Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Οκτωβρίου 31, 2020, 11:28:51 πμ

Αποστολέας Θέμα: Θυμαμαι...  (Αναγνώστηκε 24947 φορές)

Αποσυνδεδεμένος labros

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Fetish
Απ: Θυμαμαι...
« Απάντηση #45 στις: Μαρτίου 23, 2011, 07:12:09 πμ »
36ώρο 2009, το roadbook λέει «μετά την Λάγια και  πριν τη Τσικαλία στη κορυφή του δρόμου (φώτο) με φόντο τη Βάθεια».

Στο δρόμο για αυτό το σημείο (μετά το χωριό Κοκκαλα) είχα βλαστημήσει την ώρα και τη στιγμή που είπα «ναι» στη συμμετοχή για το 36ώρο. Το είχα απαρνηθεί 3 φορές χωρίς να το μετανιώσω. Screw you Ισκαριώτη Moth… fucka .

Μου την είχε σπάσει ο τσιμεντένιος δρόμος μέσα στη Μάνη από τον οποίο μέτραγα τις λακκούβες του μια μια, λόγου των απαίσιων φλεγματικών και τσιγκούνικων μαμίσιων αναρτήσεων της τότε μηχανής μου (Tiger 1050).

Οδήγαγα τσαντισμένα, μίζερα, χωρίς να αποκομίζω τίποτα. Το χειρότερο όλων ήταν ότι τριγύρω μου ένα πανέμορφο άγριο μέρος που παρόμοιο δε συναντάς πουθενά στην Ελλάδα, δε το απολάμβανα καθόλου.

Μπροστά ό αδερφός μου με το Στρόμα του, κυνηγιόταν με τον Γερμανό και τη δανεισμένη Africa του. Και οι 2 τους το απολάμβαναν. Φτού γαμ.. και έχουμε τόσα χλμ μπροστά μας ακόμα…  Αυτά τα μέρη δε τα χα ξαναπεράσει και φοβόμουν ότι μέχρι την Αερόπολη θα πηγαίναμε έτσι.

Εν τέλει φτάνουμε στο ξέφωτο, στη κορυφή. Το καταλάβαμε γιατί υπήρχαν καμια 10αριά 36ωρίτες ήδη εκεί. Αλλιώς δε θα χαμε σταματήσει. Άντε να καταλάβεις ότι αυτό το ξέφωτο και αυτή η συγκεκριμένη κορυφή έχει τη Βάθεια από πίσω της. Λές και ξέραμε πια ήταν η Βάθεια για να την αναγνωρίσουμε και στο φόντο. Δε βαριέσαι λέω μες τη τσαντίλα μου παλι καλά που ήταν ήδη κάποια παιδιά εκεί.

Σταματάμε σβήνουμε μηχανές και κατεβαίνουμε. Από πίσω φτάνει και η παρέα  του moto.gr
Μέσα σε 3 λεπτά είχε γεμίσει από καμια 20αριά μηχανές.

Βγάζουμε φωτογραφικές να τραβήξουμε και ξαφνικά συνειδητοποιώ ότι ο συγχωρεμένος ο Fellini έχει κατέβει από τον ουρανό και ζωγράφιζε σουρεαλιστικές σκηνές με φόντο το γαλάζιο χρώμα της Ελληνικής θάλασσας. ΄

Ένα γκρουπ από 20 ιδρωμένους (30+ C), βρώμικους, νηστικούς και  κουρασμένους Δωριείς μέσα στα μαύρα δέρματα ντυμένοι, περπατούν  άσκοπα πάνω κάτω με τη φωτογραφική μηχανή στο ένα χέρι και με μια σελίδα Α4 στο άλλο σηκωμένη προς το πέλαγος, σαν να ψάχνουν τη γωνία έλευσης του ήλιου, ώστε να ξεκλειδώσουν τη μυστική καταπακτή της Γής εκείνης.

Κανείς από αυτές τις σουρεαλιστικές φάτσες (συμπεριλαμβανομένου και του υπογράφων) δε μπορούσε να αποφασίσει ποιο σημείο από εκείνη τη πλαγιά ήταν αυτό που υποδεικνυόταν στο roadbook. Ένα τρελό νευρικό και κουρασμένο γέλιο ξέσπασε απο όλους...

20 μαντράχαλοι τράβαγαν ότι να ναι απο φωτογραφίες ενω παράλληλα είχα γονατίσει απο το γέλιο,.... η απόλυτη ανισορροπία με τον περιβάλλοντα χώρο... 

Τότε ήταν που κοίταξα ψιλά και χαιρέτισα τον Federico….

Να σε καλά δάσκαλε όπου και να σε…  από ότι φαίνεται και εσύ Μoto – Guzzi θα χες στο γκαράζ σου …

:thumbsup: ... φοβερό απομεσήμερο  :bier:
One Man Piston Show

Αποσυνδεδεμένος ALX

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
  • ©2002-2018
    • R1150GS
    • facebike.gr
« Απάντηση #46 στις: Νοεμβρίου 01, 2011, 07:42:55 πμ »
Εγώ πάντως αυτή τη φωτογραφία στη Βάθεια την βρήκα πολύ εύκολα. Ήταν το μοναδικό σημείο σε εκείνο το κομμάτι της διαδρομής που είχε κάτω χαλίκι (και φαινόταν στη φωτό γιατί άσπριζε) Οπουδήποτε αλλού που έμοιαζε με το σημείο φωτογράφισης, είχε μόνο χόρτα. Δεν θέλει κόπο... θέλει τρόπο!  :thumbsup:

(κι ήμουν και μόνος μου όταν έφτασα εκεί. Βασικά δεν είχε φτάσει άλλος πριν  :hehe: )
Όσο βελτιώνεται η τεχνολογία των μοτοσυκλετών (ηλεκτρονικά βοηθήματα), τόσο υποβαθμίζεται η τέχνη του αναβάτη.

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #47 στις: Νοεμβρίου 01, 2011, 12:11:25 μμ »
(κι ήμουν και μόνος μου όταν έφτασα εκεί. Βασικά δεν είχε φτάσει άλλος πριν  :hehe: )

ΑLX: O ανθρωπος,...που τον πέρναγε μόνο το πιλοτικο!
  :hehe:

ΥΓ. Αρχαια Ολυμπια αφιξη 5:05μμ  :?
Never ride faster than your guardian angel can fly

Αποσυνδεδεμένος miraze

• I Live Here
  • *
  • μπαλαλάικα
« Απάντηση #48 στις: Δεκεμβρίου 02, 2011, 12:50:00 μμ »
Ρε τι μπορεί να σε πιάσει αν ακούσεις ένα ωραίο τραγούδι (να σαι καλά ρε ΤζιΚοτ :thumbsup:)

erujwshs@jie.wmv - YouTube
Raduno baby .........

Αποσυνδεδεμένος astrahan

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ut tensio, sic vis
« Απάντηση #49 στις: Δεκεμβρίου 02, 2011, 02:53:05 μμ »
την ΕΜΙ την ρώτησες;  :hehe:
ex...

Αποσυνδεδεμένος kefalas

• Guzzi Let Me Be
  • *
« Απάντηση #50 στις: Μαρτίου 12, 2012, 01:59:35 μμ »
Μια απο το '01, στο Ξεν/χειο Lucy(?) στην Καβαλα.

http://p1.bikepics.com/2005%5C04%5C28%5Cbikepics-342044-full.jpg
Θυμαμαι...

Ακομα δυο απο το 36ωρο του 2004, καπου μεταξυ Ναυπακτου και Καρπενησιου.
Απο τα ποιο δυσκολα κομματια που θυμαμαι ever (περιπου 120χλμ).... και με συνεχη βροχη

Εγω ειμαι με το "bad ass partalius" αναμεσα σε 4 ΧΧ (των Αφων Μωραιτινη και των φιλων Λινου και Κωστα και πρεπει να ακολουθει ακομα ενα XX του Γιωργου)

http://p1.bikepics.com/2009%5C03%5C05%5Cbikepics-1590021-full.jpg
Θυμαμαι...

http://p1.bikepics.com/2009%5C03%5C05%5Cbikepics-1590020-full.jpg
Θυμαμαι...

KTiNoS

• Επισκέπτης
« Απάντηση #51 στις: Μαρτίου 12, 2012, 02:14:07 μμ »
ναι τα θυμαμαι αυτά τα ΧΧ...
Το παρτάλιους.... ΟΧΙ !

χαχαχαχαχα

jimlemans

• Επισκέπτης
« Απάντηση #52 στις: Μαρτίου 12, 2012, 02:18:53 μμ »
Απο το 05 με την ηρωικη σκουπα κ μαλαμα με ζετακι εχουμε φωτο? :fff:

Αποσυνδεδεμένος kefalas

• Guzzi Let Me Be
  • *
« Απάντηση #53 στις: Μαρτίου 12, 2012, 02:35:18 μμ »
Το ’04 ημουν με το BadAssMotherFucker Partalius (μεταποιημενο FZR600 ’95 σε κατι σαν streetfighter, αυτό στην φωτογραφια στο προηγουμενο post… ποιο μπουρδελο δεν μπορουσε να γινει, anyway).  Εχουμε ξεκινησει την δευτερη μερα από Καρπενησι και εχουμε αργησει από χαζομαρες και τον σκατοκαιρο. Το κοβουμε προς Αρτα και μετα από 5684689 τυροπιτες και 648858 milko στο TipTop (τρομερη φλασια το ονομα που μου ηρθε μολις τωρα), αποφασιζουμε να παμε για την φωτογραφια στου Ζαλογγο.
Αραζουμε τις μοτοσυκλετες, στο παρκινγκ και βρεγμενοι, κουρασμενοι, με τα δερματινα, με τις μποτες, τα κρανη και τα bagster στο χερι αρχιζουμε να ανεβαινουμε τα ποοοοολα και αποτομα σκαλια για την φωτογραφια.
Εχουμε αρχισει να βγαζουμε τις τυροπιτες και οοοοολα τα τσιγαρα του 2μερου, όταν πεταει την ΘΕΙΚΗ ατακα ο Σταυρος.
“Οι καργιολες, δεν μπορουσαν να παρουν κυανιο?!?!?!?!?”

Αξια, πραισλες

Φευγουμε από εκει και κολλαω μαζι με δυο φιλους, τον Τακη με 600F4 και  τον Χρηστο με R6. Αυτοι είναι κουρασμενοι γιατι εχουν παει μεχρι το Κεδρο, εχουν ανεβει και τα σκαλια στο Σουλι και με βαζουν μπροστα, λαγο, να φυγουν τα χλμ για τον τερματισμο. Φτανουμε (για πρωτη μας φορα για ολους) στο υποθαλασσιο της Πρεβεζας-Ακτιου. Τα διοδια από την άλλη πλευρα. Πριν την εισοδο εχει ταμπελες με διαμετρο 12μετρα για οριο ταχυτητας στα 50 χαω. Μπαινω φουριοζος εγω στο τουνελ, προσπερναμε και ένα Ιταλο με caravan και βγαινουμε τσακ-μπαμ απεναντι. Κανω νοημα στους αλλους, ότι θα πληρωσω εγω. Στο γκισε, ένα παλικαρακι είναι χλομιασμενο και από πισω του μια σεκιουριτου, κοκκινη με τις φλεβες του λαιμου της πεταγμενες και τον ασυρματο στο αυτι της .
-   ΤΡΕΧΑΤΕ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΤΟΥΝΕΛ….. ΜΕ 160 ΠΗΓΑΙΝΑΤΕ….
-   Εεε καλα, δεν πηγαιναμε και τοσο, αλλα αμα το λετε…
-   ΝΑΙ ΚΕΝΤΡΟ…. ΤΙΙΙΙΙ?!?!?…  ΜΕ 140 ΗΤΑΝ?!?!?!
-   Να βλεπετε… τα παραλετε λιγο….
-   ΠΩΣΣΣΣ ?!?!?!?..... ΚΑΝΑΝΕ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΗ?!?!? (ετοιμη για εγκεφαλικο η μανταμ)
-   Εεεε… ναι…. Αλλα να…… ξερεται….

Προφανως της εδωσαν εντολη να μας ανοιξει, γιατι ειχαμε μπλοκαρει τα αυτοκινητα πισω μας και αφου βλεπω την μπαρα να ανοιγει, κανω νοημα στους αλλους να περασουν και φευγω και εγω όπως-όπως....  Πρεπει να σταματησα κανα-δυο χλμ παρακατω για να κλεισω μπουφαν και να βαλω γαντια.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 12, 2012, 02:37:55 μμ από kefalas »

Αποσυνδεδεμένος kefalas

• Guzzi Let Me Be
  • *
« Απάντηση #54 στις: Μαρτίου 12, 2012, 02:36:05 μμ »

Απο το παρκινγκ του Ξεν/χειου του βραδυ?!?!?!?

Το παρτάλιους.... ΟΧΙ !

χαχαχαχαχα

Και εγω προσπαθω να το ξεχασω!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 12, 2012, 02:39:01 μμ από kefalas »

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #55 στις: Μαρτίου 12, 2012, 02:38:11 μμ »

Jim καπου εχει μπει η φωτο του Μαλαμα με τον μπομπο. Αν το ψαξεις θα δεις και πολλά άλλα ενδιαφεροντα!  :thumbsup:

Αυτοκινητο συνοδειας ο μεγας Μαρινακης με το νοικιαρικο που,....το πηγαινε με τις πορτες!  :ninja:
Never ride faster than your guardian angel can fly

Αποσυνδεδεμένος astrahan

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ut tensio, sic vis
« Απάντηση #56 στις: Μαρτίου 12, 2012, 02:52:10 μμ »

Ακομα δυο απο το 36ωρο του 2004, καπου μεταξυ Ναυπακτου και Καρπενησιου.
Απο τα ποιο δυσκολα κομματια που θυμαμαι ever (περιπου 120χλμ).... και με συνεχη βροχη

τι μου θύμισες...  :bier:
ex...

Αποσυνδεδεμένος kefalas

• Guzzi Let Me Be
  • *
« Απάντηση #57 στις: Μαρτίου 12, 2012, 04:24:15 μμ »
Τωρα που με επιασε ενα θυμικο....

Δυο φωτο απο το 3ο του 2000
Στην πρωτη ο Λουκας με Jawa 350 Trump (που ηταν συνεχεια μπροστα μας  :notworthy:), η φωτο του Χαρη Μωραιτινη.
Στην Δευτερη ειμαστε με τον Αντωνη (Soichiro) στην Καταρα, φωτογραφια του Χαρη ξανα.

http://img267.imageshack.us/img267/5185/lukyk.jpg
Θυμαμαι...

http://img828.imageshack.us/img828/6943/pic03pkefalassoichiro.jpg
Θυμαμαι...

Αποσυνδεδεμένος ALX

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
  • ©2002-2018
    • R1150GS
    • facebike.gr
« Απάντηση #58 στις: Μαρτίου 12, 2012, 04:45:09 μμ »

Έφτασεϊιιιι

http://img823.imageshack.us/img823/6838/e5280015.jpg
Θυμαμαι...
Όσο βελτιώνεται η τεχνολογία των μοτοσυκλετών (ηλεκτρονικά βοηθήματα), τόσο υποβαθμίζεται η τέχνη του αναβάτη.

jimlemans

• Επισκέπτης
« Απάντηση #59 στις: Μαρτίου 13, 2012, 03:09:05 μμ »

Απο το παρκινγκ του Ξεν/χειου του βραδυ?!?!?!?
ΑΚΡΙΒΩΣ με το φορτηγακι του μπολασικη εχω φωτο σε φιλμ μονο...

Το παρτάλιους.... ΟΧΙ !

χαχαχαχαχα

Και εγω προσπαθω να το ξεχασω!!!!