Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Νοέμβριος 21, 2018, 04:33:45 μμ

Ψηφοφορία

Πληρώνεις Διόδια?

Ναι γιατί οι νομοι του κρατους πρεπει να τηρουνται.
Πληρωνω επιλεκτικά, οπου κρινω οτι μου παρεχεται Ευρωπαϊκος αυτοκινητοδρομος.
Πληρωνω, γιατι φοβαμαι τις κυρωσεις - διαφορετικα δεν θα πληρωνα.
Δεν πληρωνω. Δεν μου παρεχεται καμμια υπηρεσια - γι αυτο και δεν υπαρχουν κυρωσεις.

Αποστολέας Θέμα: Πρέπει να πληρώνουμε Διόδια?  (Αναγνώστηκε 92756 φορές)

Αποσυνδεδεμένος dagger moon

• Guzzi Maniac
  • dagger moon
Απ: Πρέπει να πληρώνουμε Διόδια?
« Απάντηση #90 στις: Οκτώβριος 20, 2010, 09:44:28 πμ »
ΜΕΡΙΚΗ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ !!!

http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231064070

Η οποία ?
Γιατί εμένα μου κάνει κάτι σε   "" να τα λέμε να τα πιστεψουμε "" ?
Κατι σαν χρυσωμένο χάπι , κατι σαν καθαρή πολιτική παπάντζα.
Αν δεν δω , δεν πιστευω τίποτα.
Το έχουν πιάσει  το νόημα και λένε ότι θελουμε να ακουσουμε , πολύ προσεκτικά βεβαια μην και τυχόν εκτεθούν.

Αν κατι δεν καταλαβα σωστα , διορθωστε με πληζ
dagger moon

FANIS

• Επισκέπτης
« Απάντηση #91 στις: Οκτώβριος 20, 2010, 09:49:44 πμ »
Δημοκρατικά πάντα... "Τα διοδια είναι διοδια και ο νομος είναι νόμος:PP

Ναι... ψηφίστε κι άλλους νόμους για τα φιλαράκια σας τους μεγαλοεργολάβους.

Ελάτε κούτσα κούτσα... και κούτσα κούτσα ελάτε....

αφήνω και μούσι.... :oldgit:

Εδώ δεν είναι Neverland...... είναι Whateverland...

Αποσυνδεδεμένος astrahan

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ut tensio, sic vis
« Απάντηση #92 στις: Οκτώβριος 20, 2010, 05:45:55 μμ »

Πχ βάση των συμβάσεων (έστω και αυτών), ο συμβασιούχος έπρεπε από το 2009 να έχει φτιάξει κάποια πράγματα(όπως την αναλογική πληρωμή διοδίων και εγκατάσταση ηλεκτρονικού συστήματος), τα οποία δεν έχουν γίνει και φυσικά δεν ίδρωσε το αυτί κανενός.

ΜΕΡΙΚΗ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ !!!

http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231064070
Στην δημιουργία παράλληλου δικτύου και την εγκατάσταση ηλεκτρονικών διοδίων προσανατολίζεται το υπουργείο Υποδομών, καθώς όπως ανέφερε την Τρίτη στη Βουλή ο υπουργός Δ.Ρέππας σε δύο χρόνια όλοι οι μεγάλοι δρόμοι μπορεί να λειτουργούν με ηλεκτρονικά διόδια, αρχής γενομένης από την Εγνατία.

«Στην Ελλάδα πληρώνουμε ακριβά και πυκνά διόδια» ανέφερε ο υπουργός, επισημαίνοντας πως υπάρχουν ακριβά διόδια σε δρόμους που τώρα κατασκευάζονται ενώ επιτρέπονταν η εντελώς ελεύθερη διέλευση από την Εγνατία από πολίτες άλλων χωρών, όπως Τούρκους και Βούλγαρους μεταφορείς. Ως αντίφαση κατέδειξε επίσης το γεγονός ότι στην Φθιώτιδα και την Πιερία, επί παραδείγματι, υπάρχουν συχνοί σταθμοί όταν στον νομό Λαρίσης, με το μεγαλύτερο μήκος για να διατρέξεις την διαδρομή Αθήνα - Θεσσαλονίκη, είναι πολύ λιγότεροι.

τι είχες Γιάννη, τι είχα πάντα και τα πρόβατα σαράντα...

ex...

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #93 στις: Οκτώβριος 20, 2010, 05:53:21 μμ »
....ο υπουργός Δ.Ρέππας σε δύο χρόνια όλοι οι μεγάλοι δρόμοι μπορεί να λειτουργούν με ηλεκτρονικά διόδια, αρχής γενομένης από την Εγνατία.[/i]

τι είχες Γιάννη, τι είχα πάντα και τα πρόβατα σαράντα...

Υπαρχει καποιος λογος που το "μπορεί" δεν εγινε bold και size 12  ???

Never ride faster than your guardian angel can fly

Αποσυνδεδεμένος astrahan

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ut tensio, sic vis
« Απάντηση #94 στις: Οκτώβριος 20, 2010, 06:51:24 μμ »
δαίμων του τυπογραφείου...
ex...

FANIS

• Επισκέπτης
« Απάντηση #95 στις: Νοέμβριος 11, 2010, 08:10:19 μμ »

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #96 στις: Νοέμβριος 11, 2010, 08:17:46 μμ »
 :hehe:

"Τα κοριτσια απ την Θεσσαλονικη."

Θα βγει και ταινια.

ΥΓ. Το ωραιο της υποθεσης ειναι οτι ο υπαλληλος πρεπει να βγει απ το καβουκι του, να ξαναφερει την μπαρα στα ισα της, για να δουλευει με κουμπι.  :bier:

Αποσυνδεδεμένος dagger moon

• Guzzi Maniac
  • dagger moon
« Απάντηση #97 στις: Νοέμβριος 11, 2010, 09:41:23 μμ »
:hehe:

"Τα κοριτσια απ την Θεσσαλονικη."

Θα βγει και ταινια.

ΥΓ. Το ωραιο της υποθεσης ειναι οτι ο υπαλληλος πρεπει να βγει απ το καβουκι του, να ξαναφερει την μπαρα στα ισα της, για να δουλευει με κουμπι.  :bier:

τι φταινε κι αυτοι οι δόλιοι , ένα μεροκάματο πάνε να βγαλουν ... με συμβαση ειναι οι περισσότεροι , ακούνε και τον εξαψαλμο απο τους οδηγους.

dagger moon

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #98 στις: Νοέμβριος 11, 2010, 10:10:32 μμ »
τι φταινε κι αυτοι οι δόλιοι , ένα μεροκάματο πάνε να βγαλουν ...

Aυτοι παιζουν σ αλλη ταινια:

"Αξιοπρεπεια ωρα μηδεν:D

Αποσυνδεδεμένος astrahan

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ut tensio, sic vis
« Απάντηση #99 στις: Νοέμβριος 11, 2010, 10:18:38 μμ »
αυτά δεν είναι διόδια...

το φεστιβάλ κινηματογράφου Θεσ/νίκης είναι...  :hehe:
ex...

Αποσυνδεδεμένος kostas-vet

• Guzzi Fetish
    • 1200 sport
    • Small animal clinic kalamata
« Απάντηση #100 στις: Νοέμβριος 12, 2010, 01:05:09 πμ »
Aυτη η μαγκια θα φαει τους Ελληνες,,,οτι ειμαστε πιο εξυπνοι απο ολους τους αλλους στην Ευρωπη και θα γλιτωσουμε τα λεφτα...Γι αυτο γελανε ολοι μαζι μας πλεον...
Δεν λεω...οπου ειναι χαλια ο δρομος εννοειται να μην πληρωνουμε τιποτα,αλλα οπου εχει φτιαχτει πραγματικα δρομος εγω πιστευω οτι πρεπει να πληρωνουμε,αλλιως μην εχουμε απαιτηση μετα να συντηρειται...Ο μορεας εστω και μετα απο 20 χρονια φτιαχνει κορυφαιο δρομο στο αθηνα-καλαματα , και παντου βλεπεις αυτοκινητα οδικης βοηθειας,εε αυτο πιστευω πρεπει να το στηριξουμε και να το επικροτουμε.Το οτι πληρωναμε 20 χρονια τωρα διοδια ομως για το αχουρι που υπηρχε πριν το θεωρω ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!!

Αποσυνδεδεμένος VAS

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ο θείος Νώντας...
    • 1000 SP, california 1100
« Απάντηση #101 στις: Νοέμβριος 12, 2010, 08:44:49 πμ »
και παντου βλεπεις αυτοκινητα οδικης βοηθειας,

και χημικες τουαλέτες...
Όπως είχε πει ενας γνήσιος Guzzista πριν τον διώξει το καθεστώς : "Καιμε βενζίνη, οι υπόλοιποι καίνε το σάλιο τους!"

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #102 στις: Νοέμβριος 12, 2010, 09:27:01 πμ »
Aυτη η μαγκια θα φαει τους Ελληνες, οτι ειμαστε πιο εξυπνοι απο ολους τους αλλους.....
.....Το οτι πληρωναμε 20 χρονια τωρα διοδια ομως για το αχουρι που υπηρχε πριν το θεωρω ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!!

Aυτη ειναι η μαγκιά των κυβερνώντων...

Μαγκες εκατερωθεν....

FANIS

• Επισκέπτης
« Απάντηση #103 στις: Νοέμβριος 12, 2010, 09:55:34 πμ »
Aυτη η μαγκια θα φαει τους Ελληνες,,,οτι ειμαστε πιο εξυπνοι απο ολους τους αλλους στην Ευρωπη και θα γλιτωσουμε τα λεφτα...Γι αυτο γελανε ολοι μαζι μας πλεον...
Δεν λεω...οπου ειναι χαλια ο δρομος εννοειται να μην πληρωνουμε τιποτα,αλλα οπου εχει φτιαχτει πραγματικα δρομος εγω πιστευω οτι πρεπει να πληρωνουμε,αλλιως μην εχουμε απαιτηση μετα να συντηρειται...Ο μορεας εστω και μετα απο 20 χρονια φτιαχνει κορυφαιο δρομο στο αθηνα-καλαματα , και παντου βλεπεις αυτοκινητα οδικης βοηθειας,εε αυτο πιστευω πρεπει να το στηριξουμε και να το επικροτουμε.Το οτι πληρωναμε 20 χρονια τωρα διοδια ομως για το αχουρι που υπηρχε πριν το θεωρω ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!!

Κώστα, σεβαστή η άποψή σου, αλλά ας πούμε δεν θα σου άρεσε καλύτερα να έχεις ένα σύστημα βινιέτας όπως σε αρκετές χώρες του εξωτερικού? Πληρώναμε σαν μακάκες τα προηγούμενα χρόνια που ήταν μαύρο χάλι, γιατί πρέπει να συνεχίσουμε να τον χρυσοπληρώνουμε?  :think:

Δες παραπάνω ένα παράδειγμα οικονομικό που έχω βάλει.... Δεν είναι θέμα μαγκιάς...

ΥΓ.Το ότι ολόκληρη AUTOBAN δεν έχει διόδια δεν σε προβληματίζει καθόλου?

Aυτη ειναι η μαγκιά των κυβερνώντων...

:thumbsup:

Αποσυνδεδεμένος ryk1

• Guzzi Wannabee
  • *
« Απάντηση #104 στις: Νοέμβριος 19, 2010, 04:13:44 μμ »
Αρκετοί πιστεύω θα έχετε κάνει τον δρόμο Κόρινθο-Πάτρα (υποθέτω και Πάτρα-Πύργο, Πύργο-Καλαμάτα όπου εκεί είναι και το show!)

Επειδή τον έχω κάνει αμέτρητες φορές και πριν τα τωρινά έργα και πριν τα έργα στη κακιά σκάλα και ...και...κτλ. θα έχετε δει τα εκκλησάκια που υπάρχουν/υπήρχαν κατά τη διαδρομή. Έτρεχαν και τη πλήρωσαν θα μου πείτε! όλοι? Αθώες οι λακκούβες, τα ελεεινά μπαλώματα, η μη ύπαρξη στηθαίου, το ολισθηρό οδόστρωμα, το τρικυμισμένο οδόστρωμα (ε σε ορισμένα σημεία είναι σα να περνάς το κάβο ντόρο με εφτάρι, μη πω οχτάρι!), οι μπαριέρες που κάποια εποχή, όταν έπεφτε/διαλυόταν μία, περιμένανε όλοι οι "αρμόδιοι" να φτιαχτεί από μόνη της (μόνο που η μπαριέρα δεν είναι Λάζαρος!) Μπορεί να ξεχνάω και κάτι....

Θα μου πείτε "μα γίναν έργα βελτίωσης κτλ.". Εγώ θα πω: άμα φύγει η κλανιά, όσο αέρα και να κάνεις....θα μυρίσει! (sorry, αλλά τα έχω πάρει!)

Γιατί λοιπόν να πληρώσω? Για ένα έργο που ξεκίνησε να φτάσει μέχρι τον Πύργο με ανισόπεδους κόμβους και στηθαία και λόγω ρεμούλας έγιναν ούτε τα μισά (δεν έχω τα χαρτιά της σύμβασης/υπ.απόφασης, αλλά το 1980 αυτά υπόσχονταν στο κόσμο)? Για ένα έργο που σκοτώνει? Για τα μπαλώματα? Για κάτι που ΘΑ παραδώσουν? Για την ταλαιπωρία ΚΑΘΕ φορά που γυρίζω Κυριακή στην Αθήνα? Τόσα χρόνια που πληρώνω τι έγινε, μου έκανε κανένας λογαριασμό που πήγαν τα λεφτά (ε ρε! να μου το'λεγες ότι θα γίνω Γιωργάκης δεν θα το πίστευα!)? Ας τον φτιάξουν το δρόμο και μετά ναι! Γιατί στην Αττική οδό πληρώνω κανονικά?

Έλεος, εντάξει να μας τα παίρνουν για πράγματα που χρησιμοποιούμε (π.χ. βενζίνη, πετρέλαιο, ΦΠΑ, κτλ), αλλά όχι να ταλαιπωρείσαι και να το πληρώνεις και από πάνω! Αυτό δεν το θέλει ούτε ο Θεός ούτε ο Διάολος!  :mad: (Αυτό το emoticon πολύ μου αρέσει όταν χτυπιέται, μου θυμίζει εμένα ... ορισμένες φορές!)
ROCKABILLY RULEZ