Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Οκτώβριος 17, 2017, 04:44:39 πμ

Αποστολέας Θέμα: ΣΙΝΕΜΑ: Προτάσεις-Σχόλια  (Αναγνώστηκε 56260 φορές)

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
Re: ΣΙΝΕΜΑ: Προτάσεις-Σχόλια
« Απάντηση #30 στις: Δεκέμβριος 21, 2009, 12:27:34 μμ »
Μπόρις κι εσύ...αν μπορείς.  
Never ride faster than your guardian angel can fly

Αποσυνδεδεμένος guzzonord

• Guzzi Maniac
  • Αποκομμένο μέλος
« Απάντηση #31 στις: Δεκέμβριος 21, 2009, 02:09:13 μμ »
Zordan μου φαίνεται έχεις βρει το δάσκαλό σου  

Αποσυνδεδεμένος Rory

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Crazy
    • Tiger 1050
    • http://www.rorygallagher.com/
« Απάντηση #32 στις: Δεκέμβριος 21, 2009, 03:55:34 μμ »
Μια ταινια που μου συστησε ο γιος μου και την συνιστω ( σε οσους αρεσουν τα παραμυθακια )
Keep on Rockin in the free world

Αποσυνδεδεμένος Eipnvn

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Crazy
« Απάντηση #33 στις: Δεκέμβριος 21, 2009, 05:54:40 μμ »
Παράθεση από: "VAS"

Η ατάκα της δεκαετίας...

Γειά σου ρε Ειρήνη :lol:

Vas.. Oντως... μου'χει μεινει...!!

Παράθεση από: "ZORDAN"
Μπόρις κι εσύ...αν μπορείς.

:lol:
Fly... Like the Wind....
And the World Spins Madly On...

Αποσυνδεδεμένος ΙΩΝΑΣ

• Guzzi Let Me Be
  • *
« Απάντηση #34 στις: Δεκέμβριος 21, 2009, 11:07:37 μμ »
Παράθεση από: "ΙΩΝΑΣ"
το οτι ο συγγεκριμενος ανεβαζει παραποιημενο βεβαια στον τιτλο του το παλιο εργο [βιολιτζης στην στεγη] στο οποιο πρωταγωνιστουσε ο τοπολ..............
και το οτι παλι σε βαζει σε ενα τρυπακι να συχαθεις τον νεοελληνα με βαζει σε σκεψεις.
ποιους κυκλους εξυπηρετει αυτη η αδερφη...........
δεν λεω οτι ειμαστε κι οτι καλυτερο οι νεοελληνες αλλα φτανει...
εμενα ο λαζοπουλος δεν με πειθει με την σατυρα του.....

Εγώ φίλε Ιωνα από την άλλη, δεν χρειάζεται να με βάλει ο Λαζόπουλος στο τρυπάκι...Σιχαίνομαι έτσι κι αλλιώς τον "νεοέλληνα" με την έννοια που έχει αποδοθεί στον όρο εδώ και 20 περίπου χρόνια από πολούς ανθρώπους των τεχνών και των επιστημών...Και με την οποία συμφωνώ απόλυτα...

Όσον αφορά το Λαζόπουλο, διαφωνώ με το χαρακτηρισμό "αδερφή" εκτός και αν έχεις ιδία άποψη που και πάλι, στην τελική, δεν μας ενδιαφέρει κιόλας αν είναι αδερφή ο Λαζόπουλος ή δεν είναι...άσε που δεν βρίσκω και κάποιο πρόβλημα στο να είναι, (αν είναι)...εκτός και αν είναι παιδεραστής και πάει με αγόρια μικρά που τα παρασύρει (αλλα τότε βέβαια θα ήταν απλά παιδεραστής και θα έπρεπε να πάει φυλακή)......Αν όχι...δικαίωμά του να είναι ότι έιναι στο κρεβάτι του από τη στιγμή που δεν με ένοχλέι...απορώ γιατί να ενοχλεί τον οποιονδήποτε...(ασε που δεν έχει πάρει και θέση δημοσίως δηλαδή οπότε δεν βγάζει και στη νεολάια θέμα καθώς λειτουργεί ως πρότυπο)...οπότε :)

Υ.Γ. Προς αποφυγή παραξηγήσεων...Ο Λαζόπουλος εδώ δεν ανεβάζει τον "Βιολιστή στη στέγη" με παραποιημένο τίτλο...Αυτό το είδος που κάνει εδώ λέγεται διασκευή και είναι απολύτως θεμιτό...Άλοστε για να μιλάγαμε για το ίδιο μιούζικαλ θα έπρεπε να έχει και το ίδιο σενάριο...Το "Βιοπαλαιστής στη στέγη" είναι ένα λογοπαίγνιο που παραπέμπει στο γνωστό κλασικό πλέον μιούζικαλ (το οποίο μάλιστα, σε πλήρη απόδοση, είχε πρόσφατα κάνει τεράστια επιτυχία, το 2005 - 06(αν θυμάμαι καλά), με πρωταγωνιστή το Γρηγόρη Βαλτινό (δεν θυμάμαι το σκηνοθέτη)...

Αποσυνδεδεμένος VAS

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ο θείος Νώντας...
    • 1000 SP, california 1100
« Απάντηση #35 στις: Δεκέμβριος 22, 2009, 12:45:55 πμ »
Παράθεση από: "Eipnvn"

Vas.. Oντως... μου'χει μεινει...!!

Ειρήνη το ξέρω...το'μαθα...  :D
Όπως είχε πει ενας γνήσιος Guzzista πριν τον διώξει το καθεστώς : "Καιμε βενζίνη, οι υπόλοιποι καίνε το σάλιο τους!"

Αποσυνδεδεμένος VAS

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ο θείος Νώντας...
« Απάντηση #36 στις: Δεκέμβριος 22, 2009, 01:09:36 πμ »
το οτι ο συγγεκριμενος ανεβαζει παραποιημενο βεβαια στον τιτλο του το παλιο εργο [βιολιτζης στην στεγη] στο οποιο πρωταγωνιστουσε ο τοπολ..............
και το οτι παλι σε βαζει σε ενα τρυπακι να συχαθεις τον νεοελληνα με βαζει σε σκεψεις.
ποιους κυκλους εξυπηρετει αυτη η αδερφη...........
δεν λεω οτι ειμαστε κι οτι καλυτερο οι νεοελληνες αλλα φτανει...
εμενα ο λαζοπουλος δεν με πειθει με την σατυρα του.....

Εγώ φίλε Ιωνα από την άλλη, δεν χρειάζεται να με βάλει ο Λαζόπουλος στο τρυπάκι...Σιχαίνομαι έτσι κι αλλιώς τον "νεοέλληνα" με την έννοια που έχει αποδοθεί στον όρο εδώ και 20 περίπου χρόνια από πολούς ανθρώπους των τεχνών και των επιστημών...Και με την οποία συμφωνώ απόλυτα...

Όσον αφορά το Λαζόπουλο, διαφωνώ με το χαρακτηρισμό "αδερφή" εκτός και αν έχεις ιδία άποψη που και πάλι, στην τελική, δεν μας ενδιαφέρει κιόλας αν είναι αδερφή ο Λαζόπουλος ή δεν είναι...άσε που δεν βρίσκω και κάποιο πρόβλημα στο να είναι, (αν είναι)...εκτός και αν είναι παιδεραστής και πάει με αγόρια μικρά που τα παρασύρει (αλλα τότε βέβαια θα ήταν απλά παιδεραστής και θα έπρεπε να πάει φυλακή)......Αν όχι...δικαίωμά του να είναι ότι έιναι στο κρεβάτι του από τη στιγμή που δεν με ένοχλέι...απορώ γιατί να ενοχλεί τον οποιονδήποτε...(ασε που δεν έχει πάρει και θέση δημοσίως δηλαδή οπότε δεν βγάζει και στη νεολάια θέμα καθώς λειτουργεί ως πρότυπο)...οπότε :huh2: και πάλι μπορεί εγώ να συμφωνώ με μία άποψη μπορεί εσύ όχι...ούτε εμένα μου απαγορεύεται να την επικροτήσω ούτε κι εσένα σου επιβάλλεται να την υιοθετήσεις ή έστω ακόμα και να την παρακολουθήσεις...

Θα συμφωνήσω μαζί σου (όπως και με πολλούς άλλους σε αυτό το φόρουμ) ότι η τηλεόραση είναι σκουπιδαριό...Αυτό όμως δεν θα με εμποδίσει στο να κάνω επιλεκτική χρήση της και να παρακολουθώ αυτά τα έστω και λίγα πράγματα που με ενδιαφέρουν...[/color]

Με κοινωνικοπολιτικά κριτίρια...μετά τον Χάρυ Κλυν είναι ο επόμενος (και εφάμιλλος με τον μεγάλο, Αριστοφανικού επιπέδου,  Χ.Κ.) ηθοποιός που χρησιμοποιεί πολύ σωστά τη σάτυρα για να θίξει - καυτηριάσει τα κακώς κέιμενα της χώρας μας που αν το καλοσκεφτείς όλοι καθημερινά θίγουμε, σχολιάζουμε και δεν συμφωνούμε, αλλά δεν έχουμε τρόπο να εκφράσουμε την οργή μας γι'αυτά (οι περισσότεροι)...έτσι, δεν βρίσκω κάπου το κακό κάποιος να εκφράζει μέσω της σάτυρας ένα αρκετά μεγάλο, πιστεύω, μέρος του λαού...και, στην τελική ανάλυση...Απευθύνεται σε αυτούς που τους εκφράζει...Με την τηλεόραση ή το θέατρο, δεν σε υποχρεώνει κανείς να παρακολουθεις ή να ακούς κάτι το το οποίο δεν σε εκφράζει...Απλά την κλείνεις ή δεν πας...άλλοστε δεν νομίζω ότι οι Έλληνες είμαστε άβουλα όντα ούτως ώστε να μας "διαχειρίζεται" ο Λαζόπουλος ή ο κάθε "Λαζόπουλος"...

μην εισαι και απολυτα σιγουρος...................

Σίγουρος δεν είμαι ποτέ και για τίποτα ως σύγχρονος σοφιστής και ενίοτε "εξυπνάκιας" - (αυτό είναι κλεμμένο από αλλού :)

Υ.Γ. Προς αποφυγή παραξηγήσεων...Ο Λαζόπουλος εδώ δεν ανεβάζει τον "Βιολιστή στη στέγη" με παραποιημένο τίτλο...Αυτό το είδος που κάνει εδώ λέγεται διασκευή και είναι απολύτως θεμιτό...Άλοστε για να μιλάγαμε για το ίδιο μιούζικαλ θα έπρεπε να έχει και το ίδιο σενάριο...Το "Βιοπαλαιστής στη στέγη" είναι ένα λογοπαίγνιο που παραπέμπει στο γνωστό κλασικό πλέον μιούζικαλ (το οποίο μάλιστα, σε πλήρη απόδοση, είχε πρόσφατα κάνει τεράστια επιτυχία, το 2005 - 06(αν θυμάμαι καλά), με πρωταγωνιστή το Γρηγόρη Βαλτινό (δεν θυμάμαι το σκηνοθέτη)...
Όπως είχε πει ενας γνήσιος Guzzista πριν τον διώξει το καθεστώς : "Καιμε βενζίνη, οι υπόλοιποι καίνε το σάλιο τους!"

Αποσυνδεδεμένος ΙΩΝΑΣ

• Guzzi Let Me Be
  • *
« Απάντηση #37 στις: Δεκέμβριος 22, 2009, 11:41:46 μμ »
Αν οι παιδεραστές είναι έξω και το ξέρουμε αυτό μας κάνει συνυπαίτιους στο έγκλημα αυτό...Εγώ μιά φορά δεν ξέρω κανένα παιδεραστή...αν ήξερα θα τον είχα καρφώσει...

σωστα τα γραφεις vas...
αλλα αυτο δεν αλλαζει το οτι υπαρχουν και ζουν αναμεσα μας.......[με την ανοχη μας]
κατα τ αλλα σαφως και σεβομε της αποψεις σου αλλα και το θεμα εδω.
εφυγα μαλιστα απο αυτο και πεφτω στα φρενα γιατι αλλο το σινεμα και αλλο η ιδεα της συζητησης που εριξα....
οβερ λοιπον και μακαρι να τα πουμε καποια στιγμη στο μελλον και απο κοντα.

Αποσυνδεδεμένος VAS

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ο θείος Νώντας...
« Απάντηση #38 στις: Δεκέμβριος 23, 2009, 08:00:24 πμ »
οβερ λοιπον και μακαρι να τα πουμε καποια στιγμη στο μελλον και απο κοντα.

Αποσυνδεδεμένος VAS

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ο θείος Νώντας...
Απ: Re: ΣΙΝΕΜΑ: Προτάσεις-Σχόλια
« Απάντηση #39 στις: Ιανουάριος 09, 2010, 05:30:31 μμ »
Κυριοι το "Inglorious Bastards" του Ταραντινο ειναι

χαλια.....

μολις το ειδα κ ενω περιμενα οτι θα ηταν ανταξιο κ ισως καλυτερο απο τους προκατοχους τετοιων ταινιων(ναζι-εβραιους) δεν βλεποταν....3/10

To είδα επιτέλους κι εγώ...(dvd φυσικά)...και θα συμφωνήσω με dakota και Ειρήνη...Σίγουρα ότι καλλίτερο έχει κάνει μετά το Pulp...Η ερμηνεία του γερμανού αξιωματικού απλά εξαιρετική, η μουσική τέλεια, σύγχρονη σε ταινία εποχής-πολύ έξυπνο, και πολή καλή και γρήγορη πλοκή στο σενάριο...Κάθε ενότητα και μιά ταινία μικρού μήκους από μόνη της...Επιτέλους ο παλιός καλός Tαραντίνο μετά τις κιλ μπιλ βλακείες και τα σχετικά...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 09, 2010, 05:58:32 μμ από VAS »

Αποσυνδεδεμένος Dakota

• I Live Here
  • *
    • 1200sport & YBR 125
    • Του Μήτσου το μπλοκάκι
Απ: ΣΙΝΕΜΑ: Προτάσεις-Σχόλια
« Απάντηση #40 στις: Ιανουάριος 11, 2010, 10:49:32 πμ »
Εγώ κατέβασα και είδα το 2012  :PP :moon: καλύτερα να έπαιζα κομπολόι για 2,5 ώρες. Ποιο πολύ ενδιαφέρον θα είχε.

Μακριά!!!!!!!

FANIS

• Επισκέπτης
« Απάντηση #41 στις: Ιανουάριος 11, 2010, 11:10:00 πμ »
Εγώ κατέβασα και είδα το 2012  :PP :moon: καλύτερα να έπαιζα κομπολόι για 2,5 ώρες. Ποιο πολύ ενδιαφέρον θα είχε.

Μακριά!!!!!!!

Ρε το γράψαμε ότι η συγκεκριμένη ταινία ήταν καρναβάλι! Αμερικλανιά πρώτης κατηγορίας!
Αλλά έπεσε τόση διαφήμιση.....

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #42 στις: Ιανουάριος 11, 2010, 11:22:47 πμ »
Εγω ψιλιαζομαι και το Avatar...σουπα. Αλλά εχει πεσει χρημα και.....ΠΡΕΠΕΙ να πουλησει.

Εγω παντως δεν θα παω να το δω -ουτε κανονικη βερσιόν, ουτε τρισδιαστατο, ουτε....μονοφασικο.

Προτιμω Σερλοκ Χολμς σε λιγες μερες.
Never ride faster than your guardian angel can fly

Αποσυνδεδεμένος VAS

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ο θείος Νώντας...
« Απάντηση #43 στις: Ιανουάριος 11, 2010, 11:25:57 πμ »

NAIIIIIII....!!!!!!!!!!! :bier:

FANIS

• Επισκέπτης
« Απάντηση #44 στις: Ιανουάριος 11, 2010, 11:26:38 πμ »

NAIIIIIII....!!!!!!!!!!! :bier:

NAIIIIIIIIIII  X 2

:thumbsup: