Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Δεκέμβριος 13, 2017, 01:04:24 μμ

Ψηφοφορία

Πληρώνεις Διόδια?

Ναι γιατί οι νομοι του κρατους πρεπει να τηρουνται.
Πληρωνω επιλεκτικά, οπου κρινω οτι μου παρεχεται Ευρωπαϊκος αυτοκινητοδρομος.
Πληρωνω, γιατι φοβαμαι τις κυρωσεις - διαφορετικα δεν θα πληρωνα.
Δεν πληρωνω. Δεν μου παρεχεται καμμια υπηρεσια - γι αυτο και δεν υπαρχουν κυρωσεις.

Αποστολέας Θέμα: Πρέπει να πληρώνουμε Διόδια?  (Αναγνώστηκε 70965 φορές)

Αποσυνδεδεμένος miraze

• Συντονιστής
  • I Live Here
  • μπαλαλάικα
Απ: Πρέπει να πληρώνουμε Διόδια?
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 04:29:25 μμ »
Επειδή προσωπικά τα μοναδικά διόδια που περνάω είναι του πολυμύλου και των Μαλγάρων εβδομαδιαίως, και σε όλα τα βίντεο δείχνει τι κάνουμε με το αμάξι, με τη μηχανή τί κάνουμε; Κατεβαίνουμε και ανοίγουμε την μπάρα μόνοι μας;
Raduno baby .........

Αποσυνδεδεμένος Pit

• Guzzi Crazy
    • η ιστοσελίδα μου
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 04:34:25 μμ »
περναμε μαζι με ενα αμαξι... :thumbsup:

Εγω δεν θελω να πληρωνω αν δεν ευχαριστηθω το δρομο.

Να πω τη γνωμη μου θιγωντας ενα αλλο θεματακι?

Βινιετα χρειαζομαστε. Γιατι? Για να πληρωνουν ολοι πιο δικαια. Πως?

Οι νταλικες που ερχονται απο τουρκια και βγαινουν βουλγαρια (και το αντιθετο) καταστρεφουν το οδοστρωμα μας επι χρονια, εκατονταδες νταλικες την ημερα και δεν πλερωνουν μια, γιατι εκει ΔΕΝ υπαρχουν διοδια. Αν τους βαλουμε να πληρωσουν δεν θα κανουν διαφορετικα, γιατι η αλλη τους επιλογη απο βουλγαρια ειναι σκατοδρομος, ενω η Εγνατια ειναι πολυ καλυτερη.

Επισης τα ξενα αμαξια που μπαινουν απο Ευζωνους, Εξοχη, Ηπειρο και καθε αλλο βορειο τελωνειο, και πανε στη κεντρικη-β.Ελλαδα θα πληρωσουν απο κανενα εως ΤΟ ΠΟΛΥ 2 διοδια δηλαδη μαξιμουμ 8-9ε για να κανουν 1000+χλμ εντος Ελλαδας πανε-ελα...

Εμεις οι βορειοι γνωριζουμε για τι ημερησιο ογκο αυτοκινητων και φορτηγων μιλαμε... Με προχειρους υπολογισμους και τιμες βινιετας ευρωπης, θα ειχαμε εσοδα οσα και απο τα διοδια εντος ελλαδος και ισως δε θα χρειαζοταν να πληρωνουμε εμεις, τουλαχιστον οχι τοσα.

Αυτο δεν το γνωριζουν στο Υπουργειο? Φυσικα και ναι, αλλα πως θα κονομησουν οι φιλοι τους οι νεοι διαχειριστες των διοδιων?
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 16, 2010, 04:38:42 μμ από Pit »
Οι Μοτοεκδρομές μας (σε νέο domain!): http://giannis-melina.net/         

Αποσυνδεδεμένος astrahan

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ut tensio, sic vis
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 04:34:45 μμ »
Δηλαδή στον Πολύμυλο και στα Μάλγαρα δεν διεκδικούμε ελεύθερη διέλευση αφού πληρώνουμε σήμα κυκλοφορίας;

1.Ο Πολύμυλος και τα Μάλγαρα υπάρχουν, για να μπορεί να υφίσταται η ΤΕΟ ΑΕ, γιατί έχουν ξεμείνει από παλιά, καμιά 200 εργαζόμενοι που δεν ξέρουν τι να τους κάνουν...

2. Όλα έχουν μέτρο. Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει. Στην Αττική οδό γιατί δεν υπάρχει διαμαρτυρία; (και ας μην ισχύει η αρχή της αναλογικότητας)

Πχ βάση των συμβάσεων (έστω και αυτών), ο συμβασιούχος έπρεπε από το 2009 να έχει φτιάξει κάποια πράγματα(όπως την αναλογική πληρωμή διοδίων και εγκατάσταση ηλεκτρονικού συστήματος), τα οποία δεν έχουν γίνει και φυσικά δεν ίδρωσε το αυτί κανενός.

ex...

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 04:55:54 μμ »
.... όμως είμαι παράλληλα πολύ σίγουρος οτι ΔΕΝ θα πλήρωνα άν ζουσα σε περιοχές σαν τη Θήβα και τις Αφιδνές που απλά για να μετακινηθείς χρειάζεσαι μία περιουσία.

....Μάλιστα, σύμφωνα με το Ν. 2539/1997, οι κάτοικοι περιοχών όπου λειτουργούν σταθμοί απαλλάσσονται από την υποχρέωση καταβολής διοδίων. (Οταν μιλαμε για ΜΗ πληροφορηση Γιαννη... )

....Σε περίπτωση που καταναλωτής αρνηθεί να πληρώσει, δεν υφίσταται καμία απολύτως ποινική ευθύνη, όπως άλλωστε έχουν δηλώσει επανειλημμένως και εκπρόσωποι της Τροχαίας. Η μόνη ενέργεια που μπορεί να πράξει η εταιρία που έχει αναλάβει τη διαχείριση των διοδίων είναι να διεκδικήσει το αντίτιμο δικαστικά, με τη διαδικασία των πολιτικών δικαστηρίων. Ακόμα και στην περίπτωση του Ν. 3555/2007 (με τον οποίο επικυρώθηκε η σύμβαση του ελληνικού δημοσίου με την εταιρία «ΝΕΑ ΟΔΟΣ Α.Ε.»), όπου επιβάλλεται πρόστιμο στο 20πλάσιο του αντιτίμου, όπως αναφέρει το κίνημα των Επιτροπών Αγώνα Ενάντια στα Διόδια, η σχετική διάταξη είναι αντισυνταγματική.

Για περισσότερες πληροφορίες στο τηλεφωνικό  κέντρο   210 330.44.44 ή στην σελιδα της ΕΚΠΟΙΖΩ
http://www.ekpizo.gr/el/tags/indexa33b.html?nid=687[/i]

Και μια γρηγορη σουμα, με νουμερα που εγω εκτιμω. Δεν γκουγκλαρησα για εγγυρα στοιχεια.

Ας πουμε οτι κυκλοφορουν στην Ελλαδα 1.000.000 οχηματα.

Ας πουμε οτι πληρωνουν μεσο τελος κυκλοφοριας 200€

Νατα 200εκ εσοδο. (1 το κρατουμενο)

Στην Γερμανια το μεσο κοστος κατασκευης αυτοκινητοδρομου ειναι ~12εκ € / χιλιομετρο(το ξερω απο ασφαλη πηγη)

Στην Βουλγαρια    ------ // -------     -------  //  ------------   ~ 3εκ € / χιλιομετρο (αυθαιρετη εκτιμηση)

Στην Ελλαδα     ------  // --------     ----------//  ---------     ~10εκ €/ χιλιομετρο (εκτιμηση εκ παραδοχης των ανωτερω)*

Το 1εκ. οχηματα που κυκλοφορουν, αν κανουν 10.000χλ/χρονο καινε 800lt βενζινα Χ 1εκ. οχηματα = 800εκ λιτρα βενζινα Χ 0,95€ φορος /λιτρο...

Νατα κι ακομα 760εκ ευρω εσοδο. (2 τα κρατουμενα)

Αρα μεχρι στιγμης με τα 2 κρατουμενα,  (960εκ. ευρω),συν τον αστερισκο * φτιαξαμε μανι μανι....ΑΘΗΝΑ-ΚΟΡΙΝΘΟ σε ενα χρονο.

Αν θελουμε να μιησουμε για συντηρηση κι οχι κατασκευη εκ του μηδενος, δεν πρεπει να χρειαζομαστε πανω απο το 15% του κοστους κατασκευης, αρα μιλαμε για συντηρηση....Αθηνα - Καβαλα σε εναν χρονο.  :oo

Δεν υπολογιζω περιπου 40εκ απο φορους εισπραγμενους μεσα απο ασφαλιστηρια συμβολαια...

Δεν υπολογιζω Ειδικο τελος ταξινομησης...

Δεν υπολογιζω (...βασικα δεν μπορω), το ΦΠΑ που εισπρατεται απο συνεργεια, ανταλλακτικα, αφτερ μαρκετ....  :?

ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ?....  :oops:

ΥΓ. Ορισμενα νουμερα εχουν στρογγυλοποιηθει χαριν της δημοσιογραφιας. "Τι θα κανουμε τωρα? Θα παμε κοντρα στους δεκαδικοι αριθμοι...?  :hehe:"
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 16, 2010, 05:17:28 μμ από ZORDAN »
Never ride faster than your guardian angel can fly

v11cafe

• Επισκέπτης
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 07:13:12 μμ »
Πληρωνω επιλεκτικα οπου νομιζω οτι μου παρεχεται το αντιτιμο πχ. στην Αττικη οδο ποτε δεν σκεφτηκα να περασω
....φαντασμα :ninja:

Σπουδαιο ομως ειναι  οταν και αν τελειωσουν, αλλα και τωρα
ποια ειναι η τιμη, οχι τοσο η απολυτη αλλα η σχετικη με τα υπολοιπα οχηματα.

Φανταζομαι ενα κριτηριο ειναι η φθορα χρησης του δρομου, οποτε η σχεση ειναι αδικη σημερα.
Μια μοτοσυκλετα ακομα και οι τεραστιες κατα κανονα ζυγιζει το  30% και σε πολλες περιπτωσεις λιγοτερο 5%/10%/20%
ενος μεσου επιβατικου αυτοκινητου αντιστοιχου κυβισμο.
Επισης η μοτοσυκλετα ασκει αυτην την πιεση μεσω δυο ελαστικων που ακομα και τα πιο φαρδια 190/55,
 λογω καμπυλοτητας δεν πατανε πανω απο 6-7 εκ πελματος είτε στην ευθεία είτε σε κλίση.

Απο την αλλη ενα αυτοκινητο παταει στα 4 λαστιχα του με ολο το πελμα, ας μην πουμε για νταλικες κλπ.

Χοντρικα, και χωρις να εχω κανει υπολογισμους εκτιμω οτι μια μοτοσυκλετα θα επρεπε να πληρωνει
το 25% της αντιστοιχης τιμης επιβατικου...max  30%.

ΠΧ στην Αττικη οδο επιβατικο: 2.80ε σημερα
η μοτοσυκλετα θα επρεπε να ειναι 0,90 ε max και οχι 1,90 οπως ειναι.
Το ιδιο και για τα υπολοιπα διοδια.

Νομιζω οτι σε μια τετοια βαση θα επρεπε οι Ομοσπονδιες και λεσχες μοτοσυκλετας
να πιεζαν για την σωστη και δικαιη αντιμετωπιση της μοτοσυκλετας.

Να πληρωνουμε σε ενα καλο δρομο, αλλα αυτο που μας αναλογει, οχι οτι λειπει απο τις εισπραξεις του εργολαβου.

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 16, 2010, 07:23:48 μμ από v11cafe »

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 07:55:36 μμ »
Νομιζω οτι σε μια τετοια βαση θα επρεπε οι Ομοσπονδιες και λεσχες μοτοσυκλετας
να πιεζαν για την σωστη και δικαιη αντιμετωπιση της μοτοσυκλετας
.

Ακριβως! Αυτο πρεπει να ειναι το ζητουμενο μας.

Οι μοτοσυκλετιστες εν γενει, ειναι ακομα πιο "ζωντανοι", απ τους pantoflieros αυτοκινηταδες.

Για το πόσο πληρωνει η moto σε σχεση με το αυτοκινητο ειναι πολυ σωστος ο συλλογισμος του v11 cafe, και επαυξανω οτι....αν κυκλοφορουσαν μόνο μηχανες, το πλατος του δρομου δεν θα χρειαζοταν να εχει,...το μηκος του wembley -ουτε φυσικα μπαριερες/φερετρα. Θελετε να συζητησουμε και για αυτο το επιπλεον κοστος κατασκευης?  :mad:

Δεν μπορω ομως εδω να πω οτι πρωτοστατουμε σαν χωρα οπως σε πολλά άλλα. Υπαρχουν χωρες της Ευρωπης που αυτοκινητο-μηχανη, πληρωνουν το ιδιο. Αρα εδω θα βαλω ενα μικρο ερωτηματικο.

Εκει ομως που θα βαλω bold γραμματα, χρησιμοποιοντας το παραδειγμα της Αττικης οδου, ειναι το εξης: Πριν λιγο καιρο, ειχαν 2,70€ το ΙΧ αυτοκινητο και 1,30€ η μοτο. Εγινε αυξηση και εβαλαν 10 λεπτα στο ΙΧ, ητη πηγε 2,80 ητη αυξηση 3,7%

Στο μηχανακι ομως απο 1,30€ το πηγαν 1,40€ (εκ παραδρομης παραπανω αναφερεται 1,90)

- Γιατί ρε μαγκες η μοτοσυκλετα αυξηση υπερδιπλασια του αυτοκινητου? Γιατι 7,70%? Σας ειπαν οτι οι μοτοσυκλετιστες ειναι πλουσιοι?  :bhead

- Οχι, αλλά μας ειπαν οτι....ειστε ολοι ανεξαιρετως αγραμματοι και προβατα και θα σκασετε και θα το πληρωσετε!

Συμπερασμα: Προσωπικα, δεν με νοιαζει να με θεωρουν προβατο - ενδεχομενως ειναι και κολακευτικο υπο μια εννοια.

Αλλά, ΑΓΡΑΜΜΑΤΟ ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΩ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΝΑ ΜΕ ΘΕΩΡΕΙ ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΠΛΗΡΩΝΩ ΚΑΤΑ ΒΟΥΛΗΣΗ ΔΙΟΔΙΑ.
Never ride faster than your guardian angel can fly

Αποσυνδεδεμένος takis

• Guzzi Maniac
  • V7 CLASSIC
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 09:34:44 μμ »
αν και δεν εχω προβλημα διοδιων εδω στο νησι  :hehe: παρολα αυτα πιστευω οτι απο την ωρα που πληρωνουμε τελη ειναι απαραδεκτο το χαρατσι των διοδιων .Εάν υπήρχε σωστή διαχείριση των εσόδων από τα τέλη, και σωστούς δρόμους θα είχαμε και σίγουρα κάποια ρέστα θα έμεναν στα ταμεία του κράτους … αλλά τι ψάχνεις τώρα να βρεις εδώ ψάχνουμε ακόμα να βρούμε ποιος έφαγε τα ποιο πολλά ευρα τους δρόμους θα κοιτάμε :mad:
Έπαρχος ανατολικού Αιγαίου & Μικράς Ασίας

Αποσυνδεδεμένος gino

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
    • Stelvio NTX
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 10:02:34 μμ »
Την περασμενη Τεταρτη που εφυγα για να παω Λαρισα,φτανω στα διοδια του Ισθμου....Ειπα να πληρωσω...Δεν ξερω γιατι,ετσι μου'ρθε...Φτανω στο ταμειο και μου λεει ο υπαλληλος....Δεν θα πληρωσετε γιατι στο υψος της Παχης κανουμε καποια εργα στην γεφυρα και θα κανετε παρακαμψη....Ξαφνιαστικα γι'αυτην την ευαισθησια τους....Αντιθετα για Πατρα που ο δρομος ειναι για τον π@%*ο και σκοτωνετε ο κοσμακης εκει το μονο που κανουν ειναι μονο να κονομανε.... :mad: :mad:
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 16, 2010, 10:07:16 μμ από gino »

Αποσυνδεδεμένος miraze

• Συντονιστής
  • I Live Here
  • μπαλαλάικα
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 11:33:31 μμ »
Πιστεύω ότι οι περισσότεροι από εμάς θα πληρώναμε αν οδηγούσαμε σε δρόμους που είχαν τακτική συντήρηση, σήμανση και γενικά διεθνών προδιαγραφών ασφάλεια.

Από την άλλη ρε γαμ@τ* μου τις προάλλες που ξεκίνησα από τα Γιάννενα για Νάουσα με καταρρακτώδη βροχή η οποία κράτησε μέχρι την "γή της επαγγελίας" (Ημαθία για τους μή γνώστες :hehe:) κινδύνευσα πάνω από 10 φορές να χάσω τη βάρκα μου (και ας είναι συνηθισμένη σε αυτά).

Ο πιό καινούργιος δρόμος της Ελλάδας και ιδιαίτερα το πιό πρόσφατο κομμάτι του είναι τελείως ακατάλληλος για οδήγηση μηχανής με βροχή.

Και φτάνω στα ολοκαίνουργια διόδια του πολυμύλου με αντίτιμο 2,8 για τα τουτου και 2 για τους εμάς τους τσαντάκηδες. Ο εισπράκτορας με ειρωνεία μου λέει................βρέχει έ;

και εγώ από τα νεύρα μου απλά κατέβασα στην πρώτη και έφυγα από την ήδη σηκωμένη μπάρα.

Δεν είμαι από αυτούς που θα λέω ότι τους δρόμους τους πλήρωσα εγώ αλλά στην τελικά ΑΠΑΙΤΩ τουλάχιστον αυτό που πληρώνω να έχει αντίκτυπο.

Raduno baby .........

KTiNoS

• Επισκέπτης
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 02:12:39 πμ »
Πιστεύω ότι οι περισσότεροι από εμάς θα πληρώναμε αν

μας άφηναν κανένα λεφτό στη τσέπη !

Αποσυνδεδεμένος Dakota

• I Live Here
  • *
    • 1200sport & YBR 125
    • Του Μήτσου το μπλοκάκι
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 08:09:50 μμ »
Πληρώνω μόνο όπου δεν χωράω να περάσω μαζί με το προπορευόμενο αυτοκίνητο.

Είναι γελοίο να ζητάνε διόδια για τους Ελληνικούς δρόμους. ΟΛΟΥΣ*

*Εξαιρώ την Αττική οδό γιατί δεν έχω εμπειρία.
Μια φορά την πέρασα και τα 5€ μου φάνηκαν εξωφρενικά.

Αποσυνδεδεμένος thrylos

• Guzzi Maniac
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 10:46:35 μμ »
Οτι μπορεις να περνας τα διοδια αυτο ειναι ευκολο Επειδη ομως σου παιρνουν τον αριθμο μπορει καποιος υπευθυνα να απαντησει
1. Τι κυρωσεις μπορει καποιος να εχει ειτε αμεσες [αστυνομια] ειτε εμμεσες [δικαστικα]
2.Εχει δικαστει κανενας μεχρι τωρα ?  :?

Αποσυνδεδεμένος thrylos

• Guzzi Maniac
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 10:47:51 μμ »
Οτι μπορεις να περνας τα διοδια αυτο ειναι ευκολο Επειδη ομως σου παιρνουν τον αριθμο μπορει καποιος υπευθυνα να απαντησει
1. Τι κυρωσεις μπορει καποιος να εχει ειτε αμεσες [αστυνομια] ειτε εμμεσες [δικαστικα]
2.Εχει δικαστει κανενας μεχρι τωρα ?  :?

3.Με τα κρατικα διοδια ισχυουν αλλα ?

Αποσυνδεδεμένος bil

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 11:14:54 μμ »
Σοβαρά τώρα , πως περνάς διόδια χωρίς να πληρώσεις ;

Εγώ πληρώνω πάντα. Για την ώρα, αν μπορώ να καβαλαω και να φτάνω σταδιοδια έχω και τα 5 ευρω σύνολο να ακουμπησω... Εδώ δίνω συνδρομή σε ιατρικό σύλλογο ( αέρα κολλιατικα λεφτά ) , συνδρομή σε λέσχη γκουτσι ( χρήσιμα λεφτά ), τα ( το πολυ ) 50 ευρω το χρόνο θα με πειραξουν ;

Η θα κάνω την επανάσταση μου στον υπάλληλο η στα παραβρισκομενα οχήματα, με αυτόν τον τροπο ; Αν είναι να δηλώσω παντιερα βρίσκω άλλον έναν τρελλο και πάμε κρυφά και καιμε το σύμπαν  :hehe: :? :hehe: :hehe:
Θορυβώδης Εγκάρσιος Δικύλινδρος

FANIS

• Επισκέπτης
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 11:31:40 μμ »
Σοβαρά τώρα , πως περνάς διόδια χωρίς να πληρώσεις ;

Υπάρχουν πολλοί τρόποι... θα σου στείλω πμ άλλη ώρα γιατί τώρα βαριέμαι...

Εγώ πληρώνω πάντα. Για την ώρα, αν μπορώ να καβαλαω και να φτάνω σταδιοδια έχω και τα 5 ευρω σύνολο να ακουμπησω... Εδώ δίνω συνδρομή σε ιατρικό σύλλογο ( αέρα κολλιατικα λεφτά ) , συνδρομή σε λέσχη γκουτσι ( χρήσιμα λεφτά ), τα ( το πολυ ) 50 ευρω το χρόνο θα με πειραξουν ;

Δεν είναι 50... σκέψου κάποιον (εμένα ας πούμε) που πάει μ.ο. 10 φορές το μήνα Αθήνα.... δηλαδή περνάω 20 φορές από τα διόδια (πήγαινε έλα)... 20Χ2= 40.... Χ 12 μήνες = 480 ευρώ το χρόνο....Πώς σου φαίνεται?
Για κάτι που το θεωρώ αυτονόητο (ελεύθερη μετακίνηση όπου θέλω στη χώρα μου), το θεωρώ τουλάχιστον απαράδεκτο......

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 18, 2010, 12:18:10 πμ από FANIS »