Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Ιουνίου 26, 2019, 12:49:58 μμ

Αποστολέας Θέμα: Περί βενζίνης  (Αναγνώστηκε 720 φορές)

KTiNoS

• Επισκέπτης
Περί βενζίνης
« στις: Αυγούστου 23, 2010, 03:06:53 μμ »
Μια φορά κι ένα καιρό διάβαζα στο φόρουμ του TDM Italia πόσο καίει το μηχανάκι τους !
Έπαθα πολιτισμικό σοκ, αυτοί έλεγαν 360χλμ με 2 άτομα και αποσκευές, ενώ εγώ με το ζόρι είχα δει 300 ΚΑΙ ΣΠΑΝΙΑ !

Θυμάμαι βέβαια τα παλιά τα χρόνια, που η αυτονομία δεν μ ένοιαζε, κάτι τρελές διαφορές στην τελική του ZZR1100 (92).
Τον καιρό εκείνο όμως οι διαφορές στη τιμή ήταν τόσο μεγάλες υπέρ της πατρίδος που έλεγες δε βαριέσαι, ότι πληρώνεις παίρνεις.
Εδώ να πούμε ότι και η Κορόλα μου του 96 βαράει πυράκια.

Έκανα λοιπόν το εξής πείραμα.
Με το ΧΤ 600 κάνω κάθε μέρα την ίδια διαδρομή. Γέμιζα λοιπόν το ντεπόζιτο και μηδένιζα. ύστερα σημείωνα σ ένα μπλοκάκι το βενζινάδικο και τα χλμ που έκανα με τη συγκεκριμένη βενζίνη. (απλή αμόλυβδη)

Συμπέρασμα
Από το βενζινάδικο της ΕΚΟ Στην Αρχή της Λ. Κρήτης (μεταξύ Αμφιθέας και Ν Σμύρνης πέτυχα έχω και 18% περισσότερα χλμ)
(ΛΕΟΝΤΟΠΟΥΛΟΣ ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΚΡΗΤΗΣ 32 & ΚΝΩΣΣΟΥ ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ 2109430064)

Το διασταύρωσα αρκετές φορές.

Με το πέρασμα του χρόνου μπορώ να πω ότι και οι άλλοι βελτιώθηκαν αρκετά (όχι όλοι) ΑΛΛΑ μετά Χριστό προφήτες

Αποσυνδεδεμένος Pit

• Guzzi Crazy
    • η ιστοσελίδα μου
Απ: Περί βενζίνης
« Απάντηση #1 στις: Αυγούστου 23, 2010, 03:23:27 μμ »
Επιβεβαιωνω τα περι ΕΚΟ, οντως εχω παρατηρησει μια οχι αμελλητεα διαφορα σε σχεση με τις αλλες μαρκες, και στη μηχανη και στο αυτοκινητο μου.

Επιβεβαιωνω και τα περι αυτονομιας TDM900, εχω δει περισσοτερα απο 400χλμ με 2 ατομα+τριπλετα+τανκμπαγκ, αλλα επειδη οι συνθηκες δεν ηταν κανονικες (μεσο ορο κατω των 60χαω λογω δρομων) το 350-360 ειναι συχνα ορατο, αν οδηγας ανθρωπινα (120-140) και οχι σαν κυνηγημενος.
Οι Μοτοεκδρομές μας (σε νέο domain!): http://giannis-melina.net/