Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Απρίλιος 24, 2018, 10:04:02 πμ

Αποστολέας Θέμα: Αμμοβολή  (Αναγνώστηκε 18866 φορές)

Αποσυνδεδεμένος necrofilos

• Guzzi Let Me Be
  • *
Αμμοβολή
« στις: Ιούνιος 21, 2010, 10:11:05 μμ »
Γνωριζει κανεις περι αμμοβολης...?
Σκεφτομαι να κανω τον σκελετο απο το imolaki γιατι το αποτελεσμα με το γυαλοχαρτο ειναι καλο, αλλα η τελειομανια μου δεν με αφηνει να κοιμηθω τα βραδια... :ninja:
Επισης μου ειπαν πως αν θελω να πετυχω το ''μαμα'' αλουμινενιο look του μοτερ, επιθυμιτο αποτελεσμα, χρειαζομαι και εκει αμμοβολη (να ξεβρωμησει)...Ισχυει?
Γνωριζει κανεις στο περιπου τιμες?
α) Σκελετο...
β) Μοτερ...

Αποσυνδεδεμένος thrylos

• Guzzi Maniac
Απ: Αμμοβολή
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 22, 2010, 07:43:43 πμ »
 :mg: Αν το εχεις τριψει καλα δεν θα γινει καλυτερος με την αμμοβολη ο σκελετος πιο γερος θαναι με το καλο τριψιμο . Το μοτερ με wd 40 καλο πλυσιμο . Αν επιμενεις θα σου πω και τιμες  :mg:

Αποσυνδεδεμένος kostas_patra

• Guzzi Let Me Be
  • *
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 22, 2010, 09:28:05 πμ »
κομπρεσσέρ αέρα έχεις;

αν ναι, μπορείς να το κάνεις μόνος σου, με άμμο ή σόδα
τιμές αγοράς, υπολόγισε γύρω στο 100ε για τον σκελετό και θα το πάρεις σκέτο μέταλλο
η άμμος αν είναι χονδρόκοκκη εκτός από το χρώμα και τη βρωμιά, τρώει και το μέταλλο το ίδιο
αν κάποιος θέλει να ξεμπερδέψει στα γρήγορα, άρα δουλειά του ποδαριού, ουσιαστικά σε αδυνατίζει, γι αυτό και ο thrylos αναφέρεται σε πιο γερό σκελετό με το γυαλόχαρτο.
από την άλλη, αυτό το αδυνάτισμα, όταν μιλάς για σωλήνες είναι αμελητέο, ενώ έχει μεγαλύτερη επίδραση σε λαμαρίνες, πχ ρεζερβουάρ ή μεταλλικά φτερά

με διαβρωτικό χρώματος, βούρτσες και γυαλόχαρτα κάνεις την δουλειά σου με λιγότερη ατσαλιά, πιο φθηνά, όχι όμως τόσο γρήγορα όπως με την αμμοβολή
Πάλι σας χάλασε κύριε η αρχαιολογία;

Αποσυνδεδεμένος ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΡΙΝΟΠΟΥΛΟΣ

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
  • στον Καιαδα
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 22, 2010, 02:06:39 μμ »
Διαβρωτικο χρωματος ασυζητητή.(8.00€/λιτρο)(προσοχη να ειναι για μεταλλα)
Με την αμμοβολη θα κανει πορους ,και θα χρειαστει πολλα χερια σουλφασερ και τριψιμο.
Το μοτερ μπορεις να το καθαρισεις πανευκολα με ενα καθαριστικο combimat g660 το οποιο πουλανε στα  Glass cleaning και εχει 10-12€ το4lt.
Αν βαψεις πλαστικα να βαλεις μεσα στο χρωμα ελλαστινη και οχι πολυ στεγνωτικο.
ΤΟ ΛΙΓΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΜΥΑΛΟΥ ΤΟ ΠΟΛΥ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ

v11cafe

• Επισκέπτης
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 22, 2010, 09:21:54 μμ »
Καλες παρατηρησεις ολες γενικα.
Τον σκελετο εγω τον εκανα αμμοβολη στο V7 μου, δινει καλο αποτελεσμα ιδιως αν θες να τον κανεις ηλεκτροστατικη μετα,
που χρειαζεται πολυ λεια επιφανεια για να γινει καλη.
Για μοτερ  ( κορμο κινητηρα κλπ) αμμοβολη με τιποτα, κανει πορους και μεγαλη πιθανοτητα να περαει αμμο μεσα.
Υαλοβολη ναι, δινει καλυτερο αποτελεσμα και χωρις ρισκο.
Γενικα, αν καθαρισει ευκολα με την συμβουλη του Γιωργου (καθαριστικο combimat g660 ) μην μπλεκεις,
γιατι τσαμπα δεν ειναι.

Αποσυνδεδεμένος ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΡΙΝΟΠΟΥΛΟΣ

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
  • στον Καιαδα
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 22, 2010, 09:34:49 μμ »
Καλες παρατηρησεις ολες γενικα.
Τον σκελετο εγω τον εκανα αμμοβολη στο V7 μου, δινει καλο αποτελεσμα ιδιως αν θες να τον κανεις ηλεκτροστατικη μετα,

Αν κανεις ηλεκτροστατικη βαφη οι ποροι θα δωσουν καλυτερο αποτελεσμα οποτε δεν εχεις προβλημα στην αμμοβολη.Καντην αφοβα.Το κοστος για τον σκελετο δεν θα περασει τα 30-40€
ΤΟ ΛΙΓΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΜΥΑΛΟΥ ΤΟ ΠΟΛΥ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ

Αποσυνδεδεμένος SPONT

• I Live Here
  • *
  • GUZZIHOLIC GUZZISTA 100%
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 03, 2011, 11:47:02 πμ »
φιλος το χρησιμοποιησε κι εμεινε ευχαριστημενος,ριξε μια ματια

EVAPO-RUST, RUST REMOVER
γιαλαντζης  ντολμαδοπουλος του 2%

KTiNoS

• Επισκέπτης
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 03, 2011, 12:18:34 μμ »
Γνωριζει κανεις περι αμμοβολης...?
Σκεφτομαι να κανω τον σκελετο απο το imolaki γιατι το αποτελεσμα με το γυαλοχαρτο ειναι καλο, αλλα η τελειομανια μου δεν με αφηνει να κοιμηθω τα βραδια... :ninja:
Επισης μου ειπαν πως αν θελω να πετυχω το ''μαμα'' αλουμινενιο look του μοτερ, επιθυμιτο αποτελεσμα, χρειαζομαι και εκει αμμοβολη (να ξεβρωμησει)...Ισχυει?
Γνωριζει κανεις στο περιπου τιμες?
α) Σκελετο...
β) Μοτερ...
Δεν αξίζει να παιδευτείς τόσο για 30 40 ε

Ρίχτου άμμο

FANIS

• Επισκέπτης
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 29, 2012, 10:26:33 πμ »
Home made σοδοβολή! Οδηγίες και βιντεάκι.

:luigi:

http://www.aircooledtech.com/tools-on-the-cheap/soda_blaster/

:bier:

Αποσυνδεδεμένος necrofilos

• Guzzi Let Me Be
  • *
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 30, 2012, 01:48:06 μμ »
Fani εχω δοκιμασει sodoβολη, κατ αρχην θες κομπρεσερ να δινει κοντα στα 10 bar σταθερα.... (αδυνατον,πρεπει να ειναι 300 λιτρα και πανω...σχεδον μαγαζιου) και επισης ποιος ειπε οτι η σοδα ειναι φτηνη?για να κανεις μια τετοια δουλεια θες τα λεφτα που θα εδινες για να στο χτυπαγαν σε μαγαζι...
Τελος, μετα το ενχειρημα, η αυλη μου εμοιαζε με Ελβετικο χωριο την εποχη των Χριστουγεννων.... Σκεψου το...  :hehe: :bier:

asotosios

• Επισκέπτης
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 30, 2012, 02:29:08 μμ »
http://www.ebay.co.uk/itm/NEW-MAGNUM-SAND-BLASTING-CABINET-SAND-BLASTER-/310291253019?pt=UK_Air_Tools_and_Compressors&hash=item483eccc71b&_uhb=1

δεν χωραει σκελετο...αλλα για μικροτερα πραγματακια ειναι οκ...

αλλιως φτιαχνεις κατι τετοιο...

http://www.ebay.co.uk/itm/Sand-Blasting-Cabinet-Large-Home-made-for-some-types-of-motorbike-frames-/300784599221?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item460828c0b5&_uhb=1#ht_500wt_1203

ετσι...
Homemade Sand Blaster Booth
δεν ειναι επιστημη αν θελεις να το κανεις...

ή ετσι...
Drum Sandblast Cabinet.wmv

που αν αποτυχει...ή δεν το χρειαζεσαι πλεον το μετετρεπεις σε ψησταρια... :hehe: επισης πολυ ευκολο...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 30, 2012, 02:35:33 μμ από asotosios »

FANIS

• Επισκέπτης
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 30, 2012, 07:28:14 μμ »
Fani εχω δοκιμασει sodoβολη, κατ αρχην θες κομπρεσερ να δινει κοντα στα 10 bar σταθερα.... (αδυνατον,πρεπει να ειναι 300 λιτρα και πανω...σχεδον μαγαζιου) και επισης ποιος ειπε οτι η σοδα ειναι φτηνη?για να κανεις μια τετοια δουλεια θες τα λεφτα που θα εδινες για να στο χτυπαγαν σε μαγαζι...
Τελος, μετα το ενχειρημα, η αυλη μου εμοιαζε με Ελβετικο χωριο την εποχη των Χριστουγεννων.... Σκεψου το...  :hehe:

Πρόβλημα χώρου δεν έχω, μέχρι και άδειο δωμάτιο έχω για αυτή τη δουλειά... και πολλές άλλες  :ninja:

Το κόστος του κοπρέσορα με προβληματίζει... σίγουρα για τέτοιο μέγεθος δεν υπάρχει περίπτωση...

http://www.ebay.co.uk/itm/Sand-Blasting-Cabinet-Large-Home-made-for-some-types-of-motorbike-frames-/300784599221?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item460828c0b5&_uhb=1#ht_500wt_1203
ετσι...

Αυτό είναι ενδιαφέρον και φτιάχνεται με πολύ μικρό κόστος.... το πρόβλημα παραμένει το κόστος του αεροσυμπιεστή...

ερε τι εφευρισκει ο κοσμος,...αμα δεν θελει να καβαλησει να παει καμμια βολτα.  ::knownothing

Βόλτα = ταβέρνα = μπύρες = λεφτά για πέταμα...  :hehe:

Αποσυνδεδεμένος p.t.o

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Fetish
  • «Move as fast as you possibly can»
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 30, 2012, 10:08:30 μμ »
Τελος, μετα το ενχειρημα, η αυλη μου εμοιαζε με Ελβετικο χωριο την εποχη των Χριστουγεννων.... Σκεψου το...  :hehe:

Πρόβλημα χώρου δεν έχω, μέχρι και άδειο δωμάτιο έχω για αυτή τη δουλειά... και πολλές άλλες  :ninja:

Το κόστος του κοπρέσορα με προβληματίζει... σίγουρα για τέτοιο μέγεθος δεν υπάρχει περίπτωση...

ετσι...

Αυτό είναι ενδιαφέρον και φτιάχνεται με πολύ μικρό κόστος.... το πρόβλημα παραμένει το κόστος του αεροσυμπιεστή...

ερε τι εφευρισκει ο κοσμος,...αμα δεν θελει να καβαλησει να παει καμμια βολτα.  ::knownothing

Βόλτα = ταβέρνα = μπύρες = λεφτά για πέταμα...  :hehe:

Δεν αποτελεί  σημαντικό πρόβλημα το μέγεθος του αεροσυμπιεστή.

Κάλλιστα μπορείς να χρησιμοποιήσεις έως 8bar και 60 litra , κόστος 80- 100 ευρώ.

Πιστόλι με μπέκ 1.5-2.5mm και ψιλό σμυρίδι (αν η κοντινή σου παραλία εχει άμμο είσαι super )

Μήν ξεχνάς οτι θα< χτυπήσεις> σκελετό μηχανής και οχι καρότσα φορτηγού.

Μέ λιγα ευρώ κάνεις έτσι απλά το δικό σου σύστημα αμμοβολής .

Kαι για................. γυαλί.....................μάνα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 30, 2012, 10:13:06 μμ από p.t.o »

Αποσυνδεδεμένος kostas_patra

• Guzzi Let Me Be
  • *
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 01, 2012, 08:40:00 πμ »
τα Lidl το σάββατο είχαν κομπρεσσέρ μεγάλο, πιστόλι αμμοβολής και πιστόλι βαψίματος σε καλές τιμές, αν θυμάμαι καλά 99ε, 12ε και 18ε αντίστοιχα.
για όποιον ενδιαφέρεται
Πάλι σας χάλασε κύριε η αρχαιολογία;