Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Σεπτέμβριος 26, 2017, 01:28:40 πμ

Αποστολέας Θέμα: σφαλμα οδομετρου  (Αναγνώστηκε 10042 φορές)

Αποσυνδεδεμένος VAS

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ο θείος Νώντας...
    • 1000 SP, california 1100
Απ: σφαλμα οδομετρου
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 28, 2011, 10:13:36 μμ »
Κατ αρχήν από την ώρα που θα πάρεις το ρόουντ μπουκ, εντός 5 λεπτών ξέρεις την απόσταση ΑΚΡΙΒΩΣ (προσθέτοντας τις τουλίπες)

Νίκο δεν πάιζει αυτό....υπήρχαν τουλίπες με κρυμμένα χιλιόμετρα... :think:

Έμαθα, ότι πολλοί (δεν ξέρω πόσοι) δεν είχαν συμπληρώσει την απόκλιση του κοντέρ τους κατά την εκκίνηση του 2ημέρου όπως έπρεπε, αλλά το έκαναν λίγο πριν τον τερματισμό, με αποτέλεσμα να βάλουν πιστεύω στην απόκλιση ότι τους βόλευε μειώνοντας τα όποια χιλιομετρικά τους λάθη στην διαδρομή.

Αλεξ δεν νομίζω φίλε....όποιος δεν σφραγιζόταν δεν έβγαινε καθώς δεν θα σφραγιζόταν κιόλας από τα παιδιά κάτω αν δεν είχε γραμμμενη απόκλιση...και εχει φάει και άκυρο (βαθμούς ποινής) καθώς δεν έχει σφραγίδα στην εκκίνηση....οπότε δεν θα είχε και κανα νόημα.... ::knownothing

Όπως είχε πει ενας γνήσιος Guzzista πριν τον διώξει το καθεστώς : "Καιμε βενζίνη, οι υπόλοιποι καίνε το σάλιο τους!"

Αποσυνδεδεμένος nio1981

• Guzzi Lover
  • **
    • δεν εχω μηχανη εχω γκομενα
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 28, 2011, 10:42:57 μμ »
@ κτινος : φιλε μου διαφωνω μαζι σου.εγω δεν ξερω ποσο χανει το κοντερ μου.ποτε δεν με ενδιεφερε και ποτε δεν το εχω μετρησει.δεν δηλωσα αποκλιση(γιατι δεν ηξερα οπως ειπα) και αυτο μπορουν να στο πουν και τα παιδια.δεν εκανα πανω απο 20 χλμ αποκλιση και αυτα γιατι εφυγα απο τον δρομο μου 2 φορες για βενζινη και αλλες 2 φορες εφυγα απο 2 με 3 χλμ γιατι εστριψα λαθος και παρολαυτα εγραψα 60-70 χλμ παραπανω.αυτο που δεν θυμαμαι με τιποτα ειναι αν εγραψα στο καρπενησι 0% η αν το αφησα κενο.παντως στα καμμενα βουρλα το εδωσα χωρις να γραψω τπτ μαρτυρας μου ο διαμαντης και η κοπελα που ηταν εκει(συγνωμη αλλα δεν θυμαμαι ονομα :shame:)

συμφωνω με τον προεδρα.τα χλμ και με τα κρυμμενα δεν μπορεις να ξερεις ποσα ειναι απο πριν

τελος ειδα κατι που με ενοχλησε και αν κανω λαθος σου ζηταω συγνωμη.εγω εγραψα οτι επαιξα με τα ducati καθως και οτι το συντεκνακι που κοιμομουν μαζι ροχαλιζε...αλλα....

1.δεν εγραψα πουθενα οτι τους ειχα
2.δεν εγραψα πουθενα οτι ημουν πτωμα
3.ο συντεκνος διαβαζει το φορουμ αλλα δεν γραφει αποτι μου ειπε.αν το δει και το θελει μπορει να πει οτι τον ξυπνησα 2 φορες γιατι ροχαλιζε
4.τα παιδια με τα πριονια (τα ducati ντε) ηταν φιλικοτατα και περα οτι χαιρετηθηκαμε μετα το <παιχνιδι> μας καναμε και ενα κομματι του σαββατου μαζι μεχρι που εμεινα απο τακακια και καθυστερησα.αν διαβαζουν μπορουν τα το επιβεβαιωσουν.
5.ο χαρακτηρισμος αν ηταν για μενα ξαναλεω επιστρεφεται αλλιως σου ζηταω συγνωμη

:mg:
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 28, 2011, 10:49:49 μμ από nio1981 »
αλητη spont θα μου το πληρωσεις....

Αποσυνδεδεμένος VAS

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ο θείος Νώντας...
    • 1000 SP, california 1100
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 28, 2011, 10:48:41 μμ »
Θα ήθελα επίσης όσοι έχουν ιδέες για το τι μπορεί να γίνει να τις στείλουν με Πι Εμ στο πρόεδρο ώστε να ληφθούν υπ όψη του χρόνου.

Εννοείται και καλά κάνεις Νίκο που το αναφέρεις... :thumbsup:

κάθε άποψη είναι δεκτή προς προβληματισμό - αξιολόγηση από την ομάδα μας (αρκεί να "στέκει" και να έχει αρχή μέση και τέλος....)
Όπως είχε πει ενας γνήσιος Guzzista πριν τον διώξει το καθεστώς : "Καιμε βενζίνη, οι υπόλοιποι καίνε το σάλιο τους!"

KTiNoS

• Επισκέπτης
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 28, 2011, 10:55:41 μμ »

τελος ειδα κατι που με ενοχλησε και αν κανω λαθος σου ζηταω συγνωμη.εγω εγραψα οτι επαιξα με τα ducati καθως και οτι το συντεκνακι που κοιμομουν μαζι ροχαλιζε...αλλα....

1.δεν εγραψα πουθενα οτι τους ειχα
2.δεν εγραψα πουθενα οτι ημουν πτωμα
3.ο συντεκνος διαβαζει το φορουμ αλλα δεν γραφει αποτι μου ειπε.αν το δει και το θελει μπορει να πει οτι τον ξυπνησα 2 φορες γιατι ροχαλιζε
4.τα παιδια με τα πριονια (τα ducati ντε) ηταν φιλικοτατα και περα οτι χαιρετηθηκαμε μετα το <παιχνιδι> μας καναμε και ενα κομματι του σαββατου μαζι μεχρι που εμεινα απο τακακια και καθυστερησα.αν διαβαζουν μπορουν τα το επιβεβαιωσουν.
5.ο χαρακτηρισμος αν ηταν για μενα ξαναλεω επιστρεφεται αλλιως σου ζηταω συγνωμη

:mg:

χαχαχα ιδέα δεν είχα !!!!

Για πλάκα το έγραψα και φυσικά δεν είναι για σένα ούτε για κανένα άλλο!
 :hehe:

Αποσυνδεδεμένος gpegos

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Let Me Be
  • *
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 28, 2011, 11:47:10 μμ »
Ρε παιδιά  έλεος .Ας σεβαστούμε την ηλικία μας . Ένα παιχνίδι είναι .  Για την παρέα πάμε  και να ευχαριστηθούμε ένα διήμερο μοτοσυκλέτας . Νομίζω ότι οποίος  συμμετέχει και το κάνει σωστά  το κάνει πρώτα για δική του ευχαρίστηση .  Πρόταση προς την λέσχη . του χρόνου στην απονομή να στηθεί τραπεζάκι στη έξοδο  φορτωμένο με κύπελλα  και οποίος θέλει να παίρνει  , άλλα να το έχει δηλώσει  από πριν για να φτάσουν για όλους.[/size][/size][/size]

Αποσυνδεδεμένος nio1981

• Guzzi Lover
  • **
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 28, 2011, 11:56:40 μμ »
Κρίνος ζητώ συγνώμη κ πάλι... :bier:

Αποσυνδεδεμένος ALX

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
  • ©2002-2017
    • R1150GS
    • facebike.gr
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 29, 2011, 12:15:12 πμ »

Αλεξ δεν νομίζω φίλε....όποιος δεν σφραγιζόταν δεν έβγαινε καθώς δεν θα σφραγιζόταν κιόλας από τα παιδιά κάτω αν δεν είχε γραμμμενη απόκλιση...και εχει φάει και άκυρο (βαθμούς ποινής) καθώς δεν έχει σφραγίδα στην εκκίνηση....οπότε δεν θα είχε και κανα νόημα.... ::knownothing

Κι όμως Βασίλη. Πιστεύω πως όσοι δεν ασχολήθηκαν με τα περί αποκλίσεως (γιατί προφανώς δεν ήξεραν αν έχουν απόκλιση) δεν συμπλήρωσαν τίποτα στο χαρτί εξαρχής θεωρώντας ότι έτσι δηλώνουν ότι δεν έχουν απόκλιση.
Δεν είπα ότι ήταν ντε και καλά λάθος από πλευρά σας, γιατί πιθανότατα κι εσείς έτσι το εκ λάβατε.
Όμως αν κάποιοι από αυτούς, στο τέλος (ή στην μέση), σκέφτηκαν να βάλουν απόκλιση, αλλάζει το πράγμα. (δεν είπα ότι το έκαναν όλοι... γιατί αν ψάξεις τώρα τα χαρτιά μας θα δεις ότι πολλοί θα έχουν ασυμπλήρωτο το κουτάκι με την απόκλιση)
Τυπικά λοιπόν και για να είναι όλα ξεκάθαρα θα πρέπει όλοι να γράφουν την απόκλιση εξαρχής. Αν πιστεύουν ότι δεν έχουν, να γράφουν 0%. (αλλά να το γράφουν!...όχι να το αφήνουν ασυμπλήρωτο!)

Κι αν στο τέλος τύχαινε και βρισκόντουσαν χαρτιά με διορθωμένα/αλλοιωμένα νούμερα να έχουν σοβαρούς βαθμούς ποινής ή και αποκλεισμό ακόμα από το παιχνίδι. Αυτό είναι το σωστό και το τυπικό. (γνώμη μου)

ΥΓ: Φίλε gpegos... μια χαρά την σεβόμαστε την ηλικία μας και ξέρουμε τι λέμε. Ξέρουμε κι εμείς ότι είναι ένα παιχνίδι, αλλά όταν το παίζουμε, θα θέλαμε όλοι να παίζεται χωρίς ζαβολιές. Έτσι δεν είναι?
Δεν κατηγορούμε πρόσωπα, απλά θίγουμε το περιστατικό ως γεγονός ώστε να το λάβει η λέσχη υπόψιν της την επόμενη χρονιά. Καλό για όλους είναι.
Διαφορετικά, αν δεν υπάρχουν κανόνες που να τηρούνται απ' όλους, δεν υπάρχει νόημα να υπάρχουν και τα κύπελλα.
Οι σωστοί λογαριασμοί, που λέει κι η παροιμία... πρέπει να ισχύουν ακόμα και στα παιχνίδια!  :thumbsup:
Όσο βελτιώνεται η τεχνολογία των μοτοσυκλετών (ηλεκτρονικά βοηθήματα), τόσο υποβαθμίζεται η τέχνη του αναβάτη.

Αποσυνδεδεμένος ALX

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
  • ©2002-2017
    • R1150GS
    • facebike.gr
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 29, 2011, 12:15:45 πμ »
Κρίνος ζητώ συγνώμη κ πάλι... :bier:

Κρίνος  :hehe:  :ha:
Όσο βελτιώνεται η τεχνολογία των μοτοσυκλετών (ηλεκτρονικά βοηθήματα), τόσο υποβαθμίζεται η τέχνη του αναβάτη.

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 29, 2011, 12:32:41 πμ »

Τυπικά λοιπόν και για να είναι όλα ξεκάθαρα θα πρέπει όλοι να γράφουν την απόκλιση εξαρχής. Αν πιστεύουν ότι δεν έχουν, να γράφουν 0%. (αλλά να το γράφουν!...όχι να το αφήνουν ασυμπλήρωτο!)

Αυτο ΑΚΡΙΒΩΣ αποφασισε ο πολυ στενος πυρηνας οργανωσης του 36ωρου (3-4 ατομα).

Επειδη ομως 36ωρο τετοιας εμβελιας δεν γινεται με 3-4 ατομα, υπηρξαν γυρω στα 14-15 ατομα που βοηθησαν, απο λιγο εως τα μεγιστα.

Καπου εκει "χαθηκε" αυτη η "εντολη" της κεφαλης. Οντως ΔΕΝ ηταν παντου συμπληρωμενο εστω και το "0% αποκλιση".

Σ αυτο ο Αλεξ. εχει δικιο.

Εκει που το παρατραβαει ειναι οτι.....στο ποδοσφαιρο πχ που αγαπαει,...ενας ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ανθρωπος, που λεγεται ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ, με ενα λαθος σφυριγμα του (άθελο ή "παραγκάτο"), μπορει να κοψει εκατονταδες χιλιαδες ευρω(πριμ νικης) απο επαγγελματιες ποδοσφαιριστες που ζουν απ αυτο.

Με 5-6 λαθος σφυριγματα(άθελα ή "παραγκάτα" ξανα), μπορει τα εκατονταδες χιλιαδες ευρω να γινουν αρκετα εκατομυρια (τιτλος & Eυρωπη).

Οσοι ομως παιζουν ποδοσφαιρο,....απ την Φουφού Ν. Μακρης....ως την σημερινη πρωταθλητρια Ευρωπης Μπάρτσα, εχουν δεχτει                  Α Π Ρ Ι Ο Ρ Ι, αυτην την πιθανοτητα.

Ποσο μαλλον....οποιος κανει 36ωρο,....ή δεχεται οτι άθελα μας θα γινουν μικροπαραληψεις ή καθεται σπιτι του.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 29, 2011, 12:34:13 πμ από ZORDAN »
Never ride faster than your guardian angel can fly

Αποσυνδεδεμένος ALX

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
  • ©2002-2017
    • R1150GS
    • facebike.gr
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 29, 2011, 12:40:10 πμ »

Ποσο μαλλον....οποιος κανει 36ωρο,....ή δεχεται οτι άθελα μας θα γινουν μικροπαραληψεις ή καθεται σπιτι του.

...κι εμείς τι κάνουμε εδώ νομίζεις? Είμαστε για να σας επισημαίνουμε τις μικροπαραλήψεις ώστε κάθε χρόνο να γίνεστε και καλύτεροι  :mg:  :bier:

(αν το τελευταίο πάντως ήταν σπόντα για να με ξεφορτωθείς από του χρόνου, ψώνισες από σβέρκο :hehe:)

Αποσυνδεδεμένος nio1981

• Guzzi Lover
  • **
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 29, 2011, 01:56:24 πμ »

:hehe:Κρίνος του έρωτα ο κτίνος...

Alx είσαι κακος :hehe:

v11cafe

• Επισκέπτης
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 29, 2011, 02:03:18 πμ »
Επειδη οπως ξερετε εχω μπλεξει οργανωτικα σε αρκετα 36ωρα.
θα ελεγα οτι τα παιχνιδια ειναι  αναγκαιο κακο για το 36ωρο, αφου η βασικη ιδεα ειναι να λιωσουμε στην σελλα.

Ετσι , ομως δεν βγαινει καταταξη οποτε τα παιχνιδια ειναι χρησιμα.

Το παιχνιδι με τα χλμ σε συνδυασμο με roadbook ξεκινησε στην Πελλοπονησο(καστρα), και νομιζω οτι ειναι σχετικα δικαιο παιχνιδι.
Οι διοργανωτες μετρανε τα χλμ, με οποια αποκλιση εχουν και τα δικα τους οχηματα/GPS/ κλπ και εχουν μια συνολικη αποσταση  Χ η οποια ειναι το μετρο.
Οποιος πιο κοντα λιγοτερη ποινη.
Ακριβες?  μαλλον οχι
Δικαιο? νομιζω ναι, κανεις δεν ξερει το Χ πριν ξεκινησει
Πλακα γινεται?ναι

Το να αθροιζεις το roadbook ειναι η συνταγη για τον κουβα,
πρωτα γιατι σε αλλα roadbook δεν ειχε μπει ολη η διαδρομη(υπηρχαν κομματια με οδηγιες κατευθυνσης χωρις χλμ)
δευτερον καποιες γατες  (ΠΠ  :D) που φτιαχνουν τα roadbook βαζουν και λιγη φαντασια σε καποιες τουλιπες στα μερικα ή ολικα χλμ.

Νομιζω δεν χρειαζεται επιστημη, ορεξη για πλακα χρειαζεται. :bier:
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 29, 2011, 02:04:54 πμ από v11cafe »

Αποσυνδεδεμένος ermis

• Guzzi Lover
  • **
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 29, 2011, 04:22:01 μμ »
Αν είναι να χρειάζεται κομπιουτεράκι και excel για το κύπελο τότε μάλλον κάπου χάνουμε το νόημα... 

Αποσυνδεδεμένος TASSOS7

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Fetish
    • TDM 900
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 29, 2011, 05:56:29 μμ »
Αν είναι να χρειάζεται κομπιουτεράκι και excel για το κύπελο τότε μάλλον κάπου χάνουμε το νόημα... 

όλα τα πράγματα για να τα κατακτήσεις χρειάζονται προετοιμασία και στρατηγική....;)
Guzzi Let me be.....πολύ παλιά....τώρα είμαι Guzzi Fetish!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος ermis

• Guzzi Lover
  • **
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 29, 2011, 06:09:51 μμ »

όλα τα πράγματα για να τα κατακτήσεις χρειάζονται προετοιμασία και στρατηγική....;)

Σαφώς, μόνο που στόχος είναι το ταξίδι, η διαδρομή. Το κύπελο είναι απλά το κερασάκι στην τούρτα