Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Νοέμβριος 23, 2017, 12:01:13 πμ

Αποστολέας Θέμα: Kατανοωντας το Road book  (Αναγνώστηκε 26637 φορές)

Αποσυνδεδεμένος aris xj

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Lover
  • **
Απ: Kατανοωντας το Road book
« Απάντηση #30 στις: Μάρτιος 21, 2011, 11:23:47 πμ »
οσο πιο αργα τοσο πιο καλα....
τον δρομο για το καρπεναιλαντ τον ξερω σιγουρα..απο εκει και μετα.......:DD
στους φιλους που δε προλαβα να δω
κανω κοντρες με τον μαρινοπουλο...!

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #31 στις: Μάρτιος 21, 2011, 12:43:20 μμ »
Ξεκινωντας απ το Καρπενησι -και εχοντας ως δεδομενο οτι το βραδι θα κοιμηθεις Γιαννενα- τι πρεπει να εχει καποιος?
Ξερεις οτι ολη την μερα πολυ χοντρικα θα κινησαι ΒορειοΔυτικά.

Θεωρητικα θα επρεπε να εχει απο πισω του καποιον να του λεει:

"Παμε. Σε 2,2 χλμ που θα βρουμε ταδε ταμπελα, παμε αριστερα,....

ΟΚ, καναμε αριστερα. Τωρα σε 21,7χλμ θα συναντησουμε στα δεξια μας ξεφωτο, που πρεπει να σταματησουμε υποχρεωτικα για φωτο....

ΟΚ. Βγαλαμε και την φωτο. Προχωραμε τωρα 9,6χλμ και στην διχαλα που θα βρουμε παιρνουμε τον αριστερο δρομο...
"

Τι χρειαζεται να μελετησει καποιος 10 μερες πριν, ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ  ???

Αφου ουσιαστικα ΤΑΞΙΤΖΗΣ ειναι. Στριψε εδω, σταματα εδω.

ΑΡΑ:

Αυτο που πρεπει να εχει καποιος, αφου δεν μπορει να εχει καποιον να του σπηκαρει, ειναι ο σωστος τροπος στερεωσης του road book, ετσι ωστε να ειναι ευανάγνωστο, να μπορει με απλες κινησεις να γυρισει σελιδα ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ!

Βοηθητικα εγω θα ειχα και εναν χαρτη της Ελλαδος μαζι μου, στην περιπτωση που αποφασιζα για τον χ -ψ λογο, να το "κοψω για μασα/ξαπλα". Να καταλαβω που βρισκομαι και να βρω τον συντομοτερο κεντρικο, προς την βαση μου.

ΥΓ. Ενα μηνυμα για την ΜΩ, διαγραφτηκε. Παρακαλω να γραφτει στο "γενικο περι 36ωρου θεμα". Εδω ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ROAD BOOK.
Never ride faster than your guardian angel can fly

Αποσυνδεδεμένος PanLampro

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
« Απάντηση #32 στις: Μάρτιος 21, 2011, 02:00:11 μμ »
Μετατροπή χιλίομετρα σε μίλια: Αυτό με το Χ10/2/2/2/2=?? μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον. Θα το κρατήσω για τα (πιό βαθειά) γεράματα ως ασκηση κατα του Αλτσχάιμερ. Για τώρα, θα κάτσω μισή ώρα με το κομπιουτεράκι, θα  διαιρέσω όλα τα νούμερα του road book στα τυφλά: χχ,χ km /1,6 = ψψ,ψ μίλια και θα τα γράψω κάτω από τα αντίστοιχα Km, με κόκκινο για να μην μπερδευτώ σε καμμια στροφή και βρεθώ (από σβελτάδα) Λωζάνη αντί Κοζάνη. Αν το road book παίζει και φέτος με δόσεις, ομοίως: μόλις πάρω το 2ο τεύχος θα κάνω το ιδιο, επί τόπου! Και μισή ώρα να χάσω στην εκκίνηση, θα την κερδίσω στο δρόμο (Ασε που στη Λωζάνη Μάη μηνα θα εχει ψοφόκρυο...)
Θα με φάει η περιέργεια...
Τί είναι μετά την επόμενη στροφή?

Αποσυνδεδεμένος astrahan

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ut tensio, sic vis
« Απάντηση #33 στις: Μάρτιος 21, 2011, 02:45:55 μμ »
για να μην περιμένεις τα βαθιά γεράματα...

χλμ/1,6 = χλμ/(16/10) = χλμ*10/16 = χλμ*10/(2*2*2*2) = χλμ*10/2/2/2/2

συμβουλή: αυτό που λες, θα δυσκολευτείς να το κάνεις φέτος και αν το κάνεις θα χάσεις πολύ χρόνο... (είναι πολλές οι τουλίπες Άρη) :bier:
ex...

Αποσυνδεδεμένος gino

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
    • Stelvio NTX
« Απάντηση #34 στις: Μάρτιος 21, 2011, 02:53:42 μμ »
Ξεκινωντας απ το Καρπενησι -και εχοντας ως δεδομενο οτι το βραδι θα κοιμηθεις Γιαννενα- τι πρεπει να εχει καποιος?
Ξερεις οτι ολη την μερα πολυ χοντρικα θα κινησαι ΒορειοΔυτικά.

Θεωρητικα θα επρεπε να εχει απο πισω του καποιον να του λεει:

"Παμε. Σε 2,2 χλμ που θα βρουμε ταδε ταμπελα, παμε αριστερα,....

ΟΚ, καναμε αριστερα. Τωρα σε 21,7χλμ θα συναντησουμε στα δεξια μας ξεφωτο, που πρεπει να σταματησουμε υποχρεωτικα για φωτο....

ΟΚ. Βγαλαμε και την φωτο. Προχωραμε τωρα 9,6χλμ και στην διχαλα που θα βρουμε παιρνουμε τον αριστερο δρομο...
"

Τι χρειαζεται να μελετησει καποιος 10 μερες πριν, ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ  ???

Αφου ουσιαστικα ΤΑΞΙΤΖΗΣ ειναι. Στριψε εδω, σταματα εδω.

ΑΡΑ:

Αυτο που πρεπει να εχει καποιος, αφου δεν μπορει να εχει καποιον να του σπηκαρει, ειναι ο σωστος τροπος στερεωσης του road book, ετσι ωστε να ειναι ευανάγνωστο, να μπορει με απλες κινησεις να γυρισει σελιδα ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ!

Βοηθητικα εγω θα ειχα και εναν χαρτη της Ελλαδος μαζι μου, στην περιπτωση που αποφασιζα για τον χ -ψ λογο, να το "κοψω για μασα/ξαπλα". Να καταλαβω που βρισκομαι και να βρω τον συντομοτερο κεντρικο, προς την βαση μου.

ΥΓ. Ενα μηνυμα για την ΜΩ, διαγραφτηκε. Παρακαλω να γραφτει στο "γενικο περι 36ωρου θεμα". Εδω ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ROAD BOOK.

O μεγαλος Τζωννυ οταν ετρεχε στα ραλλυ....μαγνητοφονουσε την διαδρομη των ειδικων και πηγαινε....οποτε ειναι και αυτο μια καλη συνταγη....εαν εχεις χρονο βεβαια....και εαν δεν παρεις το ροντ μπουκ στην εκκινηση....

Αποσυνδεδεμένος nio1981

• Guzzi Lover
  • **
    • δεν εχω μηχανη εχω γκομενα
« Απάντηση #35 στις: Μάρτιος 21, 2011, 03:05:25 μμ »
εγω θα το ηθελα νωριτερα το road book για να βρω πως θα το δουλεψω...καμια πατεντα δλδ και τετοια...αλλα δεν θα το εχω οποτε θα αυτοσχεδιασω...

μια ιδεα που ειχα ειναι οτι αν καποιοι οδηγουν παρεα θα μπορουσαν να το μοιρασουν.πες δηλαδη οτι ειναι παρεα με 4 μηχανες,φιλοι κλπ.εχουν κανονισει ο καθενας να εχει απο μια σελιδα. ο πρωτος(οδηγος) την πρωτη και οταν τελειωσει η σελιδα μπαινει ο δευτερος οδηγος με την δευτερη σελιδα και παει λεγοντας.ε του gay...σε 4 σελιδες καπου θα ειναι μια φωτο η check point ωστε να γυρισουν τις σελιδες και να ξανακανονισουν την σειρα χωρις να χανουν χρονο

ερωτησεις(σιγα μην δεν εκανα :hehe: )

1.μπορει καποιος να μου πει τις ακριβεις διαστασεις του road book μηπως και καταφερω να κανω καμια πατεντα?
2.υπαρχει περιπτωση την τεταρτη του terra verde να παρει καποιος αλλος το road book για λογαριασμο μας?πχ φιλος,αδερφος κλπ?
αλητη spont θα μου το πληρωσεις....

Αποσυνδεδεμένος gino

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
    • Stelvio NTX
« Απάντηση #36 στις: Μάρτιος 21, 2011, 03:10:08 μμ »
Ωραια. Συνεννοηθηκαμε! 4 ατομα μιλησαν και ειπαν:

*Τεταρτη βραδυ.

*Παρασκευη βραδυ.

*Σαββατο πρωι.

*Σαββατο μισό & Κυριακή μισό.

Ρωταμε και τους άλλους 246, και καταληγουμε.....  :?

:hehe:

Οποτε και να το δωσεις το σιγουρο ειναι οτι καπου θα χαθουμε....ξερω εγω τι σου λεω....αιντε βραδυ να διαβασεις ροντ μπουκ....

Αποσυνδεδεμένος Svarth

• Guzzi Let Me Be
  • *
« Απάντηση #37 στις: Μάρτιος 21, 2011, 03:11:19 μμ »
ωραία, πράματα.... :thumbsup: :thumbsup:
να μπαίνουμε σιγα-σιγα στο κλίμα...

για πείτε ομως...υπαρχει εστω καποια αμυδρή ιδέα για το πόσες περίπου ειναι οι σελίδες του RB ....??

των προηγουμένων πόσες ήταν, στο περιπου...?

καμμιά ιδέα ''στηριξης'' και διαχείρισης τους ??

Αποσυνδεδεμένος dagger moon

• Guzzi Maniac
  • dagger moon
« Απάντηση #38 στις: Μάρτιος 21, 2011, 03:12:15 μμ »
εγω θα το ηθελα νωριτερα το road book για να βρω πως θα το δουλεψω...καμια πατεντα δλδ και τετοια...αλλα δεν θα το εχω οποτε θα αυτοσχεδιασω...

νωρίτερα δεν πρόκειται που να κοπανιομαστε

μια ιδεα που ειχα ειναι οτι αν καποιοι οδηγουν παρεα θα μπορουσαν να το μοιρασουν.πες δηλαδη οτι ειναι παρεα με 4 μηχανες,φιλοι κλπ.εχουν κανονισει ο καθενας να εχει απο μια σελιδα. ο πρωτος(οδηγος) την πρωτη και οταν τελειωσει η σελιδα μπαινει ο δευτερος οδηγος με την δευτερη σελιδα και παει λεγοντας.ε του gay...σε 4 σελιδες καπου θα ειναι μια φωτο η check point ωστε να γυρισουν τις σελιδες και να ξανακανονισουν την σειρα χωρις να χανουν χρονο

ερωτησεις(σιγα μην δεν εκανα :hehe: ) ρωτώντας μαθαινει καποιος , δεν ειναι κακό που ρωτάς

1.μπορει καποιος να μου πει τις ακριβεις διαστασεις του road book μηπως και καταφερω να κανω καμια πατεντα?

αυτο το ξερω ... σε Α4 ειναι

2.υπαρχει περιπτωση την τεταρτη του terra verde να παρει καποιος αλλος το road book για λογαριασμο μας?πχ φιλος,αδερφος κλπ?

μην αγχωνεσαι λέμε και θα τα πάρετε και εσεις που ειστε μακριά ... Υπομονή να έχεις μόνο
dagger moon

Αποσυνδεδεμένος ermis

• Guzzi Lover
  • **
« Απάντηση #39 στις: Μάρτιος 21, 2011, 03:20:01 μμ »
Ωραια. Συνεννοηθηκαμε! 4 ατομα μιλησαν και ειπαν:

*Τεταρτη βραδυ.

*Παρασκευη βραδυ.

*Σαββατο πρωι.

*Σαββατο μισό & Κυριακή μισό.

Ρωταμε και τους άλλους 246, και καταληγουμε.....  :?

:hehe:

Οποτε και να το δωσεις το σιγουρο ειναι οτι καπου θα χαθουμε....ξερω εγω τι σου λεω....αιντε βραδυ να διαβασεις ροντ μπουκ....
ορειβατικός φακός πάνω στο κράνος xaxaxa

(πλάκα πλάκα να θυμηθώ να πάρω φακό μαζί, που να ψάχνεις για κολώνες με φωτισμό πάνω στα βουνά)

Αποσυνδεδεμένος spyro 990

• Guzzi Fetish
« Απάντηση #40 στις: Μάρτιος 21, 2011, 03:30:23 μμ »

ερωτησεις(σιγα μην δεν εκανα :hehe: )

πνίγεσαι χωρίς λόγο μου φαίνεται

σελίδες Α4 είναι με 4-5 κουτάκια ευανάγνωστων οδηγιών ανα σελίδα

και πάνω απο το tank bag σου μια χαρά μπαίνουν

άμα θες εξειδίκευση εδώ: http://forum.motoguzziclub.gr/index.php?topic=2852.0
πάρτο βάλτου μέσα 4-5 εικονικές σελλίδες και το μαθες. 

Αποσυνδεδεμένος nio1981

• Guzzi Lover
  • **
    • δεν εχω μηχανη εχω γκομενα
« Απάντηση #41 στις: Μάρτιος 21, 2011, 03:31:37 μμ »
οχι σπυρο δεν πνιγομαι...ανυπομονω.... :food:
αλητη spont θα μου το πληρωσεις....

Αποσυνδεδεμένος astrahan

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ut tensio, sic vis
« Απάντηση #42 στις: Μάρτιος 21, 2011, 03:52:19 μμ »
βασικός κανόνας χρήσης του road book:

δεν το κρατάμε ποτέ, ανάποδα...  :not: :naughty2

http://img695.imageshack.us/img695/2253/110kae.jpg
Kατανοωντας το Road book

ούτε κατοπτρικά...  :not: :naughty2

http://img220.imageshack.us/img220/4141/110kyi.jpg
Kατανοωντας το Road book

κατά τ' άλλα ισχύουν τα ανωτέρω...
ex...

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #43 στις: Μάρτιος 21, 2011, 04:48:01 μμ »
Τα road book holder κλπ πατεντες - σε μενα μονο φασαρια προσθετουν. Mεσα στη ζελατινα του tank bag, ή αν δεν εχεις tank bag (οπως πχ εγω), το εχω γραψει. "Ζελατινα- φολντερ, για Α4, και με σελοτειπ στο ρεζερβουαρ"

Απο το παραπανω παραδειγμα(εστω και κατοπτρικα), καταλαβαινει κανεις, οτι η μια σελιδα μπορει να σε παει ~90 χιλιομετρα. Αρα, αν ειναι νυχτα, θα κανεις 5 στιγμιαιες στασεις μεσα σ αυτα τα 90χλμ, και με το φως του κινητου σου, θα δεις την επομενη τουλιπα. Πιο πολυ ωρα θα κανεις να βρεις που ειναι "ο fucken o φακος"...
Φακοι,προβολεις, λειζερ, πυρσοι και δάδες - οχι εγω!  :oldgit:

Ολα τα υπολοιπα ειναι για ντιντηδες και γουοναμπηδες.   :D

Βεβαια, περι ορεξεως....  :notworthy:
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 21, 2011, 04:51:05 μμ από ZORDAN »
Never ride faster than your guardian angel can fly

Αποσυνδεδεμένος astrahan

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ut tensio, sic vis
« Απάντηση #44 στις: Μάρτιος 21, 2011, 04:53:50 μμ »
Τα road book holder κλπ πατεντες - σε μενα μονο φασαρια προσθετουν. Mεσα στη ζελατινα του tank bag, ή αν δεν εχεις tank bag (οπως πχ εγω), το εχω γραψει. "Ζελατινα- φολντερ, για Α4, και με σελοτειπ στο ρεζερβουαρ"

τα είπες όλα...  :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

εναλλακτικά στο τελευταίο, ένα διχτάκι για το ρεζερβουάρ και το road book από κάτω...

όλα δοκιμασμένα και δουλεύουν θαυμάσια...
ex...