Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Αύγουστος 19, 2017, 10:27:51 πμ

Αποστολέας Θέμα: ΘΟΡΥΒΟΣ ΑΠΟ ΚΙΒΩΤΙΟ ΣΕ V7  (Αναγνώστηκε 16302 φορές)

Αποσυνδεδεμένος sotos

• Guzzi Let Me Be
  • *
ΘΟΡΥΒΟΣ ΑΠΟ ΚΙΒΩΤΙΟ ΣΕ V7
« στις: Μάιος 28, 2011, 04:30:50 μμ »
Εδω και λιγο καιρο ακουγα εναν περιεργο θορυβο απο την δεξια μερια της μηχανης.Στην αρχη νομιζα οτι κατι δεν ηταν σωστα βιδωμενο μια και ο ηχος(εντονος) εμοιαζε σαν να συντονιζονται μεταλλα που ακουμπανε μεταξυ τους :?.Λιγο πριν το service των 15000χλμ την πηγα στο μηχανικο μου οπου τον παλληκαρι μου ειπε οτι εχει ξαναγινει σε v7 και ειναι απο το κιβωτιο.Αλλαξαμε βαλβολινες,το φαινομενο μειωθηκε αρκετα αλλα δεν εξαφανιστηκε ???.Ο ηχος ειναι κατι σαν μεταλλικο γδαρσιμο στο εντονο του ομως!Λειτουργικα δεν εχω καποιο θεμα ομως επειδη ειμαι κ λιγο περιεργος και θελω τα οχηματα μου να λειτουργουν οσα καλυτερα μπορουνε :luigi:,παρακαλω για καποια γνωμη,αν εχει ξαναγινει σε καποιον κ.λ.π.Ευχαριστω προκαταβολικα.Υ.Γ.BILL HELP!

Αποσυνδεδεμένος bil

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
Απ: ΘΟΡΥΒΟΣ ΑΠΟ ΚΙΒΩΤΙΟ ΣΕ V7
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 28, 2011, 10:09:53 μμ »
Κατα πάσα πιθανότητα ΔΕΝ είναι το κιβώτιο ταχυτήτων ( για να μην πω σίγουρα ! ).

Ακριβώς όπως περιγράφεις ενας θόρυβος που έφαλα τον κόσμο να τον εντοπίσω  ( άσε που όταν πήγαινα στον μάστορα - ακόμα και στον νικολάου που είχε τύχει - δεν τον έκανε πάντα ), ...

για να μην στα πρήξω, ο θόρυβος κατα 99,9 % προέρχεται από σπασμένο καταλύτη στην εξάτμιση ( ο καταλύτης είναι ακριβώς στο σημείο ένωσης των σωλήνων με το τελικό και όντως γειτνιάζει με το "κιβώτιο ταχυτήτων ".
  Η βλάβη αυτή δεν είναι ανήκουστη σε Nevada, V7 Classic, Breva 750.

Εμένα μου αλλάξανε το τελικό μέσα στην εγγύηση.

Οταν δε βγάλαμε το χαλασμένο τελικό και το γυριζαμε πάνω κάτω ακουγότανε πεντακάθαρα αυτό το μεταλλικό σούρσιμο ...

ενώ στο άλλο τελικό όχι ...

Πές μου τα νέα σου, αλλά μην ψάχνεις κάτι άλλο. Ψάξε αυτό πρώτα ...
Θορυβώδης Εγκάρσιος Δικύλινδρος

Αποσυνδεδεμένος VAS

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ο θείος Νώντας...
    • 1000 SP, california 1100
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 28, 2011, 10:38:16 μμ »
μήπως χτυπάει καμμια βαλβίδα εισαγωγής του δεξιού κυλίνδρου??  :think:

το "γδάρσιμο" με προβληματίζει...
Όπως είχε πει ενας γνήσιος Guzzista πριν τον διώξει το καθεστώς : "Καιμε βενζίνη, οι υπόλοιποι καίνε το σάλιο τους!"

Αποσυνδεδεμένος bil

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 28, 2011, 10:40:44 μμ »
Εδω και λιγο καιρο ακουγα εναν περιεργο θορυβο απο την δεξια μερια της μηχανης.Στην αρχη νομιζα οτι κατι δεν ηταν σωστα βιδωμενο μια και ο ηχος(εντονος) εμοιαζε σαν να συντονιζονται μεταλλα που ακουμπανε μεταξυ τους :?.Λιγο πριν το service των 15000χλμ την πηγα στο μηχανικο μου οπου τον παλληκαρι μου ειπε οτι εχει ξαναγινει σε v7 και ειναι απο το κιβωτιο.Αλλαξαμε βαλβολινες,το φαινομενο μειωθηκε αρκετα αλλα δεν εξαφανιστηκε ???.Ο ηχος ειναι κατι σαν μεταλλικο γδαρσιμο στο εντονο του ομως!Λειτουργικα δεν εχω καποιο θεμα ομως επειδη ειμαι κ λιγο περιεργος και θελω τα οχηματα μου να λειτουργουν οσα καλυτερα μπορουνε :luigi:,παρακαλω για καποια γνωμη,αν εχει ξαναγινει σε καποιον κ.λ.π.Ευχαριστω προκαταβολικα.Υ.Γ.BILL HELP!

AKΡΙΒΩΣ ετσι το περιέγραφα και εγώ ....

Αποσυνδεδεμένος sotos

• Guzzi Let Me Be
  • *
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 29, 2011, 11:37:35 πμ »
Ευχαριστω Bill-παιδια.Το θεμα ειναι οτι στις 14000 ειχαμε βγαλει τελικο και καναμε τσεκ.Για βαλβιδα χλωμο γιατι πριν 300χλμ βγηκε απο το 15 αρι service.Το τελικο το ειχα σκεφτει εξ αρχης και το πιεζα προς τα εκει γιατι τον 9ο βγαινει απο την εγγυηση.Κατι που με εκανε να το σκεφτω αυτο αρχικα ηταν οτι ακουγεται αρκετα παραπανω οταν ειναι κρυα ενω οσο ερχεται σε θερμοκρασια λειτουργειας ηρεμει η και εξαφανιζεται εντελως ο θορυβος :?.Αυτο εχει ως αποτελεσμα να φτανω συνεργειο και να μην ακογεται πολλες φορες τιποτα :mad:!Ρε μπας και φταιει που δεν κατεβηκα 36ωρο :think:;

Αποσυνδεδεμένος ponzi

• Guzzi Wannabee
  • *
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 05, 2011, 04:49:23 μμ »
Δεν ανοιγω νέο θέμα μιας και, όντας αρχάριος με τα moto guzzi, οι ερωτήσεις μου ίσως να μην έχουν να κάνουν με πρόβλημα.
Λοιπόν, στην breva μου (750) όταν ζεσταθεί και έχοντας νεκρά ακούγεται το μοτέρ(?) σαν να χτυπάει. Ο ήχος αυτός εξαφανίζεται αν πατήσω το συμπλέκτη και επανέρχεται μόλις τον αφήσω. Παρεπιπτόντως το ίδιο ακριβώς πράγμα μου κάνει
η Alfa Romeo junior gt (μοντ1970) μου και ποτέ δεν το έχω ψάξει.
Επίσης έχω παρατηρήσει ότι δακρύζει ή και στάζει λάδι ελάχιστα το μαύρο σωληνάκι κάτω από το κιβώτιο (υπερχείλιση?)

Είναι κάτι από τα παραπάνω ανησυχητικό? 
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 05, 2011, 07:56:07 μμ »
99,9999...% δεν εχει τιποτα το μηχανακι σου.

Αν δεν μπορεις ομως μονος σου να εισαι βεβαιος, πηγαινε το σε ενα μαστορα για ενα τσεκαπακι.
Never ride faster than your guardian angel can fly

Αποσυνδεδεμένος thrylos

• Guzzi Maniac
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 05, 2011, 08:27:02 μμ »
Δεν ανοιγω νέο θέμα μιας και, όντας αρχάριος με τα moto guzzi, οι ερωτήσεις μου ίσως να μην έχουν να κάνουν με πρόβλημα.
Λοιπόν, στην breva μου (750) όταν ζεσταθεί και έχοντας νεκρά ακούγεται το μοτέρ(?) σαν να χτυπάει. Ο ήχος αυτός εξαφανίζεται αν πατήσω το συμπλέκτη και επανέρχεται μόλις τον αφήσω. Παρεπιπτόντως το ίδιο ακριβώς πράγμα μου κάνει
η Alfa Romeo junior gt (μοντ1970) μου και ποτέ δεν το έχω ψάξει.
Επίσης έχω παρατηρήσει ότι δακρύζει ή και στάζει λάδι ελάχιστα το μαύρο σωληνάκι κάτω από το κιβώτιο (υπερχείλιση?)

Είναι κάτι από τα παραπάνω ανησυχητικό? 
Ευχαριστώ

Περιγραφεις φυσιολογικα φαινομενα .  :thumbsup:

Αποσυνδεδεμένος VAS

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ο θείος Νώντας...
    • 1000 SP, california 1100
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 06, 2011, 12:32:15 πμ »

Λοιπόν, στην breva μου (750) όταν ζεσταθεί και έχοντας νεκρά ακούγεται το μοτέρ(?) σαν να χτυπάει. Ο ήχος αυτός εξαφανίζεται αν πατήσω το συμπλέκτη και επανέρχεται μόλις τον αφήσω.

απολύτως φυσιολογικό...

όταν το έχεις "ανοίξει" και δουλέψει ψηλά για ώρα ή πάντα..??

Όπως είχε πει ενας γνήσιος Guzzista πριν τον διώξει το καθεστώς : "Καιμε βενζίνη, οι υπόλοιποι καίνε το σάλιο τους!"

Αποσυνδεδεμένος guzzonord

• Guzzi Maniac
  • Αποκομμένο μέλος
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 06, 2011, 09:32:16 πμ »
Αυτό που λες για το σωληνάκι που στάζει πρέπει να είναι οι αναθυμιάσεις

από το φιλτροκούτι και είναι φυσιολογικό. Κανονικά πρέπει να έχει μια τάπα

στην άκρη του για να μη στάζει κάτω.

Γουελκαμ  :mg:

Αποσυνδεδεμένος sotos

• Guzzi Let Me Be
  • *
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 13, 2011, 11:40:52 πμ »
13/7 σημερα και το προβλημα συνεχιζει να υπαρχει.Εδω και δυο ημερες την αφησα στο συνεργειο μηπως βρεθει ακρη.Το θεμα ειναι οτι οταν κατι δεν εμφανιζεται σε συχνοτητα ειναι δυσκολο και να βρεθει.Ο μηχανικος μου κανει οτι μπορει,αλλα...Δεν εχω παραπονο απο το συνεργειο,το αντιθετο μαλιστα,αλλα καπου αρχιζω να χαλιεμαι με τη μηχανη.Κ ας την γουσταρω τρελλα.Μεσα σε 16000χλμ,μια φλαντζα πισω,μια φλαντζα κυλινδρου και τωρα αυτο.Τελικο δεν ειναι, το αποκλεισαμε μετα απο ελεγχο.Τωρα μενουν κροσοβερ,συμπλεκτης,κιβωτιο.Αν ειναι κατι απο τα δυο τελευταια.....χεστο,χωρις μηχανη καλοκαιρι.Τι να πω....αρχιζω και σκεφτομαι γιαπωνεζικα.Γ***Ω την τρελλα μου!Παλι καλα που τα παιδια στο service ειναι ενταξει.Και να σκεφτει κανεις πως την εχω κυρια.Δηλαδη αν την πηγαινα σαν το zzr που ειχα καποτε τι θα εκανε;Θα ανοιγε στα δυο;Τελος παντων,ισως τα εχω παρει λιγο παραπανω.Υπομονη

Αποσυνδεδεμένος bil

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 13, 2011, 11:47:18 πμ »
Σώτο η λύση δεν λέγεται Γιαπωνέζικο ...

Λέγεται Breva 1100  :D

Ευχομαι να βρείς την άκρη σύντομα και να είναι τησ πλάκας πρόβλημα ...

Αυτά αν δεν έκανε το V7 Classic, θα με είχε ακόμα πάνω του ... λέμε τώρα  :D

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 13, 2011, 11:53:14 πμ »
Το θεμα ειναι οτι οταν κατι δεν εμφανιζεται σε συχνοτητα ειναι δυσκολο και να βρεθει.

Αυτο που λες ειναι ΜΕΓΑΑΑΛΗ ΑΛΗΘΕΙΑ, και δυστυχως,....ειναι οτι χειροτερο μπορει να σου συμβει!

Προσωπικα - και χωρις καμμια δοση πλακας- αφου εκανα οτι ειναι ανθρωπινως δυνατον προκειμενου να εντοπισω τι φταιει(πραγμα που φαινεται εχεις κανει),.....θα της εσκιζα τα βαρδουλα μεχρι να τα φτυσει. ΑΝ τα φτυσει....

Μετα και με εντοπισμενο πλεον το προβλημα, θα την εφτιαχνα.

Την ψαχνεις τωρα περιπου στα τυφλα, για να την φτιαξεις. Να πληρωσεις δηλαδη.

Εεε,...πληρωσε ΟΤΑΝ ΚΑΙ ΑΜΑ δεν σου τσoυλαει πλεον. Τουλαχιστον θα ξερεις και φταιει και τι φτιαχνεις.

Περαιτερω ζημια 99% δεν θα προκαλεσεις,...και σχωρνα μεπου στα λεω ετσι  -αλλά ειναι σταση ζωης και ως τωρα δεν με εχει προδωσει. Χειροτερα ειναι να εισαι μονιμα "χαλασμενος" και να πετας λεφτα, στο "τρυπιο βαρελι της αγνοιας". Της δικης σου και των μηχανικων.

:thumbsup:

Αποσυνδεδεμένος bil

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 13, 2011, 11:59:07 πμ »
Την Ζορντάνειο σχολή ακολουθώ και εγώ εδώ και καιρό.

Αλλά όχι στο 100 % της ( βλ. λαδοπειράματοαναμίξεις )  :hehe:

Ασε το και ΑΝ σε αφήσει σε άφησε ... και το φτιάχνεις.

Και εμένα κάνει ενα θόρυβο το μπροστινό πού και πού και όποτε θέλει. Ελεγξα τα βασικά για να μην έχουμε καμια ... έκπληξη ( σφιγμένα όλα στο σύστημα, λαδωμνένα, τζόγοι ) και αφού τα πέρασα και με σπρέυ WD40 να γλυστράνε όλα, μετά από λίγες μέρες ξαναρχισε  :hehe:

Αφού όμως εδώ και 1000 χλμ δεν έχει πρόβλημα στο στρίψιμο ή στην ευστάθεια .... ε ... ΖΟΡΝΤΑΝ  :hehe:

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 13, 2011, 12:36:17 μμ »
Αλλά όχι στο 100 % της ( βλ. λαδοπειράματοαναμίξεις )  :hehe:

Αιρεσεις δεκτες.

Καθε νεα/καινοτομα ιδεα - απο αρχαιοτατων χρονων- εβρισκε σκοπελους προκειμενου να θεμελιωθει και καθιερωθει.
Ασε που σε πολυ κοσμο ειναι τρομερα δυσκολη η διαδικασια "αυτοακυρωσης" του.  :ok: