Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Μαΐου 31, 2020, 04:32:34 μμ

Αποστολέας Θέμα: Αλήθεια τι είναι ταξίδι ?  (Αναγνώστηκε 3891 φορές)

KTiNoS

• Επισκέπτης
Αλήθεια τι είναι ταξίδι ?
« στις: Σεπτεμβρίου 13, 2009, 09:34:44 μμ »
για πείτε ρε παιδιά ...

Αποσυνδεδεμένος VAS

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ο θείος Νώντας...
    • 1000 SP, california 1100
Re: Αλήθεια τι είναι ταξίδι ?
« Απάντηση #1 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2009, 09:46:34 μμ »
Ταξίδι ή "ταξίδι" είναι...

...οτι τελειώνει κάποια στιγμή και σου αφήνει κάτι...

...οτιδήποτε...

...μια "γεύση"...μια εμπειρία ζωής...αναμνήσεις...

Και το καλλίτερο ταξίδι βέβαια ειναι...

Το καλλίτερο "ταξίδι"...άστο...
Όπως είχε πει ενας γνήσιος Guzzista πριν τον διώξει το καθεστώς : "Καιμε βενζίνη, οι υπόλοιποι καίνε το σάλιο τους!"

Αποσυνδεδεμένος ΙΩΝΑΣ

• Guzzi Let Me Be
  • *
« Απάντηση #2 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2009, 10:36:15 μμ »
ερχομαστε απο μια σκοτεινη αβυσσο.καταληγουμε σε μια σκοτεινη αβυσο.
το μεταξυ φωτεινο διαστημα το λεμε ζωη.-----[νικος  καζαντζακης]
ή ταξίδι.

[και δεν καβαλαγε μηχανη.]

Αποσυνδεδεμένος Corvo

• Guzzi Maniac
« Απάντηση #3 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2009, 11:59:10 μμ »
για εμενα ειναι το μελλον...
σαν δυνατη υποσχεση στον εαυτο μου....

αν και ορισμος δεν ειμαι σιγουρος αν υπαρχει(ορισμος οπως τον εννοουμε εμεις,οι μηχανοβιοι ή μοτοσυκλετιστες) για καθε εναν απο εμας ειναι κατι διαφορετικο...
Αλεξανδρος

Αποσυνδεδεμένος nivara

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Lover
  • **
    • Δρομολόγιο
« Απάντηση #4 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2009, 11:32:23 πμ »
Ταξίδι για μένα, είναι να ζω το τώρα, το παρόν. Κατά 99%, μου συμβαίνει όταν ανεβαίνω στο μηχανάκι. Βέβαια, αν βλέπω και δέντρα, ποτάμια, βουνά και λοιπά όμορφα, ακόμα καλύτερα.  

FANIS

• Επισκέπτης
« Απάντηση #5 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2009, 12:37:43 μμ »
καλό ταξίδι!!
άντε γειά!!!
 :lol:
  :race:

Αποσυνδεδεμένος VAS

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ο θείος Νώντας...
« Απάντηση #6 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2009, 09:18:18 μμ »
:bbblll: )
Όπως είχε πει ενας γνήσιος Guzzista πριν τον διώξει το καθεστώς : "Καιμε βενζίνη, οι υπόλοιποι καίνε το σάλιο τους!"

KTiNoS

• Επισκέπτης
« Απάντηση #7 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2009, 12:38:56 πμ »
Mia ακόμα άποψη από Ιταλική σελίδα του Παν/μίου της Τεργιέστης (μετάφραση δική μου, χάλια)  

Ταξιδεύοντας προς το Σαράγιεβο σκεφτόμουν διάφορα πράγματα. Το πρώτο ήταν ο πόλεμος, το δεύτερο η κοπέλα μου και το τρίτο η τέχνη του να ταξιδεύεις με μοτοσικλέτα. Αφού λοιπόν τα 2 πρώτα δε νομίζω να σας ενδιαφέρουν και πολύ, θα σας μιλήσω για το τρίτο !  
Πρώτα απ όλα σκέφτηκα πως ακριβώς χρησιμοποιούμε τις λέξεις. Μετά φαντάστηκα το τουρισμό σαν ένα φίδι που τρώει την ουρά του! Συνέπια των παραπάνω ήταν να προβληματιστώ στο πως διαλέγουμε τα μέρη που θα επισκεφτούμε. Δηλαδή τι αξίζει να δούμε ή τι ψάχνουμε τελικά ?    
Μα ας τα πάρουμε απ την αρχή. Λεξιλόγιο… Vacation (vacanza) ετυμολογικά προέρχεται από τη λατινική λέξη vacuum, κενό. Οι δικές μου διακοπές όμως είναι περίοδοι κατά τις οποίες εγώ κουράζομαι περισσότερο. (και ας αφήσουμε τις ειρωνείες) Στη χρονική αυτή περίοδο λοιπόν εγώ μαθαίνω περισσότερα και γνωρίζω περισσότερους ανθρώπους απ ότι συνήθως.    
Έτσι λοιπόν ξεχνάμε τη λέξη διακοπές και μιλάμε πια για ταξίδι. Κατά συνέπεια ούτε τουρίστας αρμόζει και λέμε ταξιδιώτης. Το ταξίδι λοιπόν είναι μυθικό (Οδυσσέας) και μυστικιστικό. Εγώ ταξιδεύω και για να δραπετεύω. Να δραπετεύω από το παρελθόν μου κυρίως. Ευτυχώς είμαι αισιόδοξος άνθρωπος (μέχρι βλακείας όπως λένε και οι φίλοι μου)  και δεν δραπετεύω από το μέλλον.
Μήπως όποιος νιώθει την ανάγκη να ταξιδέψει, δεν αισθάνεται καλά εκεί που βρίσκετε ή έχει προβλήματα γενικότερα ?
Κι είναι έτσι τι κακό υπάρχει στο να το παραδεχτεί κάποιος ?
Για αυτό σας λέω ότι ένας μπορεί να είναι ταξιδιώτης και χωρίς μοτοσικλέτα.  
 Εγώ ονειρεύτηκα να ταξιδέψω με μοτοσικλέτα πολλά χρόνια πριν το καταφέρω. Μια από τις πρώτες αναμνήσεις μου ήταν κάτι Γερμανοί τουρίστες με δέρματα, οι οποίοι ταξίδευαν στην εθνική κάποιο μακρινό καλοκαίρι. Εγώ ήμουν στο αυτοκίνητο με τους γονείς μου και τους παππούδες μου.
Αν λοιπόν κάποιος μοτοτουρίστας ή καλλίτερα μοτοσικλετιστής σκέφτεται να διαλέξει τους δρόμους που μπορεί να πλαγιάσει καλλίτερα και τις εθνικές στις οποίες μπορεί να τα χώσει, τότε σίγουρα ένα παιδάκι είναι πολύ καλλίτερος ταξιδιώτης.
Ίσως βέβαια τα παιδιά να είναι και οι ιδανικοί ταξιδευτές, γιατί ταξιδεύοντας με τη φαντασία δεν βλέπουν στο κόσμο όλο αυτό το κακό και την ασχήμια, που βλέπουμε εμείς.
Κάποιος για να ταξιδέψει πρέπει να είναι αισιόδοξος αλλιώς θα έμενε κλεισμένος στο σπίτι του. Για αυτό λοιπόν πολλοί ταξιδευτές είναι σαν τα παιδιά.      
Αρκετές  φορές μου έχει συμβεί εκεί που ταξιδεύω μόνος ή με λίγους φίλους, για μερικά δευτερόλεπτα, να νομίζω ότι ονειρεύομαι. Αυτό μου συμβαίνει συνήθως με τη μηχανή να πηγαίνει καμιά 90αριά χιλιόμετρα και το μοτέρ δουλεύει χωρίς να ζορίζεται, με αυτόν το απλό ευχάριστο σχεδόν μουσικό θόρυβο. Όπως θα έλεγε κι ο Pirsig είναι σαν να βρίσκεται ο Θεός εκεί μέσα, στη τελειότητα του σχοινοβάτη που κρατώντας την ισορροπητική του ράβδο, παλινδρομεί !        
Στην παραπάνω κατάσταση φτάνω συχνά όταν νιώθω τη ζεστασιά του ήλιου, ή τη νύχτα που άνθρωποι και αυτοκίνητα απουσιάζουν. Μόνο εγώ και η φύση.  Η άσφαλτο είναι λεία και ο δρόμος ίσιος ή με φαρδιές στροφές. Με λίγα λόγια όταν μπορείς να μείνεις τελείως ακίνητος πάνω στη μηχανή, με το ένα μόνο χέρι να πιάνει απαλά το γκριπ. Είναι στιγμές που ενώ η μοτοσικλέτα κινείτε, όλα μοιάζουν ακίνητα και σταθερά.      Είναι τότε που καταλαβαίνω ότι ο Θεός βρίσκεται γύρω μου και δεν πονάω, ούτε έχω δραματικά συναισθήματα. Έχω την αίσθηση ότι όλα πάνε καλά, και δεν θα μπορούσαν ποτέ να πάνε καλλίτερα.    
Ας περάσουμε τώρα στη εικόνα του φιδιού που τρώει την ουρά του. Όποιος λοιπόν ταξιδεύει πάει συνήθως προς κάτι.
Ο Seneca έλεγε ότι πριν ψάξουμε την ευτυχία, πρέπει να ορίσουμε τι είναι αυτό που μας κάνει ευτυχισμένους.    
Αν το σκεφτούμε λοιπόν μπορούμε να παρατηρήσουμε ότι οι άνθρωποι γυρνάμε όλη μέρα σα τρελοί, για όλη τους τη ζωή, θέτοντας λάθος στόχους ή χωρίς καθόλου στόχους, παρασυρόμενοι απλά από το ρεύμα.   Στη ζωή λοιπόν πολλές φορές φαντάζεσαι ότι πας προς κάπου, αλλά αν σε ρωτήσουν δεν μπορείς να ορίσεις το που! Φυσικά υπάρχουν αυτοί που μπορούν ν απαντήσουν στα πάντα, αλλά αυτοί ή είναι ιδιοφυΐες ή δεν μπορούν ν αντιληφθούν πόσο βάθος έχει το μυστήριο της ζωής.   (αλλά ας μείνουμε εδώ προς το παρών)
Για να ταξιδέψουμε λοιπόν με μηχανή πρέπει να έχουμε έναν προορισμό. (άσχετα αν πολλές φορές το ταξίδι είναι σημαντικότερο) Φυσικά το να πας από τον ένα δρόμο και όχι από τον άλλο, είναι κι αυτό ένας προορισμός, αλλά όχι ο τελικός. Με λίγα λόγια δεν είναι πάντα εύκολο να αποφασίσεις που να πας. Δε θα μιλήσω εδώ για προφανή πράγματα όπως πόσο χρόνο ή χρήματα έχω. Το πρόβλημα του πώς να διαλέξω ένα μέρος για προορισμό, για μένα είναι επίσης προφανές και όχι μόνο. Πρέπει λοιπόν αν εξετάσουμε 2 ή 3 παράγοντες.  
Ο πιο σημαντικός είναι αυτός που είπα πριν. Πρέπει να καταλάβουμε τι θέλουμε και τι ψάχνουμε. Αν απαντήσουμε σ αυτά πιθανό να καταλήξουμε στο συμπέρασμα ότι και άλλοι άνθρωποι είχαν την ίδια ιδέα με εμάς.  Παράδειγμα, σύμφωνα  με χιλιάδες ανθρώπους που κάθε καλοκαίρι πάνε στο Ρίμινι, αυτό είναι ένα γεγονός που προκαλεί ευτυχία. (φυσικά και εκατομμύρια μύγες δεν μπορεί να κάνουν λάθος …)    
Το Ρίμινι δεν το διάλεξα τυχαία, αν και δεν έχω πάει ποτέ, αλλά γιατί ταιριάζει σαν παράδειγμα στην παρατήρηση που θέλω να κάνω. Ας φανταστούμε ένα υπέροχο μέρος (Ρίμινι κυανή ακτή Βενετία κλπ)        Οι πρώτοι που πάνε εκεί το ανακαλύπτουν, μετά οι επισκέπτες γίνονται εκατοντάδες, χιλιάδες, έχουμε ένα μαζικό φαινόμενο, μια μόδα κλπ. Μετά από μήνες ή χρόνια ή αιώνες το μέρος μετατρέπετε σε ένα εφιαλτικό κρεατάδικο που ζει από και για τη μάζα των ανθρώπων που πάνε εκεί.          Αφού πηγαίνουν όλοι πρέπει να πάω κι εγώ. Έτσι έχουμε το φίδι που τρώει την ουρά του ή το φαίνομενο της αυθυποβολής. Με λίγα λόγια το υπέροχο μέρος στην αρχή αποθεώνεται και μετά καταστρέφεται. (όχι με τη φυσική ένια, αλλά σε σχέση με την ατμόσφαιρα που είχε κάποτε)  από τους τουρίστες. Δηλαδή ένας ταξιδιώτης, δυο ταξιδιώτες, εκατό ταξιδιώτες, χίλιοι τουρίστες και το κάστρο με τις αληθινές νεράιδες μετατρέπεται σε Ντίσνεϊ λαντ. Αυτό είναι και το πιο θλιβερό μέρος που γνωρίζω γιατί είναι ψεύτικο !      
Από την άλλη σε ένα μέρος που είναι χάλια (πχ μια βιομηχανική ζώνη) κανένας τουρίστας ή ταξιδευτής δε θα πάει.
Το πρόβλημα λοιπόν είναι να βρεις ένα μέρος όμορφο να πας που όμως δεν έχει καταστραφεί από τους χιλιάδες τουρίστες. Αυτή είναι και η ιδέα μου. Μιλάμε για ένα μέρος λοιπόν που μπορείς να γνωρίσεις το αληθινό περιβάλλων και τους αληθινούς ανθρώπους. Μιλάμε δηλαδή για ένα μέρος που σε κάνει αληθινό ταξιδιώτη και όχι τουρίστα. (για να μην πούμε ότι σε κάνει ένα ξένο με τα υπέρ και τα κατά που συνεπάγεται η ιδιότητα αυτή)      
Από τη μια λοιπόν είμαστε ταξιδιώτες και υπερήφανοι για αυτό και από την άλλη όμως καταστρέφουμε τα μέρη που πηγαίνουμε ? Όχι αν πηγαίνουμε μόνοι αλλά πάλι είμαστε κύτταρα το ίδιου οργανισμού. Είχα πάει στην   AiguesMortes, ένα κάστρο από πέτρα απ όπου ξεκίνησαν μερικές σταυροφορίες. Είχε μια υπέροχη εκκλησία εκεί. Ήμουν εκεί τον Αύγουστο δίπλα σε πινακίδες που έγραφαν απαγορεύεται η είσοδος με παγωτό ή με μαγιό. Υπήρχε και ένα παζάρι εκεί που πουλούσε ότι βλακεία μπορεί να φανταστεί κανείς. ΤΟ όλο σκηνικό ήταν απλά μια προσβολή στο χώρο. (το ίδιο φαντάζομαι ισχύει και για πολλές ακόμα Ιταλικές πόλεις) Ίσως θα έπρεπε με κάποιο τρόπο να απαγορευτεί η καταστροφή αυτών των χώρων με αυτόν τον τρόπο, όμως μια τέτοια απαγόρευση θα με στεναχωρούσε το ίδιο.  Θα έπρεπε να έχω την τύχη ένα τέτοιο υπέροχο μέρος να το επισκεφτώ με την γεμάτη ομίχλη ανατολή μια μέρας του Νοεμβρίου. Νομίζεται ότι έχω τρελαθεί ? Σκεφτείτε το καλά και δοκιμάστε το. Κάποιος που συμφωνεί μαζί μου πρέπει να υπάρχει. Αλλά κι αν δεν υπάρχει δε πειράζει !   Δε θα είναι η πρώτη φορά …              
Εδώ και καιρό λοιπόν προπονούμε στη δύσκολη τέχνη του να ταξιδεύεις σε όμορφα μέρη που ακόμα έχουν μείνει παρθένα. Αν όμως οι συνθήκες είναι κατάλληλες εκτός από μέρη μπορείς να γνωρίσεις και καινούργιους ανθρώπους που παραμένει το πιο όμορφο και δύσκολο πράγμα του ταξιδιού. Αυτό είναι ίσως και το κυριότερο πλεονέκτημα του να ταξιδεύεις μόνος και όχι σε ζευγάρι. Όταν ταξιδεύεις ζευγάρι είσαι πιο κλειστός στον εξωτερικό κόσμο. Μόνος είσαι πιο ανοιχτός, πιο προσανατολισμένος στο να ψάξεις ένα χαμόγελο ή δυο κουβέντες χαιρετισμού μετά από μια νύχτα πέρασες μόνος οδηγώντας.  Αρχίζεις να ψάχνεις και να βρίσκεις κάτι ακόμα και σε άγνωστους ανθρώπους που συχνά θεωρούνται ασήμαντοι για το ταξίδι. Παράδειγμα κάποιος που σου δίνει πληροφορίες στο δρόμο ή ρωτάει από πού είσαι, ο βενζινάς που σου γεμίζει το ντεπόζιτο, ο καφετζής…  
Αν πάλι ταξιδεύετε για να ξεχάσετε προβλήματα ή καταστάσεις θα πρέπει να έχετε μια πολύ γρήγορη μηχανή ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Πάντως τα προβλήματα και οι σκέψεις ήταν πάντα πολύ πιο γρήγορες από τη δική μου μοτοσικλέτα. Ίσως όμως με μια Χαγιαμπούζα να τα κατάφερνα καλλίτερα !
Χωρίς πλάκα, το να ταξιδεύω με βοηθάει και λίγο να ξεχνάω τα προβλήματα μου (αν δεν υπάρχουν ηλίθιοι αυτοκινητιστές να μου προκαλούν άλλα)     Αν κάποιος κουβαλάει μέσα του μια βρόμικη συνείδηση, ούτε το μακρύτερο ταξίδι του κόσμου, ούτε το γρηγορότερο δεν μπορεί ν αλλάξει κάτι.    
Αν όμως η συνείδηση δεν είναι βρόμικη αλλά τσαλακωμένη απ τη ζωή τότε το ταξίδι μπορεί να κάνει πολλά !      Μερικές φορές τη νύχτα μελαγχολικές σκέψεις γυρίζουν στο μυαλό μας, όταν όμως είμαι στη σέλα και ακούω τη μουσική του μοτέρ, τον αέρα, κι νιώθω τη τριβή των ελαστικών στη άσφαλτο, έχω αυτή την αίσθηση που σας έλεγα πριν και όλα μοιάζουν πιο εύκολα.    
Συνήθως δεν προσεύχομαι πολύ, σχεδόν καθόλου, αλλά αυτό το λίγο είναι πάντα όταν είμαι πάνω στη μηχανή ταξιδεύοντας μόνος. Όχι δε λέω προσευχές που έχω απομνημονεύσει, απλά αισθάνομαι ότι ίσως δεν είμαστε μόνο εγώ, η μηχανή και ο δρόμος…

Αποσυνδεδεμένος Eipnvn

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Crazy
« Απάντηση #8 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2009, 12:57:15 πμ »
Ταξιδι...

Οχι μονο να ξεκινας απο το Α και να φτανεις στο Β... αλλα ΟΛΑ οσα γινονται στο ενδιαμεσο...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 20, 2009, 12:15:07 μμ από Eipnvn »
Fly... Like the Wind....
And the World Spins Madly On...

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #9 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2009, 02:08:53 πμ »
Καλο ειναι να υπαρχει ενας προορισμος. Καλυτερο ομως να ταξιδευεις για το ταξιδι.

Το ταξιδι ειναι αυτο που σε κανει να ακουσεις, να νιωσεις, ΝΑ ΔΕΙΣ, προσωπα και πραγματα που δεν ειχες ξαναδει!

Δεν χρειαζεται παντα να πας μακρια. Ειναι τοσα και τοσα που δεν εχουμε δει.

Προσωπικα για μενα ειναι ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΩ ΜΟΝΑΔΙΚΕΣ & ΠΡΩΤΟΓΝΩΡΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ.

http://i623.photobucket.com/albums/tt313/ZordanAlbum/DSCN2561.jpg

http://i623.photobucket.com/albums/tt313/ZordanAlbum/DSCN2596.jpg

http://i623.photobucket.com/albums/tt313/ZordanAlbum/HL.jpg

http://i623.photobucket.com/albums/tt313/ZordanAlbum/LDorta.jpg

http://i623.photobucket.com/albums/tt313/ZordanAlbum/mostar.jpg

http://i623.photobucket.com/albums/tt313/ZordanAlbum/sarajevo.jpg

http://i623.photobucket.com/albums/tt313/ZordanAlbum/zagreb.jpg

http://i623.photobucket.com/albums/tt313/ZordanAlbum/athens.jpg

http://i623.photobucket.com/albums/tt313/ZordanAlbum/9eec124b.jpg

Κι οπως ειπε και ο Κιπλινγκ, εχω να πω στον φιλο ktinos, " Ταξιδευει γρηγορα, εκεινος που ταξιδευει μόνος"  
Never ride faster than your guardian angel can fly

Αποσυνδεδεμένος bil

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
« Απάντηση #10 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2009, 08:53:08 πμ »
Τώρα πές μου οτι τις φωτογραφίες τις έχεις τραβήξει εσύ, να πάθω πλάκα  :?:

Εχεις ΠΜ   )
Θορυβώδης Εγκάρσιος Δικύλινδρος

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #11 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2009, 01:10:57 μμ »
Βil - δεν μπορω να σου δωσω γιατι....κι εγω,...τις αγορασα απο αλλον  :D

Ο Ιταλος απ την Trieste λεει καποια πραγματα που με βρισκουν ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΥΜΦΩΝΟ.

Αν λοιπόν κάποιος μοτοτουρίστας ή καλλίτερα μοτοσικλετιστής σκέφτεται να διαλέξει τους δρόμους που μπορεί να πλαγιάσει καλλίτερα και τις εθνικές στις οποίες μπορεί να τα χώσει, τότε σίγουρα ένα παιδάκι είναι πολύ καλλίτερος ταξιδιώτης.

Κάποιος για να ταξιδέψει πρέπει να είναι αισιόδοξος αλλιώς θα έμενε κλεισμένος στο σπίτι του. Για αυτό λοιπόν πολλοί ταξιδευτές είναι σαν τα παιδιά.

Είναι στιγμές που ενώ η μοτοσικλέτα κινείτε, όλα μοιάζουν ακίνητα και σταθερά.      Είναι τότε που καταλαβαίνω ότι ο Θεός βρίσκεται γύρω μου και δεν πονάω, ούτε έχω δραματικά συναισθήματα. Έχω την αίσθηση ότι όλα πάνε καλά, και δεν θα μπορούσαν ποτέ να πάνε καλλίτερα.

Δηλαδή ένας ταξιδιώτης, δυο ταξιδιώτες, εκατό ταξιδιώτες, χίλιοι τουρίστες και το κάστρο με τις αληθινές νεράιδες μετατρέπεται σε Ντίσνεϊ λαντ.

Όταν ταξιδεύεις ζευγάρι είσαι πιο κλειστός στον εξωτερικό κόσμο. Μόνος είσαι πιο ανοιχτός, πιο προσανατολισμέ νος στο να ψάξεις ένα χαμόγελο ή δυο κουβέντες χαιρετισμού μετά από μια νύχτα πέρασες μόνος οδηγώντας.  Αρχίζεις να ψάχνεις και να βρίσκεις κάτι ακόμα και σε άγνωστους ανθρώπους που συχνά θεωρούνται ασήμαντοι για το ταξίδι. Παράδειγμα κάποιος που σου δίνει πληροφορίες στο δρόμο ή ρωτάει από πού είσαι, ο βενζινάς που σου γεμίζει το ντεπόζιτο, ο καφετζής…

Αν όμως η συνείδηση δεν είναι βρώμικη αλλά τσαλακωμένη απ τη ζωή τότε το ταξίδι μπορεί να κάνει πολλά !

Όχι δε λέω προσευχές που έχω απομνημονεύσει, απλά αισθάνομαι ότι ίσως δεν είμαστε μόνο εγώ, η μηχανή και ο δρόμος…

ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ!!  

FANIS

• Επισκέπτης
« Απάντηση #12 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2009, 07:02:41 μμ »
ZORDAN  ΕΓΡΑΨΕ

Κι οπως ειπε και ο Κιπλινγκ, εχω να πω στον φιλο ktinos, " Ταξιδευει γρηγορα, εκεινος που ταξιδευει μόνος"

Δε μου λες... ο Κίπλινγκ είναι αυτός που βγάζει και τις βαλίτσες????

:lol:   :D

(μη με παρεξηγείτε μόλις γύρισα από μελωδικές κι έχω... ταξιδέψει!!!!!)

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #13 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2009, 08:07:50 μμ »
To TAΞΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΥ

Το πόστερ αφιερωμενο στον bil για να δει την αγαπημενη του Lago di Como και το Mandello απ τα 33.000 πόδια...(Νοεμβριος '08)

http://i623.photobucket.com/albums/tt313/ZordanAlbum/LDComo.jpg

Αποσυνδεδεμένος VAS

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ο θείος Νώντας...
« Απάντηση #14 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2009, 12:37:31 πμ »
Μπράβο ZORDAN... :) )