Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Δεκέμβριος 11, 2017, 05:59:45 πμ

Αποστολέας Θέμα: ΘΟΡΥΒΟΣ ΑΠΟ ΚΙΒΩΤΙΟ ΣΕ V7  (Αναγνώστηκε 17701 φορές)

FANIS

• Επισκέπτης
Απ: ΘΟΡΥΒΟΣ ΑΠΟ ΚΙΒΩΤΙΟ ΣΕ V7
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 18, 2011, 08:53:49 μμ »
Υ.Γ. Μην τολμήσεις και λύσεις συμπλέκτες και κιβώτια, ξέχασέ το!!!(καλύτερα βαφτώ μπλε και πέτα το στη θάλασσα). :luigi:

Και γιατί να το βάψει μπλέ? Κόκκινο δεν είναι καλύτερο?  :hehe: :hehe:

Σοβαρά τώρα... μην ασχολείστε με θορύβους, αν είναι να βγάλει κάτι άστο να το βγάλει....

Αποσυνδεδεμένος thymios

• Guzzi Let Me Be
  • *
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 18, 2011, 11:13:51 μμ »
Οπως τα γραφεις ......λες και σερνει τσιγκο.....ειναι το καζανακι...εχει ξεκολλησει ο καταλυτης.Δεν το κανει παντα αλλα ουτε με χτυπημα το καταλαβενεις....ουτε κιβωτιο,ουτε συμπλεκτης......το καζανακι να κοιταξεις..... :thumbsup:

Αποσυνδεδεμένος bil

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 19, 2011, 12:35:30 μμ »
Καλησπέρα, Αν και παρακολουθώ τα περισσότερα που γράφονται εδώ, δεν γράφω ποτέ λόγο έλλειψης χρόνου.

Το θέμα με το μεταλλικό ήχο το έχω αντιμετωπίσει 2 φορές στο V7 Cafe. Την πρώτη ήταν η δεξιά κόρνα, ήθελε λίγο σφίξιμο ας το πούμε έτσι. Την δεύτερη φορά (ακόμα) πάλι κάτι συντόνιζε στο δυνατό άνοιγμα του γκαζιού από χαμηλές στροφές κατέληξα στο ότι μάλλον κατά 90% είναι τα κλειδιά πάνω στη μηχανή. Δεν είμαι σίγουρος,  μπορέι να προέρχεται και από κάτι άλλο (ετσι θέλω να το βλέπω). Δεν με απασχολεί και τόσο, αν και είμαι ψείρας όσο δεν πάει σε θέματα θορύβου και τριγμών.

Θα σου πω το εξής. Μην πιστεύεις τι θα σου πει ο μηχανικός, καθώς είναι κάτι που εσύ το ακούς και όχι αυτός... και στην προσπάθεια του να το φτιάξει, μπορεί να χαλάσει κάτι άλλο. Πάρε τη μοτοσυκλέτα σου από το συνεργείο και πήγαινε την μια βόλτα. Αγάπησε την με τα ελαττώματα της και τα προτερήματά της  [που είναι πολλά και δεν έχουν τα γιαπωνέζικα παιχνίδια (σημείωση είμαι λάτρης της ιαπωνικής κουλτούρας και φιλοσοφίας... απλά στην μηχανοκίνηση έχουν έλλειψη προσανατολισμού... ή μάλλον έχουν την άποψη "playstation")]   και ποτέ δεν θα σε ενοχλήσει κανένας μεταλλικός ήχος.

Αν είχες ιταλικό αυτοκίνητο και ειδικά προηγούμενων δεκαετιών θα ήξερες πως αυτές οι κατασκευές έχουν κάτι μοναδικό πάνω στους... Έχουν κάτι από μας... Ποτέ δεν είναι ίδιες... Εγώ προσωπικά το βιώνω καθημερινά και στη μοτοσυκλέτα και στο αυτοκίνητο....
Δεν θα επεκταθώ παραπάνω, γιατί είμαι είδη εκτός θέματος...
Δώσε της όνομα... και όλα θα φτιάξουν...
Καλές βόλτες

Το ίδιο και με το δικό μου V7 ...

Καμια φορά το κάνει και η Μπρέβα, όταν ανοίγεις δυνατά από χαμηλές στροφές με μακριά ταχύτητα και το κάνει  όλις μπαίνει στιος 3 με 3,5 χιλιάδες οπότε ακούγεται σαν "κλειδιά που παίζουν" ... αλλά καιμ πάλι δεν μας χαλάει ε ;  :hehe:
Θορυβώδης Εγκάρσιος Δικύλινδρος

Αποσυνδεδεμένος sotos

• Guzzi Let Me Be
  • *
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 19, 2011, 09:13:02 μμ »
Βρε παλληκαρια,ολα αυτα κατανοητα.Μου αρεσει η μηχανη μου γι αυτο και χρεωθηκα στην τραπεζα για να την παρω.Ομως.Αφου ειναι μεσα στην εγγυηση να μην την φτιαξω;Αν μου πουν κανα 400αρι τον Σεπτεμβριο ρωτατε αν θα εχω;Και στο κατω-κατω προβλημα σε αυτα τα χιλιομετρα ειναι κατασκευαστικη αστοχια καποιου εξαρτηματος,γιατι να την πληρωσω εγω;ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΤΜΙΣΗ.Το ειδαμε τρεις φορες εως τωρα!Δεν δεχομαι σοβαρο προβλημα σε 16000χλμ και να πουν οτι φταιω,εκτος βεβαια κακης χρησης αν διαπιστωθει.Παντως και του Νικου ειναι μεσα με κατεβασμενο μοτερ με τα μισα χλμ παρακαλω(v7),αλλα και το stelvio του Κυριακου.Μηχανηματα ειναι,προβληματα βγαζουν και στο φιναλε για ενα χαλασμενο ρουλεμαν π.χ. δεν φταιει η εταιρεια,το καταλαβαινω.Αλλα εδω μπαινει η σοβαροτητα του εισαγωγεα αλλα και του εργοστασιου.After sales.Η μαγικη συνταγη για να κρατας πελατες.Δειτε την Toyota.Mετριοτατο αυτοκινητο,πλεον βγαζει και προβληματα αλλα οι μαγκες τα καλυπτουν σε χρονο dt!Στα απειρα σεμηναρια που εχω κανει σαν πωλητης αυτοκινητων ολα καταληγουν πως το α και το ω ειναι η σιγουρια που δινεις στον πελατη.

Αποσυνδεδεμένος bil

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 19, 2011, 09:24:20 μμ »
Σώτο σοβαρά τώρα, μόνο εγώ νομίζω σε καταλαβαίνω, αλλά ...

νομίζω οτι πρέπει να αλλάξεις στάση στο ζήτημα.

Η διάγνωση τώρα πια , ποιά είναι ;
  ???
Θορυβώδης Εγκάρσιος Δικύλινδρος

Αποσυνδεδεμένος Kandalfis

• Guzzi Wannabee
  • *
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 19, 2011, 11:38:14 μμ »
Λοιπόν θα σε πάω ένα βήμα πιο πέρα. Σήμερα οι εταιρείες δουλεία δεν έχουν αλλά και όταν έχουν το κέρδος είναι τόσο μικρό που ούτε τα έξοδα του πωλητή δεν βγάζουν, συντηρούνται από το Service οι περισσότερες. Από ότι βλέπω από Θεσσαλονίκη είσαι. Αν πας μια βόλτα θα δεις ότι στο μαγαζί τα πράγματα δεν πάνε και τόσο καλά (κοινώς βαράνε μύγες)... τα συμπεράσματα δικά σου...

Θα σου πρότεινα να ρωτήσεις έναν άλλον μηχανικό άσχετο με το service της Moto Guzzi. Καλό είναι να είναι έστω ελάχιστα γνωστός....

Επειδή όχι απλά σε καταλαβαίνω και επειδή τα έχω περάσει όλα αυτά στο παρελθόν σε αντίστοιχες περιπτώσεις (αυτός είναι και ο λόγος που γράφω τώρα)... σταμάτα να ταλαιπωρείς τον εαυτό σου. Όλα είναι στο μυαλό σου. Το να λύσεις τη μηχανή για κάτι που μπορεί και ίσως να είναι επειδή το είπε ο απαίδευτος μηχανικός (για πολλούς λόγους το πε) μόνο προβλήματα δημιουργεί και είναι σαν να πας να ανακαλύψεις τον τροχό!!! Όσο για αξιοπιστία καλό τους παλαίμαχους της Guzzi να επέμβουν.... Εδώ δεν έχουν αλλάξει άνθρωποι κιβώτιο μετά από 300.000 χλμ και 35χρόνια στην πλάτη μηχανή (στα παλιά V7) και θες να το κάνεις εσύ σε 15000!!

[Μηχανηματα ειναι,]
Και όπως το λες μηχανήματα είναι με προδιαγραφές πολύ πιο υψηλές από αυτές που αρχικά ορίζει ο κατασκευαστείς, δεν είναι για μια βόλτα. Πόσο μάλλον το V7 που είναι ότι πιο light υπάρχει σε μοτοσυκλέτα (εννοώ καθόλου ζορισμένο) θα μπορούσε άνετα να αντέξει και τη διπλάσια δύναμη με αυτά που φορά.

Δεν έχει λόγο να πιστεύει ότι φταίει το σασμάν ή ο συμπλέκτης ο μηχανικός, και καλά θα κάνει να μιλάει για όσα γνωρίζει και βλέπει και όχι για όσα φαντάζεται ότι μπορούν να συμβαίνουν.

Να θυμάσαι πως ότι κατεβαίνει πέραν του εργοστασίου δεν είναι ποτέ το ίδιο μετά, μην τα πειράζεις λοιπόν.

Θα στο πω άλλη μια αλλιώς: εσύ και ο μηχανικός ψάχνετε κάτι που δεν υπάρχει και θα κάνετε πειράματα για να το βρείτε... Σόρρυ αν σε κούρασα αλλά προσπαθώ να σε ξεκολλήσω και να σου πω ότι όταν είναι να κάνετε κάτι να είστε σίγουροι ότι είναι αυτό.... Αιτιολογημένα - στοχευμένα. :thumbsup:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 19, 2011, 11:40:01 μμ από Kandalfis »

Αποσυνδεδεμένος Dakota

• I Live Here
  • *
    • 1200sport & YBR 125
    • Του Μήτσου το μπλοκάκι
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 19, 2011, 11:50:06 μμ »
Λοιπόν θα σε πάω ένα βήμα πιο πέρα. Σήμερα οι εταιρείες δουλεία δεν έχουν αλλά και όταν έχουν το κέρδος είναι τόσο μικρό που ούτε τα έξοδα του πωλητή δεν βγάζουν, συντηρούνται από το Service οι περισσότερες. Από ότι βλέπω από Θεσσαλονίκη είσαι. Αν πας μια βόλτα θα δεις ότι στο μαγαζί τα πράγματα δεν πάνε και τόσο καλά (κοινώς βαράνε μύγες)... τα συμπεράσματα δικά σου...

Για το μαγαζί δεν ξέρω αλλά στο συγκεκριμένο συνεργείο γίνεται ο τρελός χαμός από δουλειά.

Αποσυνδεδεμένος Kandalfis

• Guzzi Wannabee
  • *
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 19, 2011, 11:59:54 μμ »

Για το μαγαζί δεν ξέρω αλλά στο συγκεκριμένο συνεργείο γίνεται ο τρελός χαμός από δουλειά.

Πίστεψέ με δεν είχα καμία όμως αμφιβολία... μα καμία. Εδώ πας για μια απλή εξέταση στο αφτί και στο τέλος ο συνοδός φεύγει με εγχείρηση ανοικτής καρδιάς.... και λες να μην έχουν κόσμο!!

Όσο για το μαγαζί έχω πάει εγώ και πρόσφατα μάλιστα με την κρίση... μοιάζει με της γύρω περιοχής τα μαγαζιά (κοινώς ερημία...νέκρα)

Αποσυνδεδεμένος tsni

• Guzzi Wannabee
  • *
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 20, 2011, 02:31:54 μμ »
Το κάνει και το δικό μου V7. Δεν είναι τίποτα αδερφέ. Είναι τα κοκοράκια στις βαλβίδες που με μεγάλη ταχύτητα και χαμηλές στροφές χτυπάνε λίγο άγαρμπα μέχρι να ανεβάσει στροφές. Επίσης θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Kandalfis.

Αποσυνδεδεμένος sotos

• Guzzi Let Me Be
  • *
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 20, 2011, 08:26:31 μμ »
Εχθες την πηρα απο το συνεργειο με σκοπο μολις τελειωσει του Νικου και του Κυριακου να την ξαναβαλουμε μεσα.Επειδη ελειψα λογω υποχρεωσεων δυο Δευτερες απο το ραντεβου μας αυτη τη Δευτερα θα την οδηγησουν τα παιδια(Δημητρηδες,Σιμος κ.λ.π)και αν δεν μου πουν οτι εχει θεμα εγω τον κοβω απο τη ριζα.ΔΕΝ ειναι απο τον κινητηρα 1000%.Παρολα αυτα χαρηκα βολτα(στον περιορισμενο χρονο μου)και καταλαβα ποσο μου ειχε λειψει.Α αυριο θα αλλαξω και πισω τακακια.Καλα τα EBC αλλα τα εφαγε στα μισα χλμτρα.Ειναι παντως ακρος ενοχλητικος και τρελλα περιεργος θορυβος.Θα δουμε ???.

Αποσυνδεδεμένος DiK

• Guzzi Wannabee
  • *
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 05, 2011, 01:50:39 πμ »
Χαιρετώ και απο εδώ. Δεν ανοίγω άλλο θέμα, δεν ξέρω καν αν είναι πρόβλημα ή όχι...

Σε κάθε αλλαγή ταχύτητας που κάνω στο stelvio, τα "γκαπ" και "γκουπ" πάνε και έρχονται, ακούγεται σαν να μπαίνουν καρφωτές, χωρίς συμπλέκτη. Επίσης, ο συμπλέκτης είναι πανσκληρος. Στην αρχή νόμιζα ότι "ετσι είναι", αλλά μήπως θα πρέπει να ανησυχώ??

Αποσυνδεδεμένος VAS

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ο θείος Νώντας...
    • 1000 SP, california 1100
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 05, 2011, 08:59:57 πμ »
Χαιρετώ και απο εδώ. Δεν ανοίγω άλλο θέμα, δεν ξέρω καν αν είναι πρόβλημα ή όχι...

Σε κάθε αλλαγή ταχύτητας που κάνω στο stelvio, τα "γκαπ" και "γκουπ" πάνε και έρχονται, ακούγεται σαν να μπαίνουν καρφωτές, χωρίς συμπλέκτη. Επίσης, ο συμπλέκτης είναι πανσκληρος. Στην αρχή νόμιζα ότι "ετσι είναι", αλλά μήπως θα πρέπει να ανησυχώ??

Λάδια - βαλβολίνες πότε άλλαξες?
Όπως είχε πει ενας γνήσιος Guzzista πριν τον διώξει το καθεστώς : "Καιμε βενζίνη, οι υπόλοιποι καίνε το σάλιο τους!"

Αποσυνδεδεμένος DiK

• Guzzi Wannabee
  • *
« Απάντηση #42 στις: Σεπτέμβριος 05, 2011, 09:36:04 πμ »

Λάδια - βαλβολίνες πότε άλλαξες?

Τώρα το πήρα μεταχειρισμένο (εχω κανει 1200 περίπου), αλλά το τελευταίο service έγινε 3500 πριν (συμπεριλαμβάνονται και αυτά που έχω κάνει εγώ)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 05, 2011, 09:42:50 πμ από DiK »

Αποσυνδεδεμένος VAS

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ο θείος Νώντας...
    • 1000 SP, california 1100
« Απάντηση #43 στις: Σεπτέμβριος 05, 2011, 10:46:29 πμ »
μάθε αν μπορείς που έγινε και αν αλλάχθηκαν.....όταν μαλακώνουν - παλιώνουν είναι λογικό να συμπεριφέρεται ετσι το κιβώτιο...λέω, μήπως και... ::knownothing

α, όταν λες ο συμπλέκτης είναι πάνσκληρος, δεν εννοέις τη ντίζα υποθέτω...
Όπως είχε πει ενας γνήσιος Guzzista πριν τον διώξει το καθεστώς : "Καιμε βενζίνη, οι υπόλοιποι καίνε το σάλιο τους!"

Αποσυνδεδεμένος sotos

• Guzzi Let Me Be
  • *
« Απάντηση #44 στις: Σεπτέμβριος 05, 2011, 07:19:38 μμ »
Αυριο 6/9/2011 μπαινει μεσα.Μιλησαν τα παιδια στο συνεργειο με Αθηνα και ολα θα μπουν εγγυηση(ειναι ακομα μεσα).Τελικα εχει προβλημα οτι και να λεμε με πρωτο και κυριο δισκο-πλατο τα οποια αν βλεπατε και του Νικου με 7500χλμ θα καταλαβαινατε :?.Και να δουμε και τι αλλο ???.Παντως τελικα τα βουσετε πονανε εκει,αν οχι ολα,σιγουρα το δικο μου και του Νικου που αγοραστηκαν με 10 μερες διαφορα.Οταν εγω ελεγα οτι εχει προβλημα κατι ηξερα.Στο φιναλε εχω 18000χλμ με τη μηχανη οποτε αν μη τι αλλο την ξερω.Θα σας εχω ενημερους για τις εξελιξεις.Παντως παρολα τη στεναχωρια μου ενα μπραβο ακομα στα παιδια που με καλυψαν :mg: