Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Δεκέμβριος 13, 2017, 12:57:44 μμ

Αποστολέας Θέμα: Kατανοωντας το Road book  (Αναγνώστηκε 26988 φορές)

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
Kατανοωντας το Road book
« στις: Μάρτιος 20, 2011, 12:05:18 μμ »
To road book ειναι η βιβλος μας. Ειναι το Α και το Ω για το 36ωρο οδοιπορικο. Ακομα και χωρις κανενα χαρτη, αν καποιος ακολουθει πιστα και κατα γραμμα τις "τουλιπες", θα ολοκληρωσει χωρις κανενα προβλημα πλοηγησης.
Και λιγο ιστορια. "Τουλιπες" ονομαζονται τα σχεδιαγραμματα/σκαριφηματα που περιεχουν οι σελιδες του road book. Tην ονομασια τους χρωστανε στο "Tulpen rally", στην Ολλανδια, οταν πρωτοχρησιμοποιηθηκαν εκει στην δεκαετια του '50 ωστε να απεικονισουν πιστά την διαδρομη που επρεπε τ αυτοκινητα να ακολουθησουν

http://i623.photobucket.com/albums/tt313/ZordanAlbum/1-10.jpg
Kατανοωντας το Road book

Eδω βλεπουμε μια σελιδα road book(απο πανω),  που αριστερα ονομαζει τον α/α της τουλιπας. Σ αυτην την σελιδα  εχουμε 5 τουλιπες (από το 35 - &39 ). Αμεσως πιο δεξια, βλεπουμε  2 στηλες, η μια με ολικα η άλλη με μερικα χλμ. Τα ολικα μετριωνται από το αμεσως προηγούμενο reset στο κοντερ που μας είχε ζητησει το road book. Tα μερικα είναι ακριβως από την προηγουμενη τουλιπα.

Πχ. Η πρωτη τουλιπα(#35), γραφει ολικα 71,4 και μερικα 57,6. Σημαινει: Από το προηγούμενο reset εχουμε διανυσει 71,4χλμ, ενώ απ την προηγουμενη τουλιπα(δηλ. #34), για να συναντησουμε την τουλιπα 35 – που επεξηγει δεξια, «μεσα στην Μεθωνη ακολουθουμε πινακιδες για φρουριο», εχουμε διανυσει 57,6χλμ.
Ο δρομος που κινουμαστε είναι ο εντονα χαραγμενος (bold), και προφανως η πορεια μας είναι απ την «βουλα» προς το «βελος». Ο άλλος αχνος δρομος απλα είναι στο σκαριφιμα ώστε να μας δηλωσει την υπαρξη (δεξιας στην περιπτωση μας) διασταυρωσης που εμεις ΔΕΝ ακολουθουμε.
Η τουλιπα #37 μας δηλωνει «reset” αρα εμεις μηδενιζουμε τον μερικο χιλιομετρητη του κοντερ. Τα ολικα χλμ (απ το κάθε reset),προφανώς δεν χρειαζεται να τα κραταμε στο μυαλο μας-διοτι τα κραταει το κοντερ. Τα μερικα όμως ειναι πολυ χρησιμο να τα θυμομαστε(καθε φορα), ώστε να ξερουμε ότι σε 1,6χλμ περιμενουμε να συναντησουμε την τουλιπα #38, οπου θα συναντησουμε ταμπελα «Κορωνη, Φοινικουντα», και θα πρεπει να στριψουμε δεξια.
Αφου στριψουμε δεξια, χαλαρωνουμε το μυαλο μας, γιατί προφανώς ο δρομος παει μονος του και η επομενη προσοχη μας στρεφεται μετά από 29,4χλμ οπου και αναμενουμε να συναντησουμε τις οδηγιες της τουλιπας #39.
Αν καπου ενδιαμεσα εκει που διανυουμε τα 29,4χλμ. ξεχασουμε «πόσα ειχαμε πει να θυμομαστε?...», τοτε κοιταμε τον ολικο χιλιομετρητη στην μηχανη και τον ολικο στην τουλιπα που επεται(δηλ στην 39). Εστω λοιπον ότι το κοντερ μας γραφει 27χλμ. τοτε αναμενουμε σε 4χλμ να συναντησουμε την τουλιπα #39. (31χλμ. που γραφει στα ολικα η τουλιπα #39, μειον 27 που εχουμε διανυσει απ το reset, ισον 4 υπολειπομαστε.). Απλο.

Στο τελευταια δεξια κουτακι κάθε τουλιπας, διαβαζουμε επιπλεον πληροφορηση ειτε με φωτο ειτε με σχεδιαγραμμα, ειτε λεκτικα. Καμμια διαφορα δεν υπαρχει , σε οποιονδηποτε τροπο δινεται η πληροφορηση.

Εννοειται πως ο "ολικος χιλιομετρητης" της μηχανης μας -αυτος δηλ. που γραφει τα χιλ απο τοτε που η μοτοσυκλετα βγηκε απ το μαγαζι του εμπορου (πχ. 22.754χλμ) - ΚΑΜΜΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ στο διαβασμα του ροουντ μπουκ.

Παρακατω ακολουθουν 2 ακομα τυχαιες σελιδες από road book και τουλιπες. Αποριες δεκτες. Σπαμ διαγραφεται χωρις ενημερωση.

http://i623.photobucket.com/albums/tt313/ZordanAlbum/2-12.jpg
Kατανοωντας το Road book

http://i623.photobucket.com/albums/tt313/ZordanAlbum/3-6.jpg
Kατανοωντας το Road book

« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 20, 2011, 02:25:13 μμ από ZORDAN »
Never ride faster than your guardian angel can fly

Αποσυνδεδεμένος astrahan

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ut tensio, sic vis
Απ: Kατανοωντας το Road book
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 20, 2011, 12:25:08 μμ »
νομίζω ότι τα παρακάτω θα λύσουν πολλές απορίες...

είναι οι 5 πρώτες σελίδες από το Road book-ενημερωτικό που δώθηκε το 2009 στο 12ο 36ωρο "Στους δρόμους των κάστρων"

οι 2 πρώτες σελίδες είναι γενικές οδηγίες, οι 3 και 4 οδηγίες που αφορούν στο 12ο 36ωρο και η σελ. 5 είναι η πρώτη σελίδα του Road book με τις περίφημες "τουλίπες"...

πάνω από κάθε φωτογραφία δίνονται και τα λινκς για κατέβασμα των φωτογραφιών σε μεγαλύτερη ανάλυση, για όσους έχουν γέρικα και κουρασμένα μάτια...  :D

δεν είναι απαραίτητο ότι φέτος θα ισχύουν τα ίδια ακριβώς, αλλά είναι ενδεικτικά για το τι "παίζει" στο 36ωρο...

για να μην νιώθουν μειονεκτικά οι πρωτάρηδες που δεν έχουν ξανακάνει 36ωρο...  :anigrin:

καλή μελέτη...  :bier:

ΣΕΛΙΔΑ 1 (link)

http://img855.imageshack.us/img855/4188/page1y.jpg
Kατανοωντας το Road book

ΣΕΛΙΔΑ 2 (link)

http://img405.imageshack.us/img405/55/page2tqw.jpg
Kατανοωντας το Road book

ΣΕΛΙΔΑ 3 (link)

http://img829.imageshack.us/img829/121/page3zj.jpg
Kατανοωντας το Road book

ΣΕΛΙΔΑ 4 (link)

http://img822.imageshack.us/img822/5944/page4z.jpg
Kατανοωντας το Road book

ΣΕΛΙΔΑ 5 (link)

http://img163.imageshack.us/img163/2369/page5s.jpg
Kατανοωντας το Road book
ex...

Αποσυνδεδεμένος nio1981

• Guzzi Lover
  • **
    • δεν εχω μηχανη εχω γκομενα
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 20, 2011, 12:34:17 μμ »
3 ερωτησεις

1.μηδενιζουμε τα χλμ σε καθε φωτο 36ωρου.εσεις πως μετρατε τα συνολικα?πριν φυγουμε γραφετε απο τον μεγαλο μετρητη?

2.τα check points ,κρυφα-φανερα,τα γραφει το roadbook?

3.ειδα οτι γραφει χωρος για συντομη ξεκουραση.φανταζομαι οτι εκει οποιος θελει σταματαει.ξεκουραση μπορει να κανει καποιος οπου και οποτε θελει σωστα?
αλητη spont θα μου το πληρωσεις....

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 20, 2011, 12:39:37 μμ »
3 ερωτησεις

1.μηδενιζουμε τα χλμ σε καθε φωτο 36ωρου.εσεις πως μετρατε τα συνολικα?πριν φυγουμε γραφετε απο τον μεγαλο μετρητη?
Οχι σε καθε φωτο. ΜΟΝΟ ΟΠΟΥ ΣΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΤΟ ROAD BOOK. Mπορει και να τυχει να ειναι σε σημειο φωτο.

2.τα check points ,κρυφα-φανερα,τα γραφει το roadbook?
Γραφει αυτα που πρεπει να ξερεις. Τα υπολοιπα τα μαθαινεις on board.  :anigrin:

3.ειδα οτι γραφει χωρος για συντομη ξεκουραση.φανταζομαι οτι εκει οποιος θελει σταματαει.ξεκουραση μπορει να κανει καποιος οπου και οποτε θελει σωστα?
Aυτο ηταν μόνο στο συγκεκριμενο οδοιπορικο(και ηταν προαιρετικο). ΦΥΣΙΚΑ και σταματας οπου και οσο θελεις.

Αποσυνδεδεμένος nio1981

• Guzzi Lover
  • **
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 20, 2011, 12:50:14 μμ »
ναι αλλα μην ειναι κανενα κρυφο check point  σε κανενα <χωρο ξεκουρασης> και το περασουμε γιατι ειστε και λιγο κουφαλιτσες και δεν τα λετε ολα... :hehe: :hehe: :hehe:

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 20, 2011, 12:50:47 μμ »

edit στην προηγουμενη απαντηση μου.

Δηλωνεις απο Σαββατο πρωι πόσα χλμ γραφει ο ολικος σου χιλιομετρητης(ο "μεγαλος" που λες κι εσυ). Κυριακη βραδυ, ελεγχουμε στην αφιξη ("Τerra Verde εν προκειμενω), πόσα γραφει.

Αν πχ. γραφει 25.400, αφαιρουμε τα 23.800 που ειχες δηλωσει στην αφετηρια,....και μετα απο....συνθετους μαθηματικους αλγοριθμους και λογαριθμικες ραντες,(που ειναι αδυνατον να αναλυσουμε στο παρον ποστ)....καταληγουμε στο συμπερασμα οτι διενυσες 1600χλμ  :hehe:

Αποσυνδεδεμένος nio1981

• Guzzi Lover
  • **
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 20, 2011, 12:55:34 μμ »
α και κατι αλλο....με τα βενζιναδικα τι γινεται?μαντευουμε μονοι μας η τα γραφει και αυτα το road book?

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 20, 2011, 01:05:21 μμ »
α και κατι αλλο....με τα βενζιναδικα τι γινεται?μαντευουμε μονοι μας η τα γραφει και αυτα το road book?

Αν καπου υπαρχει "μεγαλο θεμα" (πχ. δεν εχει για μεγαλο διαστημα), προσπαθουμε να το κανουμε αναφορα. Γενικά αν εισαι συνεπης κι επιμμελης μαθητης δεν θα βρεις καμμία δυσκολια (τουλαχιστον στον προσανατολισμο και την οδηγηση).

Τωρα,...αν μια ταμπελα...απ τις 678 που θα συναντησεις σ ολο το οδοιπορικο επεσε χτες και χαθεις,....αστο. Δωσμου το μηχανακι σου να το παω εγω ,....κι ελα στην απονομη να φωτογραφηθεις.  :PP

Αποσυνδεδεμένος nio1981

• Guzzi Lover
  • **
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 20, 2011, 01:07:21 μμ »
αποκλειεται...το μηχανακι μου ειναι ειδικα φτιαγμενο...αναγνωριζει μονο τα οπισθεια μου...αλλιως δεν παιρνει μπροστα :hehe: :hehe: :hehe:

Αποσυνδεδεμένος astrahan

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ut tensio, sic vis
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 20, 2011, 01:12:07 μμ »
για τα βενζινάδικα, ξέροντας την αυτονομία της μηχανής μας φροντίζουμε έγκαιρα* για ανεφοδιασμό...

Στην Ελλάδα πρόβλημα με τα βενζινάδικα, δεν υπάρχει. Υπάρχουν παντού. Όπως είπε και ο Ζόρνταν πιο πάνω, αν διαπιστωθεί σε μια διαδρομή ότι υπάρχει έλλειψη, συνήθως σημειώνεται στο ενημερωτικό. Δες για παράδειγμα την σελ. 4 πιο πάνω...

*έγκαιρα σημαίνει, ότι να βάλουμε βενζίνη και λίγο νωρίτερα δεν βλάπτει...
ex...

Αποσυνδεδεμένος SPONT

• I Live Here
  • *
  • GUZZIHOLIC GUZZISTA 100%
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 20, 2011, 01:13:12 μμ »
π.χ. για αυτονομια 150 χιλιομετρων δεν θα υπαρχει προβλημα ανεφοδιασμου?

πολυ χρησιμες ερωτησεις νιο1981 :thumbsup:
γιαλαντζης  ντολμαδοπουλος του 2%

Αποσυνδεδεμένος astrahan

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ut tensio, sic vis
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 20, 2011, 01:17:27 μμ »
π.χ. για αυτονομια 150 χιλιομετρων δεν θα υπαρχει προβλημα ανεφοδιασμου?

δεν ρωτάς για την δική σου μηχανή προφανώς, γιατί εσύ έχεις 300+...

όποιοι έχουν πρόβλημα αυτονομίας έχουν το νου τους...  :anigrin:

ο nio πχ. βρίσκει βενζίνη στο Matrix μέσω της Oracle...  :hehe:

υγ. αλήθεια, θα έρθεις φέτος;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 20, 2011, 01:20:44 μμ από astrahan »
ex...

Αποσυνδεδεμένος SPONT

• I Live Here
  • *
  • GUZZIHOLIC GUZZISTA 100%
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 20, 2011, 01:19:22 μμ »
υπαρχει σκεψη για τη βεσπα :hiding
γιαλαντζης  ντολμαδοπουλος του 2%

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 20, 2011, 01:22:49 μμ »
Περα απ την πλακα, ειδικα για τους πρωταρηδες, ειναι σημαντικο να παραβρεθουν στην ενημερωση Τεταρτη βραδυ πριν το 36ωρο.

Καταρχην θα μπουν στο "εορταστικο κλιμα" 3 μερες νωριτερα, και θα ακουσουν πραγματα που μπορει να τους φανουν χρησιμα.

Κατα την γνωμη μου, ΑΞΙΖΕΙ και αδεια να παρει καποιος εκτος Αθηνων μια μερα (νταξ.....οχι ο Guzzonord απο Φλωρινα), ωστε να μπει στον παλμο απο Τεταρτη.

Γιατί οπως λεει και το διασημο ασμα....  :oldgit:

http://i623.photobucket.com/albums/tt313/ZordanAlbum/mm.jpg
Kατανοωντας το Road book

Αποσυνδεδεμένος nicmor

• Guzzi Lover
  • **
    • los pagouristas bastardos 2012
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 20, 2011, 01:29:40 μμ »
και κατι ακομα...
οταν το road book γραφει να βαλετε βενζινη,ΘΑ ΒΑΖΕΤΕ!!!  :oldgit: (εννοειται οτι αν εχετε βαλει λιγο πριν ειστε οκ)
κατι ξερουν οι γκουζεοι που το γραφουν στο road book :thumbsup:

ετσι παραλιγο να την πατησω περυσι,τη δευτερη μερα το ελεγε καθαρα ξεκινηστε με γεματα
ρεζερβουαρ! φτανω λοιπον στο πρωτο βενζιναδικο 20 μηχανες περιμεναν :oo
στο δευτερο 15,ελα μωρε λεω θα βρουμε πιο κατω αλλα μπομπολια ανεβηκα τη θερισσο
με αναθυμιασεις και πηγαινα μεσα στα επομενα 4-5 χωρια με δευτερα-νεκρα,δευτερα-νεκρα κτλ
γι'αυτο το νου σας ρεμαλια!!! :hehe:
no one will judge me..