Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Οκτώβριος 17, 2017, 04:54:49 πμ

Ψηφοφορία

Πληρώνεις Διόδια?

Ναι γιατί οι νομοι του κρατους πρεπει να τηρουνται.
Πληρωνω επιλεκτικά, οπου κρινω οτι μου παρεχεται Ευρωπαϊκος αυτοκινητοδρομος.
Πληρωνω, γιατι φοβαμαι τις κυρωσεις - διαφορετικα δεν θα πληρωνα.
Δεν πληρωνω. Δεν μου παρεχεται καμμια υπηρεσια - γι αυτο και δεν υπαρχουν κυρωσεις.

Αποστολέας Θέμα: Πρέπει να πληρώνουμε Διόδια?  (Αναγνώστηκε 67819 φορές)

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
Πρέπει να πληρώνουμε Διόδια?
« στις: Οκτώβριος 16, 2010, 01:17:28 μμ »
Το θεμα διαρκως και μεγαλωνει. Ολο και περισσοτεροι αρνουνται να πληρωσουν.

Σωστα ομως ενεργουμε ΜΗ πληρωνοντας(οσοι το κανουμε), ή μηπως εχουμε βρει εναν τροπο διαμαρτυριας, για άλλα "στραβα κι αναποδα" που συμβαινουν γυρω μας?

Αν μεσα στα κριτηρια μας ειναι και το "τι γινεται σ αλλες  ??? " χωρες, ενημερωνω:

-   Σε καποιες πχ. Ελβετια, Αυστρια, Σλοβενια υπαρχει η βινιέτα. Ενα χαρτακι, σαν τα τελη κυκλοφοριας τα δικα μας που το πληρωνεις εφαπαξ και εχεις σε ορισμενη διαρκεια χρονου απεριοριστες διαδρομες. Για 1 χρονο κυμαινεται απο 25-40€.

-   Σε καποιες χωρες ισχυουν διοδια σαν τα δικα μας, με ακριβοτερο ομως κοστος ανα χιλιομετρο. Πχ. Ιταλια, Γαλλια. Σε καποιες άλλες με χαμηλοτερο κοστος ανα χιλιομετρο. Πχ. FYROM, Σερβια.

-   Σε ορισμενες χωρες, δεν εχουν καθολου διοδια. Πχ, Γερμανια, Νορβηγια. Η Αγγλια δεν εχει πουθενα διοδια, εκτος απο καποιες γεφυρες.

-   Τελος, πχ. η Βουλγαρια εχει υποχρεωτικα βινιέτα για καποιους δρομους, που η κατασταση τους ομως ειναι πολυ χειροτερη απ το Ελληνικο επαρχιακο δικτυο.

Το γιατι πληρωνουμε διοδια ή γιατι "πρεπει" να πληρωνουμε, ολοι το γνωριζουμε.

Γιατι δεν πρεπει να πληρωνουμε, το λεει εδω:  http://diodiastopfiles.blogspot.com/

και εδω:   Διόδια STOP! Δεν πληρώνουμε σε όλη την Ελλάδα!

ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΕΤΕ?  :think:
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 16, 2010, 01:31:47 μμ από ZORDAN »
Never ride faster than your guardian angel can fly

Αποσυνδεδεμένος gino

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
    • Stelvio NTX
Απ: Πρέπει να πληρώνουμε Διόδια?
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 02:15:29 μμ »
Προσωπικα δεν ειμαι αρνητικος στο να πληρωσω διοδια.....αλλα που?
Στην Κορινθου-Πατρων....ΠΟΤΕ....
Στην Κορινθου-Τριπολεως?Οταν θελω να παω προς Βυτινα και μου εχουν βαλει τον σταθμο διοδιων πριν την εξοδο στα 500 μετρα?ΠΟΤΕ...
Προς Λαμια παω απο παλια....οποτε?Δεν....

Οσο για της χωρες της Ευρωπης που εχει διοδια....εκει νομιζω πληρωνεις για τα χλμ. που καλυπτεις,οχι οπως εδω που ουτε κανεις 100χλμ. η κανεις 10 θα πληρωσεις το ιδιο....τι να πεις....ειναι ολοι τους εδω στην Ελλαδα οπου σε αρπαξουν....

Αποσυνδεδεμένος dagger moon

• Guzzi Maniac
  • dagger moon
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 02:40:45 μμ »
Προσωπικα δεν ειμαι αρνητικος στο να πληρωσω διοδια.....αλλα που?
Στην Κορινθου-Πατρων....ΠΟΤΕ....
Στην Κορινθου-Τριπολεως?Οταν θελω να παω προς Βυτινα και μου εχουν βαλει τον σταθμο διοδιων πριν την εξοδο στα 500 μετρα?ΠΟΤΕ...
Προς Λαμια παω απο παλια....οποτε?Δεν....

Οσο για της χωρες της Ευρωπης που εχει διοδια....εκει νομιζω πληρωνεις για τα χλμ. που καλυπτεις,οχι οπως εδω που ουτε κανεις 100χλμ. η κανεις 10 θα πληρωσεις το ιδιο....τι να πεις....ειναι ολοι τους εδω στην Ελλαδα οπου σε αρπαξουν....

Συμφωνω απόλυτα μαζι σου ...

Θα σε λυπήσω αν σου πω οτι εχουν κανει εγκαταστάσεις για διόδια  απο Λαμία για Αθήνα , στο σημείο που το κοβουμε δεξιά για Μπράλο ?

Οπότε λογικά θα έχουν βαλει και πριν βγεις Εθνική κατεβαίνοντας από Μπράλο  :bhead
dagger moon

Αποσυνδεδεμένος gino

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
    • Stelvio NTX
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 02:46:31 μμ »
Ακομα ειναι υπο κατασκευη....εχουμε καιρο ακομη....μετα?Στο υψος του Μπραλλου εξοδος προς Δαμαστα και μετα Λαμια η Καρπενησι  :think:

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 02:57:55 μμ »
Εεε...ναι ρε παιδια, αλλά εδω το θεμα -δεν ειναι αν μπορουμε να ανακαλυψουμε μονοπατι που πηγαινε ο Δυοβουνιωτης να κανει καρτερι στους Τουρκους...

Ουτε λεμε, να γυρισουμε στην δεκαετια του '60. Αθηνα-Θεσσαλονικη 8 ωρες.

Εδω λεμε. Πληρωνω δεν πληρωνω και γιατι?
Never ride faster than your guardian angel can fly

FANIS

• Επισκέπτης
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 03:08:29 μμ »
Δεν πληρώνω. Ο λόγος? Προσωπικά πιστεύω ότι είναι λάθος να πληρώνω κάτι που δικαιούμαι να έχω. Τι είναι αυτό? Ελευθερος δρόμος και πρόσβαση παντού. Για μένα είναι υποχρεωμένο το κράτος να μου το παρέχει αυτό. Η έκταση που έχει παραχωρήσει στον κάθε ιδιώτη-εταιρεία για να τον κάνει αυτοκινητόδρομο είναι δημόσια. Να κατασκευάσει δρόμο το κράτος με τα λεφτά που του δίνουμε από τα τέλη κυκλοφορίας όχι να τα δίνει αλλού....

Τι σημασία έχει αν είναι υπο κατασκευή ο δρόμος ή όχι (βλέπε Κόρινθος-Πάτρα)? Δηλαδή όταν τελειώσει θα πρέπει να πληρώνω ένα μεροκάματο με το έτσι θέλω για να πάω εκεί που θέλω?

Προς το παρόν περνάω με την πινακίδα πάνω στη μηχανή... μέχρι να την βγάλω τελείως...

-   Σε καποιες πχ. Ελβετια, Αυστρια, Σλοβενια υπαρχει η βινιέτα. Ενα χαρτακι, σαν τα τελη κυκλοφοριας τα δικα μας που το πληρωνεις εφαπαξ και εχεις σε ορισμενη διαρκεια χρονου απεριοριστες διαδρομες. Για 1 χρονο κυμαινεται απο 25-40€.

Αν το κάνανε κι εδώ ίσως πλήρωνα.... το ποσό είναι λογικό, και δεν έχεις την ταλαιπωρία κάθε 70 χλμ να σταματάς σε ουρά  :mad:

Αποσυνδεδεμένος gino

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
    • Stelvio NTX
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 03:09:14 μμ »

Αποσυνδεδεμένος dagger moon

• Guzzi Maniac
  • dagger moon
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 03:29:09 μμ »
σορυ για το σπαμ  :shame:

επι του θεματος λοιπόν.

Πληρωνω επιλεκτικά και αναλογα τα κεφια μου.
Δεν υπάρχει περίπτωση να πληρώσω διόδια σε παράδρομους πχ οταν από Εθνική πάω Θήβα ... και ακουω την περίφημη δικαιολογία "" πληρώνετε για την απόσταση της Εθνικής που διανύσατε ""
Στην τελική  , από πότε οι δρόμοι του Εθνικού Οδικου Δικτυου ανηκουν σε ιδιώτες ? ε ?
Και να βλέπαμε και έργα κιολας ... αλλα ... ναι καλά .... αργει να ξημερώσει .
Και τι πάει να πει ... πληρώνω για δρόμο  που ΘΑ φτιαχτεί ? (Κορινθου - Πατρών )
Και τι παέι να πει ... κανουν εργα ... μια λωριδα κυκλοφορίας (Τριπόλεως ) για μήνες ολόκληρους , να σου σπανε τα νευρα ...
Και ναμην πω για τον ελλειπεστατο φωτισμο , που αν παθεις βλαβη στα ηλεκτρικα σου ... δεν βλέπεις ούτε την μύτη σου .
Και γιατι να πληρώσω ? Οταν περιμένω σαν βλαμένη που είμαι στην σειρά μου στα διόδια πισω απο μια ουρά χιλιομέτρων (τελευταια φορά που επέστρεφα απο Καλαμάτα η ουρα ηταν στα 3 χιλιομετρα ) ...

Να πληρωσω δεν λέω όχι , αλλά να εχουμε δρόμους  που δεν θα πλημμυρίζουν απο το νερό της βροχής (Ιουλιος 2009 ... ερχόμενη απο Ευβοια , με επιασε βροχή έξω από την Χαλκίδα και για πόσα χιλιόμετρα πήγαινα μεσα στο νερό ... τι νερο σαπουνάδα ηταν ... μιλάμε για φρίκη ) , που δεν θα οδηγω σε φρεζαρισμενο οδοστρωμα για 3-4 χιλιομετρα (Λαμία 28-10-2008 )

Ααααααααα και ενα τελευταιο
δεν υπογραφω τα κ@λοχαρτα που δινουν ... κανω οτι θα παω δεξια και μολις ανοιξει η μπαρα ... μην την ειδατε ... ας κρατησει το νουμεορ της μηχανης για ενθυμιο .

dagger moon

FANIS

• Επισκέπτης
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 03:32:22 μμ »

Να πληρωσω δεν λέω όχι , αλλά να εχουμε δρόμους  που δεν θα πλημμυρίζουν απο το νερό της βροχής .............. που δεν θα οδηγω σε φρεζαρισμενο οδοστρωμα για 3-4 χιλιομετρα

Οχι Μαρία, γιατί να πληρώσεις?  Αυτά είναι υποχρεωμένο το κράτος να στα παρέχει, από τη στιγμή που πληρώνεις τέλη κυκλοφορίας...

Αποσυνδεδεμένος miraze

• Συντονιστής
  • I Live Here
  • μπαλαλάικα
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 04:05:09 μμ »

Να πληρωσω δεν λέω όχι , αλλά να εχουμε δρόμους  που δεν θα πλημμυρίζουν απο το νερό της βροχής .............. που δεν θα οδηγω σε φρεζαρισμενο οδοστρωμα για 3-4 χιλιομετρα

Οχι Μαρία, γιατί να πληρώσεις?  Αυτά είναι υποχρεωμένο το κράτος να στα παρέχει, από τη στιγμή που πληρώνεις τέλη κυκλοφορίας...

Ναι ρε Φάνη όμως το ίδιο το κράτος που ΟΛΟΙ μας εκλέξαμε έχει παραχωρήσει την κατασκευή και την διαχείριση σε μεγαλοεργολάβους. Πέταξε το μπαλάκι δλδ σε άλλους αφού το ίδιο δεν μπορούσε να τους κατασκευάσει, να τους συντηρήσει και να τους διαχειριστεί.

Και ρωτώ εγώ, πριν ακόμα κατασκευαστεί η γέφυρα στο Ρίο πάντα θυμάμαι όταν κατεβαίναμε για Αθήνα να πληρώνουν όλοι διόδια, τότε γιατί δεν διαμαρτυρόμασταν;

Το θέμα με την μή πληρωμή των διοδίων είναι πιστεύω κοινωνικό, στο ότι ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ και ένας τροπος διαμαρτυριας, για άλλα στραβα κι αναποδα που συμβαινουν γύρω μας.

Προσωπικά πληρώνω (τα ελάχιστα που έχουμε εδώ πάνω) όμως είμαι παράλληλα πολύ σίγουρος οτι ΔΕΝ θα πλήρωνα άν ζουσα σε περιοχές σαν τη Θήβα και τις Αφιδνές που απλά για να μετακινηθείς χρειάζεσαι μία περιουσία.

Raduno baby .........

Αποσυνδεδεμένος astrahan

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ut tensio, sic vis
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 04:12:02 μμ »
εγώ ξέρω ότι πληρώνω φόρους για να έχω παιδεία, υγεία, δρόμους και κάποιο άλλα τινά...

Τώρα απ' ότι φαίνεται πληρώνω φόρους για να μπορούν κάποιοι άλλοι να πηγαίνουν σε ιδιωτικά σχολεία και νοσοκομεία και να δίνονται τα διόδια σε ιδιωτικές εταιρείες μέσω των περίφημων ΣΔΙΤ (Συμπράξεις Δημόσιου Ιδιωτικού Τομέα)-μεγάλο κόλπο που δεν είναι της παρούσης να αναλυθεί.

Πληρώνω διόδια σε κάποιους τρίτους για να μου κατασκευάζουν-συντηρούν τους δρόμους που τους έχω προπληρωμένους.

Και μάλιστα το κάνουν προκλητικά. Πληρώνω για την Κορίνθου Πατρών που έχει κατασκευαστεί πριν 40 χρόνια, για να βάλουν πινακίδες "ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ ΤΡΙΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΘΑΝΑΤΗΦΟΡΑ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ"

Χρεώνουν τελείως αυθαίρετα τις μοτοσυκλέτες 2 ευρώ όταν τα αυτοκίνητα πληρώνουν 2.90.

Αυξάνουν τις τιμές όσο να 'ναι και τοποθετούν διόδια όπου να 'ναι.

Στα Τέμπη έχουν διαδοχικά διόδια, σε απόσταση 10 χλμ. το ένα από το άλλο. Στα Τέμπη, που τώρα που μιλάμε είναι κλειστά λόγω κατολίσθησης.

Και όλα αυτά με τελείως διάτρητες συμβάσεις, που καθιστούν ιδιωτικό το "Εθνικό" δίκτυο. Που ακόμα και οι μπάρες είναι παράνομες (νόμος περί παρακώλυσης συγκοινωνιών)

απ' ότι βλέπω αυτό είναι εύκολο ποστ. Όλοι συμφωνούν. Ψάχνω να βρω επιχειρήματα για να κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου και δεν βρίσκω...

Και μέχρι να βρω, όπου μπορώ και όπου δεν βαριέμαι δεν πληρώνω... (με το αυτοκίνητο, με την μηχανή πουθενά...)

ex...

FANIS

• Επισκέπτης
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 04:14:36 μμ »

Και ρωτώ εγώ, πριν ακόμα κατασκευαστεί η γέφυρα στο Ρίο πάντα θυμάμαι όταν κατεβαίναμε για Αθήνα να πληρώνουν όλοι διόδια, τότε γιατί δεν διαμαρτυρόμασταν;

Mιλάς για εποχές που οι πολίτες ήταν ψαρωμένοι και απληροφόρητοι....

εμένα που λες το 1990 το τελευταίο πράγμα που πέρναγε από το μυαλό μου ήταν ότι η εθνική οδός έπρεπε να έχει 2-3 λωρίδες και νησίδα.....

Αποσυνδεδεμένος miraze

• Συντονιστής
  • I Live Here
  • μπαλαλάικα
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 04:19:07 μμ »
Και επιπλεόν ρωτώ γιατί "(υπενθυμίζουμε ότι στα κρατικά διόδια των Μαλγάρων (Θεσσαλονίκη) και του Πολυμύλου (Κοζάνη) δεν ισχύουν αυτά που αναφέρονται στη σελίδα αυτή και είναι δυνατή η επιβολή 20πλάσιου και -σε περίπτωση καθυστέρησης πληρωμής του- 50πλάσιου προστίμου εκ μέρους του Δημοσίου)."

Δηλαδή στον Πολύμυλο και στα Μάλγαρα δεν διεκδικούμε ελεύθερη διέλευση αφού πληρώνουμε σήμα κυκλοφορίας;
Raduno baby .........

FANIS

• Επισκέπτης
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 04:20:40 μμ »
Και επιπλεόν ρωτώ γιατί "(υπενθυμίζουμε ότι στα κρατικά διόδια των Μαλγάρων (Θεσσαλονίκη) και του Πολυμύλου (Κοζάνη) δεν ισχύουν αυτά που αναφέρονται στη σελίδα αυτή και είναι δυνατή η επιβολή 20πλάσιου και -σε περίπτωση καθυστέρησης πληρωμής του- 50πλάσιου προστίμου εκ μέρους του Δημοσίου)."

Δηλαδή στον Πολύμυλο και στα Μάλγαρα δεν διεκδικούμε ελεύθερη διέλευση αφού πληρώνουμε σήμα κυκλοφορίας;

Δεν πληρώνω ρε λέμε..... μην επιμένεις!
 :hehe:

Αποσυνδεδεμένος miraze

• Συντονιστής
  • I Live Here
  • μπαλαλάικα
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 04:22:02 μμ »

Δεν πληρώνω ρε λέμε..... μην επιμένεις!

Και εγώ σε αγαπώ ρε............. :wub:

Raduno baby .........