Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Αύγουστος 22, 2017, 10:10:59 πμ

Αποστολέας Θέμα: Νεος αβγαλτος 36ωριτης ζητει εμπειρες απαντησεις  (Αναγνώστηκε 8241 φορές)

Αποσυνδεδεμένος nio1981

• Guzzi Lover
  • **
    • δεν εχω μηχανη εχω γκομενα
Αφου πηρα ολα τα χαπια μου να αντεξω το δουλεμα σας(δεν σας φοβουμαι) εχω να κανω μερικες ερωτησεις σαν ψαρακας. Ενημερωνω οτι διαβασα νομιζω ολα τα ποστ και δεν βρηκα απαντησεις.αν προσπερασα κατι ζηταω συγνωμη προκαταβολικα.

1.τι ειναι οι γριφοι που κατα καιρους δινει ο γερος φιλοσοφος zordan?γιατι πρεπει να σπαμε το κεφαλι μας (και οχι μονο) ?εχουν πρακτικη ουσια η σε δουλεια να βρισκομαστε?

2.τι ειναι το θεμα του 36ωρου?επισης εχει πρακτικη ουσια η δεν?

3.τι ακριβως παιζει με τους ποντους ποινης?αναλογα τα λαθη(ποντοι ποινης) θα τρωμε και ξυλο???

4.πως ακριβως βγαινει ο νικητης του 36ωρου???(ναι καλα...τερματισε πρωτα ρε σαχλαμαρα που θες και δοξα)

5.αυτο με τις φωτο σε συγκεκριμενα σημεια ειναι το ιδιο με τα check points????

6.το περιβραχιονιο του 36ωριτη ειναι για να γνωριζομαστε???(σε περιπτωση που μας βρουν σε κανα χαντακ????φτου φτου μακρια απο ολους....)

Καθε δουλεμα (spam)δεκτο αλλα απαντηστε και σε τιποτα βρε παλιομαλιαδες μηχανοβιοι τσαντακιδες......οτι αλλο θυμηθω θα το συμπληρωσω.

Τελος και επισημα να ευχαριστησω τους

spyro 990  
   zordan
   κωστα(το παιδι με το e mail)

η βοηθεια σας ηταν καταλλητικη....το ξυλο θα το φατε μολις τερματισω...... :D

« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 19, 2011, 11:09:43 μμ από FANIS »
αλητη spont θα μου το πληρωσεις....

Αποσυνδεδεμένος thrylos

• Guzzi Maniac
Απ: νεος αβγαλτος 36ωριτης ζητει εμπειρες απαντησεις
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 19, 2011, 04:13:31 μμ »
αφου πηρα ολα τα χαπια μου να αντεξω το δουλεμα σας(δεν σας φοβουμαι) εχω να κανω μερικες ερωτησεις σαν ψαρακας
 ενημερωνω οτι διαβασα νομιζω ολα τα ποστ και δεν βρηκα απαντησεις.αν προσπερασα κατι ζηταω συγνωμη προκαταβολικα.
Απαντω σε καθε ερωτηση απο κατω  :hehe:

1.τι ειναι οι γριφοι που κατα καιρους δινει ο γερος φιλοσοφος zordan?γιατι πρεπει να σπαμε το κεφαλι μας (και οχι μονο) ?εχουν πρακτικη ουσια η σε δουλεια να βρισκομαστε?
Φιλε μου παντα οι γριφοι κρυβουν ενα νοημα ... Οσο μεγαλωνεις μαθαινεις !!!
Μαλλον δεν εχει πρακτικη σημασια και ειναι στα πλαισια της σκηνοθεσιας ...
3.τι ακριβως παιζει με τους ποντους ποινης?αναλογα τα λαθη(ποντοι ποινης) θα τρωμε και ξυλο???
...Ξυλο δεν παιζει με τιποτα ιδιαιτερα αν διαθετεις μοτοσυκλετιστικη παιδεια . Για τους ποντους των ποινων θα τα δεις
4.πως ακριβως βγαινει ο νικητης του 36ωρου???(ναι καλα...τερματισε πρωτα ρε σαχλαμαρα που θες και δοξα)
Αφου μαγειρευτουν μπαινουν στο κομπιουτερ κι αυτο βγαζει τον καλυτερο !!!
5.αυτο με τις φωτο σε συγκεκριμενα σημεια ειναι το ιδιο με τα check points????
Καμμια σχεση ! Να σου τονισω οτι υπαρχουν και φανερα και κρυφα τσεκ ποιντς !!!
6.το περιβραχιονιο του 36ωριτη ειναι για να γνωριζομαστε???(σε περιπτωση που μας βρουν σε κανα χαντακι????φτου φτου μακρια απο ολους....)
Το περιβραχιονιο για κατ αλλους αποτελει καταλοιπο της γερμανικης αστυνομιας και δυσκολευονται και να το φορεσουν
ενω για κατ αλλους αποτελει διακριτικο γνωρισμα συναδελφικοτητας
Παντως για ολους φεγγει τελεια την νυχτα !!!

ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΟΜΟΡΦΑ !!!   :thumbsup:

καθε δουλεμα (spam)δεκτο αλλα απαντηστε και σε τιποτα βρε παλιομαλιαδες μηχανοβιοι τσαντακιδες......οτι αλλο θυμηθω θα το συμπηρωσω.

τελος και επισημα να ευχαριστησω τους
   spyro 990  
   zordan
  η βοηθεια σας ηταν καταλλητικη....το ξυλο θα το φατε μολις τερματισω......

« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 19, 2011, 04:24:14 μμ από thrylos »

KTiNoS

• Επισκέπτης
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 19, 2011, 04:36:31 μμ »
αφου πηρα ολα τα χαπια μου να αντεξω το δουλεμα σας(δεν σας φοβουμαι) εχω να κανω μερικες ερωτησεις σαν ψαρακας
 ενημερωνω οτι διαβασα νομιζω ολα τα ποστ και δεν βρηκα απαντησεις.αν προσπερασα κατι ζηταω συγνωμη προκαταβολικα.

σε δουλεια να βρισκομαστε
πρακτική ναι, αφού θα πας να δεις...
μόνο γ....
Σπρώχνεις μερικά ευρώ στο Ζορνταν και είσαι οκ
5.αυτο με τις φωτο σε συγκεκριμενα σημεια ειναι το ιδιο με τα check points?
Είναι η απόδειξη ότι πήγες
6.το περιβραχιονιο του 36ωριτη ειναι για να γνωριζομαστε???(σε περιπτωση που μας βρουν σε κανα χαντακ????φτου φτου μακρια απο ολους....)
Οχι είναι για να γράφεις τους άλλους που δεν έχουν στα παλιά σου τα παπουτσια
Ή να ξέρεις με ποιούς πας  

καθε δουλεμα (spam)δεκτο αλλα απαντηστε και σε τιποτα βρε παλιομαλιαδες μηχανοβιοι τσαντακιδες......οτι αλλο θυμηθω θα το συμπηρωσω.

Δε μπορώ τώρα πάω για τσαντιές ! Αμα δε με μπουζουριάσουν θα σε πω κι άλλα έναντι μικρού ανταλλάγματος (100ε)

τελος και επισημα να ευχαριστησω τους
   spyro 990  
   zordan
  η βοηθεια σας ηταν καταλλητικη....το ξυλο θα το φατε μολις τερματισω...... :D
   Καλά καλα λέγε εσύ αλλά τους μπράβους στο τερματισμό τους είδες ?

:oldgit:

:hehe:
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 19, 2011, 04:43:51 μμ από KTiNoS »

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 19, 2011, 05:44:09 μμ »
Θα προσπαθησω ν απαντησω οσο γινεται πιο σοβαρα, στις αποριες σου, διοτι τα ερωτηματα σου ειναι και αποριες ολων των "πρωτοεισακτεων" στην διοργανωση:

1.Πρακτική σημασια δεν εχουν, αφου αν καποιος περιμενει τα μαθαινει ΟΛΑ ειτε στην πορεια, ειτε στην βραδια ενημερωσης που γινεται την Τεταρτη πριν το 36ωρο. Τις 2 τελευταιες χρονιες υπηρξε και internet-live συνδεση για τους εκτος Αθηνων. Ελπιζω η Λεσχη να το καταφερει και φετος.
Οι γριφοι ομως εχουν μεγαλη συμμετοχη στην "ψυχοθεραπεια", που καθενας μας εισπρατει απ το 36ωρο. Ατυπα, συνηθιζεται να ειναι μερος του ολου  χαπενινγκ, η διαρροη πληροφοριων, το ραδιο αρβυλα και ενα σωρο άλλα "πρωιμα παρεϊστικα ή ιντερνεταδικα παιγνια"  

2. Το θεμα σχετιζεται με το που παμε. Περσι πχ. ηταν Κρητη, Μινωταυρος, μιτος Αριαδνης. Προπερσι καστρα Πελοποννησου. Παλαιοτερα ήταν λιμνες. Στην ουσια, ο παρονομαστης επι δεκατεσσερα συναπτα ετη ειναι ένας: " ΔΡΟΜΟ ΠΑΙΡΝΩ, ΔΡΟΜΟ ΑΦΗΝΩ"

3.Ποντοι ποινης.Μεγαλο θεμα και με ουσια - αν ενδιαφερεσαι για κυπελλα. Αλλιως βγαινεις τσαρκα παγανιά,....και κυπελα..."απο 'κει παν και τ άλλα"  
(Mεγας δασκαλος του 36ωρου "τσιγκολελέτα", ο μάστερ Mourat :notworthy: )

Αν λοιπον θες να "παιξεις κυπελλα" εχουμε και λεμε:
Βασικα, ξεκινας απ την αφετηρια και τερματιζεις στον τερματισμο. Οχι...."ααα κατσε εδω ειμαστε κοντα στο Αντιρριο -κατσε να το κοψω να παω Πατρα σπιτακι μου, να με δει η μανα μου, τα παιδια μου, ο μπαρμπα Φωτης, κλπ"
Αφου λοιπον εχουμε δεδομενο οτι ξεκινησες και τελειωσες ορθα, απεδειξε μας και οτι εκανες την διαδρομη που σου ειχαμε υποδειξει στο road book(υπΕμονή, θα κανω νεο θεμα "τι ειναι το road book).
Σε συγκεκριμενα σημεια λοιπον της διαδρομης του 2ημερου εισαι υποχρεωμενος να σταματησεις και να φωτογραφησεις την μηχανη σου κι εσενα μαζι. (συνηθως 8-10 σημεια). Το φωτοσοπ ΔΕΝ συνισταται, διοτι....εχουμε επιτροπη photoshop resistant.  :anigrin:
Καθε φωτο που δεν παρουσιαζεις(οπερ και δεν περασες απο κειθε), σε χρεωνει συγκεκριμενους βαθμους ποινης.
Μπορει εσυ λοιπον να φερεις ολες τις φωτο που σου ζητηθηκαν εξ αρχης, αλλά επειδη εισαι γατονι του google maps και του viamichelin, να πηγες απο άλλο δρομο πιο ευκολο και βατό απ αυτον που σου εγραφε να πας το road book.
H διαδρομη εχει γινει (και διπλογινει), πιλοτικα κανα μηνα πριν το 36ωρο και τα συνολικα χιλιομετρα ειναι γνωστα μονο στους ανθρωπους που εκαναν τα πιλοτικα. Ουτε καν στους υπολοιπους διοργανωτες.Οπότε στο τελος σε φωναζουμε και σου λεμε. "Μαστρο Νιονιο,...."πόσα απιδια...εεε...σόρρυ. Ποσα χλμ. εγραψε το κοντερ σου?". Αν πχ. τα επισημα(κρυφα)χλμ ηταν 1742, εσυ για καθε χλμ παραπανω ή παρακατω που θα δηλωσεις, τρως βαθμους ποινης.
Κατα την διαρκεια του 36ωρου, "στηνεται" καπου ενα παιχνιδι. Πχ. καποτε ηταν "τοξοβολια", καποτε ηταν "βραδυπορια", άλλωτε ηταν "ιδανικος χρονος", κλπ. Οσο καλυτερα πας στο παιχνιδι, τοσο λιγοτερους βαθμους ποινης εισπρατεις.
Για τα κρυφα ή φανερα ΣΕΧ(σημεια ελεγχου χρονου) ή αλλιως check points, που σου λενε παραπανω,...ειναι μεγαλη κουβεντα για φορουμ....και βρες εμενα ή καποιον αλλον Παρασκευη βραδυ στο Kαρπενησι να σου εξηγησουμε.

Στο τελος λοιπον, οποιος εχει τους λιγοτερους βαθμους ποινης, παιρνει και το 1ο Κυπελλο, ο 2ος το δευτερο, κοκ.
Αλλά μην αγχωνεσαι. Ο μεγας βετερανος ALX, εχει 9 γαλονια(βλ. 36ωρα), στο μανικι και παει φετος για το 10ο!!
Κυπελλα?.....ΜΗΔΕΝ!!!  :hehe:

To περιβραχιονιο ειναι σημαντικο, για: Στις φωτο που θα φερεις (η μηχανη σου κι εσυ), πρεπει να το φορας, ωστε να καταλαβαινουμε οτι ειναι απ το 14ο 36ωρο και δεν ειναι φωτο που τραβηξες,.... προπερσι στα Γιαννενα, οταν κυνηγουσες ενα gomenaki.
Επισης, στο δρομο βλεποντας καποιον που το φοραει, ξερεις οτι ειναι συνοδηπορος σου και μπορεις να ζητησεις με ανεση καποια βοηθεια.(εχουν κατα καιρους βραβευτει τιμητικα 36ωριτες, που δεν κερδισαν κυπελλο - αλλά προσεφεραν αφιδως αλληλεγγυη μοτοσυκλετιστικη. βλ. http://forum.motoguzziclub.gr/index.php/topic,143.msg2649.html#msg2649

Νομιζω σου εδωσα αρκετη τροφη,...για πολλες υποερωτησεις ακομα....  :hiding
Never ride faster than your guardian angel can fly

Αποσυνδεδεμένος nio1981

• Guzzi Lover
  • **
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 19, 2011, 11:13:39 μμ »
 στα περισσοτερα ειμαι οκ.νομιζω οτι τα καταλαβα.λιγο με τα check points  ακομα και θα ειμαι οκ.εμενα στοχος μου ειναι να βγαλω ολη την διαδρομη με ολες τις φωτο που χρειαζονται.οχι για κυπελα κλπ...περισσοτερο με ενδιαφερει να δω μεχρι που μπορω να φτασω.τα ορια μου.900 χλμ σε μια μερα δεν εχω βγαλει.μεχρι 720 εχω φτασει και ειχε και εθνικη.ειχα 5 χρονια αποχη απο τις μηχανες και εδω και ενα χρονο προσπαθω να αναπληρωσω τον χαμενο χρονο.το επομενο ειναι να ψησω το κοριτσι να παμε βαρκελωνη :hiding

επι του θεματος τωρα...

δεν ειναι λιγο ,πως να το πω....,δυσκολο να υπαρχουν 250 μηχανες ολες προς την ιδια κατευθηνση?δλδ οκ ο καθενας τον ρυθμο του η η καθε παρεα 5-6 μηχανες μαζι με δικη τους ταχητυτα κλπ αλλα και παλι ειναι πολλα τα μηχανακια για να μπορεσει καποιος να κινηθει <γρηγορα> η ευελικτα.

και πως γινεται να χαθει καποιος με αλλες 250 μηχανες στον δρομο?

πραγματικα εχω μεγαλο ενθουσιασμο για το 36ωρο και νομιζω θα ειμαι σαν το παιδι στα jumbo..... :hehe:

KTiNoS

• Επισκέπτης
Απ: Νεος αβγαλτος 36ωριτης ζητει εμπειρες απαντησεις
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 19, 2011, 11:17:31 μμ »
περισσοτερο με ενδιαφερει να δω μεχρι που μπορω να φτασω.τα ορια μου.900 χλμ σε μια μερα δεν εχω βγαλει.μεχρι 720 εχω φτασει

Μια ιδέα είναι όλα...

δεν ειναι λιγο ,πως να το πω....,δυσκολο να υπαρχουν 250 μηχανες ολες προς την ιδια κατευθηνση?δλδ οκ ο καθενας τον ρυθμο του η η καθε παρεα 5-6 μηχανες μαζι με δικη τους ταχητυτα κλπ αλλα και παλι ειναι πολλα τα μηχανακια για να μπορεσει καποιος να κινηθει <γρηγορα> η ευελικτα.
ναι και όλοι μαζί αλλά κι ο καθένας τη μλκια του!  :hehe:

και πως γινεται να χαθει καποιος με αλλες 250 μηχανες στον δρομο?
Έλα ντε.... ΑΛλά έλα που έχει γίνει !

πραγματικα εχω μεγαλο ενθουσιασμο για το 36ωρο και νομιζω θα ειμαι σαν το παιδι στα jumbo..... :hehe:
 Καλό αυτό εύχομαι να είσαι πάντα σαν παιδί στο τζάμπο !

« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 19, 2011, 11:19:55 μμ από KTiNoS »

Αποσυνδεδεμένος nio1981

• Guzzi Lover
  • **
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 19, 2011, 11:38:00 μμ »
μα πως να πας με 80 χαω με αλλες 250 μηχανες στον δρομο?

τες πα...ο καιρος γαρ εγγυς....εγω ειμαι οκ προς το παρον...οποιος εχει να δωσει καμια βοηθεια εξτρα μην ντραπει....το πρωι του σαββατου κερναω πρωινο :hehe:

KTiNoS

• Επισκέπτης
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 19, 2011, 11:40:51 μμ »
άλλοι θα πάνε με 80 άλλοι με 50 κι άλλοι με 5....\\(πρωινό Σαββατου πληρωμένο)

Αποσυνδεδεμένος nio1981

• Guzzi Lover
  • **
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 19, 2011, 11:54:49 μμ »
το ξερω....σιγα μην σου αλειφα και τις μαρμελαδες!!!!! :hehe: :hehe: :hehe:

Αποσυνδεδεμένος virus

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Lover
  • **
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 19, 2011, 11:56:01 μμ »

τες πα...ο καιρος γαρ εγγυς....εγω ειμαι οκ προς το παρον...οποιος εχει να δωσει καμια βοηθεια εξτρα μην ντραπει....το πρωι του σαββατου κερναω πρωινο :hehe:

κι εγω ετσι ελεγα στην παρθενικη μου πρωτη που πηγα στην πελοπονησο. κι ομως στον δρομο εισαι μονος αλλα υπαρχουν 250 ματοσακο που κανουν την ιδια λαλακια. ελα και θα αρρωστησεις το μονο σιγουρο!!!!

Αποσυνδεδεμένος dagger moon

• Guzzi Maniac
  • dagger moon
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 20, 2011, 12:04:17 πμ »

Μην αγχωνεσαι

Κι εγω αυτα σκεφτόμουν περυσι , αλλα μετα μου πέρασε.

Βασικά μόλις ξεκινήσεις θα σου περάσουν όλα, μα όλα όμως .

:bier:

dagger moon

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 20, 2011, 12:09:22 πμ »
...κι εκει που λες..."αυτο ηταν -με εχουν περασει οι παντες - ειναι ολοι μπροστα, ας κατσω να κανω με την ησυχια μου ενα τσιγαρακι..."

Νασου πετιουνται...καμμια 30αρια μηχανακια απο πισω σου....

"εεε δεν ειναι δυνατον....τωρα ειμαι τελευταιος των τελευταιων Μοϊκανος"

Νασου και μια παρεα ακομα 10.

:D

Αποσυνδεδεμένος dagger moon

• Guzzi Maniac
  • dagger moon
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 20, 2011, 12:19:44 πμ »
...κι εκει που λες..."αυτο ηταν -με εχουν περασει οι παντες - ειναι ολοι μπροστα, ας κατσω να κανω με την ησυχια μου ενα τσιγαρακι..."

Νασου πετιουνται...καμμια 30αρια μηχανακια απο πισω σου....

"εεε δεν ειναι δυνατον....τωρα ειμαι τελευταιος των τελευταιων Μοϊκανος"

Νασου και μια παρεα ακομα 10.

:D

αχ ναι ... και είναι τελειο όλο αυτό που συμβαίνει ...

και εκει που λες ... παει χαθηκα ... παω στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα ...
ακους ενα γουργουρητο που δυναμωνει και σβουν ... σβουν... σβουν ... περνανε 10 μηχανες ... και εκεινο το περιβραχιονιο στο χερι σε κανει να νοιωθεις πως δεν εισαι μόνος ... πως ξαναβρέθηκες ρε αδερφέ ...

η σταματας καπου... βγαζεις το κρανος να ρωτησεις  "περασαν απο εδω κατι μηχανές ? "
ε ... δεν προλαβαινεις ... σε εχουν ενημερωσει πριν προλάβεις να ρωτησεις ...

dagger moon

Αποσυνδεδεμένος nio1981

• Guzzi Lover
  • **
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 20, 2011, 12:27:12 πμ »
θελει καλο διαβασμα στους χαρτες......μα πως ειναι δυνατον να χαθεις με αλλες 250 μηχανες ???
στον τερματισμο τι παιζει?εκτος απο τις ημιγυμνες που κερνανε αυθονη μπυρα..... :rasta:

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 20, 2011, 12:31:23 πμ »
Ο χαρτης ειναι μαστ, αλλά δουλευει επικουρικά.

Η βιβλος σου ειναι το road book,το οποιο αν ακολουθησεις κατα γραμμα, δεν θα εχεις κανενα προβλημα προσανατολισμου.

εκτος απο ημιγυμνες,....θα παιζει και κρεββατι για ημιθανεις -οπως θα εισαι οταν φτασεις.  :rasta: