Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Δεκέμβριος 13, 2017, 12:59:03 μμ

Αποστολέας Θέμα: Πως να μην κερδίσεις κύπελλο. Ένας συνοπτικός οδηγός!  (Αναγνώστηκε 5919 φορές)

Αποσυνδεδεμένος ALX

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
  • ©2002-2017
    • R1150GS
    • facebike.gr
Τώρα θα σας πει πως δεν κερδίζεις κύπελλα ένας μετρ του είδους  :D

Λοιπόν... όπως έχει γίνει τώρα τελευταία το 36ωρο, για να κερδίσεις κύπελλο, πρέπει καταρχήν να θέλεις να το κερδίσεις.
Το να θέλεις να το κερδίσεις, σε κάνει να είσαι ΤΥΠΙΚΟΤΑΤΟΣ σε όλη τη διάρκεια του 36ωρου.
Κι όχι απλά να είσαι τυπικότατος, αλλά να προσπαθήσεις για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα και στο παιχνίδι/δοκιμασία που θα σε υποβάλλουν αυτοί οι υποχθόνιοι τύποι της EΛΜG.
Βασική προϋπόθεση στα πλαίσια της τυπικότητας, είναι να έχεις σωστή εκκίνηση, όλες τις φωτογραφίες και σωστό τερματισμό.
Αυτά είναι αυτά που μπορείς να κάνεις εσύ ως άτομο, ως συμμετέχοντας, ως 36ωρήτης.
Αυτό που απομένει, είναι κάτι που όσο και να χτυπιέσαι, αν δεν είναι να σου κάτσει... δεν σου κάθεται.
Η κ ω λοφαρδία. Αν έχεις κ ώ λο διάβαινε που λένε.
Χρειάζεται... μην το γελάτε. Κι εγώ αν ήμουν λίγο κ ω λόφαρδος, θα είχα πάρει κάνα κυπελλάκι τόσα έτη. Πάντα έφτανα κοντά στην πηγή όμως, αλλά νερό δεν έπινα. Πάντα γινόταν μια μλκία και το έχανα.
Έφταιγα... δε λέω, εγώ την έκανα την μλκία αλλά αν ήμουν πιο τυχερός, ίσως να τα κατάφερνα!

Μη γελάτε ρε λέω!  :mad:

Θέτε να σας πω?

Το 2002 (ψάρακας τότε) πέφτω πάνω σε ένα 36ωρο σαν εκείνο της φωτογραφίας του gkot με το άλογο! Μα κανονικά λέμε! Τότε όλο το 36ωρο παιχνίδι είχε να κάνει με ΜΩΤ. Από την αρχή μέχρι το τέλος.
Σε όλα τα 36ωρα ξεκινούσα με σκοπό να είμαι τυπικός ώστε να νιώσω την χαρά του να πάρεις αυτό το κυπελλάκι, ακόμα κι αν είναι άτυπο και δεν σημαίνει τίποτα.
Βέβαια, ποτέ δεν μπορούσα να είμαι τυπικός 100% όπως άλλοι. Συνήθως με παρέσερνε ο ρυθμός και έγραφα στα ππάρια μου τις ΜΩΤ κατά την διάρκεια του 36ωρου. Όχι εντελώς... αλλά τις έγραφα. Πηγαίνοντας λοιπόν στην απονομή... έβλεπα πως ΑΝ ήμουν λίιιιιγο τυπικός, θα το είχα πάρει! Αυτό με έκανε να ξεκινάω την επόμενη χρονιά με σκοπό να είμαι τυπικός. Φαύλος κύκλος όμως. Κατά την διάρκεια κι εκείνου του 36ωρου, η πολύ τυπικότητα πήγαινε περίπατο. Φτάναμε λοιπόν ξανά στην απονομή και έβλεπα πως αν ήμουν λίιιιγο πιο τυπικός, θα το έπαιρνα! Και ξανά μανά την άλλη χρονιά.

Έτσι έγινε το 2002. 'Ετσι έγινε το 2003. Έτσι έγινε το 2004 που παρόλη την γκαντεμιά της τελευταίας στιγμής, κατάφερα να το κάνω όλο κανονικά έστω και μόνος μου.
Βέβαια το 2004 άλλαξε το 36ωρο. Μπήκαν οι φωτό και τα παιχνίδια/δοκιμασίες μέσα. Κι αν και το θέμα με τις φωτό δεν με απασχόλησε ποτέ (δεν ανησύχησα σε κανένα 36ωρο μήπως και δεν θα καταφέρω να βγάλω όλες τις φωτογραφίες γιατί το θεωρούσα εύκολο και δεδομένο για μένα) αντιθέτως με προβλημάτιζαν τα παιχνίδια. Δεν ήμουν βέβαια από αυτούς που κυνηγούσαν το κύπελλο, αλλά δεν θα έλεγα κι όχι αν μου καθόταν! Δεν ήταν δηλαδή αυτοσκοπός μου το κύπελλο. Αυτοσκοπός ήταν να κάνω όσα περισσότερα χιλιόμετρα μπορούσα, να ευχαριστηθώ οδήγηση και φύση και να γυρίσω πίσω αρτιμελής με φορτισμένες τις μπαταρίες μου!

Το 2004 λοιπόν... είχαμε το Καρτ στη Θήβα. Μπαίνω να τρέξω με δυο άλλους που ήταν τα μισά κιλά από μένα! Που να πάει το έρμο το καρτ μου? Τελευταίος και καταϊδρωμένος  :D Πάει και το κύπελλο. Τότε η βαθμολογία δεν έβγαινε από πολλά πράγματα, αλλά μόνο από φωτό και παιχνίδι. Αφού λοιπόν πάτωσα στο παιχνίδι, πάπαλα.

Το 2005 είχαμε τα υδροποδήλατα στη λίμνη Πλαστήρα. Το βάρος μου έκανε πάλι τα εύκολα δύσκολα. Κόντεψα να μπατάρω δυο τρεις φορές και στο τέλος είπα... άσε καλύτερα... κάλιο 3ος και στεγνός, παρά 3ος και βρεγμένος Πάει πάλι το κύπελλο αφού και πάλι το παιχνίδι ήταν σημαντικότατο στην τελική βαθμολογία.

Το 2006 είχαμε το ράπελ στον Όλυμπο και με την υψοφοβία μου, δεν περίμενα τίποτα καλύτερο από αυτό που έκανα. Πάει πάλι το κύπελλο παρόλο τους σωστούς χρόνους που είχα στα τσεκ πόιντ που ξανάρθαν.

Το 2007 είχαμε το χρονομετρημένο στη πίστα καρτ των Σερρών με τη μοτοσυκλέτα. 60" το γύρο. Έκανα ότι μπορούσα, αλλά μάλλον δεν έφτασε γιατί παρόλο που πήγα εκεί καλά, οι ΜΩΤ δεν ήταν όπως θα έπρεπε, αφού πήγαινα σαν παλαβός! ... πάει το κύπελλο.

Το 2008 είχαμε τη βραδυπορεία. Μόλις το έμαθα ποιο ήταν το παιχνίδι, θεώρησα ότι ήμουν για πρώτη φορά νικητής σε παιχνίδι 36ωρου πριν ακόμα το κάνω! Τελικώς, αποδείχτηκε σωστή η πρόβλεψή μου καθώς σάρωσα τον ανταγωνισμό!
Ήμουν τρομερά πολύ αργός λέμε!!! Έλα όμως που είχα φάει 1 ώρα και, προπορεία στο τσεκ πόιντ του Σαββάτου! Οποτε, όσο και μεγάλο να ήταν το κέρδος από το παιχνίδι, εξαϋλώθηκε από την τεράστια προπορεία του Σαββάτου στο Μπράλο! Πάει το κύπελλο πάλι!

Το 2009 είχαμε την τοξοβολία. Ε...δεν το είχα... τι να λέμε! Πάει το κύπελλο παρόλη την υπόλοιπη καλή εμφάνιση!

Το 2010 είχαμε τη ΜΩΤ. Έκανα ότι μπορούσα, αλλά δεν έφτασε απ' ότι φάνηκε! Πάει το κύπελλο.

Και φέτος, είχαμε την ΜΩΤ και τις ερωτήσεις. Τα πήγαμε σχετικά καλά στην ΜΩΤ, το ίδιο σχετικά καλά στις ερωτήσεις, τα σκατώσαμε στα χιλιόμετρα με τα χασίματα Πάει πάλι το κύπελλο!

Ελπίζω να καταλάβατε πως γίνεται να ΜΗΝ κερδίζεις κύπελλο.

Δέχομαι Donate και σε paypal.
Όσο βελτιώνεται η τεχνολογία των μοτοσυκλετών (ηλεκτρονικά βοηθήματα), τόσο υποβαθμίζεται η τέχνη του αναβάτη.

Αποσυνδεδεμένος astrahan

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ut tensio, sic vis
Απ: Πως να μην κερδίσεις κύπελλο. Ένας συνοπτικός οδηγός!
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 28, 2011, 09:21:51 μμ »
νομίζω ότι στην αρχή μπέρδεψες την κ ω λοφαρδία με την αυτοσυγκράτηση...  :hehe:
ex...

Αποσυνδεδεμένος sirax

• Guzzi Lover
  • **
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 28, 2011, 09:56:06 μμ »
Αχ βρε Αλέξανδρε, καλά είναι να βάζεις δύναμη να στίβεις το μυαλό σου και να παίρνεις το κύπελλο,

και μόνο που συμμετέχεις και τερματίζεις, σωστά και με τις φωτό όλες, δεν είναι ένας άθλος???

Τυπικός-ξετυπικός αφού αυτός είσαι, ένας σύγχρονος Λούκυ-Λουκ....τι κανόνες κ τι νορμες να σε

βάλουν οι Γκουτζαίοι :)

Το κατάλαβαν οι άνθρωποι και σε φτιάξανε με τον τρόπο τους επέρσι!

Τα λέμε του χρόνου να είσαι καλά!

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 28, 2011, 11:00:51 μμ »
Ήμουν τρομερά πολύ αργός λέμε!!! Έλα όμως που είχα φάει 1 ώρα και, προπορεία στο τσεκ πόιντ του Σαββάτου!

Καταρχην εισαι διχασμενη προσωπικοτητα. Αποφασισε,....αν εισαι αργος ή γρηγορος.
Εγω μαλλον θα ελεγα "γρηγορος αλλά τσαπατσoύλης:hehe:

Κατα δευτερον να διευκρινησουμε (σ οσους δεν θυμουνται) η χρονομετρημενη αποσταση ηταν Ερυθρες-Μπραλος. "Κομμάτια" να την πας αυτην την διαδρομη θα κανεις 2 ωρες.....κι εσυ ειχες προπορεια....ΜΙΑΜΙΣΗ ΩΡΑ!!  :mad:

Για να μιλησουμε και σοβαρα,....ξερεις τι νομιζω σου φταιει? Δεν μπορει να εχεις ελπιδα κυπελλων σε 36ωρο...και να μου εισαι Ολυμπια στις 5μμ.....οταν ο κυριος ογκος εφτασε 8-11μμ.
Το "παω μαλλιά" που σου λενε....εχει μια "ατυπη δοξα" (του "γρηγορου και ολοκληρωμενου),....αλλά απ την άλλη......το κοβεις ευθεια (απ τα πολλά γκαζια), εξω απ τον Αετο, αντι να μπεις λοξως δεξια για Νυμφαιο. Και road book να μην κοιταζες.....ειχε γυρω στις 22 πινακιδες "ΝΥΜΦΑΙΟOOO ρε μ@λακαααα!!!!". Γραψε λοιπον καπελαδουρα καμμια 20άρα μπρος-πισω.....να 'χεις να πορευεσαι.

Το 36ωρο οπως ξερεις αριστα ως ΥπερΠάλιουρας, ειναι παντα μπροστα απ τις εξελιξεις. Αν σημερα πχ δεν ειχε αυτο το σοφιστικε στυλ που εχει αποκτησει τα τελευταια χρονια....και ηταν ακομα οπως το 2000, θα ειχε καμμια 50αρια ατομα....ισοβαθμα στην 1η θεση. Εδω φετος -με τοση διαφοροποιηση και ο πρωτος με τον δευτερο ειχαν αποσταση 0,9 ποντους ποινης!!!!!!

Η αληθεια ειναι οτι φετος,....εφτασες πιο κοντα απο καθε αλλη χρονια -κατα την γνωμη μου - οχι μονο να παρεις το 1ο Ατομικο, αλλά και να σαρωνες! Καπου εγραψες πριν αρκετες μερες, οτι αν δεν εκανες τις "πατατες σου", θα ειχες 912χλμ την πρωτη μερα. ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΣΑ ΗΤΑΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΧΛΜ ΤΗΣ 1Ης ΜΕΡΑΣ ??

912,6    :oo

Για να μην σε κουραζω κι ουτε να ειμαι....off topic "Πως να μην κερδίσεις κύπελλο. Ένας συνοπτικός οδηγός!"...θα σου πω "keep going  my friend"

ΣΤΙΣ 15 ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΕΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΧΩΡΙΣ ΚΥΠΕΛΛΟ....Η ΛΕΣΧΗ -ΣΥΜΜΕΡΙΖΟΜΕΝΗ ΤΟΝ ΑΘΛΟ ΣΟΥ- ΔΕΝ ΘΑ ΣΟΥ ΧΡΕΩΣΕΙ ΤΗΝ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ!

:hehe:
Never ride faster than your guardian angel can fly

Αποσυνδεδεμένος VAS

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ο θείος Νώντας...
    • 1000 SP, california 1100
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 28, 2011, 11:04:31 μμ »

ΣΤΙΣ 15 ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΕΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΧΩΡΙΣ ΚΥΠΕΛΛΟ....Η ΛΕΣΧΗ -ΣΥΜΜΕΡΙΖΟΜΕΝΗ ΤΟΝ ΑΘΛΟ ΣΟΥ- ΔΕΝ ΘΑ ΣΟΥ ΧΡΕΩΣΕΙ ΤΗΝ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ!

:ha: :ha: :clap

Άλεξ....του χρόνου δικό σου "τιμής ένεκεν" φίλε... :bier:

Όπως είχε πει ενας γνήσιος Guzzista πριν τον διώξει το καθεστώς : "Καιμε βενζίνη, οι υπόλοιποι καίνε το σάλιο τους!"

Αποσυνδεδεμένος virus

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Lover
  • **
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 29, 2011, 11:01:02 πμ »
μμμμ... κι αφου τωρα θα εχεις την τιμη της δωρεαν συμετοχης στο 15ο μηπως ειναι καλυτερα να πας αργα; ετσι για  να βιωσεις την νυχτερινη οδηγηση  :hehe:

Αποσυνδεδεμένος SPONT

• I Live Here
  • *
  • GUZZIHOLIC GUZZISTA 100%
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 29, 2011, 11:30:05 πμ »
ισως η λαχταρα σου για κουπα

να ειναι σαν τη σκια σου που οσο την κυνηγας απομακρυνεται

αλλα αν της γυρισεις την πλατη σ΄ακολουθει
γιαλαντζης  ντολμαδοπουλος του 2%

Αποσυνδεδεμένος ALX

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
  • ©2002-2017
    • R1150GS
    • facebike.gr
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 29, 2011, 05:11:07 μμ »
Γιάννη... δεν μου αρέσει η νυχτερινή οδήγηση με μοτοσυκλέτα.  :D

Spont... δεν έχω μεγάλη λαχτάρα, ούτε το κυνήγησα ποτέ σθεναρά. Το πάλευα αλλά στο χαλαρό. Πιο πολύ για να έχει νόημα η όλη φάση και να μην είναι μια απλή βόλτα με τη μηχανή.  :rasta:
Όσο βελτιώνεται η τεχνολογία των μοτοσυκλετών (ηλεκτρονικά βοηθήματα), τόσο υποβαθμίζεται η τέχνη του αναβάτη.

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 29, 2011, 05:20:32 μμ »
Mηπως προσεξε κανεις....την ΙΣΟΒΑΘΜΙΑ του 3ου με τον 4ο.

Ο ενας πηρε κυπελλο - ο αλλος....γενικη καταταξη.

Το κυπελλο μεταξυ τους κριθηκε,....στον μικροτερο κυβισμο μοτοσυκλετας (XT vs Hayabousa).

Kι υστερα ακουω "εξυπναδες"...τυπου "τι σχεση εχουν τα παιχνιδια με το μοτοσυκλετισμο::knownothing

ΟΚ. Του χρονου Κυπελλο... σ οσους καβαλαν ή καβαλησαν κάποτε μηχανακι.

Εστω και στο σταντ...

:PP
Never ride faster than your guardian angel can fly

KTiNoS

• Επισκέπτης
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 29, 2011, 05:32:21 μμ »

αλλα αν της γυρισεις την πλατη σ΄ακολουθει

Να το προσέξεις αυτό, μένει κουσούρι και δε κόβεται !

:hehe:

Αποσυνδεδεμένος SPONT

• I Live Here
  • *
  • GUZZIHOLIC GUZZISTA 100%
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 29, 2011, 08:58:15 μμ »

Spont... δεν έχω μεγάλη λαχτάρα, ούτε το κυνήγησα ποτέ σθεναρά. Το πάλευα αλλά στο χαλαρό. Πιο πολύ για να έχει νόημα η όλη φάση και να μην είναι μια απλή βόλτα με τη μηχανή.  :rasta:

σου προτεινω ενα νοημα προς μελετη για μετα το ακουπο 36ωρο ,που μπορει να βοηθησει και ως αυθυποβολη αισιοδοξιας

πολλες φορες οι νικες οδηγουν σε αδιεξοδα,ενω οι ηττες ανοιγουν νεους <<δρομους>>
γιαλαντζης  ντολμαδοπουλος του 2%

Αποσυνδεδεμένος astrahan

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ut tensio, sic vis
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 29, 2011, 09:25:14 μμ »
Mηπως προσεξε κανεις....την ΙΣΟΒΑΘΜΙΑ του 3ου με τον 4ο.

Ο ενας πηρε κυπελλο - ο αλλος....γενικη καταταξη.

Το κυπελλο μεταξυ τους κριθηκε,....στον μικροτερο κυβισμο μοτοσυκλετας (XT vs Hayabousa).

το πρόσεξε ο γνωστός εξελάκιας... :fff:

http://forum.motoguzziclub.gr/index.php/topic,4031.msg59816.html#msg59816

η διαφορά κρίθηκε στο 2ο δεκαδικό... ή για 200 μέτρα στο σύνολο του 36ωρου...
ex...

Αποσυνδεδεμένος Rory

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Crazy
    • Tiger 1050
    • http://www.rorygallagher.com/
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 29, 2011, 09:41:37 μμ »
Χαρακτηριστική σκηνή - ατάκα

Στην ταινία "ο Στρίγγλος που έγινε αρνάκι" Παραδουλεύτρα :"Άτιμη κοινωνία που άλλους τους ανεβάζεις και άλλους τους ρίχνεις στα ξένα χέρια" Πετρόχειλος : "Τα ξένα χέρια, τα ξένα χέρια είναι καλά. Έτσι που το πας σε λίγο θα πέσεις σε ξένα πόδια" ......... Παραδουλεύτρα : "Κύριε Πετροχείλο, κάποτε ήμουνα πουλί και μ' αγαπούσανε πολύ" Πετρόχειλος : "Τι πουλί να ήσουν τρομάρα σου το πολύ πολύ να ήσουν καρακάξα"
 :hehe: :hehe:
Keep on Rockin in the free world

Αποσυνδεδεμένος Eipnvn

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Crazy
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 30, 2011, 03:30:07 πμ »

ΟΚ. Του χρονου Κυπελλο... σ οσους καβαλαν ή καβαλησαν κάποτε μηχανακι.
 :PP

Δηλαδη εχω ελπιδες...!!  :hehe:   :hehe:
Fly... Like the Wind....
And the World Spins Madly On...

Αποσυνδεδεμένος miraze

• Συντονιστής
  • I Live Here
  • μπαλαλάικα
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 30, 2011, 11:45:49 πμ »
Ο Διαμαντής το ξεκαθάρισε νομίζω πάρα πολύ καλά αλλά μου φαίνεται ότι οι μπατονέτες ακόμα δεν έχουν μπεί.................

ΑΝ.................

και ΑΝ

και ΑΝ

και ΑΝ

μου θυμίζει τα ΘΑ, ΘΑ, ΘΑ των πολιτικών

Να πώ ρε Αλέξη ότι είσαι χτεσινός, δεν είσαι

Πάρτο χαμπάρι

Οσο πάς στο 36ωρο όπως πάς, δλδ για εσένα φυσιολογικά, για τον μέσο αναβάτη γρήγορα.............................ΕΙΣΑΙ ΕΠΙΡΡΕΠΗΣ ΣΤΑ ΛΑΘΗ

Απορρώ γιατί γκρινιάζεις για τα 40χλμ που λές ότι έκανες + και για τις αποκλίσεις που κάποιοι γράψαν στο τέλος. Εδώ ΑΚΟΜΑ και στο πιο δύσκολο 36ωρο οι θέσεις κρίθηκαν οριακά και όχι για 40 ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΧΛΜ. Αυτό ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ δεν ήταν λαθάκι αλλά ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ με τα τελικά αποτελέσματα λαθάρα.

Μου θυμίζεις τα παιδάκια που τους πήραν το στυλό και γκρινιάζουν ότι το έκανε ο Μανωλάκης 5 θρανία πίσω.

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ και που σαι

Παράθεση
δεν έχω μεγάλη λαχτάρα, ούτε το κυνήγησα ποτέ σθεναρά. Το πάλευα αλλά στο χαλαρό. Πιο πολύ για να έχει νόημα η όλη φάση και να μην είναι μια απλή βόλτα με τη μηχανή.

Μεταξύ μας τώρα.......................

Ούτε και εσύ δεν πιστεύεις αυτό που έγραψες  :hehe:

Ακους εκεί ο Αλέξης στο χαλαρό  :hehe:

Raduno baby .........