Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Αύγουστος 19, 2017, 12:15:51 μμ

Αποστολέας Θέμα: ΘΟΡΥΒΟΣ ΑΠΟ ΚΙΒΩΤΙΟ ΣΕ V7  (Αναγνώστηκε 16307 φορές)

Αποσυνδεδεμένος sotos

• Guzzi Let Me Be
  • *
Απ: ΘΟΡΥΒΟΣ ΑΠΟ ΚΙΒΩΤΙΟ ΣΕ V7
« Απάντηση #45 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 05:34:13 μμ »
Πηρα επιτελους το μωρο μου πισω!!!!20 μερες μετα αλλα το εφταρακι κενταει.Ο Γιωργος εκανε φοβερη δουλεια,το μηχανακι πεταει και παρολα που η εγγυηση τελειωνε ολα μεχρι και την τελευταια βιδα μπηκαν μεσα,χαρη στη επιμονη των παιδιων :mg:Δυστυχως το εκανα μονο μια μικρη βολτα καθως απο τη μια ειμαι στη δουλεια και απο την αλλη εχω και την κουκλαρα v11 rosso corsa του bici μαζι μου(απιστευτη μηχανη).Ετσι το βραδυ λεω να κοιμηθω αγκαλια ,στη εισοδο του σπιτιου μου, με τις δυο κουκλαρες και δεν παει να γ*****ι κ η κριση ::helmet.Τελος καλο ολα καλα και στην συναντηση την Δευτερα,παρολα την απουσια του φιλου μου bici,θα ειναι και τα δυο στο bikers cafe με εμενα και τον αδερφο μου :mg:

Αποσυνδεδεμένος mitsos_82

• Guzzi Let Me Be
  • *
« Απάντηση #46 στις: Μάρτιος 07, 2012, 05:05:20 μμ »
Παιδιά να ρωτήσω το εξής: Έχει τύχει σε κάποιο κάτοχο v7 ορισμένες φορές να μην πέρνει την δευτέρα; Δηλάδή έχω νεκρά, κατεβάζω πρώτη και όταν πάω να ανεβάσω δευτέρα ο συμπλέκτης δεν ανεβαίνει. Δεν συμβαίνει πάντα αλλά εδώ και 4-5 μέρες που κυκλοφορώ μου έχει συμβεί 2-3 φορές.
V7 uber alles...

Αποσυνδεδεμένος sotos

• Guzzi Let Me Be
  • *
« Απάντηση #47 στις: Μάρτιος 07, 2012, 05:28:01 μμ »
Δεν θυμαμαι κατι τετοιο στην δικη μου.Βεβαια για να εχεις ησυχο το καφαλι σου πανε να στο δουνε αν και προβληματα σε κιβωτια δεν ακουσα ποτε σε αντιθεση με δισκο-πλατο που στα πλαισια εγγυησης-ανακλησης ανεπισημης αλλαχθηκε σχεδον σε ολα.Μπορει να ειναι απλα μια ρυθμισουλα :mg:

• Guzzi Let Me Be
  • *
« Απάντηση #48 στις: Μάρτιος 07, 2012, 05:29:08 μμ »
Θα δώ αν συνεχιστεί θα πάω. Προς το παρόν δεν έχει γίνει ενοχλητικό. Βεβαία ακόμα το στρώνω το μηχανάκι. Ίσως να είναι από αυτό.  :?
V7 uber alles...

Αποσυνδεδεμένος VAS

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ο θείος Νώντας...
    • 1000 SP, california 1100
« Απάντηση #49 στις: Μάρτιος 07, 2012, 09:36:34 μμ »
μέχρι να "κουμπώσουν" όλα καλά και να αρχίσουν να λειτουργούν σωστά δεν το βλέω ανησυχητικό....είναι καινούριο το μηχανάκι, αλλά αν το συνεχίσει για καιρό, να το πας να το δουν...
Όπως είχε πει ενας γνήσιος Guzzista πριν τον διώξει το καθεστώς : "Καιμε βενζίνη, οι υπόλοιποι καίνε το σάλιο τους!"

FANIS

• Επισκέπτης
« Απάντηση #50 στις: Μάρτιος 07, 2012, 09:39:08 μμ »
μέχρι να "κουμπώσουν" όλα καλά και να αρχίσουν να λειτουργούν σωστά δεν το βλέω ανησυχητικό....είναι καινούριο το μηχανάκι, αλλά αν το συνεχίσει για καιρό, να το πας να το δουν...

:thumbsup:

Αποσυνδεδεμένος gregoryp

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Fetish
« Απάντηση #51 στις: Μάρτιος 07, 2012, 09:40:29 μμ »
Θα δώ αν συνεχιστεί θα πάω. Προς το παρόν δεν έχει γίνει ενοχλητικό. Βεβαία ακόμα το στρώνω το μηχανάκι. Ίσως να είναι από αυτό.  :?

Ίσως είναι από κρύες βαλβολίνες λόγω του τρέχοντος καιρού. Μετά από μια μεγάλη βόλτα (>5-6km) συνεχίζει να το κάνει;

Επίσης δοκίμασε το εξής.
1) Από πρώτη όταν πάς να ανεβάσεις δευτέρα και πρίν πατήσεις συμπλέκτη, προφόρτησε λίγο με το πόδι σου το μοχλό προς τα πάνω.
2) Ταυτόχρονα με το πάτημα συμπλέκτη κλείσε το γκάζι(όχι όλο,λίγο αρκεί) και ξαναάνοιξέ το όταν ολοκληρώσεις την αλλαγή σου.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 08, 2012, 01:27:00 πμ από gregoryp »

Αποσυνδεδεμένος billts

• Guzzi Crazy
« Απάντηση #52 στις: Μάρτιος 10, 2012, 11:05:53 μμ »
Χαιρετώ και απο εδώ. Δεν ανοίγω άλλο θέμα, δεν ξέρω καν αν είναι πρόβλημα ή όχι...

Σε κάθε αλλαγή ταχύτητας που κάνω στο stelvio, τα "γκαπ" και "γκουπ" πάνε και έρχονται, ακούγεται σαν να μπαίνουν καρφωτές, χωρίς συμπλέκτη. Επίσης, ο συμπλέκτης είναι πανσκληρος. Στην αρχή νόμιζα ότι "ετσι είναι", αλλά μήπως θα πρέπει να ανησυχώ??

Λάδια - βαλβολίνες πότε άλλαξες?

Ειναι απ τη μάνα του ΠΟΛΥ ΣΚΛΗΡΟΣ αλλα προσωπικα μου αρεσει τον εχω συνηθισει δεν αλλαζει κατι ιδιαιταιρα και με την αλλαγη υγρων. Στο καινουριο Στιλβιο ειναι πιο μαλακος
"Ωραίο" ειναι ό,τι αρέσει χωρίς συμφέρον.

• Guzzi Let Me Be
  • *
« Απάντηση #53 στις: Μάρτιος 11, 2012, 06:39:13 μμ »

Ίσως είναι από κρύες βαλβολίνες λόγω του τρέχοντος καιρού. Μετά από μια μεγάλη βόλτα (>5-6km) συνεχίζει να το κάνει;

Επίσης δοκίμασε το εξής.
1) Από πρώτη όταν πάς να ανεβάσεις δευτέρα και πρίν πατήσεις συμπλέκτη, προφόρτησε λίγο με το πόδι σου το μοχλό προς τα πάνω.
2) Ταυτόχρονα με το πάτημα συμπλέκτη κλείσε το γκάζι(όχι όλο,λίγο αρκεί) και ξαναάνοιξέ το όταν ολοκληρώσεις την αλλαγή σου.
Ναι τελικά υποθέτω πως είναι απο τις κρύες βαλβολίνες. Μου το κάνει μόνο στις πρώτες αλλαγές ταχύτητας. Μάλλον πρέπει να το αφήσω να ζεσταίνεται παράπανω. :D
V7 uber alles...

Αποσυνδεδεμένος Dakota

• I Live Here
  • *
    • 1200sport & YBR 125
    • Του Μήτσου το μπλοκάκι
« Απάντηση #54 στις: Μάρτιος 11, 2012, 08:53:35 μμ »
Ναι τελικά υποθέτω πως είναι απο τις κρύες βαλβολίνες. Μου το κάνει μόνο στις πρώτες αλλαγές ταχύτητας. Μάλλον πρέπει να το αφήσω να ζεσταίνεται παράπανω. :D

Το κιβώτιο ταχυτήτων στα γκούτσι έχει ξεχωριστό κύκλωμα λίπανσης από τον κινητήρα, για αυτό και έχει βαλβολίνη μέσα, σε αντίθεση με τα περισσότερα μηχανάκια. Οπότε και 3 μέρες να το αφήσεις να ζεσταθεί δεν πρόκειται να γίνει τίποτα! Ο μόνος τρόπος να ζεστάνεις τις βαλβολίνες είναι να κάνεις μεγαλύτερες βόλτες!!!

Αποσυνδεδεμένος Junkerman

• Guzzi Wannabee
  • *
    • v7classic
« Απάντηση #55 στις: Ιούνιος 17, 2013, 11:43:24 πμ »
Καλημέρα.

Τη βοήθειά σας, παρακαλώ.

Στη V7 (5,8 χιλ. χλμ από 9/2011) εντοπίζω δύο θορύβους που φαίνεται να προέρχονται από το κιβώτιο - συμπλέκτη και μόνο όταν η μηχανή έχει ζεσταθεί μετά από βόλτα κτλ.

α) Ο τυπικός θόρυβος του συμπλέκτη σε κατάσταση σύμπλεξης (ελαφρύ μεταλλικό κροτάλισμα) με νεκρά στο κιβώτιο. Ο ήχος αλλάζει όταν ο συμπλέκτης τραβηχτεί  (κατάσταση απόσυμπλεξης) και μετατρέπεται σε ένα υπόκωφο μεταλλικό κτύπο. Εν γένει, η φύση και ήχος του θορύβου είναι παρόμοιος με αυτόν που κάνουν οι συμπλέκτες στα αυτοκίνητα. Τίποτα το ανησυχητικό που προφανώς οφείλεται στον τύπο του συμπλέκτη

β) Με πρώτη ή δευτέρα στο κιβώτιο σε κατάσταση σύμπλεξης και με τον κινητήρα σε κατάσταση επιβράδυνσης και με τις στροφές να πέφτουν κάτω από τις 2χιλ. (και έως τις 1,5χιλ) ακούγεται μεταλλικός συντονισμός (rattling - σαν να συντονίζονται μεταλλικά μέρη - σαν μπίλιες σε μεταλλικό κουτί - σαν ελαφρύ μεταλλικό γδάρσιμο). Ο ήχος σταματάει αν τραβηχτεί ο συμπλέκτης. Κανένα πρόβλημα δεν εμφανίζεται στη χρήση του κιβωτίου - συμπλέκτη (πέραν των τυπικών ιδιοτροπιών).

Δεν έχω καταλήξει αν ο θόρυβος υπήρχε "πάντα" και πλέον μπορώ να τον εντοπίζω ακουστικά λόγω εξοικείωσης με τους ήχους της μηχανής.

- Είναι στα πλαίσια του φυσιολογικού θορύβου του κιβωτίου - συμπλέκτη;
- Σε τι μπορεί να οφείλεται;
- Να ασχοληθώ μαζί του σε κανά συνεργείο= ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ, συνηθισμένη πια...απολαμβάνω τη μηχανή αλλά συνέχεια προκύπτουν μικροθεματάκια...

Κάθε γνώμη θα την εκτιμούσα.

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος SPONT

• I Live Here
  • *
  • GUZZIHOLIC GUZZISTA 100%
« Απάντηση #56 στις: Ιούνιος 17, 2013, 02:24:56 μμ »
- Να ασχοληθώ μαζί του σε κανά συνεργείο= ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ, συνηθισμένη πια...απολαμβάνω τη μηχανή αλλά συνέχεια προκύπτουν μικροθεματάκια...

η γνωμη μου ειναι να το ελεγξεις

ευτυχως αυτη την εποχη οι γκουτζιστι στην αθηνα εχουν 3 συνεργεια εξαιρετικα αξιοπιστα

καποια στιγμη θα λυθουν ολα  τα μικροθεματακια και θα ησυχασεις

:mg: moto~
γιαλαντζης  ντολμαδοπουλος του 2%

Αποσυνδεδεμένος Junkerman

• Guzzi Wannabee
  • *
    • v7classic
« Απάντηση #57 στις: Ιούνιος 17, 2013, 05:25:26 μμ »

ευτυχως αυτη την εποχη οι γκουτζιστι στην αθηνα εχουν 3 συνεργεια εξαιρετικα αξιοπιστα

Είναι η περίπτωση που θέλω να "πείσω" τον εαυτό μου ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα προκειμένου αποφύγω τη συναναστροφή με συνεργείο. Η εμπειρία μου από δύο εξουσιοδοτημένα δεν είναι καλή. Η μηχανή βγαίνει μόνο για βόλτα ΣΚ και κάθε φορά κάτι προκύπτει... Αν μπορείς να μου στείλεις με μήνυμα τα τρία συνεργεία που αναφέρεις θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.

κάποια γνώμη για το πρόβλημα;

Αποσυνδεδεμένος gregoryp

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Fetish
« Απάντηση #58 στις: Ιούνιος 17, 2013, 05:36:07 μμ »

Είναι η περίπτωση που θέλω να "πείσω" τον εαυτό μου ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα προκειμένου αποφύγω τη συναναστροφή με συνεργείο. Η εμπειρία μου από δύο εξουσιοδοτημένα δεν είναι καλή. Η μηχανή βγαίνει μόνο για βόλτα ΣΚ και κάθε φορά κάτι προκύπτει... Αν μπορείς να μου στείλεις με μήνυμα τα τρία συνεργεία που αναφέρεις θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.

κάποια γνώμη για το πρόβλημα;

α) Σε κατάσταση σύμπλεξης είναι λογικό, κάνει θόρυβο το ρουλεμάν του συμπλέκτη που γυρνάει ελεύθερο. Σε κατάσταση παρατεταμένης αποσύμπλεξης σφυρίζει; Αν όχι μην ασχολείσαι, είναι φυσιολογικό

β) Προσωπικά μου ακούγεται σαν κάτι να ζορίζεται και να συντονίζει, εξάτμιση ίσως.

Αν είσαι σε εγγύηση μην ασχολείσαι μέχρι να χαλάσει κάτι. Τί νόημα έχει;

Αποσυνδεδεμένος Dakota

• I Live Here
  • *
    • 1200sport & YBR 125
    • Του Μήτσου το μπλοκάκι
« Απάντηση #59 στις: Ιούνιος 17, 2013, 06:48:45 μμ »
Τα περισσότερα V7 είχαν πρόβλημα στο σασμάν λόγο κακής συναρμολόγησης από το εργοστάσιο. Το αποτέλεσμα ήταν μετά από κάποια χλμ να χρειαζόταν νέο δίσκο συμπλέκτη και πλατό ανάλογα με την έκταση της ζημιάς. Στη Θεσσαλονίκη που ξέρω αυτή την βλάβη την πάθανε τα 3 από τα 4 μηχανάκια.

Δυστυχώς η περιγραφή σου ταιριάζει με τα συμπτώματα. Την λογική άστο να χαλάσει και φτιάξ' το μετά ειλικρινά δεν την καταλαβαίνω. Τι να περιμένει δηλαδή να πάρει το κιβώτιο στο χέρι; Δεν μιλάμε για μια γρατζουνιά στο χρώμα.

Πάνε σε ένα συνεργείο όσο είσαι στην εγγύηση. Η  ζημιά αυτή είναι ακριβή γιατί πρέπει να λυθεί το μισό μηχανάκι.

Ελπίζω να είναι κάτι άλλο και να κάνω λάθος.