Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Οκτώβριος 18, 2017, 06:51:34 πμ

Αποστολέας Θέμα: Τι διαβάζουμε...  (Αναγνώστηκε 25360 φορές)

Αποσυνδεδεμένος astrahan

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ut tensio, sic vis
Απ: Τι διαβάζουμε...
« Απάντηση #45 στις: Ιούλιος 01, 2010, 03:46:36 μμ »
...έχει πάρει αφορμή από την paparology του Κοέλιου...

για δες το και πες μου πως το πάει...

α!... χάρηκα που σε γνώρισα από κοντά  :bier:
ex...

Αποσυνδεδεμένος gino

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
    • Stelvio NTX
« Απάντηση #46 στις: Ιούλιος 01, 2010, 03:56:12 μμ »
Προχθες επεσε το βλεμα μου σε ενα βιβλιο με πολυ ωραιο εξωφυλλο και με πολυ ωραιο τιτλο....

"Ιστορια σαν παραμυθι" του Αλεσσαντρο Μπαρικκο...

Αμεσως με τραβηξε...

"το ονειρο ως μοναδικος στοχος ζωης,ως αφετηρια και συγχρονως ως γραμμη τερματισμου' το ονειρο που γινεται αιτια για να ζει κανεις και αιτια για να πεθανει"

Αποσυνδεδεμένος dagger moon

• Guzzi Maniac
  • dagger moon
« Απάντηση #47 στις: Ιούλιος 01, 2010, 04:36:34 μμ »
Προχθες επεσε το βλεμα μου σε ενα βιβλιο με πολυ ωραιο εξωφυλλο και με πολυ ωραιο τιτλο....

"Ιστορια σαν παραμυθι" του Αλεσσαντρο Μπαρικκο...

Αμεσως με τραβηξε...

"το ονειρο ως μοναδικος στοχος ζωης,ως αφετηρια και συγχρονως ως γραμμη τερματισμου' το ονειρο που γινεται αιτια για να ζει κανεις και αιτια για να πεθανει"

το διαβασες  ? το διαβάζεις ?
θα μας πεις εντυπώσεις ?
dagger moon

Αποσυνδεδεμένος VAS

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ο θείος Νώντας...
    • 1000 SP, california 1100
« Απάντηση #48 στις: Ιούλιος 01, 2010, 05:06:23 μμ »
α!... χάρηκα που σε γνώρισα από κοντά  :bier:

:bier:
Όπως είχε πει ενας γνήσιος Guzzista πριν τον διώξει το καθεστώς : "Καιμε βενζίνη, οι υπόλοιποι καίνε το σάλιο τους!"

KTiNoS

• Επισκέπτης
« Απάντηση #49 στις: Ιούλιος 02, 2010, 01:27:43 μμ »

απόσπασμα

Όταν πρωτοήρθε το αλκοτέστ στην Καρδίτσα

Θ.Δ.

Καρδίτσα

Ήμουνα ένα βράδυ σε κάτι φίλους και τα πίναμε. Επιστρέφοντας με τη μηχανή σπίτι μου, έπεσα σε μπλόκο της τροχαίας. Ήταν η εποχή που είχαν πρωτοέρθει στην Καρδίτσα τα αλκοτέστ. Έρχεται ο τροχαίος με το μετρητή στο χέρι να μου ζητήσει να φυσήξω, και επειδή η πόλη είναι μικρή και λίγο πολύ όλοι γνωριζόμαστε, ήταν παλιός μου συμμαθητής. Τον παρακάλεσα να κάνει τα στραβά μάτια, αλλά μου είπε πως στο μπλόκο υπήρχε αρχιμπάτσος που είχε έρθει από την Αθήνα και πως ήταν αναγκασμένος να με βάλει να φυσήξω. Φύσηξα, ο μετρητής πήγε στο κόκκινο κι έφυγα με τα πόδια και δυο κλήσεις στην τσέπη, τη δεύτερη επειδή δε φορούσα κράνος.

Την επόμενη μέρα πήγα στο τμήμα να δω τι μπορεί να γίνει. Συνάντησα το συμμαθητή μου και του γκρίνιαξα για τις κλήσεις, να μου τις σβήσει και τέτοια, κι αυτός μου είπε την ιστορία.

Αυτός και οι συνάδελφοί του γενικά δεν καίγονταν να στή­νονται σε μπλόκα, να σταματάνε τον κόσμο και να κάνουν αλκοτέστ. Έτσι, αντί να ξεροσταλιάζουν στους δρόμους, κάθονταν στα καφενεία κι έπιναν τσίπουρα. Για να περνάει ευχάριστα η ώρα, μετά το δεύτερο τρίτο τσίπουρο έπαιρναν τους μετρητές και φύσαγαν, κάνοντας ένα είδος κόντρας, ποιος θα πιάσει μεγαλύτερο νούμερο. Όμως δεν ήξεραν πως οι μετρητές κρατάνε στη μνήμη τους όλα τα φυσήματα... Έτσι κάποια μέρα ήρθε έλεγχος από την Αθήνα και διαπιστώθηκε ότι οι κλήσεις που είχαν δοθεί ήταν πολύ λιγότερες από τα φυσήματα άνω του κόκκινου που είχαν καταγραφεί στο μετρητή. Έπεσαν γκάζια χοντρά και μέχρι να ξεχαστεί η υπόθεση δεν υπήρχε η παραμικρή επιείκεια. Ούτε για παλιούς συμμαθητές...

Αποσυνδεδεμένος VAS

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ο θείος Νώντας...
    • 1000 SP, california 1100
« Απάντηση #50 στις: Ιούλιος 15, 2010, 12:29:08 μμ »
«Στην Τέχνη ή λιμοκτονείς ως αγέλαστος και αυτιστικός πρωτοπόρος ή θεωρείς τον εαυτό σου κέντρο του σύμπαντος και πλουτίζεις, μετακομίζοντας απ’ τα κατσάβραχα στην προαστιακή αποστείρωση. Η κατάθεση της ψυχούλας σου προβάλλεται από κάτι αρσακειάδες της δημοσιογραφίας. Τη φήμη σου την αναλαμβάνουν άσχετοι μυαλοπώληδες, που σπούδασαν μάρκετινγκ, επικεφαλής καναλιών και παλιοί χωροφύλακες σε φτιαξιά και νοοτροπία, τώρα διευθυντές ιδρυμάτων με πανελλαδική εμβέλεια. Η συμπεριφορά τους μονοκόμματη, το εγώ τους υπερτροφικό και η εκδικητική τους μανία για ανθρώπους που τους εγκαταλείπουν απαυδισμένοι ισοπεδωτική. Άραγε είχαν δυστυχισμένα παιδικά χρόνια, δεν τους έδινε κανείς σημασία και τώρα, ενήλικοι πια και σε πόστα εξουσίας, παίρνουν το αίμα τους πίσω;».

Κωνσταντίνος Τζούμας..."Πανωλεθρίαμβος" Εκδόσεις Καστανιώτη

Το 3ο βιβλίο της αυτοβιογραφικής σειράς ενός εκ των λίγων εκφραστών του σύγχρονου και ουσιαστικού προβληματισμού που έχουν απομείνει στην Ελλάδα και αξίζει να διαβάσεις... :thumbsup:
Όπως είχε πει ενας γνήσιος Guzzista πριν τον διώξει το καθεστώς : "Καιμε βενζίνη, οι υπόλοιποι καίνε το σάλιο τους!"

Πασιφάη

• Επισκέπτης
« Απάντηση #51 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 08:47:13 πμ »
Βασικά ξεκίνησα ένα βιβλίο που έχω χρόνια στη βιβλιοθήκη και σκονιζόταν. :hehe:
''Τα παιδιά της πιάτσας'' του Νίκου Τσιφόρου.Όσοι δεν το έχετε διαβάσει,το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

FANIS

• Επισκέπτης
« Απάντηση #52 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 10:20:12 μμ »

Μου το χάρισε ο Ανδρεας από την Πάτρα και το διάβασα.... έχει πλάκα, περνάς την ώρα σου  :hehe:

Αποσυνδεδεμένος SPONT

• I Live Here
  • *
  • GUZZIHOLIC GUZZISTA 100%
« Απάντηση #53 στις: Οκτώβριος 29, 2010, 02:03:34 μμ »
Αγαπημενα και προτεινομενα

το ζεν και η τεχνη συντηρησης της μοτοσυκλετας(κακτος) <<η ποιοτητα δεν ειναι τμημα ουτε του νου ουτε της υλης>>

ο μικρος πριγκηπας (μετ.στρατη τσιρκα) <<μονο με την καρδια βλεπεις καλα.την ουσια δεν τη βλεπουν τα ματια>>

βαμμενα κοκκινα μαλλια(κ.μουρσελας)   <<ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ΡΕΤΣΙΝΑΣ>>

ΜΑΡΚΟΣ η επανασταση και οι καθρεφτες (Μ.Β.ΜΟΝΤΑΛΜΠΑΝ) <<διοικουμε υπακουοντας>>

γιαλαντζης  ντολμαδοπουλος του 2%

Αποσυνδεδεμένος SPONT

• I Live Here
  • *
  • GUZZIHOLIC GUZZISTA 100%
« Απάντηση #54 στις: Οκτώβριος 29, 2010, 02:20:26 μμ »
μια φιλη επεμενε να μου δωσει να διαβασω ενα βιβλιο της αλκ.παπαδακη(αν ηταν ολα αλλιως)

μολις το διαβασα σκεφτομαι ενταξει μωρε δεν ηταν και αριστουργημα κι ετσι οπως χαζευα αφηρημενα διαβαζω το συντομο σχολιο της συγγραφεως και μενω καγκελο με την ταυτιση και την ομοιοτητα της σκεψης

<<Ειχα ονειρο να αλλαξω τον κοσμο αρχισα τις επαναστασεις και τις ανατροπες και το μονο που καταφερα ηταν να σπαω συνεχως τα μουτρα μου.
    ευτυχως που εγιναν ολα οπως εγιναν χαλαλι.ειδα,εμαθα κι ενιωσα πολλα.

οταν καταλαβα πως δεν μπορουσα να αλλαξω τον κοσμο ειπα ενταξει θα αλλαξω τον εαυτο μου.

πολυ το διασκεδασα  που την πατησα κι εκει.

τελικα σκεφτομαι,προς το παρον δηλαδη γιατι παντα το ψαχνω,πως επανασταση ειναι να εχεις τα ματια της ψυχης σου ανοικτα,να επιμενεις,
    να αγαπας τη ζωη και να φροντιζεις να μην τη μολυνεις με το περασμα σου>>
γιαλαντζης  ντολμαδοπουλος του 2%

v11cafe

• Επισκέπτης
« Απάντηση #55 στις: Οκτώβριος 29, 2010, 10:31:52 μμ »

ΖΙΣΚΙΝΤ ΠΑΤΡΙΚ
Ο Πάτρικ Ζίσκιντ γεννήθηκε το 1949 στο Άμπαχ της Γερμανίας. Σπούδασε ιστορία στα Πανεπιστήμια του Μονάχου και του Αιξ- αν- Προβάνς, στη Γαλλία. Έχει γράψει διηγήματα και συνεργάζεται με πολλά έντυπα ως δημοσιογράφος. Το 1984 δημοσιεύθηκε ο μονόπρακτος μονόλογος "ΤΟ ΚΟΝΤΡΑΜΠΑΣΟ", έργο που γνώρισε τεράστια επιτυχία και παίζεται πολύ συχνά στα γερμανικά θέατρα.

Εμπνευσμένο, και ψαγμένο...λες και είναι αυτοβιογραφία.
Η μουσική(οί) ... απο την μέσα μεριά.

Αποσυνδεδεμένος astrahan

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ut tensio, sic vis
« Απάντηση #56 στις: Οκτώβριος 30, 2010, 12:19:50 μμ »
για το ζεν και η τεχνη συντηρησης της μοτοσυκλέτας το έχω ξαναπεί, ένα από τα αγαπημένα μου βιβλία. Το έχω διαβάσει τρεις φορές (δεν τα παίρνω εύκολα τα γράμματα) και σίγουρα θα το ξαναδιαβάσω.

Πριν από χρόνια είχα διαβάσει το Άρωμα του Ζίσκιντ και μου άρεσε πολύ. Μου έδωσες μια πολύ καλή ιδέα για δώρο στη γυναίκα μου...  :boo
ex...

manitu

• Επισκέπτης
« Απάντηση #57 στις: Οκτώβριος 30, 2010, 12:39:27 μμ »
Ρε σεις ειστε σιγουροι οτι ανηκετε σε λεσχη μοτοσυκλετιστων;
Σαν δεξαμενη διανοησης και προβληματισμου μοιαζει.............
.......ισως ειναι ωριμη και η σχετικη παρεμβαση....................

Αυτη την εποχη τα μουτζουρομενα μου δακτυλα ξεφυλλιζουν το υπεροχο '' Η Ελληνικη Ιδιαιτεροτητα'' του Κορνηλιου Καστοριαδη εκδ:Κριτικη. :thumbsup:

Αποσυνδεδεμένος astrahan

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ut tensio, sic vis
« Απάντηση #58 στις: Οκτώβριος 30, 2010, 01:00:12 μμ »
εσύ διαβάζεις Καστοριάδη και αναρωτιέσαι τι σόι λέσχη είναι αυτή;

ok το έπιασα το λεπτοφυές χιούμορ...
ex...

Αποσυνδεδεμένος SPONT

• I Live Here