Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Δεκέμβριος 13, 2017, 01:05:36 μμ

Ψηφοφορία

Πληρώνεις Διόδια?

Ναι γιατί οι νομοι του κρατους πρεπει να τηρουνται.
Πληρωνω επιλεκτικά, οπου κρινω οτι μου παρεχεται Ευρωπαϊκος αυτοκινητοδρομος.
Πληρωνω, γιατι φοβαμαι τις κυρωσεις - διαφορετικα δεν θα πληρωνα.
Δεν πληρωνω. Δεν μου παρεχεται καμμια υπηρεσια - γι αυτο και δεν υπαρχουν κυρωσεις.

Αποστολέας Θέμα: Πρέπει να πληρώνουμε Διόδια?  (Αναγνώστηκε 70967 φορές)

Αποσυνδεδεμένος dagger moon

• Guzzi Maniac
  • dagger moon
Απ: Πρέπει να πληρώνουμε Διόδια?
« Απάντηση #45 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 10:35:19 πμ »
Παιδια εγω δεν παω διπλα απο αυτοκινητο η νταλίκα.
Φοβαμαι μην και δεν προλάβω και μου ερθει η μπαρα στο κεφάλι  ::knownothing
Απλά τους λεω  ""δεν πληρώνω "" και αν ο χωρος εκει που τελειωνει η μπαρα ειναι αρκετος περνάω κανονικα και με το νομο.
Δεν καθομαι να δινω εξηγήσεις πλέον.

Μυνησεις δεν κανουν , οσο οι δρομοι είναι  ""υπο κατασκευή "" .
Ενα δεδικασμένο να υπάρξει  σβήσανε.

Εχω ακούσει για κάτι ραβασάκια που εχουν στείλει σε μερικούς , αλλά προσωπικά δεν έχω λάβει καμια ειδοποίηση - 1 φορά υπέγραψα μόνο το χαρτί αρνησης πληρωμής διοδίων ... βασικά δεν ειναι καν αρνηση πληρωμής ... αδυναμια καταβολής διοδίων εγραφε το χαρτί πανω.

Δεν ειναι οτι δεν δυναμαι , δεν θελω να πληρώνω διόδια για δρόμους που ΘΑ φτιαχτούν , για δρόμους που ξέρουμε εκ των προτέρων ότι θα ειναι συφοριασμενοι , 

Αυτο που με κανει εξαλλη ειναι το οτι παρανομω εις γνωσιν μου και δεν είχα καμια πρόθεση να το κανω.
Και κανενας μας φανταζομαι.
Αλλά μας εφτασαν σε αυτο το σημειο ... σε ενα κράτος που παρανομεί εις βαρος των πολιτών του , να αναγκαζόμαστε να παρανομουμε για να βρουμε το δίκιο μας.

Αναρωτιέμαι ποια θα ειναι η επομενη μερα .
Τι θα γίνει επιτέλους με το θέμα αυτό ?
Γιατι κατι πρέπει να γίνει , και πρέπει ο κόσμος να σταματήσει να φοβάται.
Η εποχή των χωροφυλάκων εχει περάσει ανεπιστρεπτί ... η μηπως κανω λάθος ?

Αλλά θα αναλάβει καποιος την πρωτοβουλία να ξεκινησει κάτι καλό ?
Για μένα εκει ειναι το θέμα

Εγινε ηδη μια αρχή απο αυτήν την επιτροπή ... κατα κυριο λόγο από κατοίκους που ξαφνικα βρέθηκαν να πληρώνουν διόδια για να πάνε στο σπίτι τους.
Κι αναρωτιέμαι τωρα ...
Τοσα χρόνια που ειδικά οι μοτοσυκλετιστές φωναζουμε για την κακή ποιότητα οδοστρώματος σε ολο το Εθνικό Οδικό δικτυο ... βγηκε καποιος απο αυτους να μιλήσει ?
Μολις αγγιξε την τσεπη τους το θυμήθηκαν όλοι.

Για αυτο το λόγο και δεν πιστευω οτι θα γινει κάτι , όσο θα κοιτάμε την παρτη μας και μονο αυτή , αυτα θα γίνονται.

dagger moon

KTiNoS

• Επισκέπτης
« Απάντηση #46 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 10:39:00 πμ »
Πας πίσω αριστερά τέρμα και κολλητά όσο μπορείς στο φορτηγό.
Μέχρι να κατεβεί η μπάρα, έχει «διαδρομή»

v11cafe

• Επισκέπτης
« Απάντηση #47 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 11:19:26 πμ »
Ή φέρεσαι  νομοταγώς ή όχι.

Δεν τίυεται θέμα ντροπής Διαμαντή. Να ντραπώ ποιόν ;  ?
Τίθεται θέμα όμως συμμόρφωσης με τους νόμους. Αν σε αυτό το θέμα κάνουμε ό,τι νομίζουμε εμείς ( π.χ. καλός δρόμπος νομίζω ΕΓΩ πληρώνω, δεν μου αρέσει ο δρόμος δεν πληρώνω ) επειδή θεωρούμε πως το αντ'ιτιμο δεν έχει αντίκρυσμα οσον αφορά την βελτίωση - συντήρηση των δρόμων ή επειδή είναι ακριβό, τότε αυτή η θεώρηση σε οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια στο να συμμορφώνεσαι κατα την γνώμη σου όποτε και για όσο θέλεις με τους νόμους !

Ερχμμμ...μου φαινεται οτι ξεφυγαμε :think:

1/καταρχην αυτες οι συζητησεις εχουν γινει εδω και 2500 χρονια απο Σωκρατη&co, τα ελεγαν καλυτερα απο εμας,
και ηταν πολυ μεγαλυτεροι ανθρωποι απο εμας αφου στηριζαν τα λογια με πραξεις.(Ηπιε το κωνιο γαι να αποδειξει την φιλοσοφικη του θεση).
2/Συμφωνω με Bill ,αλλα γιατι λεω οτι πληρωνω επιλεκτικα διοδια?

Η απαντηση ειναι οτι το θεμα των διοδιων ειναι μια καταναλωτικη διενεξη μεταξυ ιδιωτων,
οπου παρολο που νομικα πρεπει να πληρωσεις αντιτιμο, τι κανεις στην περιπτωση που δεν σου παρεχεται το προιον/υπηρεσια για την οποια πληρωσες ?

Πιστευω οτι μονο σε αυτην την βαση μπορουμε να συζητησουμε το θεμα, χωρις να χαθουμε σε φιλοσοφικες αναζητησεις.

Παραδειγματα
1/Παραγγελνεις ενα καφε/φαγητο και σου φερνουν νεροζουμι/αχυρα ολικης αλεσεως, τον πληρωνεις
ή  διαμαρτυρεσαι?
2/Οι μετρησεις της ΔΕΗ στον μετρητη σου ειναι λαθος, πληρωνεις?η ζητας διορθωση λογαριασμου??
3/Αγοραζεις πακετο διακοπων για Ρωσσια και οταν φτανεις εκει ανακαλυπτεις οτι το ξενοδοχειο ειναι μεσοτοιχια με τον αντιδραστηρα του Τσερνομπιλ? :mad:

Γενικα πως αντιδραμε σαν καταναλωτες οταν δεν λαμβανουμε αυτο που πληρωνουμε???

Δυστυχως οι Ελληνες σηκωνουμε την κοροιδια και την αυθαιρεσια σε μεγαλυτερο βαθμο απο αλλους λαους.
Αυτο γινεται γαιτι μερικες φορες ντρεπομαστε, γιατι αλλες βαριομαστε, και αλλες γιατι λογω θεσμικου πλαισιου προστασιας καταναλωτη και διαδικασιων, δεν θελει καποιος να σπαταλησει το χρονο που χρειαζεται να τρεχεις γυρω γυρω για ενα σαπιο κοτοπουλο 5Ε που αγορασες απο σουπερμαρκετ.

Γερμανοι, Αμερικανοι κλπ ειναι δυσκολοι λαοι ως καταναλωτες( διαμαρτυρονται για ψυλλου πηδημα) και εχουν ενα συστημα γρηγορο και ξεκαθαρο για το τι συμβαινει οταν δεν ο καταναλωτης δεν λαμβανει αυτο που πληρωνει, ή αδικειται.

Για να κλεισω, το θεμα ειναι η καταναλωτικη μας συμπεριφορα.
θα πληρωνω κατα περιπτωση διοδια οπου παρεχεται ευρωπαικος αυτοκινητοδρομος.
Οταν φτιαχτουν θα πληρωνω, αλλα και παλι δεν μπορει να μου στερησουν το δικαιωμα διαμαρτυριας αν το αντιτιμο ειναι υψηλο και αδικο.
Σε αυτο το επιπεδο ομως η ατομικη δραση δεν επαρκει, και χρειαζονται καταναλωτικοι φορεις που να κανουν ομαδικες αγωγες, και να σπαταλησουμε λιγο απο τον προσωπικο μας χρονο σε ομαδικες δρασεις.

Ειναι καιρος και στην Ελλαδα να γινουμε σωστοι καταναλωτες, και οχι τυπου λαμογια που πετανε ασυστολα χρημα σε οτι ναναι
ή μικρομεσαιοι γκρινιαρηδες που τα δινουν, αλλα δεν κανουν τιποτα για αυτο.

ΥΓ Και τα SS των Γερμανων νομοταγη ητανε, ειχαν διαταγες...εκαναν την δουλεια τους

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #48 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 11:34:43 πμ »
Επειδη οντως ξεφυγαμε, για να κλεισω κι εγω με μια μονο κουβεντα, προς τους "νομοταγεις":

Bil και λοιποι, που υπακουτε τυφλα τους "νομους που βγαζουν οι σοφοι",....ΜΗΝ σας δω να οδηγητε με περισσοτερα απο 120χαω(Εγνατια 130) - ΤΗΝ ΒΑΨΑΤΕ ΚΑΚΟΜΟΙΡΗΔΕΣ ΜΟΥ!!  :mad:

Οσο για μενα:

Οταν φτιαχτουν θα πληρωνω, αλλα και παλι δεν μπορει να μου στερησουν το δικαιωμα διαμαρτυριας αν το αντιτιμο ειναι υψηλο και αδικο.
Σε αυτο το επιπεδο ομως η ατομικη δραση δεν επαρκει, και χρειαζονται καταναλωτικοι φορεις που να κανουν ομαδικες αγωγες, και να σπαταλησουμε λιγο απο τον προσωπικο μας χρονο σε ομαδικες δρασεις.

Ειναι καιρος και στην Ελλαδα να γινουμε σωστοι καταναλωτες, και οχι τυπου λαμογια που πετανε ασυστολα χρημα σε οτι ναναι

+877
Never ride faster than your guardian angel can fly

Αποσυνδεδεμένος guzzonord

• Guzzi Maniac
  • Αποκομμένο μέλος
« Απάντηση #49 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 11:45:22 πμ »
Σπαμ?

Πάντως οι ομορφότερες διαδρομές (για μοτοσυκλέτα) δεν έχουν διόδια  :race:

τιπ: στο gps έχει επιλογή "αποφυγή διοδίων"  :rasta:

Αποσυνδεδεμένος bil

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
« Απάντηση #50 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 12:17:13 μμ »
καθείς εφ' ω ετάχθει

:rasta:
Θορυβώδης Εγκάρσιος Δικύλινδρος

Αποσυνδεδεμένος bil

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
« Απάντηση #51 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 12:55:33 μμ »
Επειδη οντως ξεφυγαμε, για να κλεισω κι εγω με μια μονο κουβεντα, προς τους "νομοταγεις":

Bil και λοιποι, που υπακουτε τυφλα τους "νομους που βγαζουν οι σοφοι",....ΜΗΝ σας δω να οδηγητε με περισσοτερα απο 120χαω(Εγνατια 130) - ΤΗΝ ΒΑΨΑΤΕ ΚΑΚΟΜΟΙΡΗΔΕΣ ΜΟΥ!!  :mad:

Οσο για μενα:

+877

Αν με πιάσουν όμως και μου πούνε πλήρωσε δεν θα πώ "ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ" ...  :rasta:

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #52 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 01:19:11 μμ »
 Ετερον εκατερον.

Bil πλατιαζεις και νομιζω το χανεις. Αρα προφανως θα ληστευες(κι εγω θα το εκανα) αν δεν ηταν η φυλακη η ΑΜΕΣΗ ποινη σε ληστεια τραπεζας και ηταν η επιπληξη τυπου: "φιλε δωσε μας πισω τα λεφτα και μην το ξανακανεις.Απαγορευεται. Το λεει και η 8η εντολη "Ου κλεψεις"

Γι αυτο και εβαλα επιλογη 1 και 3 στην ψηφοφορια.

Ο επιλεγων 1 θελω να ειναι παντου νομοταγης κι "οχι κατ επιλογην"

Ο 3 εισαι εσυ, ασχετα με την κατηχηση περι νομιμοφροσυνης που κανεις.

Φρομ Αθενς γουιθ λοβ!  :wub:

ΥΓ. Μην πληρωνεις διοδια,....κι αν σου στειλουν κληση - Πληρωσε την:anigrin:
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 18, 2010, 01:21:37 μμ από ZORDAN »
Never ride faster than your guardian angel can fly

Αποσυνδεδεμένος bil

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
« Απάντηση #53 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 01:43:52 μμ »
ΤΟ 3 απάντησα  :D

Η νομιμοφροσύνη είναι αποτέλεσμα και " εσωτερικής οργάνωσης " και φόβου ... 

Και ναι , πλατιάζω ...  :hehe:

FANIS

• Επισκέπτης
« Απάντηση #54 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 02:08:00 μμ »
Bil... ξέρεις πόσο  :wub:

άστο ρε φιλε... μην ακούς εμένα :PP και τον Zordan, :not:

μην μπλέκεις με αλήτες μηχανόβιους τζαμπατζήδες...... που προσπαθούν να σε παρασύρουν στα βάθη του υπόκοσμου και της παρανομίας.....

εσύ είσαι σοβαρός άνθρωπος, οικογενειάρχης  :bier:

Αποσυνδεδεμένος bil

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
« Απάντηση #55 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 02:50:53 μμ »

Αποσυνδεδεμένος bil

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
« Απάντηση #56 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 02:51:41 μμ »
Διόδια ...

Αποσυνδεδεμένος Dakota

• I Live Here
  • *
    • 1200sport & YBR 125
    • Του Μήτσου το μπλοκάκι
« Απάντηση #57 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 03:37:21 μμ »
Έχω πιστολιάσει πολλά διόδια. (χρόνια τώρα) Ειδικά όταν είμαι μόνος. Ακόμα ραβασάκι δεν ήρθε.
Μόνο όταν είμαστε πολλά μηχανάκια σταματάω για να μην μπλέξει και κάνας ακόμα.

Όταν αυτός που σου ζητάει τα διόδια είναι παράνομος (ο δρόμος μισοτελειωμένος - εκτός προδιαγραφών κτλ κτλ) και εσύ του τα δίνεις τότε νομίζω γίνεσαι συνένοχος στο έγκλημα.

Αποσυνδεδεμένος VAS

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ο θείος Νώντας...
    • 1000 SP, california 1100
« Απάντηση #58 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 03:42:55 μμ »

Δυστυχως οι Ελληνες σηκωνουμε την κοροιδια και την αυθαιρεσια σε μεγαλυτερο βαθμο απο αλλους λαους.
Αυτο γινεται γαιτι μερικες φορες ντρεπομαστε, γιατι αλλες βαριομαστε, και αλλες γιατι λογω θεσμικου πλαισιου προστασιας καταναλωτη και διαδικασιων, δεν θελει καποιος να σπαταλησει το χρονο που χρειαζεται να τρεχεις γυρω γυρω για ενα σαπιο κοτοπουλο 5Ε που αγορασες απο σουπερμαρκετ.

Γερμανοι, Αμερικανοι κλπ ειναι δυσκολοι λαοι ως καταναλωτες( διαμαρτυρονται για ψυλλου πηδημα) και εχουν ενα συστημα γρηγορο και ξεκαθαρο για το τι συμβαινει οταν δεν ο καταναλωτης δεν λαμβανει αυτο που πληρωνει, ή αδικειται.

Για να κλεισω, το θεμα ειναι η καταναλωτικη μας συμπεριφορα.

όλη η ουσία νομίζω είναι εδώ...μαζί σου :thumbsup:
Όπως είχε πει ενας γνήσιος Guzzista πριν τον διώξει το καθεστώς : "Καιμε βενζίνη, οι υπόλοιποι καίνε το σάλιο τους!"

Αποσυνδεδεμένος astrahan

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ut tensio, sic vis
« Απάντηση #59 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 04:04:26 μμ »
Περί νόμων, φιλοκαλούμεν γαρ μετ’ ευτελείας και φιλοσοφούμεν άνευ ****ς

Δεν τίθεται θέμα ΝΟΜΩΝ (φωναχτά).

Το είπε παραπάνω ο V11...

Η απαντηση ειναι οτι το θεμα των διοδιων ειναι μια καταναλωτικη διενεξη μεταξυ ιδιωτων,

ΥΓ Και τα SS των Γερμανων νομοταγη ητανε, ειχαν διαταγες...εκαναν την δουλεια τους

Αν θες να πας Θεσ/νίκη, όπως πήγα εγώ το ΣΚ μέσω του Εθνικού δικτύου, πρέπει να πληρώσεις 44€ πήγαινε έλα. Χωρίς εναλλακτικό τρόπο. Είναι ένα επιβεβλημένο, ιδιότυπο μονοπωλιακό καρτέλ (γιατί δεν έχεις άλλη επιλογή) επενδεδυμένο με έναν νομικίστικο μανδύα. Σε υποχρεώνουν δηλ. να αγοράσεις μιαν υπηρεσία (και μάλιστα "Εθνικού" τύπου) από μια ιδιωτική εταιρεία, χωρίς εναλλακτική επιλογή και χωρίς δικαίωμα αξιολόγησης-διαπραγμάτευσης του αντιτίμου.

Για να δώσω μια αναλογία φανταστείτε να είχε δοθεί όλη η υγεία σε ιδιώτες με συμβάσεις ΣΔΙΤ και τα μόνα δημόσια που απόμεναν, να ήταν τα Κέντρα Υγείας

Σημείωση: Την παράγραφο με τα SS την κράτησα γιατί όλη η Ελληνική αντίσταση ήταν παράνομη βάση των διεθνών συνθηκών, εφόσον ο Ελληνικός στρατός και η Ελληνική Κυβέρνηση είχαν παραδοθεί.

Γι αυτό εγώ όπου θεωρώ σκόπιμο, απλώς σταματάω το όχημα, ανοίγω την μπάρα (η ύπαρξη της οποίας είναι αντισυνταγματική και παράνομη) με το χέρι και συνεχίζω χωρίς να πληρώνω διόδια

για περισσότερες πληροφορίες http://diodiastoparxeio.blogspot.com/2009/11/blog-post_16.html

Και ένα αιρετικό. Γιατί οι απόψεις του Πλάτωνα (γιατί περί αυτού πρόκειται) αποτελούν θέσφατον; Ο Πλάτωνας ήταν αυτό που θα λέγαμε σήμερα "αντιδραστικός" και με την τότε ορολογία απολυταρχικός και σίγουρα αντιδημοκρατικός. Παρόλο που τα κείμενα του είναι μεγαλειώδη, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι οι απόψεις του είναι σωστές. Και για να δώσω ένα εναλλακτικό παράδειγμα από την αρχαιοελληνική γραμματεία θυμηθείτε την Αντιγόνη του Σοφοκλή. Όπου εκεί παραβιάζεται κατάφωρα ο πολιτειακός νόμος...

ex...