Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Σεπτεμβρίου 22, 2020, 09:11:02 μμ

Αποστολέας Θέμα: Που μας έχει πάει το 36ωρο?  (Αναγνώστηκε 24918 φορές)

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
Απ: Που μας έχει πάει το 36ωρο?
« Απάντηση #45 στις: Φεβρουαρίου 20, 2011, 01:53:24 μμ »
 :clap

:resp: :resp: :resp: [4]
Never ride faster than your guardian angel can fly

Αποσυνδεδεμένος ermis

• Guzzi Lover
  • **
« Απάντηση #46 στις: Φεβρουαρίου 20, 2011, 05:05:29 μμ »
Λοιπόν, χαζεύοντας τον χάρτη, ανακάλυψα ότι λείπει μια διαδρομή κατά μήκος των συνόρων...  Μια επίσκεψη στην γειτονία μας δηλαδή και στις πόρτες-εισόδους τους (σύνορα) :P

Αποσυνδεδεμένος kefalas

• Guzzi Let Me Be
  • *
« Απάντηση #47 στις: Μαρτίου 07, 2012, 05:21:27 μμ »
Μπραβο στον φιλο που καθησε να καταγραψει τις διαδρομες των 36ωρον.

Θα ηθελα να κανω μερικες παρατηρησεις (χωρις να θελω να το παιξω εξυπνος φυσικα), αλλα νομιζω οτι εχουν γινει μερικες παρακαμψεις (η μπορει εγω να ειχα παρει λαθος δρομο!!!).

Στο 3ο του 2000 την 1η μερα ξεκινησαμε απο τα Goodys στην Ανοιξη. Λιιιιγο παρακατω, μας βαζει στην Εγαντια Οδο, πριν το Μετσοβο και μεχρι τα Γιαννενα(φανταζομαι εχει να κανει με το google maps). Δεν νομιζω να υπηρχε η Εγ.Ο. ετοιμη τοτε. Anyway, εγω θυμαμαι να ειμαστε στην παλια κλασικη Καταρα.
Επισης μας κανει την παρκαμψη της Αρτας και οχι απο το παλαιο γεφυρι με τους μαστορες και τους μαθηταδες.

Στο 4ο του '01, μετα το φιασκο του καιρου και την αδυναμια να περασουμε απεναντι στο Αντιριο, επιστρεψαμε πισω προς Αθηνα και μεσω Μανδρας-Ερυθρες πεσαμε στην Θηβα. Επισης, το check point στην λιμνη Πλαστηρα, ηταν στο Λαμπερο και οχι στα Καλυβια (νομιζω!). Την δευτερη μερα, εχω την εντυπωση οτι η διαδρομη ηταν απο την πανω/βορεια πλευρα της Βεγγοριτηδας και πηγαμε κοστα-κοστα απο την δυτικη πλευρα της. Ακομα, θυμαμαι οτι σε αυτο το 36ωρο εχω φωτογραφια απο συνοριακο σταθμο με τα Σκοπια, σιγουρα την δευτερη μερα. Ου γαρ ερχεται μονο του.

Στο 5ο του '02 πηγαμε Λειβαδια απο Μανδρα-Ερυθρες (Π.Ε.Ο.). Επισης, νομιζω οτι στο Καρπενησι ανεβηκαμε απο Αγρινιο και οχι απο ορεινη Ναυπακτια. Ακομα, στα Γρεβενα μας βαζει παλι στην Εγαντια Οδο... πταισμα  :hehe: . Την 2η μερα δεν το εχω καθολου, αλλα νομιζω οτι στον Ολυμπο ανεβηκαμε απο τον Κατερινης-Ελασσονος... δεν το θυμαμαι καθολου :?. Αλλα θυμαμαι οτι μετα τον Βολο, στην Ε75 βγηκαμε απο Νεα Αγχιαλο και οχι απο Βελεστινο.

Στο 6ο 36ωρο δεν ημουν...

Στο 7ο 36ωρο, των Ολυμπιακων, την δευτερη μερα, μετα το Ζαλογγο περασαμε απο το υποθαλασσιο του Ακτιου, προς Αμφιλοχια. Εχω και μια φοβερη ιστορια να λεω απο εκει, με την σεκιουριτου που φωναζε οτι πηγαιναμε με 160χαω μεσα στο τουνελ. Αφου δεν μας μαζεψαν με τα ελικοπτερα τοτε  :shame:

Στο 8ο του '05, (το πρωτο με τις φωτογραφιες....οοοοοχι ψηφιακες) μια ατυχη στιγμη δεν με-μας αφησε να συνεχισουμε, αλλα ηταν του ηρωικου Μαλαμα με το μπομπο και της Μαριλης.  

9ο και 10ο δεν ειχε 36ωρο για εμενα...  ::knownothing

Στο "στεγνο" 36ωρο του '08, την δευτερη μερα, παρεσυρα και εναν αλλο φιλο και φτασαμε στα Καλαβρυτα μεσω Φτερης, αλλα αυτο ηταν λαθος δικο μας . Συν δυο επιπλεον, πολυτιμα, χιλιομετρα. Ευτυχως την βγαλαμε καθαρη! Ακομα, νομιζω οτι ειχαμε περασει και απο Αιτωλικο πριν. Επισης ο τερματισμος ηταν σιγουρα στα Μεγαρα.

Στο 12ο του '09, μετα την Αρχαια Κορινθο (πρωτο καστρο),ξαναβγηκαμε στην Ε.Ο. και ανεβηκαμε απο Κιατο προς Στυμφαλια και οχι απο την Ε.Ο. της Τριπολης.
Την δευτερη μερα, μετα την Μεγαλοπολη, περασαμε απο Καρυες(με τις ψευτικες καρυατιδες που εχουν στην χωριο)-Βαμβακου για να καταληξουμε στο Πολυδροσο.

Επαναλαμβανω, οτι δεν θελω να το παιξω εξυπνος... και εγω απο μνημης τα θυμαμαι.
Anyway... μπραβο και παλι για τον κοπο του Astrahan και φυσικα ενα μεγαλο-τεραστιο ευχαριστω στα παιδια της λεσχης που μας βαζουν στο τρυπακι καθε χρονο!!!!

Αποσυνδεδεμένος SPONT

• I Live Here
  • *
  • GUZZIHOLIC GUZZISTA 100%
« Απάντηση #48 στις: Μαρτίου 07, 2012, 06:07:27 μμ »
μνημη ελεφαντα ο κεφαλας :thumbsup: :thumbsup:

μπραβο φιλε,εγω δεν θυμαμαι ουτε τι εφαγα χθες :hehe:
γιαλαντζης  ντολμαδοπουλος του 2%

asotosios

• Επισκέπτης
« Απάντηση #49 στις: Μαρτίου 07, 2012, 07:26:11 μμ »
το ειπα η δεν το ειπα...

το καλυτερο παιδι...αλλα... :D :D :D :D

Αποσυνδεδεμένος ALX

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
  • ©2002-2018
    • R1150GS
    • facebike.gr
« Απάντηση #50 στις: Μαρτίου 07, 2012, 09:10:46 μμ »
Θα ηθελα να κανω μερικες παρατηρησεις (χωρις να θελω να το παιξω εξυπνος φυσικα), αλλα νομιζω οτι εχουν γινει μερικες παρακαμψεις (η μπορει εγω να ειχα παρει λαθος δρομο!!!).

Στο 5ο του '02 πηγαμε Λειβαδια απο Μανδρα-Ερυθρες (Π.Ε.Ο.). Τα έχεις μπερδέψει με το '03. Το 2002 πήγαμε από ΕΟ και από Θήβα. Επισης, νομιζω οτι στο Καρπενησι ανεβηκαμε απο Αγρινιο και οχι απο ορεινη Ναυπακτια. Σωστός Ακομα, στα Γρεβενα μας βαζει παλι στην Εγαντια Οδο... πταισμα  :hehe: . Την 2η μερα δεν το εχω καθολου, αλλα νομιζω οτι στον Ολυμπο ανεβηκαμε απο τον Κατερινης-Ελασσονος... δεν το θυμαμαι καθολου :?. Πάλι το μπερδεύεις με του '03. Το 2002 δεν ανεβήκαμε στον Όλυμπο. Αλλα θυμαμαι οτι μετα τον Βολο, στην Ε75 βγηκαμε απο Νεα Αγχιαλο και οχι απο Βελεστινο. Αυτό συνέβηκε αλλά το 2003  :D

Στο 8ο του '05, (το πρωτο το δεύτερο με τις φωτογραφιες....οοοοοχι ψηφιακες) μια ατυχη στιγμη δεν με-μας αφησε να συνεχισουμε,

μπραβο και παλι για τον κοπο του Astrahan και φυσικα ενα μεγαλο-τεραστιο ευχαριστω στα παιδια της λεσχης που μας βαζουν στο τρυπακι καθε χρονο!!!!

:bier:
Όσο βελτιώνεται η τεχνολογία των μοτοσυκλετών (ηλεκτρονικά βοηθήματα), τόσο υποβαθμίζεται η τέχνη του αναβάτη.

Αποσυνδεδεμένος VAS

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ο θείος Νώντας...
    • 1000 SP, california 1100
« Απάντηση #51 στις: Μαρτίου 07, 2012, 09:28:22 μμ »
Aλεξ, πότε γράφεις βιβλίο με θέμα το 36ωρο είπαμε....?? :fff: :thumbsup:

θα είμαι από τους πρώτους που θα τρέξουν να το πάρουν...!!! :bier:
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 07, 2012, 11:14:22 μμ από VAS »
Όπως είχε πει ενας γνήσιος Guzzista πριν τον διώξει το καθεστώς : "Καιμε βενζίνη, οι υπόλοιποι καίνε το σάλιο τους!"

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #52 στις: Μαρτίου 07, 2012, 09:39:22 μμ »
θα είμαι από τοπυς πρώτους που θα τρέξουν να το πάρουν...!!! : bier:

Του Αλεξ να το παρεις με κλειστα ματια.  :thumbsup:

Αν βγαλει ομως ο Πετρος...  :naughty2

Μπερδευει αν προπερυσι πηγαμε Κρητη ή Χίο.  ::knownothing  :hehe:
Never ride faster than your guardian angel can fly

Αποσυνδεδεμένος PanLampro

• Συντονιστής
  • Guzzi Maniac
« Απάντηση #53 στις: Μαρτίου 07, 2012, 10:10:21 μμ »
2008 τελος πρωτης μερας (πρωτο μου 36ωρο  :hehe:)
από Καλπακι (μετα το Παπιγκο) δεν ξαναγυρναγε Γιαννενα οπως φαινεται. Αν θυμαμαι έστριβε δυτικά από Παρακάλαμο και (δεν θυμαμαι ολα τα χωρια, περασα κατα τις 02:00 ) καποια στιγμη περασαμε από Βροσύνα, Παραμυθια , ενα μικρό μονο κομματι Εγνατια και απο κει στην Παργα. Αυτο που φαινεται στο χαρτη νιμιζω οτι ήταν η κοπανα Εεε?
Θα με φάει η περιέργεια... Τί είναι μετά την επόμενη στροφή?

Αποσυνδεδεμένος astrahan

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ut tensio, sic vis
« Απάντηση #54 στις: Μαρτίου 07, 2012, 10:23:28 μμ »
Παναγιώτη, δεν είναι κοπάνα, είναι η κανονική διαδρομή, απ' ότι θυμάμαι... λάβε υπ' όψη ότι τότε δεν πηγαίναμε με roadbook και ότι η Εγνατία ήταν υπό κατασκευή...

υγ. μετά την επόμενη στροφή είναι η μεθεπόμενη...  :bier:
ex...

Αποσυνδεδεμένος ALX

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
  • ©2002-2018
    • R1150GS
    • facebike.gr
« Απάντηση #55 στις: Μαρτίου 07, 2012, 10:34:25 μμ »
Aλεξ, πότε γράφεις βιβλίο με θέμα το 36ωρο είπαμε....?? :fff: :thumbsup:

Όταν μου δώσουν στοιχεία οι παλαιότεροι και για τα 4 πρώτα :bier:
Όσο βελτιώνεται η τεχνολογία των μοτοσυκλετών (ηλεκτρονικά βοηθήματα), τόσο υποβαθμίζεται η τέχνη του αναβάτη.

Αποσυνδεδεμένος kefalas

• Guzzi Let Me Be
  • *
« Απάντηση #56 στις: Μαρτίου 08, 2012, 09:43:41 πμ »
@ SPONT.... Καλα, μην νομιζεις, ουτε εγω θυμαμαι τι εφαγα χθες. Αλλα να... ειναι σαν τους παπουδακους που θυμουνται λεπτομερειες απο τους Βαλκανικους, αλλα ξεχνανε τα φαρμακα τους!!!  :oldgit:

@ asotosios... Το καλυτερο παιδι αλλα?!?!?!? Με λαθος μοτοσυκλετα?!?!?  :hehe:

@ ALX... "Την 2η μερα δεν το εχω καθολου, αλλα νομιζω οτι στον Ολυμπο ανεβηκαμε απο τον Κατερινης-Ελασσονος... δεν το θυμαμαι καθολου. Πάλι το μπερδεύεις με του '03. Το 2002 δεν ανεβήκαμε στον Όλυμπο. Αλλα θυμαμαι οτι μετα τον Βολο, στην Ε75 βγηκαμε απο Νεα Αγχιαλο και οχι απο Βελεστινο. Αυτό συνέβηκε αλλά το 2003"
Ρε'συ Αλεξη... το '03 δεν ειχα συμμετασχει. Αλλα θυμαμαι το '02, την καταβαση που καναμε μαζι απο Καλλιθεα στον Ολυμπο (οπως δειχνει στον χαρτη - ειχε και check point εκει) προς Ε75. Εγω μ'ενα 650GS και εσυ (με τον Pegaso) μαζι τον Θοδωρη (Baba με 650BMW και αυτος). Εγω θυμαμαι οτι ειχαμε φτασει εκει (στην Καλλιθεα) απο βορεια μερια και οχι νοτια οπως φαινεται στον χαρτη. Anyway... δεν επιμενω, γιατι απο το πρωτο ποστ εγραψα οτι ειναι απο μνημης. Για την διαδρομη Βολος-Αγχιαλος-Ε75, ειμαι σιγουρος οτι εγω πηγα απο εκει, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ημουν και σωστος :bier:.

Anyway... ναχαμεναλεγαμε ειναι η κουβεντα... Ποιο πολυ σημασια εχει να περναμε καλα και λιγοτερο εαν ειναι σωστος ο χαρτης η οχι!!!

Αποσυνδεδεμένος ALX

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
  • ©2002-2018
    • R1150GS
    • facebike.gr
« Απάντηση #57 στις: Μαρτίου 08, 2012, 10:23:50 πμ »
Τελικά έχεις δίκιο για τον Όλυμπο.(Sorry) Ήταν όντως το 2002. Τώρα θυμήθηκα ότι το 2003 είχαμε μαζί και τον DennisG με το άλλο πήγασο κι όντως δεν ήταν μαζί μας όταν κάναμε την κατάβαση του Ολύμπου προς Λεπτοκαρυά. (Ήσουν και δικάβαλος τότε. Με άλλο μηχανάκι ξεκίνησες και με άλλο τερμάτισες )
To '03 περάσαμε πίσω από το Όλυμπο (Ελασσόνα) και μετά πιάσαμε τις φλαταδούρες από Καρδίτσα προς Βόλο (που κάναμε και τον γύρο του Πηλίου)

Αποσυνδεδεμένος kefalas

• Guzzi Let Me Be
  • *
« Απάντηση #58 στις: Μαρτίου 08, 2012, 10:37:50 πμ »
"(Ήσουν και δικάβαλος τότε. Με άλλο μηχανάκι ξεκίνησες και με άλλο τερμάτισες )"

Μα γι'αυτο το θυμαμαι!!!  :hehe: :hehe: