Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Αύγουστος 20, 2017, 12:56:07 μμ

Ψηφοφορία

Πληρώνεις Διόδια?

Ναι γιατί οι νομοι του κρατους πρεπει να τηρουνται.
Πληρωνω επιλεκτικά, οπου κρινω οτι μου παρεχεται Ευρωπαϊκος αυτοκινητοδρομος.
Πληρωνω, γιατι φοβαμαι τις κυρωσεις - διαφορετικα δεν θα πληρωνα.
Δεν πληρωνω. Δεν μου παρεχεται καμμια υπηρεσια - γι αυτο και δεν υπαρχουν κυρωσεις.

Αποστολέας Θέμα: Πρέπει να πληρώνουμε Διόδια?  (Αναγνώστηκε 65965 φορές)

Αποσυνδεδεμένος VAS

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ο θείος Νώντας...
    • 1000 SP, california 1100
Απ: Πρέπει να πληρώνουμε Διόδια?
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 11:33:36 μμ »
Θα συμφωνήσω με Μπιλ με την έννοια ότι δεν μου αρέσει το "οτι να 'ναι"...

η πληρώνεις πάντα όντας εκ πεποιθήσεως νομοταγής ή δεν πληρώνεις ποτέ όντας εκ πεποιθήσεως αντιδραστικός (με την καλή έννοια εν προκειμένω)...

Θα διαφωνήσω με τα λεφτά...δεν είναι το πόσα είναι και αν τα έχουμε ή όχι...για άλλους είναι πολλά, για άλλους λίγα...είναι η κοροιδία...τι να ππληρώσεις δλδ...ποιό δρόμο που να αξίζει να τον πληρώσεις...και όπως λέει και ο Φάνης και κάποιοι άλλοι, ΓΙΑΤΙ να πληρώσω παραπάνω...δεν πληρώνω τέλη κυκλοφορίας τόσα χρόνια?? δεν φοροογούμαι?? ::knownothing

Εγώ προσωπικά πληρώνω πάντα γιατί είμαι εκ πεποιθήσεως νομοταγής άνθρωπος...διαφωνώ μεν αλλά πληρώνω γιατί αυτός είναι ο νόμος...απλά δεν μου αρέσουν οι αυθαίρετες "πράξεις"...η όλοι ή κανένας...εδώ στην Ελλάδα όμως έτσι ήμαστε...άλλος πληρώνει διόδια άλλος όχι...αλλού πληρώνει αλλού δεν πληρώνει...αλλού καπνίζεις αλλού όχι...στο ίδιο μαγαζί, άλλος καπνίζει άλλος όχι........ΟΤΙ ΝΑ "ΝΑΙ :?
Όπως είχε πει ενας γνήσιος Guzzista πριν τον διώξει το καθεστώς : "Καιμε βενζίνη, οι υπόλοιποι καίνε το σάλιο τους!"

Αποσυνδεδεμένος VAS

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ο θείος Νώντας...
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 11:35:04 μμ »

Για κάτι που το θεωρώ αυτονόητο (ελεύθερη μετακίνηση όπου θέλω στη χώρα μου), το θεωρώ τουλάχιστον απαράδεκτο......[/b][/color]

το ποσόν αυτό δεν είναι απαράδεκτο Φάνη.....είναι τουλάχιστον Τ Ρ Α Γ Ι Κ Ο..... :?
Όπως είχε πει ενας γνήσιος Guzzista πριν τον διώξει το καθεστώς : "Καιμε βενζίνη, οι υπόλοιποι καίνε το σάλιο τους!"

FANIS

• Επισκέπτης
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 11:35:58 μμ »
Οτι μπορεις να περνας τα διοδια αυτο ειναι ευκολο Επειδη ομως σου παιρνουν τον αριθμο μπορει καποιος υπευθυνα να απαντησει
1. Τι κυρωσεις μπορει καποιος να εχει ειτε αμεσες [αστυνομια] ειτε εμμεσες [δικαστικα]

Μέχρι στιγμής καμία... κάποιες κλήσεις που έχουν πάει σε κάποιους (τυχαία επιλεγμένα οδηγούς για εκφοβισμό), δεν έχουν εκδικασθεί ακόμη.

Αμεσες σε καμία περίπτωση, η αστυνομία δεν μπορεί να σε σταματήσει επειδή δεν πλήρωσες τα διόδια....

Επίσης δεν έχει δικαίωμα ο υπάλληλος των διοδίων να σου ζητήσει στοιχεία. Είναι προσωπικά δεδομένα βάσει νόμου, δεν μπορεί ο ιδιώτης να σου τα ζητάει... Αν θέλει μόνο να καταθέσει μήνυση με παρούσα την αστυνομία....
Εγώ βέβαια δεν κάθομαι να πιάσω κουβέντα....

2.Εχει δικαστει κανενας μεχρι τωρα ?  :?

Οχι

3.Με τα κρατικα διοδια ισχυουν άλλα ?

Κρατικά είναι τα Μάλγαρα και άλλο ένα που δεν θυμάμαι... Ναι, εκεί σου έρχεται το χαρτάκι σπίτι με 20πλάσιο πρόστιμο.

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 17, 2010, 11:39:17 μμ από FANIS »

FANIS

• Επισκέπτης
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 11:44:53 μμ »
Ποιός είναι ο άλλος που ψήφισε "ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ"?

Είχα αρχίσει να νιώθω μοναξιά   
:hehe: :hehe:,

KTiNoS

• Επισκέπτης
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 11:45:37 μμ »

FANIS

• Επισκέπτης
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 11:48:22 μμ »
Aν σε σταματήσει όμως ο σερίφης και δει την πατέντα.... τέλος  :hehe:

Καλύτερα να μην έχεις καθόλου πινακίδα παρά την πατέντα......

ΥΓ. Αυτή φαίνεται κάνει καραμπάμ.... είναι ιδιοκατασκευή γι'αυτό...
έχω δει κάτι φανταστικές στο εμπόριο. Απλά εγώ δεν μπορώ να το κάνω γιατί έχω φτιάξει γαμώ το ποπουδάκι στο μωρό μου  :D

ΥΓ2. Νίκο  :bier:

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 11:54:12 μμ »
Υπερθεματιζοντας πανω στον Φανη θα πω για τον bil και οποιον ενδιαφερεται.

Κανεις δεν εχει δικαστει. Ειναι προφανες οτι ΑΝ χαθει μια δικη,...χανεται οριστικα η κοτα που κανει τα χρυσα αυγα.
Ειναι μικρες (ακομα), οι απωλειες.

Φεβρουαριο του 2009, γυρνωντας απο "αποστολη 36ωρου/Καστρα/τοξοβολια,στα διοδια στο Αρτεμησιο και με κατευθυνση την Αθηνα, οντας ΑΠΗΥΔΙΣΜΕΝΟΣ, απ τα "αιωνια εργα που κανουν", περασα μαζι με ενα αυτοκινητο, χωρις να πληρωσω. Ο Πετρος Π. που ηταν ακριβως πισω μου με αυτοκινητο αυτος, με ενημερωσε αργοτερα οτι "σημειωσαν την πινακιδα μου"

Οσο σου ηρθε κλιση εσενα Bil, αλλο τοσο ηρθε και σε μενα.

Κι ενα τελευταιο:

Ο Bil και οι περισσοτεροι πιστευω κατανοουν την κοροιδια. Αλλά πληρωνουν βασικα γιατι....ΝΤΡΕΠΟΝΤΑΙ.

Ναι..ναι μην κρυβεστε. Πληρωνετε γιατι ντρεπεστε,....ΕΝΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΝΤΡΕΠΟΝΤΑΙ ΑΥΤΟΙ!!

Για σκεφτητε την επομενη φορα,...ΠΟΣΟ ΑΝΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΣΠΡΑΤΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΔΙΝΕΙΣ.

ή μηπως, αν δωσω και φτιαχτει,...θα με βαλουν μετοχο να κονομαμε μαζι, αφου κι εγω ημουν συνεταιρακι?

Για ξανασκεφτητε παρακαλω. ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΝΤΡΕΠΕΤΑΙ??!!
Never ride faster than your guardian angel can fly

Αποσυνδεδεμένος thrylos

• Guzzi Maniac
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 11:59:23 μμ »
Οτι μπορεις να περνας τα διοδια αυτο ειναι ευκολο Επειδη ομως σου παιρνουν τον αριθμο μπορει καποιος υπευθυνα να απαντησει
1. Τι κυρωσεις μπορει καποιος να εχει ειτε αμεσες [αστυνομια] ειτε εμμεσες [δικαστικα]

Μέχρι στιγμής καμία... κάποιες κλήσεις που έχουν πάει σε κάποιους (τυχαία επιλεγμένα οδηγούς για εκφοβισμό), δεν έχουν εκδικασθεί ακόμη.

Επίσης δεν έχει δικαίωμα ο υπάλληλος των διοδίων να σου ζητήσει στοιχεία. Είναι προσωπικά δεδομένα βάσει νόμου, δεν μπορεί ο ιδιώτης να σου τα ζητάει... Αν θέλει μόνο να καταθέσει μήνυση με παρούσα την αστυνομία....

Αρα Φανη μου το θεμα δεν ειναι ξεκαθαρο Και αν αρχισεις και μηνυσεις με τον υπαλληλο . . . Λεω για την περιπτωση που εισαι με αυτοκινητο

FANIS

• Επισκέπτης
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 12:07:49 πμ »
Στην Ελλάδα τίποτε δεν είναι ξεκάθαρο... Ο κάθε νόμος έχει και το ή τα παραθυράκια του.....

Μηνύσεις με υπάλληλο δεν πρόκειται να υπάρξουν, για την εταιρεία μιλάμε. Ο υπάλληλος δεν πρόκειται να σου κάνει μήνυση. Ούτε και εσύ στον υπάλληλο φαντάζομαι (εκτός κι αν έχετε προηγούμενα  :hehe:).

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 12:30:44 πμ »
Αρα Φανη μου το θεμα δεν ειναι ξεκαθαρο Και αν αρχισεις και μηνυσεις με τον υπαλληλο . . . Λεω για την περιπτωση που εισαι με αυτοκινητο

Διδακτικοτατον:
ΔΙΟΔΙΑ:ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝΟΙΓΜΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΟΔΗΓΟΥΣ

ΥΓ. Και η μπαρα που δεν φαινεται,....και στουκαρα πανω της.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 18, 2010, 12:33:16 πμ από ZORDAN »
Never ride faster than your guardian angel can fly

Αποσυνδεδεμένος bil

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 06:12:39 πμ »
Ή φέρεσαι  νομοταγώς ή όχι.

Δεν τίυεται θέμα ντροπής Διαμαντή. Να ντραπώ ποιόν ;  ???

Τίθεται θέμα όμως συμμόρφωσης με τους νόμους. Αν σε αυτό το θέμα κάνουμε ό,τι νομίζουμε εμείς ( π.χ. καλός δρόμπος νομίζω ΕΓΩ πληρώνω, δεν μου αρέσει ο δρόμος δεν πληρώνω ) επειδή θεωρούμε πως το αντ'ιτιμο δεν έχει αντίκρυσμα οσον αφορά την βελτίωση - συντήρηση των δρόμων ή επειδή είναι ακριβό, τότε αυτή η θεώρηση σε οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια στο να συμμορφώνεσαι κατα την γνώμη σου όποτε και για όσο θέλεις με τους νόμους !

Πολύ φόρο μου ζητάει η εφορία, α όχι, θα πληρώσω ΟΣΟ θέλω εγώ και ΑΝ θέλω, αφού ως γνωστόν τα λεφτά τα τρώνε ΟΧΙ οι ιδιώτες αλλά οι εκλεγμένοι αντιπρόσωποι ή ακόμα χειρότερα όπως λέγανε όσοι μεγαλώσανε λίγο πιο παλιά " ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ "

Γιατί λοιπόν, αφού κατα γενική ομολογία ζούμε σε ενα κράτος διαφθοράς οπου αποδεδειγμένα οι πλειοψηφία των βουλευτών είναι κλέφτες και σάπιοι και κοιτάνε το ιδιωτικό συμφέρον, ΓΙΑΤΙ λοιπόν πληρώνουμε φόρους οπουδήποτε ;
Αρα να κλέψουμε ! Να παρανομήσουμε ! Ή επιτέλους να πληρώνουμε όσο εμείς νομίζουμε οτι μας αναλογεί ( δλδλ τίποτα ... ).

Θα πληρώνω διόδια ακόμα και αν όλοι περάσουν ξαφνικά σε μια εκδρομή ΄ριχνοντας "πιστολιά" για τον ίδιο λόγο που δεν θα έκανα πλιάτσικο σε ενα σουπερμάρκετ ή σε ενα σπίτι μετά απο σεισμό βλέποντας τις πόρτες του να χάσκουν και μέσα την σούπερ τηλεόραση, για τον ίδιο λόγο που πληρώνω κανονικά τους φόρους μου, για τον ίδιο λόγο που όταν πάω ως ασθενής σε κα΄ποιο νοσοκομείο εκτάκτως πληρώνω τις εξετάσεις που μου ζητούνται και δεν την κάνω με διάφορα τεχνάσματα λούις.
Και όχι γιατί ντρέπομαι, αλλά γιατί εχω μάθει να ντρέπομαι αν δεν το κάνω.

Γιατί στο "Part II" ξεκατινιάζουμε ανα ημέρα τα λαμόγια και τους "ξέρωναβρώπλάγιοτρόπο" και τους "ξέρωπωςνακλέψω" και λέμε οτι ΟΛΟΙ φταίμε σε αυτήν την κατάσταση και οτι η νοοτροπία μας πρέπει να αλλάξει από τα μικρά και "ασήμαντα" έως τα μεγάλα !

Ο
Θορυβώδης Εγκάρσιος Δικύλινδρος

Αποσυνδεδεμένος bil

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 06:24:01 πμ »
Οι μονοι τρόποι αντίδρασης σε μια έννομη πολιτεία, έτσι όπως εγώ θεωρώ την αντίδραση, είναι η συμμετοχή σου στην διαδικασία εκλογής αυτών που σε κυβερνούνε ( τέλως πάντων ... ) και η "αφύπνιση" ή "εγρήγορση" του μυαλού σου ωστε να κατανοείς το μεγαλύτερο μέρος της πραγματικότητας αυτών που συμβαίνουν κάθε μέρα ( παρά να πέσεις στην λήθη ).

Η μή πληρωμή των διοδίων είναι, θεωρώ, σαν να έχεις μια φωτιά σε ενα δάσος και φτύνεις για να την σβήσεις ...
Και, τελειώνοντας, για πείτε μου τί εγχαράζεται στο μυαλό ενος πιτσιρικά 4 χρονών, όταν σε δεί να περιφρονείς τα δικά μας διόδια ( αφενός) και να πληρώνεις κύριος στην Ιταλία ή οπουδήποτε αλλού ;
Εδώ Τσε ( γκεβάρα ) Εκεί Πλε ( ρώνω κύριος ) ....

Και μην μου αρχίσετε οτι έξω είναι οργανομένοι και τίμιοι και τα λεφτά πάνε σε δρόμους ( ... ) Γιατί κανένας δεν σου εγγυάται οτι εξω τα λεφτά σου πάνε στο κοινωφελές ταμείο ή οτι οι χώρες τους δεν είναι διεφθαρμένες. Π.χ. η Ιταλική και η Γαλλική κυβέρνηση ζέχνουν από όπου και αν καταπιαστείς μαζί τους, απλά είναι πιο ικανές ...

Πείτε μου μόνο πόσο νομίζετε οτι κάνετε καλό σε ενα παιδικό μυαλό σε αυτό το απλό θέμα. Και όχι με επιχειρήματα για μεγάλους ( όπως π,χ, για το τσιγάρο ... ). Τί περιμένουμε οτι θα κάνει αυτό το παιδί αύριο ;

Στο κάτω κάτω, είπαμε. Αν θέλεις πραγματική επανάσταση, ΠΜ και ΦΩΤΙΑ !!!  :D
Θορυβώδης Εγκάρσιος Δικύλινδρος

Αποσυνδεδεμένος VAS

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ο θείος Νώντας...
« Απάντηση #42 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 07:53:05 πμ »
Συμφωνώ με τα παραπάνω 100% :thumbsup:

Διαμαντή, από ντροπή είναι, έχεις δίκιο σ'αυτό....Ντροπή όμως γενικότερα για την κατάντια μας και όχι "φόβος" ::knownothing ...Εγώ προσωπικά θα συνεχίσω να είμαι έτσι ακόμα και αν είμαι the last man standing...γιατί έτσι γεννήθηκα, έτσι μεγάλωσα και έτσι θα πεθάνω...Είπαμε...δεν με εκφράζει το "ότι να 'ναι"

FANIS

• Επισκέπτης
« Απάντηση #43 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 09:39:43 πμ »
Δεν συμφωνώ γιατί είναι πολύ γενικευμένο.... από τα διόδια πήγαμε σε πλιάτσικο στο σούπερ μάρκετ κλπ... και πολύ στοχευμένο.... αν σε δει το παιδί να κάνεις το ένα και το άλλο κλπ κλπ κλπ

Μην τα βάζουμε όλα στο ίδιο τσουβάλι....

Ο κάθε νόμος που ψηφίζεται δεν σημαίνει ότι είναι και σωστός (με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο). Είναι πλέον αποδεδειγμένο ότι ψηφίζονται και νόμοι που εξυπηρετούν μεγάλα συμφέροντα και υψηλά ιστάμενα άτομα, κι όχι εμένα κι εσένα.... Και ο τρόπος αντίδρασης μας μέσω της ψήφου είναι πλέον ένα μεγάλο ανέκδοτο.....

τέλος πάντων το πάμε αλλού.....

KTiNoS

• Επισκέπτης
« Απάντηση #44 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 09:50:25 πμ »
Παιδιά εγώ νομοταγής ήμουν και το μόνο που κατάφερα είναι να πληρώνω ξανά και ξανά και να με … κανονικά και με το νόμο!
Με το νόμο λοιπόν πλένουν λεφτά από ναρκωτικά οι τράπεζες
Με το νόμο παραγράφονται τα σκάνδαλα
Με το νόμο δεν παραπέμπεται ο άλλος γιατί είναι πρωθυπουργός
Με το νόμο βγαίνει στο εξωτερικό η αντιπολίτευση και λέει ότι της κατέβει
Με το νόμο έχουν μαζέψει εδώ τη Σάρα τη Μάρα και το κακό συναπάντημα
Με το νόμο τους έκαναν ΣΚΛΑΒΟΥΣ και με το νόμο τους δίνουν και ψήφο!
Με το νόμο θα πάει η benz 2e /lit
Με το νόμο θα πληρώσεις το ΚΤΕΟ που δε θα πας καν

Με το νόμο ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΣΑ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΤΟΥΣ

Κι άμα θες ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΔΕ ΘΕΣ…

http://www.sport-fm.gr/article/298036

Λοιπόν αφού εγώ δε θέλω πια να με … με το νόμο και ούτε λεφτά έχω να κάνω δικαστήρια, εωσότου να βρεθεί ο επόμενος εθνοσωτήρας

-εναλλακτικές διαδρομές και σύντομα λεβγιεδάκι !

Στο μεταξύ όταν βρω φορτηγό, νταλίκα κλπ ή ανοιχτή μπάρα…
Βουρ κουφάλες που λέει κι ένας φίλος !   

(η 2η ψήφος είναι δική μου)

:mad:
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 18, 2010, 09:53:18 πμ από KTiNoS »