Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Ιούνιος 29, 2017, 08:33:38 πμ

Αποστολέας Θέμα: σφαλμα οδομετρου  (Αναγνώστηκε 9676 φορές)

Αποσυνδεδεμένος ΓΡΗΓΟΡΗΣ

• Guzzi Let Me Be
  • *
σφαλμα οδομετρου
« στις: Μάιος 28, 2011, 07:56:32 πμ »
Ας μας πουν επιτελους οι επιστημονες του χωρου (βλεπε Αστραχαν)
με πιον τροπο βρισκουμε το σφαλμα
μια και φετος νιωθω την αναγκη να πω οτι
ενω δεν εχουμε κανει πανω απο 1 χλμ παρακαμψη βρεθηκαμε ολοι με 70 +- χλμ λαθος

Αποσυνδεδεμένος astrahan

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ut tensio, sic vis
Απ: σφαλμα οδομετρου
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 28, 2011, 02:49:22 μμ »
Γρηγόρη δύσκολα πράγματα...

οι αιτίες απόκλισης είναι 3

α) η μέτρηση των πραγματικών χλμ. από τη λέσχη. Εδώ δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα και θεωρούμε ότι οι τρόποι μέτρησης που χρησιμοποιούν τα παιδιά στα πιλοτικά (οδόμετρα, gps, κλπ) αποτυπώνουν την πραγματικότητα...

β) Η απόκλιση του κοντέρ της μοτοσυκλέτας μας. Όλα τα κοντέρ δίνουν κάποια απόκλιση από τα πραγματικά χλμ., άλλα περισσότερο άλλα λιγότερο...

γ) Ο τρόπος οδήγησης. Η μοτοσυκλέτα στρίβει διαφορετικά από ένα αυτοκίνητο και ο κάθε οδηγός έχει το δικό του στυλ. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα οι γραμμές που επιλέγονται στην οδήγηση της μοτοσυκλέτας να είναι διαφορετικές από τη μέση γραμμή του δρόμου, που είναι συνήθως και η γραμμή οδήγησης του αυτοκινήτου... Επίσης στις στροφές τα ελαστικά της μοτοσυκλέτας λόγω του προφίλ τους γράφουν στο οδόμετρο περισσότερα χλμ. λόγω της μικρότερης διαμέτρου του ελαστικού στο πλάι. Μικρότερη διάμετρος = περισσότερα χλμ στο οδόμετρο για την ίδια απόσταση (σε υπερβολή είναι σαν αλλάζεις ένα τροχό 21" ενός ον-οφ με τροχό 17" ενός smt)

για το α) δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα και το παίρνουμε σαν δεδομένο και μάλιστα σαν σωστό...

για το β) μπορούμε να κάνουμε το εξής: σε εθνική οδό (ή δρόμο με μεγάλες ευθείες τέλος πάντων) επιλέγουμε μια αρκετά μεγάλη διαδρομή (πάνω από 10 χλμ για να ελαχιστοποιήσουμε το σφάλμα μέτρησης-όσο περισσότερο τόσο το καλύτερο) και συγκρίνουμε το οδόμετρο μας με τη σήμανση του δρόμου...

για το γ) κάνουμε το ίδιο σε μια διαδρομή που περιλαμβανει πολλές στροφές.

μετά ανάλογα με τη διαδρομή επιλέγουμε την απόκλιση που μας βολεύει. Αν η διαδρομή περιλαμβάνει και ευθείες και στροφές μπορούμε να κάνουμε μια στάθμιση των αποκλίσεων.

πχ.

για το β) κάνουμε μια διαδρομή 20 χλμ σύμφωνα με τη σήμανση πάντα (ή με το gps) και εμείς έχουμε γράψει 20,6. Η απόκλισή μας είναι (20,6-20)/20 *100 = 3%

για το γ) κάνουμε μια διαδρομή 15 χλμ σύμφωνα με τη σήμανση πάντα (ή με το gps) και εμείς έχουμε γράψει 14,8. Η απόκλισή μας είναι (14,8-15)/15 *100 = -1,3%

αν η διαδρομή που θα κάνουμε είναι 80% στροφές και 20% ευθείες (στο σύνολο των χλμ. της διαδρομής) η στάθμιση γίνεται ως εξής:

20*3/100 + 80*(-1,3)/100= -0,5%

η διόρθωση που πρέπει να γράψουμε είναι: (-0,5)*(-0,5)/(1+(-0,5)) = +0,5%

το παρακάτω excel τα υπολογίζει όλα αυτόματα (και σωστά). (λαμβάνει υπ' όψη ότι άλλο απόκλιση κι άλλο διόρθωση...)

και επίσης δίνει τη δυνατότητα για μια μόνο μέτρηση σε μικτή διαδρομή...

Η επιστήμη μέχρι εδώ μπορεί να πάει, τα υπόλοιπα είναι θέμα τύχης...  :D

υγ1. εγώ την απόκλιση μου την βρήκα με το μάτι, από τα προηγούμενα 36ωρα... άλλο επιστήμη κι άλλο δε μ@μιέται...  :hehe:

υγ2. είδα τα δικά σου αποτελέσματα. Έγραψες 1602 χλμ και το πρόβλημα είναι ότι μάλλον έδωσες ανάποδα τη διόρθωση αντί για -2,8% έπρεπε να είναι +2,8%...

σύμφωνα με τα αποτελέσματα η σωστή διόρθωση που έπρεπε να δώσεις (για να πιάσεις τα 1630) είναι +1,7%. Δηλαδή έπρεπε να συμπληρώσεις το κουτάκι που λέει: το κοντέρ μου γράφει 1,7% λιγότερα απ' το πραγματικό

δες και το excel που σε αφορά
 :bier:
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 28, 2011, 02:53:47 μμ από astrahan »
ex...

Αποσυνδεδεμένος ALX

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
  • ©2002-2017
    • R1150GS
    • facebike.gr
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 28, 2011, 03:22:59 μμ »
Χμμμμ... Κώστα θα διαφωνήσω ότι ο Γρηγόρης έδωσε λάθος πρόσημο απόκλισης κι αυτό γιατί δεν πιστεύω  να υπάρχει κοντέρ σε σύγχρονο όχημα που να γράφει λιγότερα απ' όσα πραγματικά πας. Το αντίθετο γίνεται. Πάντα μας πάντα τα κοντέρ είναι φτιαγμένα να μετράνε αισιόδοξα για ευνόητους λόγους.
Μόνο αν έχουν πειραχτεί διάμετρος ζάντας, ελαστικού αλλάζει η απόκλιση και μόνο αν ο μετρητής είναι στη ρόδα κι όχι στο σασμάν (που κι εκεί παίζει πάλι αν αλλάξεις γρανάζωμα)

Θα συμφωνήσω μαζί σου στο θέμα του πως οδηγάς, γιατί εγώ έγραψα τουλάχιστον 40χιλ λάθος, αλλά στο τέλος βρέθηκα  με 35 γιατί άρχισα να "κλέβω" παντού μπας και μειώσω τα λάθη μου. (Έκανα όλες τις στροφές ευθείες για να κλέβω μέτρα)  :D

Όμως εδώ μου δίνεται και η ευκαιρία να πω κάτι.

Έμαθα, ότι πολλοί (δεν ξέρω πόσοι) δεν είχαν συμπληρώσει την απόκλιση του κοντέρ τους κατά την εκκίνηση του 2ημέρου όπως έπρεπε, αλλά το έκαναν λίγο πριν τον τερματισμό, με αποτέλεσμα να βάλουν πιστεύω στην απόκλιση ότι τους βόλευε μειώνοντας τα όποια χιλιομετρικά τους λάθη στην διαδρομή.

ΠΧ... αν εγώ δεν είχα βάλει εξ'αρχής την απόκλιση του 6% που έχω μετρήσει με GPS ότι κλέβει το κοντέρ μου και την έβαζα στο τέλος υπολογίζοντας και τα χιλιομετρικά μου λάθη που έκανα (βάζοντας αντί για 6 ένα  8% ας πούμε), θα "αφαιρούσα" τα παραπάνω χιλιόμετρα που έκανα από τα λάθη μου (αφού ήξερα πόσα είναι), και θα έβγαινα σχεδόν ακριβώς με αυτά των Guzzαίων αποφεύγοντας την μεγάλη ποινή που είχα.  :fff:

Αυτό το λέω γιατί μου έκανε εντύπωση που πήραν εκκίνηση μοτοσυκλέτες χωρίς να είναι κομπλέ το χαρτί τους. Άλλοι είχανε γραμμένη την απόκλιση κανονικά όπως έπρεπε στην εκκίνηση, κι άλλοι όχι!

Ακόμα κι αν θεωρούσες ότι το κοντέρ σου δεν χάνει, θα έπρεπε να έχεις γράψει 0% απόκλιση για να είναι όλα σύμφωνα με τους κανονισμούς.  

Αυτό θεωρώ ότι ήταν κάτι που άθελα "ξέφυγε" από τους Guzzαίους, από την κατά τ' άλλα ΑΨΟΓΗ οργάνωση που είχαν!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 28, 2011, 03:26:12 μμ από ALX »
Όσο βελτιώνεται η τεχνολογία των μοτοσυκλετών (ηλεκτρονικά βοηθήματα), τόσο υποβαθμίζεται η τέχνη του αναβάτη.

Αποσυνδεδεμένος ΓΡΗΓΟΡΗΣ

• Guzzi Let Me Be
  • *
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 28, 2011, 03:36:19 μμ »
Mε συγκινει που καθισες και εγραψες τοσα για να μου εξηγησεις (μια και για μενα θα ηταν κοπος)
λαθος μαλλον δεν εγινε, να το εβαλα αναποδα
ετυχε να ταιριαζει
συνεβει σε ολους της παρεας αν δεν κανω λαθος,αιτια πιθανον το ειδος της διαδρομης που ετυχε να συνγκρινουμε τα οδομετρα των μοτο με ενα GPS

Eγραψα για σενα μια και στην ομαδα σας νομιζω ειναι και αλλοι με μικρη αποκλιση και υπεθεσα οτι κατι υπολογιζετε σωστα (που μαλλον κανετε εστω και με αυτον τον εμπειρικο τροπο)και οχι δεν μ@μιεται οπως λες.

Αποσυνδεδεμένος ΓΡΗΓΟΡΗΣ

• Guzzi Let Me Be
  • *
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 28, 2011, 03:50:19 μμ »
ΑLEX δεν ειναι θεμα πονηριας
αν καποιος θελει κυπελο ετσι ας το παρει και ας το βλεπει καθε μερα και να σκεφτεται οτι το εκλεψε ενω σε μας  να κορδωνεται
εγω δεν εχω προβλημα με αυτο γιατι δεν θελω κυπελο για τους αλλους (αν και δεν θα΄θελα ουτε και για μενα -τροπος του λεγειν μια και εχω-) απλως το συζητω για το μ@μωτο
αφου το κανω που το κανω ,να το κανω σωστα

Αποσυνδεδεμένος astrahan

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ut tensio, sic vis
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 28, 2011, 03:54:25 μμ »
περί των αποκλίσεων να συμφωνήσω στο θεωρητικό κομμάτι, αλλά εγώ σταθερά στα 36ωρα γράφω σταθερά περίπου 2% λιγότερα χλμ... αυτό δεν έχει να κάνει μόνο με την απόκλιση του κοντέρ αλλά πως "μετράει" η μηχανή μου τα χλμ σε σχέση με τους Γκουτσαίους...

και αν πρόσεξες δεν είπα ότι γράφει το κοντέρ λιγότερα απ' όσο πας, αλλά πας λιγότερο απ' ότι πάει ο δρόμος (αυτό που λες κι εσύ ότι έκοβα τις στροφές ευθεία). Κι αυτό απόκλιση είναι όσον αφορά το θέμα μας...

κι εδώ η σύγκριση με gps δίνει την απόκλιση του κοντέρ και όχι την απόκλιση με τη διαδρομή όπως μετριέται μ' ένα αυτοκίνητο πχ, ή όπως την δίνουν τα κολονάκια στο πλάι του δρόμου που δίνουν τη μέση γραμμή...

ή χρησιμοποιείς λοιπόν τα προηγούμενα 36ωρα ως βάση αναφοράς ή κάνεις τις μετρήσεις που λέω από την αρχή ή τα κάνεις και τα δύο βγάζοντας κάποια μέση τιμή...

αυτά για να είσαι κοντά. Μετά είναι θέμα τύχης... Ακόμα κι αυτοί που είχαν μηδενική απόκλιση κατά τύχη την είχαν.

Η απόκλιση κατά 99% είναι μέτρηση και 1% τύχη... βέβαια αυτό το 1% δίνει η παίρνει κύπελλα σε όσους παίζουν, αλλά για αυτό υπάρχουν και τα άλλα παιχνίδια...

εγώ ελπίζω όλο αυτό να χρησιμεύσει σε κάποιους όπως ο Γρηγόρης (ή ο ALX):  αφου το κανω που το κανω ,να το κανω σωστα
 :bier:

ex...

Αποσυνδεδεμένος nio1981

• Guzzi Lover
  • **
    • δεν εχω μηχανη εχω γκομενα
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 28, 2011, 04:07:55 μμ »
alx δεν θα πω οτι δεν γινεται αυτο που λες αλλα νομιζω οτι θα ηταν πολυ δυσκολο καποιος να ξερει τα πραγματικα χλμ που ειχαν γραψει οι γκουζαιοι....ουτε πιλοτικο ειχαμε κανει οι συμμετεχωντες ουτε ακριβως την διαδρομη ξεραμε αρα πως καποιος να ξερει και τα χλμ?το μονο που σκεφτομαι ειναι απο gps αλλα και παλι ακριβως δεν βγαινει..  :think:

α και κατι αλλο,χωρις παρεξηγηση,γνωμη μου ειναι αν εχουμε αποδειξεις για κατι να το <βγαζουμε> στην φορα και να μην λεμε εμαθα-μου ειπαν κλπ γιατι ετσι μαυριζουμε η αν θες βαζουμε υποψιες και δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος να γινεται κατι τετοιο.χωρις παρεξηγηση ξαναλεω και πολυ φιλικα. :bier:

τελος Γρηγορη και με ενα gps σε μεγαλη ευθια μπορεις να δεις ποσο γραφει το κοντερ σου.εγω δεν ηξερα αλλα μετα το 36ωρο νομιζω ενα +3 +4 το γραφω σιγουρα.αν και νομιζω οτι ο υπερμεγιστος θριαμβευτης του 14ου(τα συγχαρητηρια μου και παλι) αστραχαν τα ειπε ολα!!!

:mg:
αλητη spont θα μου το πληρωσεις....

Αποσυνδεδεμένος ALX

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
  • ©2002-2017
    • R1150GS
    • facebike.gr
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 28, 2011, 05:22:55 μμ »
alx δεν θα πω οτι δεν γινεται αυτο που λες αλλα νομιζω οτι θα ηταν πολυ δυσκολο καποιος να ξερει τα πραγματικα χλμ που ειχαν γραψει οι γκουζαιοι....ουτε πιλοτικο ειχαμε κανει οι συμμετεχωντες ουτε ακριβως την διαδρομη ξεραμε αρα πως καποιος να ξερει και τα χλμ?το μονο που σκεφτομαι ειναι απο gps αλλα και παλι ακριβως δεν βγαινει.. 

α και κατι αλλο,χωρις παρεξηγηση,γνωμη μου ειναι αν εχουμε αποδειξεις για κατι να το <βγαζουμε> στην φορα και να μην λεμε εμαθα-μου ειπαν κλπ γιατι ετσι μαυριζουμε η αν θες βαζουμε υποψιες και δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος να γινεται κατι τετοιο.χωρις παρεξηγηση ξαναλεω και πολυ φιλικα. :bier:

Συμφωνώ ότι κανένας δεν ήξερε τα πραγματικά χιλιόμετρα που κατέγραψαν οι διοργανωτές, αλλά σίγουρα ο καθένας ήξερε πόσα χιλιόμετρα (στο περίπου) έκανε λάθος την πρώτη και την δεύτερη ημέρα. Οπότε δεν έχει καμία σημασία να ξέρεις πόσα ακριβώς ήταν τα πραγματικά χιλιόμετρα των διοργανωτών. Αυτό που μετράει είναι να ξέρεις πόσα παραπάνω έκανες εσύ από αυτά που θα έπρεπε να είχε γράψει το κοντέρ σου αν δεν είχες χαθεί.  :thumbsup:

Έχω ζήσει από πρώτο χέρι όλους τους κανονισμούς που είχαν τα 36ωρα, από τότε που υπήρχαν μόνο τα τσεκ πόιντ και ξέρω πόσο μεγάλη προσπάθεια κάνανε/κάνουνε όλα τα παιδιά της λέσχης για να βγει όσο το δυνατόν πιο τέλειο το κάθε ένα 36ωρο.
Το έχω πει πολλές φορές, πως ΚΑΝΕΝΑ από τα παιδιά που διοργανώνουν το 36ωρο, δεν θα χαριστεί ποτέ σε κάποιον... όποιος κι αν είναι αυτός για να αποκομίσει ένα κύπελλο!

Όμως... επειδή δεν γίνεται όλοι οι συμμετέχοντες να είναι τέλεια και σωστά παιδιά, πάντα υπάρχουν εκείνοι που θα "κλέψουν" με κάποιο τρόπο. Δεν είναι κανέναν μεγάλο μυστικό αυτό... το έχουν πει και οι ίδιοι οι Guzzαίοι παλιότερα πως υπήρχαν κάποιοι που εσκεμμένα έκλεβαν με κάποιο τρόπο στο συνολικό παιχνίδι του 36ωρου για να επωφεληθούν. Διαφωνείς ότι μεταξύ τόσων νοματαίων κάποιοι δεν θα είναι και... τόσο σωστοί κι ότι θα προσπαθούσαν να επωφεληθούν αν τους δινόταν οι ευκαιρία??  :fff:

Τέσπα... ας μην μακρυγορούμε.

Όσο για το άλλο που μου λες (το χωρίς παρεξήγηση εννοώ) εγώ παρεξηγήθηκα που μου το είπες. Και ξέρεις γιατί? Γιατί αφενός ήμουν πάντα τύπος και υπογραμμός στα 36ωρα που έχω κάνει τηρώντας τους κανονισμούς και αφετέρου γιατί ποτέ στη ζωή μου δεν έχω "δώσει" άνθρωπο για ό,τι κι αν έχει κάνει. (πόσο μάλλον για ενα παιχνίδι όπως είναι το 36ωρο) Αν το έκαναν αυτό το πράγμα (από αφηρημάδα ή εσκεμμένα) δεν μπορώ να το ξέρω. Εκείνο που μπορώ να κάνω, είναι απλά να το αναφέρω ως γεγονός ώστε στο επόμενο 36ωρο να υπάρχει στα υπόψιν των διοργανωτών και να ελέγχεται στην εκκίνηση.

Δεν αφήνω υποψίες  λοιπόν (ειδικά για τους κυπελλούχους αν εννοείς αυτούς) καθώς οι συγκεκριμένοι κυπελλούχοι ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ πάντα οι δυνατοί παίχτες του 36ωρου παιχνιδιού και άρα είναι υπεράνω υποψίας. Δεν γίνεται δηλαδή να κλέβουν κάθε χρόνο και να μην τους είχε καταλάβει κανένας!!! Πάντα ήταν μέσα στα κύπελλα ή μια ανάσα από αυτά. Μια ματιά επίσης στη λίστα με τα κύπελλα Τζιβόγλου (5ετίας) θα δεις ότι είναι κι εκεί μέσα από τους καλύτερους!

Για να σου φύγει όμως η απορία, θα σου πω πως, όλοι αυτοί που ξέρω ότι συμπλήρωσαν την απόκλιση στο τέλος, είναι όλοι εκτός κυπέλλων και διάκρισης.

Το ανέφερα ΜΟΝΟ ΩΣ ΓΕΓΟΝΟΣ όπως είπα, επειδή το είδα.

Κι όπως είπε κι ο Γρηγόρης, αν κάποιος πάρει ένα κύπελλο που δεν το αξίζει, μέσα του θα ξέρει ότι ποτέ δεν το πήρε κι ας το έχει στη βιβλιοθήκη του πρώτη μούρη!  :oldgit:

Αυτά από μένα.
Όσο βελτιώνεται η τεχνολογία των μοτοσυκλετών (ηλεκτρονικά βοηθήματα), τόσο υποβαθμίζεται η τέχνη του αναβάτη.

Αποσυνδεδεμένος nio1981

• Guzzi Lover
  • **
    • δεν εχω μηχανη εχω γκομενα
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 28, 2011, 05:50:10 μμ »
ξεφυγαμε απο το θεμα....alx δεν ειπα τιποτα για να σε προσβαλω.την γνωμη μου ειπα.μεγαλο παιδι εισαι οτι θελεις κανεις...εγω συνεχιζω να μην εχω προβλημα μαζι σου... :bier: :bier:
αλητη spont θα μου το πληρωσεις....

Αποσυνδεδεμένος ALX

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
  • ©2002-2017
    • R1150GS
    • facebike.gr
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 28, 2011, 05:58:30 μμ »
ξεφυγαμε απο το θεμα....alx δεν ειπα τιποτα για να σε προσβαλω.την γνωμη μου ειπα.μεγαλο παιδι εισαι οτι θελεις κανεις...εγω συνεχιζω να μην εχω προβλημα μαζι σου... :bier: :bier:
Ούτε εγώ έχω πρόβλημα μαζί σου. Απλά ξεκαθάρισα τη θέση μου για να μην μένουν εντυπώσεις.  :bier: (είμαι τυπικός σε αυτά... τι να κάνουμε! :oldgit:)

KTiNoS

• Επισκέπτης
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 28, 2011, 07:31:07 μμ »
Κατ αρχήν από την ώρα που θα πάρεις το ρόουντ μπουκ, εντός 5 λεπτών ξέρεις την απόσταση ΑΚΡΙΒΩΣ (προσθέτοντας τις τουλίπες)
Ήξερα ότι έχω και σφάλμα μέτρησης. (θεωρητικά και πρακτικά) Θεωρητικά για τους λόγους που είπε ο Αστραχάμ + έναν ακόμα. Η μέτρηση σου αλλάζει και με την πίεση των ελαστικών καθώς αλλάζει η περίμετρος της ρόδας.
Πρακτικά το έβλεπα σε κάθε τουλίπα (ήμουν πάντα κάπως αργότερα στην Τουλίπα).
 Έκανα κι ένα λάθος στη πλοήγηση. Θεωρητικά θα μπορούσα να διορθώσω ΚΑΙ το λάθος και την απόκλιση λέγοντας ένα +2 2,5% δεν το έκανα.
ΑΝ είναι λοιπόν του χρόνου να μείνει το σύστημα αυτό, θα πρέπει η διαφορά του κοντέρ να δηλώνεται από ΠΡΙΝ και όχι στο ΤΕΛΟΣ
Έχω πει στο Βασίλη με πι εμ ότι θεωρώ το σύστημα αυτό μη αξιοκρατικό και ευάλωτο για τους λόγους που λέμε παραπάνω και έχω ζητήσει από τη λέσχη να το σταματήσει.
Θα ήθελα επίσης όσοι έχουν ιδέες για το τι μπορεί να γίνει να τις στείλουν με Πι Εμ στο πρόεδρο ώστε να ληφθούν υπ όψη του χρόνου.
(για την ιστορία το κοντέρ του ΤΔΜ έδειχνε και λιγότερο στο άλλο παιχνίδι με τα χλμ)
Και κάτι ακόμα.
 Οι Αστραχάν και οι Ντάλντον μου είχαν πει όλες τις απαντήσεις –αλλά όλες- δείχνοντας και τι άνθρωποι είναι.
Αυτό είχε πλάκα όταν έγινε γιατί μου θύμισε το σχολείο με το διαγώνισμα, όμως κανά δυο δεν τις έβαλα γιατί σκέφτηκα αυτό που είπε ο Γρηγόρης.
Τη διόρθωση δεν την έκανα για έναν ακόμα λόγο, ότι δεν χάθηκα μόνος μου. Άρα  5 6 άτομα ΗΞΕΡΑΝ οπότε τι θα τους έλεγα,  χα εγώ είμαι έξυπνος κι εσείς χαζοί?
Συμπέρασμα, εγώ είμαι αυτός που είμαι και η θέση τερματισμού μου είναι αρκετά δίκαιη (μην πω ότι είναι και λίγο παραπάνω)
Εκτιμώ ότι η αξία ΤΔΜ-Κτίνου είναι κάπου εκεί.
Εν τέλει όλοι ξέρουμε πόσο μετράμε ακριβώς, άσχετα τι μλκιες μπορεί να λέμε (που κι αυτό στο παιχνίδι είναι)
Εγώ εκείνους με τα ντουκάτια τους είχα πρωινό αλλά ξέρετε ροχάλιζε ο άλλος και ήμουν πτώμα…
Το μαλάκα !
 :idiot2
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 28, 2011, 07:47:48 μμ από KTiNoS »

Αποσυνδεδεμένος kavadias

• Guzzi Let Me Be
  • *
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 28, 2011, 07:43:13 μμ »
Γιατί εν τέλει όλοι ξέρουμε πόσο μετράμε ακριβώς άσχετε τι μλκιες μπορεί να λέμε (που κι αυτό στο παιχνίδι είναι)

+ άπειρο.

σχετικά με τις αποκλισείς, είχα προτείνει πριν το 36ώρο, να δηλώνεται και να σφραγίζεται η απόκλιση στην εκκίνηση, δεν ξέρω αν εφαρμόστηκε τελικά, μιας και γω πρόπερσι είχα "κλέψει" διορθώνοντας το χάσιμο μου μετά.

το μηχανάκι μου μετρώντας το πέρσι αφαιρώντας τα χασίματα έχει μια χοντρική απόκλιση ~3,5-4% απ' τα χλμ. που δίνουν οι γκουζαίοι.

πιστεύω ότι ο καλύτερος τρόπος για να μετρήσεις απόκλιση είναι να δεις σε ένα 36ώρο τη διαφορά, και όχι καλιμπραρίσματα σε ευθείες gps κλπ. μιας και έτσι έχεις κανονική προσομοίωση με τα "κοψίματα" στις στροφές, τα πλαγιάσματα κλπ. κλπ. και έχεις μια καλύτερη ιδέα.

Φέτος δεδομένου ότι ήμουν σίγουρος ότι θα φάω καμιά 15αριά χιλιόμετρα σε χασίματα μίνιμουμ έδωσα 5% για να είμαι καλυμένος in any case.

αφού φέτος δεν χάθηκες, υπολόγισε με τι απόκλιση έρχονται τα χλμ. που δήλωσες, στα χιλιόμετρα τις λέσχης και δήλωσε αυτό για απόκλιση του χρόνου. πιστεύω θα βρεθείς πολύ κοντα.
μηχανόβιος, όχι μοτοσυκλετιστής

Αποσυνδεδεμένος astrahan

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ut tensio, sic vis
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 28, 2011, 07:47:15 μμ »

Οι Αστραχάν και οι Ντάλντον μου είχαν πει όλες τις απαντήσεις –αλλά όλες- δείχνοντας και τι άνθρωποι είναι, αυτό είχε πλάκα όταν έγινε γιατί μου θύμισε το σχολείο με το διαγώνισμα

:ha:

έτσι ακριβώς...

εγώ το βλέπω σαν ένα παιχνίδι... Το παίζω σοβαρά το παιχνίδι, αλλά πάντα είναι παιχνίδι... Σημασία έχει να είναι ίδιοι οι κανόνες για όλους... Και όποιος κερδίζει ΔΕΝ είναι ο καλύτερος μοτοσυκλετιστής ή ο πιο γρήγορος ή ο πιο όμορφος ή ο πιο έξυπνος ή, ή, ή... Είναι απλά αυτός που κέρδισε το παιχνίδι... Στα παιχνίδια πάντα παίζουν και ζαβολιάρηδες... και μετά τα υπόλοιπα παιδάκια δεν τους παίζουνε...

και επειδή θεωρώ ότι είμαστε ακόμα παιδάκια, που απλώς παίζουν με ακριβότερα και πιο περίτεχνα παιχνίδια, προσπαθώντας να ξεφύγουν απ' τον κόσμο των μεγάλων, αυτή είναι η γνώμη μου...  :bier:
ex...

Αποσυνδεδεμένος Rory

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Crazy
    • Tiger 1050
    • http://www.rorygallagher.com/
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 28, 2011, 08:27:05 μμ »
Καί το δικό μου οδόμετρο εγραψε 1637 χλμ σύνολο , με την διορθωση που είχα πηγε 1604,3 ....... καλύτερα να μην ειχα δηλώσει καθόλου αποκλιση  :think:
Keep on Rockin in the free world

Αποσυνδεδεμένος VAS

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ο θείος Νώντας...
    • 1000 SP, california 1100
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 28, 2011, 10:05:56 μμ »
θεωρώ ότι είμαστε ακόμα παιδάκια, που απλώς παίζουν με ακριβότερα και πιο περίτεχνα παιχνίδια, προσπαθώντας να ξεφύγουν απ' τον κόσμο των μεγάλων, αυτή είναι η γνώμη μου... 
:notworthy: :notworthy: :notworthy: :notworthy:

Όπως είχε πει ενας γνήσιος Guzzista πριν τον διώξει το καθεστώς : "Καιμε βενζίνη, οι υπόλοιποι καίνε το σάλιο τους!"