Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Αύγουστος 22, 2017, 10:21:56 πμ

Αποστολέας Θέμα: 80χαω ΜΩΤ για το 14ο  (Αναγνώστηκε 14714 φορές)

Αποσυνδεδεμένος ALX

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
  • ©2002-2017
    • R1150GS
    • facebike.gr
Απ: 80χαω ΜΩΤ για το 14ο
« Απάντηση #60 στις: Μάρτιος 19, 2011, 07:23:33 πμ »
Θαααα... συμφωνήσω με τον tZordaneli  :hehe:
AN αυτό μυρίζει λιγάκι '02 ή από '08 (ή στην καλύτερη είναι πιο δύσκολο από αυτά :food:) με τέτοιους ρυθμούς φτάνεις ξενοδοχείο δίνεις χαρτί τερματισμού 1ης μέρας, και στο σφραγίζουν στα γρήγορα για την εκκίνηση της 2ης γιατί πρέπει επιτέλους να ξεκινήσουν και οι Guzzαίοι από το ξενοδοχείο!  :hehe:
Όσο βελτιώνεται η τεχνολογία των μοτοσυκλετών (ηλεκτρονικά βοηθήματα), τόσο υποβαθμίζεται η τέχνη του αναβάτη.

Αποσυνδεδεμένος ALX

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
  • ©2002-2017
    • R1150GS
    • facebike.gr
« Απάντηση #61 στις: Ιανουάριος 12, 2012, 12:51:53 μμ »
Πολλά, λίγα ή νορμάλ?  

εκτός πραγματικότητας για ενα 36ωρο όπως το 12ο για παράδειγμα.

Τώρα για αυτά που γύριζαν στη Βόρειο Ελλάδα με τις ευθειες δε ξέρω  ???

σε γενικές γραμμές όμως όταν μιλάμε για Μ.Ω. άνω των 60-65 για ένα 36ωρο όπως το επικείμενο τότε δεν έχουμε αίσθηση τι σημαίνει Μ.Ω. νομίζω

:bier:

Μιας και τα κοιτούσα ξανά αυτά τα μηνύματα και είδα ότι τελικά ξεχάσαμε να απαντήσουμε για τις ΜΩΤ, βουαλά τα δικά μου.

Πρώτη μέρα από Καρπενήσι μέχρι Γιάννενα (μαζί με τις όποιες στάσεις για φωτό, βενζίνες κτλ) 77,65χαω ΜΩΤ (κοντά σε αυτό που έλεγα)
Εκκίνηση στις 8:25πμ - τερματισμός 9:30μμ και 1011χιλ στο κοντέρ (μαζί με τα λάθη μου)

Δεύτερη μέρα, από Γιάννενα μέχρι Καμμένα Βούρλα (μαζί και πάλι με τις όποιες στάσεις για φωτό, βενζίνες κτλ) 97,24χαω 61,71ΜΩΤ (πολύ πάνω από αυτό που υπολόγιζα)
Εκκίνηση στις 8:35πμ - τερματισμός 8:55μμ και 761χιλ στο κοντέρ (μαζί με τα λάθη μου)

Οπότε, μάλλον έχουμε αίσθηση του τι λέμε για την ΜΩΤ   :fff:

ΕDIT: Έκανα λάθος στον υπολογισμό της δεύτερης μέρας. Έλεγα κι εγώ πως γίνεται την δεύτερη που άργησα γενικώς (πολλές στάσεις λόγω των καρπών και πηγαίνοντας με παρέα και αργό σχετικά τέμπο ως την Βασιλίτσα να έχω μεγαλύτερη μέση ωριαία από την πρώτη μέρα που πήγαινα μπάλα  :shame:)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 12, 2012, 02:17:17 μμ από ALX »
Όσο βελτιώνεται η τεχνολογία των μοτοσυκλετών (ηλεκτρονικά βοηθήματα), τόσο υποβαθμίζεται η τέχνη του αναβάτη.

Αποσυνδεδεμένος saddle69

• Guzzi Crazy
  • Averel "The Handsome" DALTON
« Απάντηση #62 στις: Ιανουάριος 12, 2012, 02:13:47 μμ »
Μαν ...για να ειναι η μετρηση εγκυρη πρεπει να υπολογιζεις την ΜΩΤ κινησης και διαφορετικα τις στασεις !! πχ. ΜΩΤ κινησης καθαρης ....ταδε ωρες στασης !!

Αλλιως αν δεν ξεκαθαριζουμε πως οριζουμε την ΜΩΤ δεν εχει νοημα !!  :? :bier:
ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΑΛΕΞΙΠΤΩΤΑ ! 
ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΑ !

Αποσυνδεδεμένος ALX

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
  • ©2002-2017
    • R1150GS
    • facebike.gr
« Απάντηση #63 στις: Ιανουάριος 12, 2012, 02:19:40 μμ »
Μόλις έκανα edit. Εκανα λάθος τον υπολογισμό της δεύτερης μέρας.
Εγώ πάντως μιλάω για συνολική μέση ωριαία, κι όχι για καθαρή ταχύτητα. Όταν κάνεις στάσεις, ο χρόνος συνεχίζει να γράφει και την κατεβάζει την ΜΩΤ, οπότε στη καθαρή οδήγηση η ταχύτητα είναι μεγαλύτερη από αυτή.

Αποσυνδεδεμένος saddle69

• Guzzi Crazy
  • Averel "The Handsome" DALTON
« Απάντηση #64 στις: Ιανουάριος 12, 2012, 02:48:08 μμ »
Μόλις έκανα edit. Εκανα λάθος τον υπολογισμό της δεύτερης μέρας.
Εγώ πάντως μιλάω για συνολική μέση ωριαία, κι όχι για καθαρή ταχύτητα. Όταν κάνεις στάσεις, ο χρόνος συνεχίζει να γράφει και την κατεβάζει την ΜΩΤ, οπότε στη καθαρή οδήγηση η ταχύτητα είναι μεγαλύτερη από αυτή.

Γιαυτο ακριβως το ειπα ....χαχαχαχα

αν καποιος παραδειγμα εχει 100 χλμ/ωρα ΜΩΤ και κανει σταση 3 ωρες ....δεν σου δινει κανενα χρησιμο στοιχειο αυτη η ΜΩΤ !!

Εν αντιθεσει η ΜΩΤ κινησης καθαρης με τις ωρες στασεις σου δινει πολλα και ενδιαφεροντα στατιστικα.  :bier: :bier:

ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΑΛΕΞΙΠΤΩΤΑ ! 
ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΑ !

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #65 στις: Ιανουάριος 12, 2012, 03:09:58 μμ »
Νομιζω "ολες οι ΜΩΤ" ειναι χρησιμες. Αρκει βεβαια ο καθενας να ξερει τον εαυτο του. ΓΝΩΘΙ ΣΕΑΥΤΟΝ, που ελεγε εκεινος ο κυριος παλιά. (...που ηταν όλα τα καλα  :fff:)

Εγω πχ. οταν ταξιδευω, βλεπω τι χρονους (καθαρους) μου δινει το michelin. (συνηθως το προτιμω απ το google)

Aν παω σερί και κανω μόνο στασεις για βενζινα (κατουρημα εχω μεγαλη αυτονομια), ειμαι συνηθως 10-15% γρηγοροτερα απ τον ενδεικτικο χρονο.

Αν παω ομως...οπως παω συνηθως, δηλ φωτο, πιτσι πιτσι απο βενζινα μεχρι σερβιτορα καφε και μπολικο "ενα φραγκο η βιολετα-τσιγκολελετα",....τοτε ειμαι πολυ κοντα στο +100% απ τον ενδεικτικο χρονο.

Ναι, στα ταξιδια, διανυω τις αποστασεις σε 2πλασιο (και βαλε καμμια φορα), χρονο απ τον ιντερνεταδικο.  :bike:
Never ride faster than your guardian angel can fly

Αποσυνδεδεμένος MOUSTAKAS

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Lover
  • **
« Απάντηση #66 στις: Ιανουάριος 14, 2012, 09:12:27 μμ »
Νομιζω "ολες οι ΜΩΤ" ειναι χρησιμες. Αρκει βεβαια ο καθενας να ξερει τον εαυτο του. ΓΝΩΘΙ ΣΕΑΥΤΟΝ, που ελεγε εκεινος ο κυριος παλιά.

Αν παω ομως...οπως παω συνηθως, δηλ φωτο, πιτσι πιτσι απο βενζινα μεχρι σερβιτορα καφε και μπολικο "ενα φραγκο η βιολετα-τσιγκολελετα",....τοτε ειμαι πολυ κοντα στο +100% απ τον ενδεικτικο χρονο.

Ναι, στα ταξιδια, διανυω τις αποστασεις σε 2πλασιο (και βαλε καμμια φορα), χρονο απ τον ιντερνεταδικο.  :bike:

Γι αυτο μου αρέσεις!!!!! :thumbsup: :hehe:

Αποσυνδεδεμένος ALX

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
  • ©2002-2017
    • R1150GS
    • facebike.gr
« Απάντηση #67 στις: Ιανουάριος 14, 2012, 10:08:31 μμ »
Είναι περιττό νομίζω να σας πω πως εγώ με τον Διαμαντή θα ήμασταν από τις πιο αταίριαστες παρέες για 36ωρο ε!? Αυτός πίτσι πίτσι κι ένα φράγκο η βιολέτα κι εγώ ούτε στάση για κατούρημα  :hehe:
Θα τον έσπρωχνα εν κινήσει με το πόδι σε κάνα φαράγγι αλλά joe bar στυλ και θα έφευγα  :hehe:

Αποσυνδεδεμένος VAS

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ο θείος Νώντας...
    • 1000 SP, california 1100
« Απάντηση #68 στις: Ιανουάριος 15, 2012, 01:06:20 πμ »
Αυτός πίτσι πίτσι κι ένα φράγκο η βιολέτα κι εγώ ούτε στάση για κατούρημα  :hehe:
Θα τον έσπρωχνα εν κινήσει με το πόδι σε κάνα φαράγγι αλλά joe bar στυλ και θα έφευγα  :hehe:

Γι'αυτό έχει κατορθώσει να ασχολείται μόνο με τη διοργάνωση...και μάλιστα...

με τι παρέα...επιλεγμένη!

ένας κι ένας!

(πλην του aquile που έχει κάνει και κάμποσα 36ωρα κανονικά αλλά παρόλα αυτά δεν το κακίζουμε και τον κάνουμε παρέα (για να μην πω τον έχουμε πρότυπο :D)

του λόγου μου

Πιν

Κοτ

Φανης

κ.α.

κόψτε "φάτσες" και βγάλτε συμπέρασμα!!!..... :hehe:
Όπως είχε πει ενας γνήσιος Guzzista πριν τον διώξει το καθεστώς : "Καιμε βενζίνη, οι υπόλοιποι καίνε το σάλιο τους!"

Αποσυνδεδεμένος ALX

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
  • ©2002-2017
    • R1150GS
    • facebike.gr
« Απάντηση #69 στις: Ιανουάριος 15, 2012, 01:17:56 πμ »
Διαμαντής - Βασίλης - Γιάννης - Φάνης - Πέτρος - Παναγιώτης και φυσικά όλοι οι υπόλοιποι Guzzαίοι μηδενός εξαιρουμένου.   :bier: :notworthy: :mg: