Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Αυγούστου 21, 2019, 04:25:26 πμ

Αποστολέας Θέμα: ΧΤ 500 club  (Αναγνώστηκε 2576 φορές)

KTiNoS

• Επισκέπτης
ΧΤ 500 club
« στις: Φεβρουαρίου 02, 2009, 06:34:34 μμ »
http://www.xt500.it/

:rasta:

μεράκι και αγάπη ...

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
Re: ΧΤ 500 club
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουαρίου 02, 2009, 08:04:20 μμ »
Καπου στο 1985-86, η Ελλάδα επαιξε εκτος εδρας ποδοσφαιρο με Αγγλια.(ισοπαλια 0-0)

Φιλος μου με ΧΤ500 - αλουμινιο ρεζερβουαρ δάκρυ με κοκκινα γραμματα ΧΤ500, πηγε κι ηρθε Wembley.
Me τους 32 ταπεινους ιππους -αν θυμαμαι καλα.

και σημερα, τα κατω απο 1000cc, τα χουμε για παπιά....  
Never ride faster than your guardian angel can fly

KTiNoS

• Επισκέπτης
Re: ΧΤ 500 club
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουαρίου 02, 2009, 09:41:49 μμ »
Αυτό το παραμύθι με της μεγάλες μηχανές μ έχει κουράσει.
Όποιος θέλει να πάει, απλά πάει.
Μικρός πήγαινα με ΒΕΤΑ ΜΧ6 στα νησιά. Μεγάλος πήγαινα και με DR250 και ΧΤ600, αλλά πήγαινα.
Γνωρίζω ανθρώπους με FJR και GS που ανάθεμα αν έχουν πάει πέρα από το Λευκαντή.
Όλα αυτά τα συμπράγκαλα πάλι, που λένε ότι σου χρειάζονται για ταξίδι … Αρλούμπες !
Ένα καλό αδιάβροχο, ζεστά ρούχα, κιτ επισκευής ελαστικών, τα εργαλεία της μηχανής και δρόμο.

Για να γυρίσουμε στο θέμα μας ο μονοκύλινδρος κινητήρας των 500 κ. εκ είναι από τους πιο κλασσικούς που πέρασαν ποτέ.
Κάτι ξέρουν οι Άγγλοι για αυτό.
Στην ίδια σειρά με το ΧΤ 500 υπήρχε και το SR500 που στην Ελλάδα πέρασε μάλλον χωρίς πολύ ενδιαφέρων.
Έξω έγινε best seller ενώ στην Ιαπωνία παράγετε ακόμα.
Χιλιάδες σπεσιαλάκια στηρίχτηκαν σ αυτό.

http://www.vd-classic.com/img/accessoir ... /SR500.gif

Στα αγγλικά υπάρχει η λέξη thumper για να περιγράψουν μηχανές σαν το ΧΤ

Αποσυνδεδεμένος teacher

• Guzzi Let Me Be
  • *
Απ: ΧΤ 500 club
« Απάντηση #3 στις: Μαΐου 15, 2011, 08:17:26 μμ »
ΧΤ 500 ..... Από που να αρχίσω καί που να τελειώσω ....... Μαυρο - ασημένιο τεπόζιτο , καί μιά εποχή φτιαγμένο 600 με κιτ από Γαλλία της ΜΟΤΟ 92 , καρμπιρατερ μικούνι 36 της white brothers και εξάτμηση supertrapp φερμένα από Αμερική , εκεντροφόρο αγριο, ανοιγμένα καρτερ γιά να χωρέσει ο κυλινδρος ..... OHLINS απο τον Σπυριδόπουλο (τότε).
Τα μετέπειτα 600 τα ετρωγα γιά πρωινό !!!
Αυτό το μηχανάκι ΜΗΧΑΝΑΡΑ μού ανοιξε τούς ορίζοντες..... καί μου μάκρυνε τα χέρια !!!
Το πούλησα μετά από απειρα ταξ...ύδια (Nαι με Υ)καί Ω τού θαύματος το ξαναγορασα πάλι ΤΟ ΙΔΙΟ !!! στην Ροδο οταν ημουν φανταρος !!! .Και τώρα να το εβρισκα θα το αγόραζα πάλι !!! Αλλωστε ακόμα εχω πράγματα στην αποθήκη !!
Εχω ακόμα τα αυτοκόλητα του ρεζερβουάρ καί τώρα πού το σκεύτομαι θά τα βάλω στην τωρινή μου μηχανη τιμής ενεκεν σέ ενα μηχανάκι πού μού εδειξε τον δρόμο για το τι να ακολουθήσω .......