Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Σεπτεμβρίου 18, 2019, 10:58:52 μμ

Αποστολέας Θέμα: v65 breather hoses ή αλλιώς δοχείο αναθυμιάσεων  (Αναγνώστηκε 9597 φορές)

Αποσυνδεδεμένος kostas_patra

• Guzzi Let Me Be
  • *
v65 breather hoses ή αλλιώς δοχείο αναθυμιάσεων
« στις: Μαρτίου 10, 2010, 01:38:35 μμ »
το λοιπόν
breather hoses ή αλλιώς σωληνάκια αναθυμιάσεων ή δοχείο αναθυμιάσεων λαδιού είναι μια διάταξη η οποία περιγράφεται ως εξής:

ένα δοχείο συλλογής αναθυμιάσεων λαδιού βρίσκεται τοποθετημένο στο σκελετό, πίσω ακριβώς από το τιμόνι, κάτω από την οριζόντια μπάρα και συνδέεται με το κάρτερ μετά ενός ενισχυμένου από καουτσουκ σωλήνα, με το φιλτροκούτι μετά ενός πλαστικού σωλήνα και με δύο μπιμπίκια από την πάνω εσωτερική πλευρά των καπακιών των κεφαλών με καουτσουκενια σωληνάκια, που ενώνονται σε ένα στο μέσον του δοχείου

ο ρόλος ύπαρξής του είναι οτι κατά την την συμπίεση-έκρηξη του μείγματος στα κύλιντρα, ένα ποσοστό αερίων διαφεύγει από τα ελατήρια των πιστονιών στο σώμα της μηχανής και για να μην σπάσει η μηχανή από την εσωτερική υπερπίεση, αυτά εκτονώνονται μετά του σωλήνα στο δοχείο συλλογής αναθυμιάσεων, καθόσον τα αέρια έχουν αυξημένη θερμοκρασία συμπαρασύρουν ατμοποιημένο λάδι μηχανής και εκεί γίνεται ο διαχωρισμός, σε αέρα που ξαναγυρνά στο φιλτροκούτι, σε λάδι που ξαναγυρνά στο κάρτερ λόγω βάρους και επιτυγχάνεται μια εξισορρόπηση στις πιέσεις ώστε να προστατεύονται οι τσιμούχες όπου υπάρχουν

έχω καταλάβει κάτι λάθος;

Πάλι σας χάλασε κύριε η αρχαιολογία;

Αποσυνδεδεμένος doctor zim

• Guzzi Let Me Be
  • *
  • 21-08-2010 6 ΩΡΕΣ ΤΩΝ ΣΕΡΡΩΝ
Απ: v65 breather hoses ή αλλιώς δοχείο αναθυμιάσεων
« Απάντηση #1 στις: Μαρτίου 10, 2010, 02:03:04 μμ »
ΣΩΣΤΑ ΕΞΑΙΤΕΙΑ ΤΟΥ ΓΕΜΙΖΕ Ο ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ ΛΑΔΙΑ ΑΝ ΔΕΝ ΑΛΑΖΕΣ  ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΤΟ Τυβαζιονε σφιατο . :luigi:
doctor zim  6948724732

• Guzzi Let Me Be
  • *
« Απάντηση #2 στις: Μαρτίου 10, 2010, 09:23:24 μμ »
άρα η πορεία των αναθυμιάσεων είναι από το κάρτερ στο δοχείο, από το δοχείο στο φιλτροκούτι ο αέρας, η σύνδεση με τα καπάκια των κυλίνδρων για εξισορρόπηση της πίεσης και το σωληνάκι στο κάρτερ για ν αξαναγυρίζουν αργότερα τα λάδια έτσι;

αν τώρα για κάποιο λόγο το λαστιχάκι του κάρτερ φραγεί, τα συμπτώματα είναι η μηχανή να κοπανάει και να ακούγεται;

δεν θα ήταν σοφό να υπήρχε χώρος στο δοχείο των αναθυμιάσεων ώστε να συμπυκνώνεται μαζί με το λάδι και η όποια υγρασία από το όλο σύστημα, ώστε να μην ξαναγυρνά στο κάρτερ υπό την μορφή της μαγιονέζας και ο χώρος αυτός να άδειαζε κάθε όποτε;

και η σημαντική ερώτηση: με τι πίεση δουλεύει το δοχείο των αναθυμιάσεων σε είσοδο και έξοδους; ρωτάω γιατί μου έχει κουρελιαστεί η λαστιχένια έξοδος που διακλαδίζεται στα δύο καπάκια και μέχρι να έρθει το ανταλλακτικό την έχω επισκευάσει πρόχειρα με βενζινόκολλα και αφρό πολυουρεθάνης, με αποτέλεσμα να είναι μηχανικά στεθερή αλλά χωρίς να μπορώ να εγγυηθώ το αποτέλεσμα για υψηλές πιέσεις

αυτό το τελευταίο φίλε που είπες ξαναπιάστο, κάντο πιο λιανά, γιατί δεν το πιασα "Τυβαζιονε σφιατο", εννοείς τον διακλαδωτή;

Carcano

• Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Μαρτίου 11, 2010, 09:08:34 πμ »
Εγω το εχω καταργησει....

και απλα τσεκαρω την σταθμη αραια και που....

Δεν το σκιζω κιολας για να εχω τοσες αναθυμιασεις....

Το συγκεκριμενο αποτελει μονιμη πηγη προβληματων-μικρων και αισθητικων!

• Guzzi Let Me Be
  • *
« Απάντηση #4 στις: Μαρτίου 12, 2010, 09:56:48 μμ »
άρα φίλε θεωρείς οτι είναι ένα άχρηστο υποσύστημα
μαζεύω γνώμες γιατί δεν έχω καταλήξει ακόμα, αν και νομίζω οτι για να το χει βάλει ο μηχανικός κάποιο λόγο θα χε
κάτι ακόμα, ερώτηση για όποιον ξέρει
η πίεση που δημιουργείται στο δοχείο των αναθυμιάσεων λογικά δεν πρέπει να ναι μεγάλη έτσι; δηλ το σφικτηράκι που έχει κάθε μαρκούτσι στα καπάκια, είναι για τον φόβο των ιουδαίων; σωστά;

Carcano

• Επισκέπτης
« Απάντηση #5 στις: Μαρτίου 17, 2010, 01:57:34 μμ »
Σιγουρα εχει καποιο σκοπο....

να ψυχει το λαδι και να το επιστρεφει....

Εγω εβαλα ψυγειο λαδιου ...οποτε δεν το χρειαζομαι....

Παπα εχεις;

• Guzzi Let Me Be
  • *
« Απάντηση #6 στις: Μαρτίου 17, 2010, 02:27:08 μμ »

Παπα εχεις;
ειναι απαπαιτητο  καμια σχεση με τη ψυξη. ΒΕΛΤΙΩΣΗ απο την πειρα αγωνων. για καθημερινη νορμαλ χρηση  στο κατω μεροσ του καρτερ στην επιστροφη η υπαρχουσα διοδοσ επιστροφης ειναι 5 μμ εαν τη κανετε 10μμ σωθηκατε.για αγωνα ολα τα σφαζομαι ολα τα ανοιγουμε στις 10500 στροφες κυριαρχουν καταστασεις ηφαιστιακης ενεργειας. :oo :oo :oo
doctor zim  6948724732

Carcano

• Επισκέπτης
« Απάντηση #7 στις: Μαρτίου 17, 2010, 03:02:36 μμ »

Παπα εχεις;

• Guzzi Let Me Be
  • *
« Απάντηση #8 στις: Μαρτίου 17, 2010, 10:05:22 μμ »
η επιστροφή μου είναι 5-6mm.
στο σώμα του κινητήρα όπου ακουμπάει έχει ένα φύλλο αμιάντου για θερμομόνωση, για να μην καίγεται
για 10mm εννοείς τόρνο και κόλλημα με αργκόν στο κάρτερ ή απλώς μεγαλύτερης διατομής λάστιχο και σφιγκτηράκια;

η συλλογή των αναθυμιάσεων αλλιώς μεταφράζεται ως ψύξη ελαίου, όχι της μορφής ψυγείο λαδιού, αλλά σαν συμπύκνωση τους.

το πρόβλημά μου είναι οτι από την πολυκαιρία και από την αυξημένη θερμοκρασία των ατμών του λαδιού του κάρτερ, έσπασαν τα λάστιχα σε σημείο να τρίβονται σαν σοβάς.
μέχρι να έρθει η παραγγελία από δυσμάς, πέρασα τα κατακρεουργημένα λάστιχα με κόλλα, τυλίχτηκαν σε νάυλον, το οποίο το έλιωσα με θερμοπίστολο και τα κάλυψα με αφρό πολυουρεθάνης.
δοκίμασα την στεγανότητά τους και τα εφάρμοσα στο δοχείο των αναθυμιάσεων

πενία τέχνας κατεργάζεται...
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 17, 2010, 10:13:20 μμ από kostas_patra »

v11cafe

• Επισκέπτης
« Απάντηση #9 στις: Μαρτίου 18, 2010, 12:41:14 πμ »
Οτι ζεσταινεται και εχει λαδι(μοτερ) ή βαλβολινη(σασμαν) εχει αναθυμιασεις...λογω της αυξησης του ογκου του υγρου
αρα τα δοχεια αναθυμιασεων εχουν την λογικη οτι επειδη οι αναθυμιασεις ειναι αναποφευκτες,
καλο ειναι το λαδι να γυρναει στο κυκλωμα με καποιο τροπο και να μην χανεται.
Αυτο γινεται ειτε αυξανοντας το μηκος σωληνα οπως λεει ο drjim ,
ωστε ακομα και σε πιεση το λαδι να εχει διαδρομη να ανεβει και να κατεβει πισω, χωρις να χαθει απο το κυκλωμα.
Πιεση τρομερη δεν υπαρχει, ανοικτο κυκλωμα ειναι εξαλλου
σωληνακια βρισκεις και απο την αγορα, μονο ο διακλαδωτηρας δεν βρισκεται και θελει παραγγελια.
Εναλλακτικα μπορεις να αγορασεις καποιο σταυρο καυσιμων και να υποκαταστησεις τον λαστιχενιο διακλαδωτηρα.

• Guzzi Let Me Be
  • *
« Απάντηση #10 στις: Μαρτίου 18, 2010, 09:33:38 πμ »
η διαδρομή μου είναι 80cm  σε μήκος και 5-6mm διάμετρο. απ ότι κατάλαβα ο drjim λέει να αυξηθεί η διάμετρος και εσύ το μήκος, εναλλακτικά.

για την πίεση, αν και το φανταζόμουν, δεν ήμουν σίγουρος, άρα ευχαριστώ!

σωληνάκια είναι πανεύκολο να βρείς στην αγορά, διακλαδωτήρα ο οποίος να ενώνει  2 6-8mm σωληνάκια, με κολάρο 20mm εσωτερικής διαμέτρου από την άλλη, δεν βρίσκεται, ούτε με παραγγελία απ έξω, εκτός αν έχει κάποιος φίλος κάτι κατά νου.
την λύση του τριδρομου διακλαδωτήρα την έχω σκεφτεί και μάλλον σε αυτήν θα καταλήξω

παπα=φίλτρο αέρος όλοι δεν έχουν; έχω κι εγώ

ερώτηση: τι θα συμβεί σε έναν κινητήρα mg αν του φιμώσεις τον αναπνευστήρα των αναθυμιάσεων, χαμηλά στο κάρτερ; ζορίζεις τις τσιμούχες του; φθείρεις γρηγορότερα τα ελατήριά του;

v11cafe

• Επισκέπτης
« Απάντηση #11 στις: Μαρτίου 18, 2010, 10:01:33 πμ »
Εριξα μια ματια Stein-Dinse και ο διακλαδωτηρας ειναι διαθεσιμος, οπως και τα σωληνακια κλπ,  αρα γιατι να μπλεκεις?

27159661   TUBAZIONE SFIATO   13,14 €

http://www.stein-dinse.com/eliste/index.php
Αριστερα διαλεξε Moto Guzzi και ανοιγουν στον δευτερο πινακα τα μοντελα/V65 Lario/ κλπ
Επελεξε μοντελο/ανοιγει η part list
Με κλικ πανω στο νουμερο βλεπεις κωδικο/τιμη/διαθεσιμοτητα/ κλπ
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 18, 2010, 11:48:19 πμ από v11cafe »

Carcano

• Επισκέπτης
« Απάντηση #12 στις: Μαρτίου 18, 2010, 10:21:37 πμ »
"ερώτηση: τι θα συμβεί σε έναν κινητήρα mg αν του φιμώσεις τον αναπνευστήρα των αναθυμιάσεων, χαμηλά στο κάρτερ; ζορίζεις τις τσιμούχες του; φθείρεις γρηγορότερα τα ελατήριά του;"

Τιποτε ιδιαιτερο αλλα μην το κανεις...

Απλα μεγαλωσε το μηκος στα σωληνακια....

Εαν δεν το ζοριζεις το μοτερ με πολύωρη χρήση δεν θα εχεις ιδιαίτερες αναθυμιάσεις....
Στο δικο μου εξαερωτήρα σπανια εβλεπα λαδι...επεστρεφε μεσω του σωληνα….

Φιλικη συμβουλη…..ξεκινα το μαζεμα από τα ηλεκτρικα-πλατινες και μετα κοιτας τα σωληνακια….

Τα γκουτσι μηχανικα είναι σκυλια…
Επισης κοιτα τις εδρες των βαλβιδων στο μοτερ σου…ηταν λιγο ευαισθητες…
Και τα λαστιχα των carbs….

Μετα….the sky is the limit…..

• Guzzi Let Me Be
  • *
« Απάντηση #13 στις: Μαρτίου 18, 2010, 10:27:10 πμ »
η διαδρομή μου είναι 80cm  σε μήκος και 5-6mm διάμετρο. απ ότι κατάλαβα ο drjim λέει να αυξηθεί η διάμετρος και εσύ το μήκος, εναλλακτικά.

για την πίεση, αν και το φανταζόμουν, δεν ήμουν σίγουρος, άρα ευχαριστώ!

σωληνάκια είναι πανεύκολο να βρείς στην αγορά, διακλαδωτήρα ο οποίος να ενώνει  2 6-8mm σωληνάκια, με κολάρο 20mm εσωτερικής διαμέτρου από την άλλη, δεν βρίσκεται, ούτε με παραγγελία απ έξω, εκτός αν έχει κάποιος φίλος κάτι κατά νου.
την λύση του τριδρομου διακλαδωτήρα την έχω σκεφτεί και μάλλον σε αυτήν θα καταλήξω

παπα=φίλτρο αέρος όλοι δεν έχουν; έχω κι εγώ

ερώτηση: τι θα συμβεί σε έναν κινητήρα mg αν του φιμώσεις τον αναπνευστήρα των αναθυμιάσεων, χαμηλά στο κάρτερ; ζορίζεις τις τσιμούχες του; φθείρεις γρηγορότερα τα ελατήριά του;
doctor zim  6948724732

• Guzzi Let Me Be
  • *
« Απάντηση #14 στις: Μαρτίου 18, 2010, 11:51:07 πμ »
κερνάω βενζίνη και καφέ!

carc, θα μεγαλώσω το μήκος του, ήδη το χω κάνει.
το φίμωμα δεν το κανα εγώ, μάστορας το κανε και ένιωθα το μηχανάκι να ζορίζεται
τα ηλεκτρικά έπονται κι εκεί θα χρειαστώ βοήθεια

V11
δεν το ξερα το site και ο τυφλός βρήκε το φώς του
με γλύτωσες από την ασχήμια της πατέντας και την χαρά της δημιουργίας!
όαση!

για να σηκώσω το μαγαζί...

φίλοι μου ευχαριστώ