Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Ιουλίου 16, 2019, 10:56:35 πμ

Ψηφοφορία

Πληρώνεις Διόδια?

Ναι γιατί οι νομοι του κρατους πρεπει να τηρουνται.
Πληρωνω επιλεκτικά, οπου κρινω οτι μου παρεχεται Ευρωπαϊκος αυτοκινητοδρομος.
Πληρωνω, γιατι φοβαμαι τις κυρωσεις - διαφορετικα δεν θα πληρωνα.
Δεν πληρωνω. Δεν μου παρεχεται καμμια υπηρεσια - γι αυτο και δεν υπαρχουν κυρωσεις.

Αποστολέας Θέμα: Πρέπει να πληρώνουμε Διόδια?  (Αναγνώστηκε 102461 φορές)

Αποσυνδεδεμένος kostas-vet

• Guzzi Fetish
    • 1200 sport
    • Small animal clinic kalamata
Απ: Πρέπει να πληρώνουμε Διόδια?
« Απάντηση #150 στις: Ιανουαρίου 06, 2011, 10:35:54 πμ »
Μην μασατε...ο Zordan τα παιρνει απο εταιριες διοδιων και προσπαθει να μας αποτρεψει!!
προτεινω ολοι στην εθνικη οδο να μην βγαλουμε τις πινακιδες,αλλα να βαλουμε του  :oldgit: ...zordan την πινακιδα και να περναμε αερατοι  :hehe: :hehe:

Αποσυνδεδεμένος thrylos

• Guzzi Maniac
« Απάντηση #151 στις: Ιανουαρίου 06, 2011, 06:09:22 μμ »
H προβλεψη που κανω ειναι οτι αν κερδηθουν οι δικες απ τους εργολαβους μεσω των "πιασμενων" δικαστων -ολοι μας θα συνηθισουμε να πληρωνουμε κανονικοτατα και θα μεταφερουμε την επανασταση του καναπε σε κατι αλλο.

ΥΓ. οι προβλεψεις ειναι απ τα δυνατα μου σημεια.

Ζορνταν μην εισαι τοσο σιγουρος . Το γεγονος οτι το θεμα εχει παρει τετοιες διαστασεις οφειλεται σιγουρα σε νομικα κενα που υφιστανται.
1.Υπαρχει σε αλλη χωρα αμφισβητηση των διοδιων ?
2.Υπαρχει σε αλλη χωρα να πληρωνεις διοδια χωρις να υπαρχει δρομος ?
3.Και αν βγει αποφαση θετικη για τις εταιρειες θα τρεχουν σε δικη τον καθενα ατομικα ? Τα εξοδα θαναι περισσοτερα απ το τελος διοδιου !!!  :hehe:
Σας το ξαναγραψα αλλα το ξεπερασατε Το θεμα ειναι πολιτικο και ξεκινησε απ τον αποσυρθεντα βαρυκοο Θεσσαλο υπουργο . . .
Ας ξαναδιαπραγματευτουν με τις εταιρειες-τραπεζες και να βαλουν τα διοδια σωστα στην ακρη του δρομου και με το χιλιομετρο
και τοτε ολοι θα πληρωνουν οπως συμβαινει στην Αττικη οδο ,παρ οτι δεν ειναι με το χιλιομετρο.
Τα κινηματα κατα των αθλιων διοδιων αυτης της μορφης ωθουν προς την ανευρεση μιας τετοιας λυσης  :thumbsup:

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 06, 2011, 06:11:57 μμ από thrylos »

Αποσυνδεδεμένος astrahan

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ut tensio, sic vis
« Απάντηση #152 στις: Ιανουαρίου 06, 2011, 06:43:19 μμ »
Αγαπητέ μου Θρύλε δεν θέλω να σε πληγώσω, αλλά η βαρηκοΐα φαίνεται πως είναι μεταδοτική ασθένεια, αφού τα συγκεκριμένα έργα τα υπερασπίζονται λυσσαλέα, απαξάπαντες οι κυβερνώντες...

η μαγική λέξη είναι ΣΔΙΤ (Συμπράξεις Δημοσίου Ιδιωτικού Τομέα)...

αν κάνεις μια αναζήτηση στο Google με το ανωτέρω αρκτικόλεξο θα δεις πολύ ενδιαφέροντα πράγματα...

ενδεικτικά:

http://archive.enet.gr/online/online_text/c=112,id=48112620

http://archive.enet.gr/online/online_text/c=112,id=86616260

και μια πιο "αναρχομαρξιστική" ανάλυση:

http://indy.gr/library/gia-ta-sdit

και μην περιμένεις να βρεις εκτενή και αναλυτικά αφιερώματα κατά των ΣΔΙΤ στα κυρίαρχα ΜΜΕ αφού αυτά κατά κανόνα συνδέονται με τις μεγάλες κατασκευαστικές εταιρείες που ωφελούνται άμεσα από αυτές...

με λίγα λόγια, μέσω των ΣΔΙΤ μετακυλίονται τα βάρη για την κατασκευή μεγάλων έργων (δρόμοι, λιμάνια, αεροδρόμια, σχολεία, νοσοκομεία κλπ.) από τον Δημόσιο τομέα κατευθείαν στον πολίτη και μάλιστα με πολλαπλάσιο κόστος...

Από την μία δηλ. πληρώνουμε φόρους που πηγαίνουν "αλλού" και από την άλλη (ξανά)πληρώνουμε πολλαπλάσια για υπηρεσίες που έχουμε ήδη πληρώσει...

αυτά κι εδώ είμαστε...

edit: Οι συμβάσεις ΣΔΙΤ δεν υφίστανται προσυμβατικό έλεγχο από το Ελεγκτικό Συνέδριο ούτε υπάρχει η δυνατότητα άσκησης κοινοβουλευτικού ελέγχου επί των συμβάσεων αυτών.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 06, 2011, 07:48:10 μμ από astrahan »
ex...

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #153 στις: Ιανουαρίου 06, 2011, 07:03:22 μμ »
Λετε ρε παιδια να ειμαι εκκεντρικος και να θελω να δικαιωθουν οι εταιριες και μετα να πληρωνω διοδια?  :D

Απλα, δεν μπορω να φανταστω σεναριο που να λεει:

"Ελληνικες και ξενες κοινοπραξιες εβαλαν τα ωραια τους λεφτα, και τελικα δεν μπορουν να εισπραξουν φραγκο.Το μονο που εβγαλαν ηταν καποια ψιλα απ τις υπερτιμολογησεις αλλά και παλι δεν μενει τιποτα αν λαβεις υπ οψιν σου τα λεφτα που μοιρασαν σε μιζες."

Σιγουρα υπαρχουν νομικα κενα, αλλά ειναι πταισματα.Παρε λιγο-δωσε λιγο, θα βρεθει η ακρη,...προς το εισητηριο.

ΥΓ. Σ ολες τις χωρες των Βαλκανιων υπαρχει αμισβητηση διοδιων, χωρις εναλλακτκες διαδρομες, και εκει που πληρωνεις εισητηριο οι δρομοι ειναι χειροτεροι απ τους δικους μας. Απλα εκει,...εχουν πιο σοβαρα προβληματα που τους απασχολουν.
Never ride faster than your guardian angel can fly

Αποσυνδεδεμένος miraze

• I Live Here
  • *
  • μπαλαλάικα
« Απάντηση #154 στις: Ιανουαρίου 06, 2011, 07:19:31 μμ »
Παράθεση από: thrylos
.......................απ τον αποσυρθεντα βαρυκοο Θεσσαλο υπουργο .............

Ναι αλλά 6 χρόνια αλώνιζε και όταν τα έκανε αυτά κανένας δεν μιλούσε. Τώρα καταλαβαίνουμε τι έγινε πραγματικά, εμείς χρυσοπληρώνουμε τους δρόμους και αυτοί είναι εξαφανισμένοι!

Ο ιδιώτης εμένα προσωπικά δεν μου φταίει σε τίποτα, αυτή τη συμφωνία έκανε και αυτή προσπαθεί να εκμεταλλευτεί.

Με ενοχλούν οι πολιτικοί που έκαναν αυτήν την άνιση συμφωνία.
Raduno baby .........

Αποσυνδεδεμένος astrahan

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ut tensio, sic vis
« Απάντηση #155 στις: Ιανουαρίου 06, 2011, 07:34:20 μμ »
για το ότι δεν θέλεις να πληρώνεις διόδια, είμαι σίγουρος...

για το άλλο
Απλα, δεν μπορω να φανταστω σεναριο που να λεει:

"Ελληνικες και ξενες κοινοπραξιες εβαλαν τα ωραια τους λεφτα, και τελικα δεν μπορουν να εισπραξουν φραγκο.Το μονο που εβγαλαν ηταν καποια ψιλα απ τις υπερτιμολογησεις αλλά και παλι δεν μενει τιποτα αν λαβεις υπ οψιν σου τα λεφτα που μοιρασαν σε μιζες."

απλώς φαντάζεσαι λάθος σενάριο...

το σωστό σενάριο είναι το εξής:

Ελληνικες και ξενες κοινοπραξιες εβαλαν τα ωραια τους λεφτα, και τελικα δεν μπορουν να εισπραξουν τουλάχιστον τα 4πλάσια απ' όσα έβαλαν.Το μονο που εβγαλαν (πέρα απ' αυτά) ηταν καποια ψιλα απ τις υπερτιμολογησεις αλλά και παλι δεν μενει τιποτα αν λαβεις υπ οψιν σου τα λεφτα που μοιρασαν σε μιζες

για του λόγου το αληθές:

Αττική Οδός

Σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία, το έργο κόστισε 1,3 δισ. ευρώ, από τα οποία το 32% (420 εκατ. ευρώ) κατέβαλε το Δημόσιο, μαζί με τη συγχρηματοδότηση της ΕΕ. Γύρω στα 675 εκατ. ευρώ ήταν τα δάνεια που σύναψαν οι εργολάβοι με την εγγύηση του Ελληνικού Δημοσίου. Περίπου 175 εκατ. ευρώ ήταν η ίδια συμμετοχή των εργολάβων στο έργο και για να το εγκαταλείψουν θα έπρεπε να τους επιστραφούν με μια απόδοση 11,6%, δηλαδή να πάρουν 20,30 εκατ. ευρώ παραπάνω.

Τα τρελά κέρδη...
Τα συνολικά έσοδα μέχρι τώρα στα 8 χρόνια λειτουργίας της Αττικής Οδού υπολογίζεται ότι έχουν ξεπεράσει όχι μόνο το ύψος των δανείων και των ιδίων κεφαλαίων, αλλά και το συνολικό κόστος του έργου!

Διαβάστε περισσότερα: http://www.i-reportergr.com/2010/04/blog-post_7661.html#ixzz1AHDuOJ5q

σύμφωνα με την σύμβαση παραχώρησης, το έργο (Αττική Οδός) θα έπρεπε να επιστραφεί  στο Δημόσιο το 2019 έως 2024 ή μόλις η μέση απόδοση των ιδίων κεφαλαίων των εργολάβων θα έφτανε το 11,6%... αυτό έχει γίνει εδώ και πολλά χρόνια... το έργο δεν έχει επιστραφεί ακόμα, γιατί την χήνα που γεννάει χρυσά αυγά δεν την σκοτώνει κανείς...

ex...

Αποσυνδεδεμένος dagger moon

• Guzzi Maniac
  • dagger moon
« Απάντηση #156 στις: Ιανουαρίου 06, 2011, 07:41:09 μμ »
Εβλεπα αυτό εδω

δεν ξέρω αν εχει ξαναμπει , ειναι αρκετα μεγαλο αλλα το βρηκα ενδιαφερον

Κόντρα channel εκπομπή για τα διόδια.

dagger moon

Αποσυνδεδεμένος astrahan

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ut tensio, sic vis
« Απάντηση #157 στις: Ιανουαρίου 06, 2011, 08:48:55 μμ »
Μαρία, ήταν πολύ καλό, συμπυκνώνει σχεδόν όλα όσα γράφουμε εδώ μέσα, εδώ και καιρό...

εγώ μετά απ' όλα αυτά, άρχισα να κάνω άγριες σκέψεις και για την Αττική οδό...  :think:
ex...

Αποσυνδεδεμένος gino

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
    • Stelvio NTX
« Απάντηση #158 στις: Ιανουαρίου 06, 2011, 09:34:57 μμ »
ΥΓ. οι προβλεψεις ειναι απ τα δυνατα μου σημεια.

Eεεε τοτε δεν παιζουμε και κανα τζοκερ? :hehe: :hehe:

OPAP - JOKER - VESPA TVC

Αποσυνδεδεμένος spyro 990

• Guzzi Fetish
« Απάντηση #160 στις: Ιανουαρίου 07, 2011, 12:44:58 μμ »

Για την ώρα δουλεύει το πιστόλι ακόμα.

Είτε μπορούν να χρησιμοποιήσουν τις προσωπικές φωτογραφίες είτε όχι δεν έχει σημασία πια. Σημασία έχει ότι τώρα μπορούν να χρησιμοποιήσουν τις φωτογραφίες από τα αυτοκίνητα που περνάνε χωρίς να πληρώνουν.

Οι μεγαλύτερες απώλειες χρημάτων που έχουν δεν είναι από αυτούς που πάνε και σηκώνουν τις μπάρες αλλά από τα αυτοκίνητα που πηγαίνουν στο γκισέ και δηλώνουν «άρνηση πληρωμής». 

Τώρα πλέον έχουν το δικαίωμα απόδειξης σε δικαστήριο με τη φωτογραφία του οχήματος. Κάτι σαν την κλήσεις με τις κάμερες. Έχεις δικαίωμα να πεις στο δικαστήριο ότι δεν οδηγούσες εσύ το όχημα αλλά μπαίνεις στη διαδικασία του «ψέματος». Μέχρι τώρα δεν είχαν το δικαίωμα χρήσης της φωτογραφίας του οχήματος.

Στην ουσία δηλαδή μπορείς να πάς και να σηκώσεις τη μπάρα για να φύγει το όχημα σου χωρίς να μπορεί η εταιρία να χρησιμοποιήσει τη φωτογραφία σου που τη σηκώνεις αλλά έχει δικαίωμα να χρησιμοποιήσει τη φωτογραφία του οχήματος σου.

Σίγα σιγά θα πέσουν και οι πρώτες καταγγελίες οπότε θα πάρουν το δρόμο τους τα πράγματα και θα πληρώνουν όλοι κανονικά εκτός από κάποιους ελάχιστους γνώστες του νομικού πλαισίου με πολύ χρόνο και όρεξη στη διάθεση τους που θα το κυνηγάνε δικαστικά (Σιγά τις απώλειες).  Όπως σιγά και τις απώλειες που έχουν από καμιά 10άρια μηχανάκια την ημέρα από κάθε σταθμό, που περνάνε αέρα πατέρα χωρίς πινακίδα 

KTiNoS

• Επισκέπτης
« Απάντηση #161 στις: Ιανουαρίου 08, 2011, 11:34:05 πμ »
Τ @@ μου θα πάρουν

ΜΗ ΠΛΗΡΩΝΕΤΕ ΡΕ !!!!!

:mad: :mad: :mad:

Αποσυνδεδεμένος Pit

• Guzzi Crazy
    • η ιστοσελίδα μου
« Απάντηση #162 στις: Ιανουαρίου 08, 2011, 11:44:28 πμ »
μη πληρωνετε.

δε μπορουν να χουφτωσουν ολη την Ελλαδα.
Οι Μοτοεκδρομές μας (σε νέο domain!): http://giannis-melina.net/         

KTiNoS

• Επισκέπτης
« Απάντηση #163 στις: Ιανουαρίου 08, 2011, 11:35:31 μμ »
Για να ξέρετε τι γίνεται και να μην υπάρχει πανικός. Αυτό που μπορεί να γίνει αυτή τη στιγμή είναι το εξής.
Η εταιρία προσκομίζει στο υπουργείο πινακίδα, όχι φωτογραφία αυτό απαγορεύεται, και το υπουργείο της δίνει ονόματα. Μετά η εταιρία πρέπει να κάνει αίτηση για έκδοση εντολής διαταγής του αντιτίμου (γιατί είναι ιδιώτης και δεν μπορεί να κόψει πρόστιμο, πρέπει να το ζητήσει από το κράτος). Το αν θα εκδοθεί εντολή πληρωμής πρέπει να αποφασιστεί σε δίκη όπου θα κριθεί το αν πρέπει να καταβληθεί το ζητούμενο ποσό. Εκεί λοιπόν μπαίνουν 2 μεγάλα εμπόδια. 1ον η "παράβαση" δεν μπορεί να πιστοποιηθεί αφού δεν έχει εγκριθεί η χρήση φωτογραφίας (είναι σαν να λέω ότι σε είδα να κάνεις σούζα στην Αλεξάνδρας αλλά το υποστηρίζω μόνο με το λόγο μου). 2ον ΑΝ αποδειχτεί ότι όντως πέρασες χωρίς να πληρώσεις θα πρέπει να στηριχτεί νομικά η υποχρέωση σου να καταβάλεις το αντίτιμο και όπως όλοι γνωρίζουμε υπάρχουν πάνω από μία διατάξεις που καθιστούν την είσπραξη διοδίων με τις παρούσες συνθήκες παράνομη. Τα συμπεράσματα δικά σας.

Σημ: τα παραπάνω δεν τα βγάζω από το μυαλό μου, είναι κουβέντες φίλου δικηγόρου.

(ποστ φίλου)

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #164 στις: Ιανουαρίου 08, 2011, 11:39:58 μμ »
Aπλα, τεκμηριωμενα και συγκροτημενα!

Νικο,  :thumbsup:
Never ride faster than your guardian angel can fly