Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Μάιος 23, 2019, 09:40:14 πμ

Αποστολέας Θέμα: Ειμαι σε αδιεξοδο... :(  (Αναγνώστηκε 1600 φορές)

Αποσυνδεδεμένος necrofilos

• Guzzi Let Me Be
  • *
Ειμαι σε αδιεξοδο... :(
« στις: Ιούνιος 25, 2010, 09:34:34 μμ »
Το Restoration συνεχιζεται...
Το μοτερ πηγε στον Μαστορα,ανοιχτηκε και τα νεα ηταν τραγικα...
Χρειαζομαι περα απο μεταλλα,θρος,λατζες και λοιπα που χρειαζονται αν ανοιχτει το μοτερ... Κυλινδρα (gillardoni,μιας και ειναι 430cc),πιστονια,βαλβιδες,δισκο-πλατο και σταυρο... :oops:
Οπως καταλαβαινεται το κοστος ειναι απλα πολυ μεγαλο...μαζι με τα εργατικα και λοιπα μπιχλημπιδια εντος μοτερ ισως να μιλαμε για 1500++...
Η σκεψη που κανω ειναι να τσιμπησω καποιο απο τα 2 που παιζουν για ανταλλακτικα...(Μιας και που χρειαζομαι και αλλα πραγματα). Και τα 2 ειναι 500cc και τα μοτερ τους δεν δηλωνοντε στο πλαισιο μου. Ετσι σκεφτηκα πως μπορω να λυσω την απο κατω κασα του μπλοκ και να βαλω την δικη μου με τα δικα μου νουμερα...(τα κομβια στροφαλλου του 350 και του 500 ειναι ιδια right?).
Οι 2 επιλογες που εχω λοιπον ειναι το τραβεστι monza που υπαρχει στο μαστορα,το οποιο και εχω παει βολτα χωρις να με εντυπωσιασει θετικα...(ο μαστορας ισχυριζεται οτι φταινε τα καρμπυρατερ και πως το μοτερ ειναι σε καλη κατασταση).
Η αλλη επιλογη ειναι το monza που σουρνεται μηνες τωρα στο car.gr και δεν βλεπω να φευγει ποτε...Βεβαια, δεν εχω ιδεα σε τι κατασταση μπορει να βρισκεται το μοτερ του... Κ σιγουρα με το αυτι,δεν μπορω να ξερω και πολλα.
Αυτα ειναι τα ενδεχομενα που βλεπω εγω κ θα ηθελα πολυ την βοηθεια σας και την γνωμη σας...
Δεν ξερω αν γινεται να πω και το ονομα του μαστορα μην θεωρηθει διαφημιση...μπας και καποιος ξερει το συγκεκριμενο μηχανακι....
Να θυμησω πως τα οικονομικα μου δεν με παιρνουν να rebuiltαρω το ''δευτερο'' μοτερ.
οοοουυυφφφφ..... :oops:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 25, 2010, 09:37:02 μμ από necrofilos »

Αποσυνδεδεμένος kostas_patra

• Guzzi Let Me Be
  • *
Απ: Ειμαι σε αδιεξοδο... :(
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 26, 2010, 07:42:02 μμ »
δίσκο κάρφωσε στην σπύρου πάτση, αν και αν ψάξεις θα τον βρείς στα 60ε
τορνάρισε ελαφρώς τα πλατώ αν έχουν πάρει ελαφρώς ή αν έχουν γίενι κωνικά

αν βάλεις μοτέρ μεταχειρισμένο-δεν γνωρίζω αν κουμπώνει στις ίδιες βάσεις- τσέκαρε το με ένα συμπιεσόμετρο για να πάρεις μιαν ιδέα για την κατάσταση των ελατηρίων βαλβίδων κυλίνδρων πιστονιών, μήπως χρειάστεί κι αυτό που θα πάρεις μια απ όλα

σταυρό γιατί θες να αλλάξεις;

1500ε ναι μεν είναι πολλά, αλλά μετά θα στρώνεις καινούριο κινητήρα κι απ ότι καταλαβαίνω το χιλιοπεντακοσαάρι δεν αναφερεται εξολοκλήρου σε κυλινδροκαταστάσεις

αν ο μάστορας είναι εμπιστοσύνης, οκ, αλλά πάρε και μια δεύτερη γνώμη
αν όχι, πρόσεξε γιατί παίζει στην πιάτσα μαιμουδιά και δήθεν που σπρώχνουν ερείπια-αμαρτίες

μοτοσυκλέτα για ανταλλακτικά εγώ θα έπαιρνα όχι για τον βασικό κορμό της μηχανής, όπως ο κινητήρας, αλλά για περιφερειακά, ζάντες, φτερά, άξονα, ίσως κιβώτιο, ηλεκτρικά μάλλον όχι και ίσως ρεζερβουάρ, αλλά και πάλι αποφασίζεις μόλις δείς κάτι, κατ εκτίμηση

αν σου περισέψει κανένας πολλαπλασιαστής, βγάλε μια φωνή

Πάλι σας χάλασε κύριε η αρχαιολογία;

Αποσυνδεδεμένος necrofilos

• Guzzi Let Me Be
  • *
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 26, 2010, 07:52:56 μμ »
Κωστα thanks αλλα δεν με προλαβες...  :rolleyes
Σας ανακοινωνω πως το Monza του car.gr (αυτο που ηταν μονο για ανταλλακτικα) Βρισκεται και αυτο στην αυλη μου... Το αγορασα με την εκδοχη να checkaρω το μοτερ και αν δεν μου κανει να το επιστρεψω...(Ετσι συμφωνηθηκε). Η τιμη που το χτυπησα ειναι 500 euro...  :bier: 
*Ειμαι καλος στο παζαρι ....  :hehe:

Carcano

• Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 28, 2010, 11:50:18 πμ »
Το μοτερ μπαινει στο πλαισιο σου διχως προβλημα....

βασεις, διαστασεις κλπ ειναι ιδιες ακριβως...

αυτο που αλλαζει ειναι η διαμετρος των κυλινδρων...

πετα το μοτερακι επανω μετα απο ενα καλο σερβις και λογικα θα εισαι οκ...

για τα λοιπα...μας ξαναρωτας....

αντε και καλα κουραγια...

v11cafe

• Επισκέπτης
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 28, 2010, 06:50:12 μμ »
Αρα σε αδιεξοδο δεν εισαι πια, :D
 με ολoκληρο μηχανακι spare
εχεις επιλογες :thumbsup:
Καλη κινηση