Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Δεκέμβριος 13, 2017, 01:05:49 μμ

Ψηφοφορία

Πληρώνεις Διόδια?

Ναι γιατί οι νομοι του κρατους πρεπει να τηρουνται.
Πληρωνω επιλεκτικά, οπου κρινω οτι μου παρεχεται Ευρωπαϊκος αυτοκινητοδρομος.
Πληρωνω, γιατι φοβαμαι τις κυρωσεις - διαφορετικα δεν θα πληρωνα.
Δεν πληρωνω. Δεν μου παρεχεται καμμια υπηρεσια - γι αυτο και δεν υπαρχουν κυρωσεις.

Αποστολέας Θέμα: Πρέπει να πληρώνουμε Διόδια?  (Αναγνώστηκε 70968 φορές)

Αποσυνδεδεμένος thrylos

• Guzzi Maniac
Απ: Πρέπει να πληρώνουμε Διόδια?
« Απάντηση #60 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 04:05:16 μμ »
Λοιπον επειδη πρεπει να βγει ενα συμπερασμα απο την πολυ καλη συζητηση προτεινω
1  Με μηχανη μονος δεν πληρωνεις  :thumbsup:
2  Με μηχανες πολλοι πληρωνει ενας και φευγουν ολοι  :thumbsup:
3  Με αυτοκινητο και γκομενα η παιδια πληρωνεις [δεν μπορει να κανεις θεμα για 2 ευρω] :hehe:
4  Με αυτοκινητο μονος εξαρταται απ το οδοστρωμα  :hehe:

Συμφωνειτε ?

Υστ.1. Παντως δεν ειπαμε και το αλλο ειναι τραγικο καθε 50-70 χιλ να σταματας για διοδια Γιατι να μην ειναι ολα πλευρικα εκτος αυτοκινητοδρομου ? Αυτο δεν σας ενοχλει βλεπω . . .

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #61 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 04:14:39 μμ »

Υστ.1. Παντως δεν ειπαμε και το αλλο ειναι τραγικο καθε 50-70 χιλ να σταματας για διοδια Γιατι να μην ειναι ολα πλευρικα εκτος αυτοκινητοδρομου ? Αυτο δεν σας ενοχλει βλεπω . . .

Aυτο το εχουμε συζητησει αλλου Γιωργο και η πιο προφανης εξηγηση που καταληξαμε ηταν..."διοτι ετσι ηταν οικονομικοτερο..."

Never ride faster than your guardian angel can fly

Αποσυνδεδεμένος astrahan

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ut tensio, sic vis
« Απάντηση #62 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 04:18:28 μμ »
Λοιπον επειδη πρεπει να βγει ενα συμπερασμα απο την πολυ καλη συζητηση προτεινω
1  Με μηχανη μονος δεν πληρωνεις  
2  Με μηχανες πολλοι πληρωνει ενας και φευγουν ολοι  
3  Με αυτοκινητο και γκομενα η παιδια πληρωνεις [δεν μπορει να κανεις θεμα για 2 ευρω] :hehe:
4  Με αυτοκινητο μονος εξαρταται απ το οδοστρωμα  

Συμφωνειτε ?

με γκόμενα στο αυτοκίνητο δεν το έχω κάνει, αλλά με γυναίκα και παιδιά το έχω κάνει και θα το ξανακάνω...

μάλιστα αν έχω κέφια κάνω και διάλογο:

(στον υπάλληλο των διοδίων στα Τέμπη)
-Την πινακίδα την βλέπεις;
-Ναι γιατί;
-Γιατί λεφτά δεν θα δεις. Άνοιξε την μπάρα όπως είσαι...  :hehe:
ex...

Αποσυνδεδεμένος miraze

• Συντονιστής
  • I Live Here
  • μπαλαλάικα
« Απάντηση #63 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 05:13:32 μμ »

...............................
(στον υπάλληλο των διοδίων στα Τέμπη)
-Την πινακίδα την βλέπεις;
-Ναι γιατί;
-Γιατί λεφτά δεν θα δεις. Άνοιξε την μπάρα όπως είσαι...  :hehe:

:hehe:

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Από ότι βλέπω όμως κανένας με τη μηχανή που δεν πληρώνει δεν κάνει το "κόλπο με την μπάρα" που κάνουν τα αμάξια.

Απλά κοιτάτε αν χωράτε και την κάνετε με το προπορευόμενο όχημα.  :think:
Raduno baby .........

Αποσυνδεδεμένος mourat

• I Live Here
  • *
  • ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    • STELVIO 1200 4V
    • SP walk Guzzi
« Απάντηση #64 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 05:13:41 μμ »
εγω πληρωνω παντα
λογω επαγγελματος εμου και ...της συζυγου
και ετσι πρεπει να κανουν ολοι η δημ. υπαλληλοι (τουλαχιστον)

φυσικα τις περισσοτερες φορες πληρωνω με μιση καρδια,
γιατι το προιον ειναι πολυ κατωτερο της τιμης

ακομα περισσοτερο μου την σπαει που πρεπει να σταματαω καθε 50 χλμ
για να πληρωσω

θα προτιμουσα τις βινιετες,
αλλα..... θα χρειαστει ενα ακομα θεμα για να αναλυσω τους λογους
που τις κανουν ανεφαρμοστες στο Ελλαντα

μου την εσπαγε επισης που τα δικυκλα πληρωνουν π.χ. 2 ευρω και τα αυτοκινητα 2,70
μεχρι που ταξιδεψα
Ιταλια
Σκοπια
Σερβια
Κροατια
και ειδα οτι εκει πληρωνουν το ιδιο :oo

στην Σλοβενια εχει Βινιετα (το αυτοκινητο διπλασια απο την μοτο)
στην Αυστρια εχει Βινιετα (το αυτοκινητο διπλασια απο την μοτο)
στις Ουγγαρια, Σλοβακια, Πολωνια, Ρουμανια και Βουλγαρια εχει βινιετα,
αλλα δεν ξερω ποσο κοστιζουν γιατι..... εχω ορκιστει να υπηρετω τους ελληνικους νομους ΜΟΝΟ :hehe: :hehe:

v11cafe

• Επισκέπτης
« Απάντηση #65 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 05:42:50 μμ »
Λοιπον επειδη πρεπει να βγει ενα συμπερασμα απο την πολυ καλη συζητηση προτεινω ....

Ηδη εχουν ειπωθει οι θεσεις με καλα επιχειρηματα εκατερωθεν, οποτε στο πρακτικο σκελος:

1/Αν εχεις μαζι Murat ή  τον Bill, σταματατε διοδια, πληρωνει, ανοιγει η μπαριερα...περναν οσα Guzzi προλαβουν.
2/Αν εισαι με τον Fani ή Dakota, ψαξε τρυπα να περασεις,...γιατι ο Fanis θα εξαφανιστει ετσι και αλλιως, o Dakota παιζεται..
3/Αν εισαι μαζι μου, αφου διενεργηθει ελεγχος καταλληλοτητας και αρτιοτητας οδοστρωματος για τα επομενα χλμ,
βγαλε λεφτα να πληρωσεις, στην αντιθετη περιπτωση...φωναξε "αερααααα"...και ξαφανισου
4/Αν εισαι με τον Astrahan, λεφτα μη βγαλεις, αλλα αναψε τσιγαρο μεχρι να τελειωσει η λεκτικη
και διανοητικη  ισοπεδωση του ταμια και της εταιρειας του
5/Με Jordan...τα πραγματα ειναι σοβαρα...σκυψε και ετοιμασου για προσκρουση σε μπαριερα με οσα εχεις
Συνισταται να πεταξεις τα συντριμια απο επανω σου μετα την διελευση.

κλπ κλπ

Αποσυνδεδεμένος mourat

• I Live Here
  • *
  • ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    • STELVIO 1200 4V
    • SP walk Guzzi
« Απάντηση #66 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 05:47:54 μμ »
 :ha: :ha:
με πεθανες προεδρε

Αποσυνδεδεμένος astrahan

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ut tensio, sic vis
« Απάντηση #67 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 05:53:46 μμ »
1. :ha:

2. :ha:

3. :ha:

4. :ha:

5. ( θέλει και εδώ αλλά δεν μου επιτρέπει το όριο)
ex...

FANIS

• Επισκέπτης
« Απάντηση #68 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 06:22:30 μμ »
 :ha: :ha: :ha:

KTiNoS

• Επισκέπτης
« Απάντηση #69 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 06:51:48 μμ »
Εεε...ναι ρε παιδια, αλλά εδω το θεμα -δεν ειναι αν μπορουμε να ανακαλυψουμε μονοπατι που πηγαινε ο Δυοβουνιωτης να κανει καρτερι στους Τουρκους...

KTiNoS

• Επισκέπτης
« Απάντηση #70 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 07:09:46 μμ »
θυμηθείτε την Αντιγόνη του Σοφοκλή. Όπου εκεί παραβιάζεται κατάφωρα ο πολιτειακός νόμος...[/size]

ΝΙΕΧ ΝΙΕΧ ΝΙΕΧ !

KTiNoS

• Επισκέπτης
« Απάντηση #71 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 07:20:33 μμ »
Ή φέρεσαι  νομοταγώς ή όχι.

Δεν τίυεται θέμα ντροπής Διαμαντή. Να ντραπώ ποιόν ;  ?
Τίθεται θέμα όμως συμμόρφωσης με τους νόμους. Αν σε αυτό το θέμα κάνουμε ό,τι νομίζουμε εμείς ( π.χ. καλός δρόμπος νομίζω ΕΓΩ πληρώνω, δεν μου αρέσει ο δρόμος δεν πληρώνω ) επειδή θεωρούμε πως το αντ'ιτιμο δεν έχει αντίκρυσμα οσον αφορά την βελτίωση - συντήρηση των δρόμων ή επειδή είναι ακριβό, τότε αυτή η θεώρηση σε οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια στο να συμμορφώνεσαι κατα την γνώμη σου όποτε και για όσο θέλεις με τους νόμους !

Ερχμμμ...μου φαινεται οτι ξεφυγαμε :think:

1/καταρχην αυτες οι συζητησεις εχουν γινει εδω και 2500 χρονια απο Σωκρατη&co, τα ελεγαν καλυτερα απο εμας,
και ηταν πολυ μεγαλυτεροι ανθρωποι απο εμας αφου στηριζαν τα λογια με πραξεις.(Ηπιε το κωνιο γαι να αποδειξει την φιλοσοφικη του θεση).
2/Συμφωνω με Bill ,αλλα γιατι λεω οτι πληρωνω επιλεκτικα διοδια?

Η απαντηση ειναι οτι το θεμα των διοδιων ειναι μια καταναλωτικη διενεξη μεταξυ ιδιωτων,
οπου παρολο που νομικα πρεπει να πληρωσεις αντιτιμο, τι κανεις στην περιπτωση που δεν σου παρεχεται το προιον/υπηρεσια για την οποια πληρωσες ?

Πιστευω οτι μονο σε αυτην την βαση μπορουμε να συζητησουμε το θεμα, χωρις να χαθουμε σε φιλοσοφικες αναζητησεις.

Παραδειγματα
1/Παραγγελνεις ενα καφε/φαγητο και σου φερνουν νεροζουμι/αχυρα ολικης αλεσεως, τον πληρωνεις
ή  διαμαρτυρεσαι?
2/Οι μετρησεις της ΔΕΗ στον μετρητη σου ειναι λαθος, πληρωνεις?η ζητας διορθωση λογαριασμου??
3/Αγοραζεις πακετο διακοπων για Ρωσσια και οταν φτανεις εκει ανακαλυπτεις οτι το ξενοδοχειο ειναι μεσοτοιχια με τον αντιδραστηρα του Τσερνομπιλ? :mad:

Γενικα πως αντιδραμε σαν καταναλωτες οταν δεν λαμβανουμε αυτο που πληρωνουμε???

Δυστυχως οι Ελληνες σηκωνουμε την κοροιδια και την αυθαιρεσια σε μεγαλυτερο βαθμο απο αλλους λαους
.
Αυτο γινεται γαιτι μερικες φορες ντρεπομαστε, γιατι αλλες βαριομαστε, και αλλες γιατι λογω θεσμικου πλαισιου προστασιας καταναλωτη και διαδικασιων, δεν θελει καποιος να σπαταλησει το χρονο που χρειαζεται να τρεχεις γυρω γυρω για ενα σαπιο κοτοπουλο 5Ε που αγορασες απο σουπερμαρκετ.

Γερμανοι, Αμερικανοι κλπ ειναι δυσκολοι λαοι ως καταναλωτες( διαμαρτυρονται για ψυλλου πηδημα) και εχουν ενα συστημα γρηγορο και ξεκαθαρο για το τι συμβαινει οταν δεν ο καταναλωτης δεν λαμβανει αυτο που πληρωνει, ή αδικειται.

Για να κλεισω, το θεμα ειναι η καταναλωτικη μας συμπεριφορα.
θα πληρωνω κατα περιπτωση διοδια οπου παρεχεται ευρωπαικος αυτοκινητοδρομος.
Οταν φτιαχτουν θα πληρωνω, αλλα και παλι δεν μπορει να μου στερησουν το δικαιωμα διαμαρτυριας αν το αντιτιμο ειναι υψηλο και αδικο.
Σε αυτο το επιπεδο ομως η ατομικη δραση δεν επαρκει, και χρειαζονται καταναλωτικοι φορεις που να κανουν ομαδικες αγωγες, και να σπαταλησουμε λιγο απο τον προσωπικο μας χρονο σε ομαδικες δρασεις.

Ειναι καιρος και στην Ελλαδα να γινουμε σωστοι καταναλωτες, και οχι τυπου λαμογια που πετανε ασυστολα χρημα σε οτι ναναι
ή μικρομεσαιοι γκρινιαρηδες που τα δινουν, αλλα δεν κανουν τιποτα για αυτο.

ΥΓ Και τα SS των Γερμανων νομοταγη ητανε, ειχαν διαταγες...εκαναν την δουλεια τους

Άκου τώρα πως έχουν τα πράματα

Ο Έλληνας δεν είναι κορόιδο, βλαξ κλπ
Είναι ανοχύρωτος. Στα κράτη που λες υπάρχει περισσότερη δημοκρατία άρα και δικαιοσύνη.
Εδώ?
Εύκολο είναι να πεις στο Μπουζουκτσή είναι μπόμπα το Ουίσκι ?
Εύκολο είναι να κάνεις μήνυση στη ΔΕΗ στον ΟΤΕ ή στην εφορεία.
 Άνθρωποι που το έκαναν πέρασαν μια ζωή στα δικαστήρια. (και στη πρώτη περίπτωση πήγαν να δουν τα ραπανάκια ανάποδα)

ΕΛΛΕΙΨΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΛΟΙΠΟΝ κι όχι έλλειψη καταναλωτικής συνείδησης.

Από την άλλη ο Έλληνας κάνει ότι μπορεί, με κλέβεις? Σε κλέβω
Κλήση εσύ?
Φοροδιαφυγή εγώ
Διόδια εσύ?
Λεβγιεδάκι εγώ

Έτσι πάει το πράμα.
Κι άμα λάχει σκάει και μια Αντιγόνη και τα κάνει μπορδέλο και τελειώνει.

Μόνο που…
Οι άλλοι ήταν πιο αποτελεσματικοί κλέφτες και το κόλπο στούμπωσε !

:?
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 18, 2010, 07:22:16 μμ από KTiNoS »

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #72 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 07:31:48 μμ »
Διόδια εσύ?
Λεβγιεδάκι εγώ

Bαλε και...

ΦΠΑ εσυ?

"νταλαβερι" με τον εμπορο εγω
.

Never ride faster than your guardian angel can fly

KTiNoS

• Επισκέπτης
« Απάντηση #73 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 07:42:39 μμ »
Ρε συ τόσα χρόνια πλήρωνα εφορία και ήμουν εντάξει σε όλα.
Σήμερα μου λέει κάνε περαίωση γιατί θα σε γ…
Ο άλλος τόσα χρόνια δε πληρώνει τίποτα και κάτι μου λέει ότι θα πληρώσει λιγότερη περαίωση από μένα.
Λοιπόν απλά πράματα ποιός είναι ο μλκς?

Θα μου πεις μη κάνεις περαίωση και τράβα στη δικαιοσύνη κλπ κλπ
Πήγε η μάνα μου!
Δικαιώθηκε μετά από 23 χρόνια και πήρε πίσω τα λεφτά της με τόκους (τα @@ μου δηλαδή)
Στο εν τω μεταξύ ήτανε μαύρη λίστα και τη κόμπλαραν με κάθε τρόπο.

ΕΤΣΙ διαφθείρει ο κράτος και δε δουλεύει τίποτα και μετά φταίμε ΟΛΟΙ !

Αποσυνδεδεμένος ashton

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
    • Breva 750ie
    • http://ashtonhar.blogspot.com
« Απάντηση #74 στις: Οκτώβριος 19, 2010, 01:26:02 πμ »
πάντως ούτε ο ΓΑΠ πλέρωσε διόδια, πήγε μέσω Δομοκού γιατί τα'χανε ανοίξει :-)
Παράθεση
Φυγάδεψαν τον πρωθυπουργό..μέσω Δομοκού!
Πρωτοφανής διασυρμός ενός πρωθυπουργού που κρύφτηκε μετά την προεκλογική φιέστα στη Λάρισα.Φοβήθηκε να αντικρύσει τους καθημερινούς πολίτες στα μάτια και πήρε τα βουνά!Τι απέκρυψαν οι Αρχές και δεν αποκάλυψαν τα συμβατικά ΜΜΕ για την περιπλάνησή του από χωρίου εις χωρίον στην ορεινή κεντρική Ελλάδα χθές Κυριακή.

Δείτε ολόκληρο το αποκαλυπτικό βίντεο:

http://www.youtube.com/watch?v=RiOx-ORqU74

Εναν άνευ προηγουμένου αυτοεξευτελισμό υπέστη την Κυριακή ο πρωθυπουργός Γιώργος Παπανδρέου επιστρέφοντας οδικά από τη Λάρισα.Φοβήθηκε να κυττάξει στα μάτια τους πολίτες που είχαν ανοίξει τα διόδια της Πελασγίας και έντρομος ζήτησε από τους υπεύθυνους να γυρίσει στην Αθήνα μέσω του ορεινού Δομοκού.Το αποκαλυπτικό βίντεο ξεσκεπάζει την κυβερνητική γύμνια, με τους πάνοπλους άνδρες της επίλεκτης ΟΠΚΕ και των δυνάμεων ασφαλείας να περιμένουν τον πρωθυπουργό στα ανοιχτά διόδια για να τον προστατέψουν από τους.. πολίτες, ενώ αυτός έχει τραπεί σε φυγή παίρνοντας κυριολεκτικά τα βουνά..

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ

Πολίτες των Επιτροπών Αγώνα Εργαζομένων και Ανέργων που διαδηλώνουν κατά των Διοδίων ανοίγοντας τον σταθμό Πελασγίας προκειμένου να περνούν ελεύθερα οι οδηγοί την Κυριακή το μεσημέρι,έχουν περάσει άλλη μία ημέρα αγώνα στο δρόμο.Ξαφνικά ο χώρος κατακλύζεται από ενστολες δυνάμεις της Αστυνομίας,δυνάμεις της κρατικής ασφάλειας που σε λίγο πλαισιώνονται από πάνοπλους άνδρες της επίλεκτης ΟΠΚΕ.

Ο επικεφαλής κρατικής ασφάλειας Κεντρικής Ελλάδας και ο Αστυνομικός Διευθυντής Φθιώτιδας, πληροφορούν τους πολίτες ότι θα πρέπει να απομακρυνθούν από το χώρο διότι πρόκειται να περάσει ο πρωθυπουργός,επιστρέφοντας από τη Λάρισα.

Οι πολίτες μέλη των Επιτροπών Αγώνα Εργαζομένων και Ανέργων απορρίπτουν κάθε περίπτωση απομάκρυνσής τους και δηλώνουν ότι είναι μία ευκαιρία για τον πρωθυπουργό να συνειδητοποιήσει παιρνώντας, την ογκούμενη αγανάκτηση του κόσμου για τα χαράτσια των διοδίων που απλά είναι μέρος της λαίλαπας που περιλαμβάνει την περικοπή μισθών και συντάξεων και τη ληστρική επιδρομή του κράτους και των μεγάλων οικονομικών συμφερόντων  εναντίον του λαικού εισοδήματος που μεταφράζεται σε αβάσταχτη ακρίβεια,ανεργία,λουκέτα και οικονομικό χάος.

Οι υπεύθυνοι επιμένουν και οι πολίτες αρνούνται κάθετα να απομακρυνθούν.Η ώρα περνάει, αλλά ο έλληνας πρωθυπουργός δέν εμφανίζεται..

ΚΑΙ Η ΚΑΤΑΛΗΞΗ

Σύμφωνα με έγκυρες πληροφορίες του SC, όταν οι υπεύθυνοι της ακολουθίας του πληροφορούν τον πρωθυπουργό ότι στο δρόμο πρός την Αθήνα θα συναντήσει αναγκαστικά πολίτες που διαμαρτύρονται,ζητάει να μήν περάσει από το σημείο της συγκέντρωσης προκειμένου να αποφύγει τη συνάντηση αυτή.Οι υπεύθυνοι ασφαλείας του προτείνουν να αλλάξει κατεύθυνση και να γυρίσει στην Αθήνα μέσω Δομοκού.

Το ταξίδι της ντροπιαστικής επιστροφής του ελληνα πρωθυπουργού και της περιπλάνησης του στην ορεινή κεντρική Ελλάδα, μόλις έχει αρχίσει..

http://www.stopcartel.info