Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Μαΐου 31, 2020, 04:48:32 μμ

Αποστολέας Θέμα: ΕΚΛΟΓΕΣ  (Αναγνώστηκε 20324 φορές)

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
Re: ΕΚΛΟΓΕΣ
« Απάντηση #60 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2009, 11:30:24 μμ »
6 φορες ΜVP της Αφρικης. (Most Victims Percentage)
9 χρυσα δαχτυλιδια στο NBA (Not Being Anymore)
Mαυρη ζωνη και 4 νταν στο Αϊκιντο καράτε.
3 φορες Χρυσος Ολυμπιονικης στο κατς.

Στο Πανθεον των world's best politics ever.

Τι να λεμε τωρα...?  Ερχονται αυτοι οι παιχταραδες να παιξουν πλατεια Συνταγματος?

Διαβαστε βιογραφικο. Σέβας!!  

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2& ... 28/08/2009
Never ride faster than your guardian angel can fly

Αποσυνδεδεμένος VAS

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ο θείος Νώντας...
    • 1000 SP, california 1100
« Απάντηση #61 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2009, 11:52:13 μμ »
με άλλα και λίγα λόγια...

"Στο λαό πρέπει να πείς ένα πολύ μεγάλο ψέμα από το βήμα...τέτοιο που να μείνουν με το στόμα ανοιχτό...Ο λαός τότε θα σκεφτεί ότι αυτό είναι πολύ σημαντικό...πολύ κραυγαλέο...πολύ μεγάλο για να είναι ψέμα...και τότε θα το πιστέψει...θα πεί, αυτό, αποκλείεται να είναι ψέμα...!!!"

Αδόλφος Χίτλερ,
Main Kampf (O Aγών μου)
Όπως είχε πει ενας γνήσιος Guzzista πριν τον διώξει το καθεστώς : "Καιμε βενζίνη, οι υπόλοιποι καίνε το σάλιο τους!"

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #62 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2009, 12:30:14 πμ »
Ο Φυρερ(οπως αρεσε στην εξεδρα να τον αποκαλει),...ισως ο καλυτερος συγχρονος striker που πατησε τα Ευρωπαικα γηπ.....εεε,...σορρυ- κοινοβουλια.
Παιχτης μεγαλων αγωνων και γεννημενος νικητης. Του αρεσε να παιζει σε γεματα γηπεδα. Βορειοευρωπαιος με κρυο αιμα. Στιγνος killer.

Απλα πιστευω οτι εδω η ομαδα χρειαζεται πιο πολυ καποιον εγχρωμο, ανασταλτικο χαφ. Ο Αδολφος ηταν παιχτης φαντεζι με ανοιχτη ντριπλα,(africa corps) και μακρινη μπαλια(επιχειρηση Βarbarossa) που ηθελε γηπεδο για να ξετυλιξει το μοναδικο ταλεντο του.Παιχτης σχολη! Δεν λεω...
Δεν μαρκάριζε ομως, γι αυτο και το μαρκαρισμα το ειχαν αναλαβει άλλοι συμπαικτες του. (Ρουντολφ Ες, Dr.Μεγκελε,κλπ)

Εμεις ομως θελουμε: Ασφυκτικο μαν του μαν,(κεφαλοκλειδωμα) κοφτη ντριπλα(φάλαγγα) και δυνατο τζαρτζαρισμα(πρωκτοσκόπηση) πανω στην διεκδικηση.

Γι αυτο θα προτιμουσα Αμιν Νταντά.Χρειαζομαστε την σωματικη ρώμη και το...ευμεγεθες μόριο ενος τετοιου παιχταρά.
 Σκληροτραχηλος, αλλα με υψηλη τεχνικη καταρτηση. Παιζει και σε χωμα αμα λαχει. Θερμοαιμος σαν Μεσόγειος.

Τι λες VAS? Δεν θα ταιριαζε αψογα στο συστημα "ενα δικο μου - ενα οχι δικο σου", που εχει μαθει να παιζει εδω χροοοόνια η ομαδα?   :?:

Αποσυνδεδεμένος Dakota

• I Live Here
  • *
    • 1200sport & YBR 125
    • Του Μήτσου το μπλοκάκι
« Απάντηση #63 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2009, 10:44:33 πμ »
Τι είπε ο Αριστοτέλης στα "Πολιτικά".

Μετά την ανάλυση των πολιτευμάτων των εχόντων ως στόχο την αριστοκρατία (την εξουσία των αρίστων) ο Αριστοτέλης καταλήγει σε 3 βασικά πολιτεύματα.
Την Μοναρχία, την αριστοκρατία και την πολιτεία.
Τα πολιτεύματα αυτά νομοτελειακά υπόκεινται σε φθορά με την πάροδο του χρόνου.
Φθειρόμενα δε δημιουργούν την εκφυλισμένη παραλλαγή τους που είναι:
Για την Μοναρχία η Τυραννία, για την Αριστοκρατία η Ολιγαρχία και για την Πολιτεία η δημοκρατία (οχλοκρατία).
Όταν λοιπόν ένα βασικό πολίτευμα ξεπέφτει στο εκφυλισμένο αντίστοιχό του, τότε ο λαός πρέπει να το αλλάξει με το επόμενο πολίτευμα, δηλαδή:
Όταν η Μοναρχία γίνεται Τυραννία πρέπει να αλλάξει σε αριστοκρατία.
Όταν η αριστοκρατία εκφυλιστεί σε ολιγαρχία πρέπει να αλλάξει σε πολιτεία.
Όταν η Πολιτεία εκφυλιστεί σε δημοκρατία (οχλοκρατία) πρέπει να αλλάξει σε Μοναρχία και
ούτω καθεξής.

Που πιστεύετε ότι είμαστε σε αυτό τον κύκλο πολιτευμάτων?

FANIS

• Επισκέπτης
« Απάντηση #64 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2009, 11:36:31 πμ »
Ψωμί κι ελιά...
και Κώτσο Βασιλιά.!!!

:lol:   :D

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #65 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2009, 01:09:21 μμ »
Παράθεση από: "Dakota"
Που πιστεύετε ότι είμαστε σε αυτό τον κύκλο πολιτευμάτων?

Aγαπητε Daky (οπως σε προσφωνει ο rookie μπαμπας )  :lol: ) δεν εχει αλλη δουλεια να κανει παρα να προσπαθει να συντηρησει το ψωμακι του. Ο,τι κανουμε ολοι δηλαδη. Δεν κανει τιποτα παραξενο ο ανθρωπος. Προσπαθει να "εντυπωσιασει", για να αγορασει ο πελατης την "ειδηση".

Αν θα γινει κατι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ, μην ανησυχειτε. Θα το μαθουμε ακομα κι αν δεν εχουμε ανοιξει ποτέ τηλεοραση, ουτε κανει λαθραναγνωσια εφημεριδας στα περιπτερα. Οταν πεσανε οι διδυμοι Πυργοι επρεπε να βλεπεις ειδησεις για να το μαθεις? Οταν το τσουναμι στα Πουκετ σκοτωσε 9000 ατομα επρεπε να διαβαζεις εφημεριδα?...

Αν ομως βλεπεις Τριανταφυλλό. βλεπεις τον ταδε γιατρο που τα παιρνει και πουλαει παιδια. Και επειδη το ειδες τι εγινε? Σταματησε το εμποριο βρεφων? Διαβαζεις στις εφημεριδες για τον Ζαχό. και πως διοριζει. Εεεε και?...Μόνο αυτος το κανει ετσι? Απλα ετυχε να βρουν αυτον....

Ακους ΤV oτι καταρεει το συμπαν,...πουλας, μετοχες, στο ναδιρ,...κλαις τωρα.

ΜΗΝ ΑΚΟΥΤΕ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ (εγινα κουραστικος, το ξερω)

Δεν χρειαζεται να μαθαινετε. Αυτοι που "σας μαθαινουν", δεν ειναι Οσιοι. Σας μαθαινουν,....ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΑΘΕΤΕ. ΠΩΣ ΑΛΛΙΩΣ ΝΑ ΠΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ?  ΠΕΤΑΞΤΕ ΤΙΣ ΤV!

Kι επειδη το θεμα ξεκινησε απ την ερωτηση του φιλτατου Dakota, σε ποιο κυκλο πολιτευματων ειμαστε,....εγω νομιζω ειμαστε στον..."ΚΥΚΛΟ ΤΩΝ ΧΑΜΕΝΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ"

Κατα παραφραση γνωστης ταινιας και η λεξη "χαμενων", με διττή σημασια

Αποσυνδεδεμένος Eipnvn

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Crazy
« Απάντηση #66 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2009, 02:00:29 μμ »
Παράθεση από: "ZORDAN"
ΜΗΝ ΑΚΟΥΤΕ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ (εγινα κουραστικος, το ξερω)

Δεν χρειαζεται να μαθαινετε. Αυτοι που "σας μαθαινουν", δεν ειναι Οσιοι. Σας μαθαινουν,....ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΑΘΕΤΕ. ΠΩΣ ΑΛΛΙΩΣ ΝΑ ΠΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ?  ΠΕΤΑΞΤΕ ΤΙΣ ΤV!

Κατα την γνωμη μου...

Δεν ειναι η λυση να πεταξουμε τις ΤV ή να γυριζουμε σελιδες στις εφημεριδες.. ισα ισα να τα βλεπουμε και να τα διαβαζουμε... ΚΑΙ να δουλευουμε την ΚΡΙΤΙΚΗ μας ικανοτητα...

Υποτιθεται οτι ειμαστε ανθρωποι με καποιες γνωσεις, καποια ιστορια, καποιο παρελθον που εχει διαμορφωσει και τον τροπο σκεψης  μας... κι αυτο πρεπει να το χρησιμοποιουμε...

Επειδη καποιοι λενε οτι θελουν ν'ακουσουμε... Δεν σημαινει οτι τα πιστευουμε...
Δεν αποδεχομαστε αυτα που λενε κι αυτα που ακουγονται γυρω μας μονο... τα δουλευουμε με το μυαλο μας ο καθενας οπως ξερει και μπορει... ή τ'ακολουθουμε γιατι ταιριαζουν με τα πιστευω μας... ή αντιστεκομαστε γιατι τα εχουμε επεξεργαστει και εχουμε φτασει σε μια αλλη αποψη και σκεψη...

Για να μενα καλο ειναι ν'ακουμε ολα οσα θελουν να μας πουν.. απ'ολες τις πλευρες.. ΑΡΚΕΙ να τα δουλευουμε και να χρησιμοποιουμε την ΚΡΙΣΗ μας και οταν φτανουμε σε καποια προσωπικη αποψη ή σταση ζωης ή οτιδηποτε... να μπορουμε να υποστιριζουμε/αιτιολογουμε/δικαιολογουμε αυτα που 'πιστευουμε'

Fly... Like the Wind....
And the World Spins Madly On...

Αποσυνδεδεμένος Dakota

• I Live Here
  • *
    • 1200sport & YBR 125
    • Του Μήτσου το μπλοκάκι
« Απάντηση #67 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2009, 02:38:18 μμ »
Ένας φίλος που ασχολείται με τα αρχαία κείμενα το έγραψε σε άλλο φόρουμ, μου άρεσε και το ξεπατίκωσα. Δεν παρακολουθώ TV και ξέρω καλά τι παίζει με της εφημερίδες και τα περιοδικά. Στο χώρο τους εργάζομαι.

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #68 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2009, 02:40:23 μμ »
@Eιρηνη

Αν κανεις το λαθος κι ακους ή διαβαζεις,...σε έχουν για πρωινο οι μαγγες.  :huh2:

Ασε Ειρηνη,...ειναι πιο μακρυα αυτοι απ το σκεπτομενο μυαλο.
Δεν ξερω αν με πιάνιιειις....που 'λεγε κι ο Σεφερλης    )

Αποσυνδεδεμένος Eipnvn

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Crazy
« Απάντηση #69 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2009, 03:09:39 μμ »
Σε πιανω... ως ενα σημειο δεν διαφωνω...

Ομως οταν λες...

Παράθεση από: "ZORDAN"
@Eιρηνη

Στο μυαλουδακι σου ομως βαθεια και πισω,...εχει γραφτει η πληροφορια: Οποιος εχει Mercedes, Audi και Jeep ειναι "ο κ. κάποιος",...κι όποιος εχει Seat Leon,...ειναι "ο καποιος λιγοτερος".

βγαζεις απ'εξω τον ανθρωπινο παραγοντα.. την δυναμη, βουληση και σκεψη που κατεχει ο καθενας... δεν μπορει επειδη καποιοι υπαρχουν σε καποιες 'θεσεις δυναμης' να σημαινει οτι μας ελεχγουν οπως θελουν αυτοι (δεν ειμαστε ρομποτ)... ισως κατα καποιο τροπο να το καταφερουν σε μαζικο πληθυμσμο... γι'αυτους που η κριση δεν υπαρχει ή απλα για οσους θελουν να τους καθοδηγουν αλλοι για να μην ασχολουνται οι ιδιοι....

Μπορει πισω στο  μυαλουδακι να μπαινει μια τετοια πληροφορια... ομως μπορω και να την κρινω και αν 'ΘΕΛΩ' να την ακολουθησω...

Και συ.. με τον τροπο σου (οπως και με το παραδειγμα σου: ΠΑΣΟΚ - ΝΔ) ..δειχνεις ακριβως αυτο... δεν δεχεσαι οτι σου λενε..  δεν ακολουθεις αναισθητα τι θα πουν οι αλλοι... βλεπεις τι λεγανε καποτε.. πως τ'αλλαζουν και τi λενε τωρα... KAI διαβαζεις, KAI ακους, KAI κρινεις... και δεν σε 'παιρνουν για πρωινο οι μαγγες' :)
Fly... Like the Wind....

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #70 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2009, 03:34:50 μμ »
Παράθεση από: "Eipnvn"
Και συ.. με τον τροπο σου (οπως και με το παραδειγμα σου: ΠΑΣΟΚ - ΝΔ) ..δειχνεις ακριβως αυτο... δεν δεχεσαι οτι σου λενε..  δεν ακολουθεις αναισθητα τι θα πουν οι αλλοι... βλεπεις τι λεγανε καποτε.. πως τ'αλλαζουν και τi λενε τωρα... KAI διαβαζεις, KAI ακους, KAI κρινεις... και δεν σε 'παιρνουν για πρωινο οι μαγγες' :D

Κι αυτο που με εκνευριζει με τον κοσμο ξερεις τι ειναι?     "Το οτι κανουν οτι τα ξερουν όλα,...σε μένα,...που οντως τα ξερω ολα."

:lol:

Αποσυνδεδεμένος VAS

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ο θείος Νώντας...
« Απάντηση #71 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2009, 05:06:31 μμ »
Δημήτρη πιστεύω ότι σε αυτόν τον "κύκλο" δεν είμαστε πουθενά...ούτε εμείς ούτε και κανένας άλλος λαός της γης...

Και αυτό διότι πολύ απλά έχουν πάψει προ πολλών ετών να "εφαρμόζονται" ή, καλλίτερα, να μελετώνται θεωρίες όπως οι "Αριστοτελικές" από τους έχοντες και κατέχοντες...

Εχω διαβάσει τα "πολιτικά" όπως και κάθε άνθρωπος που σέβεται την πολιτική του υπόσταση και θέλει να έχει δικαίωμα στην κρίση και την ερμηνεία των πραγμάτων σήμερα...¨οπως έχω διαβάσει τον "Αγών μου" του Χίτλερ...το Μανιφέστο του Καρλ Μαρξ...την αυτοβιογραφία του Φιντέλ (άνθρωποι που έχουν "συμβάλλει" ενεργά στη διαμόρφωση της σύγχρονης πολιτικής σκηνής)...

Δυστυχώς φίλε μου έδώ και χρόνια έχουν πάψει να εφαρμόζονται "θεωρίες" και πρακτικές με γνώμωνα (όπως το δει ο καθένας έτσι;) την καλλιτέρευση των συνθηκών ζωής, την μακροζωία του πλανήτη, την πρόοδο της χώρας του ή του λαού του ο καθένας κ.ο.κ....

Το μόνο που μετράει σήμερα (και εδώ θα ταυτιστώ ΑΠΟΛΥΤΑ με το Διαμαντή και νομίζω ότι είμαι στο μυαλό του) είναι το Χ Ρ Η Μ Α...

Τίποτε άλλο...μα τίποτα...

Ολα κινούνται γύρω από αυτο...όλα γινονται με απωτερο σκοπό αυτό...Ακόμα και η "κατευθυνόμενη" ευαισθητοποίηση περί των κοινωνικών θεμάτων και η δήθεν περιβαλλοντική αγωγή και κουλτούρα...

ΟΛΑ...

Ειρήνη έχεις δίκιο που θέλεις να ενημερώνεσαι και από όλες τις πλευρές για να διατηρείς την κρίση σου ακέραιη κλπ κλπ...

Το θέμα όμως είναι ότι...ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΛΕΥΡΕΣ...

Το πράμα είναι ΚΥΚΛΟΣ...

Και δυστυχώς όλοι ξέρουμε στις μέρες μας πιό είναι το κέντρο του ;)
Όπως είχε πει ενας γνήσιος Guzzista πριν τον διώξει το καθεστώς : "Καιμε βενζίνη, οι υπόλοιποι καίνε το σάλιο τους!"

Αποσυνδεδεμένος Eipnvn

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Crazy
« Απάντηση #72 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2009, 05:48:51 μμ »
VAS...

συμφωνω μαζι σου (σας)... Φαυλος Κυκλος... και στην μεση ναι.. το ΧΡΗΜΑ...

Ομως... μ'αυτα που γραφεις δινεις και μια αισθηση οτι... αφου ετσι ειναι... σηκωνουμε τα χερια ψηλα, 'κοιταμε πισω απο τις κουρτινες' .. και οτι θελουν ας κανουν πια.... αν και δεν πιστευω οτι αυτη ειναι η σταση σου

Παράθεση από: "VAS"

Ναι λέει...να δραστηριοποιηθούμε...να είμαστε ενεργοί πολίτες...να είμαστε σκεπτόμενοι...να κάνουμε κάτι τελος πάντων και να μην ήμαστε βόδια όρθια που τρώνε το κουτόχορτο που μας πασάρουνε...γιατι;;;

για να τρώμε το άλλο κουτόχορτο...από το άλλο μαγαζί...

Να γίνουμε βόδια καθιστά...

Οχι.. εδω δεν συμφωνω... γιατι μπορει να μην μπορουμε να δραστηριοποιηθουμε και να ειμαστε ολοι ενεργοι οσο θα θελαμε... ομως μεχρι κι αυτη εδω η συζητηση ειναι μια 'πραξη', ενδειξη αντιστασης σε ολα οσα προσπαθουν να μας πασαρουν... ειναι μια ενδειξη (εστω και μικρη και με τον τροπο του) οτι δεν ειμαστε 'βοδια ορθια' ουτε 'καθιστα'...

Για μενα δεν πρεπει να φτανουμε να ειμαστε απολυτοι και ισοπεδωτικοι (οσο δυσκολο κι αν ειναι, οσο και να μας χτυπανε, κατεβαζουν, ριχνου κτλ κτλ)... γιατι μετα χανουμε την ουσια.. την αξια... και την ελπιδα... και HOPE DIES LAST ;)
Fly... Like the Wind....

Αποσυνδεδεμένος VAS

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ο θείος Νώντας...
« Απάντηση #73 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2009, 06:19:31 μμ »
Eιρήνη μου,

Σωστά δεν νομίζεις διότι άν ήταν έτσι, δεν θα συζητάγαμε τώρα επί του θέματος...δε θα πήγαινα στις εκλογές...δεν θα προβληματιζόμουνα τι να ψηφίσω...

Έγραψα ότι κανείς μπορεί να φαίνεται απόλυτος ή ισοπεδωτικός...όχι ότι είναι...Εχει διαφορά...

Σίγουρα αυτή η συζήτηση είναι κάτι...

Λόγια όμως που γράφονται και σύντομα ξεχνιούνται...

Εγώ έχω βιώσει το αδιέξοδο της ένταξης σε κοινωνικές δραστικές ομάδες και έχω διαπιστώσει ότι απλά γυρίζουμε γύρω-γύρω...

Η 'επανάσταση' τελικά δεν γίνεται ούτε μέσω της βίας...ούτε πετώντας τις τηλεοράσεις και μη συμμετέχοντας σε τίποτα...ούτε όρθιοι ούτε καθιστοί...

Η αληθινή και πραγματική επανάσταση πρέπει να γίνει πρώτα μέσα στο μυαλό μας...πρέπει να πετάξουμε οτιδήποτε το περιττο...να αδειάσουμε όλοι τα κεφάλια μας και να ξαναρχίσουμε από το μηδεν..

Ξέρεις πόσο δύσκολο είναι αυτό;

Σίγουρα δεν πρέπει να καθόμαστε με σταυρωμένα χέρια και να κοιτάμε αλλά επειδή πιστεύω πως ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΑΡΧΗ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ δυστυχώς αισθάνομαι πως η ανθρωπότητα (σε αυτή της τη μορφή τουλάχιστον) οδεύει προς το τέλος της με γοργούς ρυθμούς...

Οχι δεν πιστεύω στην Αποκάλυψη ή ότι το τέλος θα έρθει το 2012 ή το 2060 η το 2457, ούτε πιστεύω πως ο πλανήτης μια μέρα σύντομα θα κάνει ένα ΜΠΑΜ και θα αυτοκαταστραφεί...Θεωρώ πως θα αλλάξει η μορφή και η δομή της κοινωνίας όπως την ξέρουμε (και τα γεωπολιτικά δεδομένα φυσικά), πολύ σύντομα...Και γιάυτό θέλω να είμαι έτοιμος...

Δεν τρέφω αυταπάτες ούτε πιστεύω σε Μεσσίες...

Μεσσίας είναι ο καθένας για τον εαυτό του...

Όμως το ότι κάποιος τολμάει και "βλέπει" και λίγο παραπέρα και αυτό που βλέπει δεν του αρέσει καθόλου, δεν σημαίνει ότι είναι ισοπεδωτικός και απόλυτος επειδή απλά είναι απαισιόδοξος...Δεν πρέπει να πάρει τα βουνά και να γίνει ερημίτης ή 'περιθώριο', έτσι δεν είναι;

Μακάρι να γίνει κάτι και να φτιάξουν όλα, έστω σιγά-σιγά αλλά φοβάμαι μήπως αυτό Ειρήνη μου θα είναι ενάντια στη φύση του ίδιου του πλανήτη και της ζωής...

Είπαμε...όλα έχουν μιά αρχή και ένα τέλος...Αν το καλοσκεφτείς...όλα...

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #74 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2009, 06:50:10 μμ »
VAS, επετρεψε μου, μόνο 2 προσθηκες.

Παράθεση από: "VAS"
Δημήτρη πιστεύω ότι σε αυτόν τον "κύκλο" δεν είμαστε πουθενά...ούτε εμείς ούτε και κανένας άλλος λαός της γης...

Και αυτό διότι πολύ απλά έχουν πάψει προ πολλών ετών να "εφαρμόζονται" ή, καλλίτερα, να μελετώνται θεωρίες όπως οι "Αριστοτελικές" από τους έχοντες και κατέχοντες...

Εχω διαβάσει τα "πολιτικά" όπως και κάθε άνθρωπος που σέβεται την πολιτική του υπόσταση και θέλει να έχει δικαίωμα στην κρίση και την ερμηνεία των πραγμάτων σήμερα...¨οπως έχω διαβάσει τον "Αγών μου" του Χίτλερ...το Μανιφέστο του Καρλ Μαρξ...την αυτοβιογραφία του Φιντέλ (άνθρωποι που έχουν "συμβάλλει" ενεργά στη διαμόρφωση της σύγχρονης πολιτικής σκηνής)...

Δυστυχώς φίλε μου έδώ και χρόνια έχουν πάψει να εφαρμόζονται "θεωρίες" και πρακτικές με γνώμωνα (όπως το δει ο καθένας έτσι;) την καλλιτέρευση των συνθηκών ζωής, την μακροζωία του πλανήτη, την πρόοδο της χώρας του ή του λαού του ο καθένας κ.ο.κ....

Για να ακριβολογουμε, " εδω και χρονια, το πραγμα εχει ερθει εκει που ηθελαν παντα να ειναι οι τιμονιερηδες αυτου του πλανητη", και ουτε οικονομικες κρισεις τους συμφερει να γινουν- ουτε σημαντικες αλλαγες. Οι κρισεις ειναι μονο για το πόπολο. Τ αλευρι το κοσκινιζεις, συχνα-πυκνα. Ολο και κατι εχει να βγαλει. Οι πολεμοι πλεον δεν γκρεμιζουν σπιτια -ουτε αφηνουν 50.000.000 πτωματα. Πρωτον γιατι οι καταναλωτες μας χρειαζονται και δευτερον τα σπιτια δεν τα γκρεμιζουμε. Τα....υποθηκευουμε σε δανεια, χρηματιστηρια, και χαζες επενδυσεις,...και μετα μας τα παιρνουν οι αετονυχηδες που με την σειρα τους, τους τα παιρνουν, πιο αετονυχηδες, and the cyrcle goes on...

Το μόνο που μετράει σήμερα (και εδώ θα ταυτιστώ ΑΠΟΛΥΤΑ με το Διαμαντή και νομίζω ότι είμαι στο μυαλό του) είναι το Χ Ρ Η Μ Α...

Τίποτε άλλο...μα τίποτα...

Ολα κινούνται γύρω από αυτο...όλα γινονται με απωτερο σκοπό αυτό...Ακόμα και η "κατευθυνόμενη" ευαισθητοποίηση περί των κοινωνικών θεμάτων και η δήθεν περιβαλλοντική αγωγή και κουλτούρα...

ΟΛΑ...

Eυκαιριες σε ατομα με ειδικες αναγκες, αδυναμες κοινωνικες μαζες, χορηγιες σε nonprofit οργανισμους...κ.λ.π ΚΟΥΡΑΦΕΞΑΛΑ. Η ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ Σ' ΟΛΟ ΤΗΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ. Και οι παπατζηδες εχουν τους "λαγους" τους. Αυτους δηλ. που κερδιζουν, ωστε να δει και να τσιμπησει ο χάνος και να πονταρει....

Ειρήνη έχεις δίκιο που θέλεις να ενημερώνεσαι και από όλες τις πλευρές για να διατηρείς την κρίση σου ακέραιη κλπ κλπ...

Το θέμα όμως είναι ότι...ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΛΕΥΡΕΣ...

Το πράμα είναι ΚΥΚΛΟΣ...

Και δυστυχώς όλοι ξέρουμε στις μέρες μας πιό είναι το κέντρο του :thumbsup: