:

Zordan μου θυμίζεις τους μαθητές που ζητούν επαναξιολόγηση του γραπτού τους. Βεβαιως.

Στην Senigallia απλά εμφανίστηκε, αλλά ΔΕΝ έτρεξε. και τότε πως...."had to stop for mechanical failure" ? Αν δεν τρεξεις,..YOU DO NOT HAVE TO STOP.
ΕΠίσης στην Monza εμφανίστηκε και πήρε μέρος στο practice! όχι σε αγώνα. Σ αυτο,...no doubt
Η Σικελία, δεν είναι από την φαντασία μου, απεναντίας, εκεί σημειώθηκε η πρώτη νίκη του V8. EΠΙΣΗΣ Η ΣΙΚΕΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΡΙΚ/ΦΑΝΤΑΣΙΑ. Εγω μιλησα για Isle of man. Που ειδατε (στους καθηγητες απευθυνομαστε πληθυντικο) να μιλαω για Σικελια?

Να μας δινετε αλλη φορα..."εξεταστεα ύλη", ωστε να μην υπαρχουν ενστασεις. Και εν τελει,...εγω παραθετω τις πηγες μου. Εσεις οι υπολοιποι (καθηγητες και μαθητες), βρηκατε καπου να λεει "Imola was the absolute first race participation for V8 " ?

Oχι,....γιατι αν ειδατε..1) καταθεστε το, και 2) επαναλαμβανω- να διευκρινιζετε την εξεταστεα υλη. Και μην ξανακουσω δεν ειναι για Λυκους και γκουκληδες, γιατι ΟΛΟΙ απο εκει τα ξερουμε. Δεν νομιζω κανενας απο μας να ηταν στις πιστες το '55 και να τα ξερει απο πρωτο χερι"

Αντε γιατι με κουρασατε "ανευ παραστατικων",....κι ακομα δεν βρηκα,...ποιο Σερλοκ Χολμς να παρω...  
Λοιπόν για να μην υπάρχουν κενά:
Στην Senigallia δεν έτρεξε αγώνα, απλά, όπως και στη Monza, συμμετείχε σε δοκιμαστικά. Οπότε για να απαντούσες σωστά θα έπρεπε να το ψάξεις λίγο παραπάνω.
Επίσης το Isle Of Man TT 1957, δεν είναι φαντασία μου. Επειδή δεν σου το έβγαλε το google αγπαητέ μου, δεν σημαίνει πως δεν συνέβη. Επειδή ο Bil Lomas ήταν τραυματίας, το 1957, στο Isle Of Man, κατηγορία Senior TT, έτρεξε ο Dickie Dale, για μόλις 6,5 γύρους λόγω "βαρέματος πιστονιού".

ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕΝ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΤΗΝ ΦΡΑΣΗ   Imola was the absolute first race participation for V8 "  ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ όλα copy paste. Πρέπει να διαβάσεις καμιά φορά για να καταλάβεις και να απαντήσεις σωστά. Γιαυτό και προσπάθησα να βρώ μια ερώτηση, της οποίας η απάντηση θα προϋπέθετε "διάβασμα" και όχι απλά ένα πάτημα στο search engine.

Αν λοιπόν συνεχίζεις να αμφισβητείς την σωστή απάντηση, τότε δεν έχεις παρά να το ψάξεις.
Η πηγή μου; Τσέκαρε για Mick Walker. Ένας από τους μεγαλύτερους δημοσιογράφους/αρθρογράφους/συγγραφείς στον χώρο της ιστορίας της μοτοσικλέτας....

Συμπερασμα: Το googling δεν είναι πάντα εγγύηση.

• I Live Here
  • *
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 28, 2009, 02:42:39 μμ »
Oil and fuel, ας μην παίζουμε με τις λέξεις...

Η ερώτηση ήταν ξεκάθαρη.
Ούτε πότε έκανε την πρωτη του δημόσια εμφάνιση, ούτε αν και πως πήγε σε κάποια practice.

Πότε και πού πήρε πρώτη συμμετοχή σε αγώνα.
Από κάτω υπήρχαν οι προτεινόμενες απαντήσεις. Η σωστή ήταν ξεκάθαρη, εφόσον έριχνες λίγο μάτι παραπάνω...

Οι απαντήσεις 1 και 3 ήταν δοκιμαστικά και practice.
Οι απαντήσεις 4 και 5 έλαβαν μέρος μετά του αγώνα της Imola, χρονικά,
Αμέσως-αμέσως διαφαίνεται Ο ΠΡΩΤΟΣ ΑΓΩΝΑΣ στον οποίο πήρε μέρος,  αν και ΔΕΝ ΤΕΡΜΑΤΙΣΕ.

οπότε η απάντηση ήταν εύκολη, μάλιστα πολύ εύκολη. Όχι όμως τόσο εύκολη για googling γιατί απλά ήθελε να ξέρει κανείς την γενικότερη εικόνα, την σχέση του τι έγινε στο ένα happening και ΤΙ στο άλλο....

FANIS

• Επισκέπτης
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 28, 2009, 03:57:05 μμ »
EΛΑ ΦΤΑΝΕΙ !!!!!!!!
ΠΑΜΕ ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ!!!!!!!!

ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΞΑΝΑΣΥΝΑΝΤΗΘΟΥΜΕ

:food:

:D

Αποσυνδεδεμένος Oil_and_fuel

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Fetish
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 28, 2009, 04:15:29 μμ »
Oil and fuel, ας μην παίζουμε με τις λέξεις...

Συγνώμη για τη μιζέρια μου.
Μάλλον φταίει η κακή μου ψυχολογία λόγω του κατάγματος περόνης.
Για να καταλάβεις αναγκάζομαι να καλώ φίλο να βάζει μπρος την Breva για να μην "σκουριάζει" και για να την ακούω...