Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Δεκέμβριος 11, 2017, 05:58:09 πμ

Αποστολέας Θέμα: ΘΟΡΥΒΟΣ ΑΠΟ ΚΙΒΩΤΙΟ ΣΕ V7  (Αναγνώστηκε 17700 φορές)

Αποσυνδεδεμένος bil

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
Απ: ΘΟΡΥΒΟΣ ΑΠΟ ΚΙΒΩΤΙΟ ΣΕ V7
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 13, 2011, 12:40:02 μμ »
Η ιδέα σου για τα λάδια ΔΕΝ είναι καινοτόμα ....  :rasta:

Την είχε προ - περιγράψει ο Κάρολος Ντίκενς πιο παλια σε ενα βιβλίο που λέγεται "Χριστουγεννιάτικη ιστορία " ....  :rasta:

Να δείς πως τον έλεγαν τον πρωταγωνιστή ....  :hehe:
Θορυβώδης Εγκάρσιος Δικύλινδρος

Αποσυνδεδεμένος astrahan

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ut tensio, sic vis
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 13, 2011, 04:36:36 μμ »

Και εμένα κάνει ενα θόρυβο το μπροστινό πού και πού και όποτε θέλει. Ελεγξα τα βασικά για να μην έχουμε καμια ... έκπληξη ( σφιγμένα όλα στο σύστημα, λαδωμνένα, τζόγοι ) και αφού τα πέρασα και με σπρέυ WD40 να γλυστράνε όλα, μετά από λίγες μέρες ξαναρχισε  :hehe:

Αφού όμως εδώ και 1000 χλμ δεν έχει πρόβλημα στο στρίψιμο ή στην ευστάθεια .... ε ... ΖΟΡΝΤΑΝ  :hehe:

δύο πιθανοί θόρυβοι από το μπροστινό που δεν επηρεάζουν την λειτουργία της μοτοσυκλέτας είναι οι εξής:

από τους δίσκους του φρένου ειδικά αν είναι πλευστοί ή ημίπλευστοι. Εκεί ο θόρυβος ένα χαρακτηριστικό "ντουκ" επιβάλλεται λόγω της λειτουργίας των πλευστών ή ημίπλευστων δίσκων...

από τις φλογέρες που υπάρχουν στο εσωτερικό των καλαμιών στο πηρούνι. Εκεί ο θόρυβος είναι ένα χαρακτηριστικό "κλοκ" που οφείλεται κυρίως στην έκταση και όχι στην συμπίεση του πηρουνιού. Συνήθως λύνεται με αλλαγή λαδιού στο πιρούνι με κάποιο πιο χοντρό...

τονίζω πάλι ότι κανένας από τους δύο θορύβους δεν επηρεάζει την ομαλή λειτουργία της μοτοσυκλέτας, στην περίπτωση δε πλευστών ή ημίπλευστων δίσκων επιβάλλεται...
ex...

Αποσυνδεδεμένος mourat

• I Live Here
  • *
  • ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    • STELVIO 1200 4V
    • SP walk Guzzi
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 13, 2011, 07:04:31 μμ »
Το θεμα ειναι οτι οταν κατι δεν εμφανιζεται σε συχνοτητα ειναι δυσκολο και να βρεθει.

Αυτο που λες ειναι ΜΕΓΑΑΑΛΗ ΑΛΗΘΕΙΑ, και δυστυχως,....ειναι οτι χειροτερο μπορει να σου συμβει!

Προσωπικα - και χωρις καμμια δοση πλακας- αφου εκανα οτι ειναι ανθρωπινως δυνατον προκειμενου να εντοπισω τι φταιει(πραγμα που φαινεται εχεις κανει),.....θα της εσκιζα τα βαρδουλα μεχρι να τα φτυσει. ΑΝ τα φτυσει....

Μετα και με εντοπισμενο πλεον το προβλημα, θα την εφτιαχνα.

Την ψαχνεις τωρα περιπου στα τυφλα, για να την φτιαξεις. Να πληρωσεις δηλαδη.

Εεε,...πληρωσε ΟΤΑΝ ΚΑΙ ΑΜΑ δεν σου τσoυλαει πλεον. Τουλαχιστον θα ξερεις και φταιει και τι φτιαχνεις.

Περαιτερω ζημια 99% δεν θα προκαλεσεις,...και σχωρνα μεπου στα λεω ετσι  -αλλά ειναι σταση ζωης και ως τωρα δεν με εχει προδωσει. Χειροτερα ειναι να εισαι μονιμα "χαλασμενος" και να πετας λεφτα, στο "τρυπιο βαρελι της αγνοιας". Της δικης σου και των μηχανικων.

:thumbsup:

δεν ειναι στην εγγυηση η μηχανη του Σωτου????

Αποσυνδεδεμένος sotos

• Guzzi Let Me Be
  • *
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 15, 2011, 08:05:57 μμ »
Παρασκευη 15 σημερα και η μηχανη ειναι ακομη μεσα χωρις να εχει βρεθει λυση.Παρα τις φιλοτιμες προσπαθειες του Γιωργου ακομα δεν υπαρχει αποτελεσμα.Κατι ακουσα για συμπλεκτη εκτος  εγγυησης και ετοιμαζομαι για μυνησεις(στην εισαγωγικη,στο εργοστασιο οχι στο συνεργειο μου).Απλα απαραδεκτο

Αποσυνδεδεμένος sotos

• Guzzi Let Me Be
  • *
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 15, 2011, 08:13:01 μμ »
Και ναι ειναι στην εγγυηση ακομα αλλα αν ειναι συμπλεκτης δεν καλυπτεται.Σημειωση σημαντικη.Εχω αλλαξει ποσες μηχανες και πρωτη φορα εχω τετοιο θεμα.Και να σκεφτεις οτι και την προσεχω(οι Θεσσαλονικεις το γνωριζουν).Τι να πω.Απογοητευση πληρης

Αποσυνδεδεμένος thrylos

• Guzzi Maniac
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 15, 2011, 08:31:00 μμ »
Βρε Σωτο η μηχανη σου δεν εχει τιποτα !!!

Παρτη να την χαρεις μιλα της γλυκα και θα δεις . . .  :thumbsup: :hehe:

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 15, 2011, 08:48:40 μμ »
Sotos με ψυχραιμια και σιγουρα βηματα. Ειμαι πολυ μακρια σου, και δεν ειμαι και μηχανικος να ξερω, αλλά ασε και πχ. dakota ή mourat να σου πουν μια γνωμη.

Κατα τ άλλα αν εισαι 100% σιγουρος οτι κατι συγκεκριμενο φταιει, βλεπουμε τι θα κανεις.  :thumbsup:
Never ride faster than your guardian angel can fly

Αποσυνδεδεμένος SPONT

• I Live Here
  • *
  • GUZZIHOLIC GUZZISTA 100%
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 15, 2011, 09:58:20 μμ »
σωτε την αγαπας?
γιαλαντζης  ντολμαδοπουλος του 2%

Αποσυνδεδεμένος Dakota

• I Live Here
  • *
    • 1200sport & YBR 125
    • Του Μήτσου το μπλοκάκι
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 15, 2011, 10:08:34 μμ »
σωτε την αγαπας?

Την αγαπάει και το ξέρει και αυτή. Για αυτό τον παιδεύει.  :blol:

Αποσυνδεδεμένος mourat

• I Live Here
  • *
  • ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    • STELVIO 1200 4V
    • SP walk Guzzi
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 18, 2011, 07:54:03 πμ »
ΑΝ ειναι συμπλεκτης τοτε εχουμε θεμα στην Θεσσαλονικη
γιατι και του Κουλη ειναι μεσα για συμπλεκτη (20,000 χλμ)
και δεν τον καλυπτουν ουτε αυτον

μηπως να μιλησει ο Προεδρος με τον κ.Παζα :fff:
τσαμπα σας ψηφιζουμε :hehe:

Αποσυνδεδεμένος thrylos

• Guzzi Maniac
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 18, 2011, 08:40:26 πμ »

Στο ιδιο συνεργειο της Θεσσαλονικης χαλανε οι συμπλεκτες που δεν καλυπτονται απο εγγυηση Σιμο μου ?
Για σκεφτειτε το κι αλλιως .....   :hehe: :hehe:

Αποσυνδεδεμένος mourat

• I Live Here
  • *
  • ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    • STELVIO 1200 4V
    • SP walk Guzzi
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 18, 2011, 11:19:23 πμ »

Στο ιδιο συνεργειο της Θεσσαλονικης χαλανε οι συμπλεκτες που δεν καλυπτονται απο εγγυηση Σιμο μου ?
Για σκεφτειτε το κι αλλιως .....   :hehe: :hehe:

και εγω αλλιως το σκεφτηκα γι'αυτο το ανεφερα

Αποσυνδεδεμένος thrylos

• Guzzi Maniac
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 18, 2011, 06:24:03 μμ »
Λοιπον 5 χρονια τωρα δεν ακουσα κανενα οτι εχει προβλημα με τον συμπλεκτη .Ακομα και παληα 30 χρονων που ανοιγουμε ο συμπλεκτης μια χαρα ειναι . . .
Ας μιλησουν και οι πιο εμπειροι !
99% το V7 δεν εχει κανενα προβλημα  :thumbsup:

Αποσυνδεδεμένος Kandalfis

• Guzzi Wannabee
  • *
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 18, 2011, 07:43:33 μμ »
Καλησπέρα, Αν και παρακολουθώ τα περισσότερα που γράφονται εδώ, δεν γράφω ποτέ λόγο έλλειψης χρόνου.

Το θέμα με το μεταλλικό ήχο το έχω αντιμετωπίσει 2 φορές στο V7 Cafe. Την πρώτη ήταν η δεξιά κόρνα, ήθελε λίγο σφίξιμο ας το πούμε έτσι. Την δεύτερη φορά (ακόμα) πάλι κάτι συντόνιζε στο δυνατό άνοιγμα του γκαζιού από χαμηλές στροφές κατέληξα στο ότι μάλλον κατά 90% είναι τα κλειδιά πάνω στη μηχανή. Δεν είμαι σίγουρος,  μπορέι να προέρχεται και από κάτι άλλο (ετσι θέλω να το βλέπω). Δεν με απασχολεί και τόσο, αν και είμαι ψείρας όσο δεν πάει σε θέματα θορύβου και τριγμών.

Θα σου πω το εξής. Μην πιστεύεις τι θα σου πει ο μηχανικός, καθώς είναι κάτι που εσύ το ακούς και όχι αυτός... και στην προσπάθεια του να το φτιάξει, μπορεί να χαλάσει κάτι άλλο. Πάρε τη μοτοσυκλέτα σου από το συνεργείο και πήγαινε την μια βόλτα. Αγάπησε την με τα ελαττώματα της και τα προτερήματά της  [που είναι πολλά και δεν έχουν τα γιαπωνέζικα παιχνίδια (σημείωση είμαι λάτρης της ιαπωνικής κουλτούρας και φιλοσοφίας... απλά στην μηχανοκίνηση έχουν έλλειψη προσανατολισμού... ή μάλλον έχουν την άποψη "playstation")]   και ποτέ δεν θα σε ενοχλήσει κανένας μεταλλικός ήχος.

Αν είχες ιταλικό αυτοκίνητο και ειδικά προηγούμενων δεκαετιών θα ήξερες πως αυτές οι κατασκευές έχουν κάτι μοναδικό πάνω στους... Έχουν κάτι από μας... Ποτέ δεν είναι ίδιες... Εγώ προσωπικά το βιώνω καθημερινά και στη μοτοσυκλέτα και στο αυτοκίνητο....
Δεν θα επεκταθώ παραπάνω, γιατί είμαι είδη εκτός θέματος...
Δώσε της όνομα... και όλα θα φτιάξουν...
Καλές βόλτες
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 18, 2011, 07:53:01 μμ από Kandalfis »

Αποσυνδεδεμένος Kandalfis

• Guzzi Wannabee
  • *
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 18, 2011, 08:46:28 μμ »
Υ.Γ. Μην τολμήσεις και λύσεις συμπλέκτες και κιβώτια, ξέχασέ το!!!(καλύτερα βαφτώ μπλε και πέτα το στη θάλασσα). Ούτε μια της χηλής να έχουν πρόβλημα ακόμα και ο χειρότερος οδηγός να είσαι "που δεν το πιστεύω" αυτά θα δουλεύουν στο 101%. Ακόμα και στην έσχατη περίπτωση, αστοχία υλικού να υπάρχει... άστο να στο βγάλει εκτός συνεργείου και θα δεις μετά τι συμβαίνει με την εγγύηση...  :luigi: