Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Δεκέμβριος 16, 2017, 08:37:37 μμ

Αποστολέας Θέμα: Τι λέμε,...τι αποφεύγουμε,..που λέμε... Κουβεντολόι για το φόρουμ.  (Αναγνώστηκε 16329 φορές)

valentinosgsxr

• Επισκέπτης
Μαλλον εχω παρεξηγηθει λιγο εδω περα. Ισως να φανηκε οτι δεν μου αρεσουν τα moto guzzi και τελος! Καποια moto guzzi μου αρεσουν και καποια οχι. Το ιδιο και σε ολες τις μαρκες φυσικα!

Το συγκεκριμενο V7 λοιπον δεν με ενθουσιασε και μαλιστα δικαιολογησα και τους δυο βασικους λογους που στα ματια μου το κανουν να φαινετε ασχημο. Το suzuki το ανεβασα γιατι μου φανηκε αστειο (σαν μηχανακι) και γενικα μου το εφερε στην μνημη αυτη η παλιομοδητικη μασκα του V7.

Στον Dakota δεν επιτεθηκα, ειμαστε φιλοι 15 χρονια και ξερω οτι δεν θα με παρεξηγησει. Ακομη και να με παρεξηγησει μπορει να με παρει ενα τηλεφωνο και να κανονισουμε κανεναν καφε...και τελος.

Τελος, για την ενονητα, δεν βλεπω τον λογο γιατι να μην σχολιαζουμε τα μηχανακια που ανεβαινουν εδω μεσα. Θεωρησα οτι αυτος ειναι και ο σκοπος στην τελικη. Οταν βλεπουμε δηλαδη μια μηχανη στον δρομο, που δεν εχουμε ξαναδει δεν την σχολιαζουμε? Ε, με την ιδια λογικη σκεφτηκα κι εδω να πω την αποψη μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2011, 06:29:22 μμ από ZORDAN »

Αποσυνδεδεμένος deleted.gr

• Guzzi Let Me Be
  • *
    • deleted.gr
Απ: Guzzi V7 Cafe Sport
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 02, 2011, 01:18:03 μμ »
άσε ρε Valentino να ούμε...

οι άνθρωποι στο είπαν καθαρά και ξάστερα! Εδώ είναι "κλασικοί"!!!

Δεν ξέρω ποιο έρχεται πρώτο το "κλασικός" και μετά το "γραφικός"... πάντως είναι κοντά αυτά τα δύο!

Χαχαααα!!! ΑΑΑΑ και όπου νά ναι θα ακούσεις και για χαρακτήρα! Ελάτε μην παρεξηγιέστε! Άλλωστε γνωριζόμαστε κι από χθες!

Λοιπόν... πέρα από σαχλαμάρες... Το μηχανάκι, αυτό που πόσταρε ο dakota είναι μία μοντιφιά σε ένα υπάρχον μηχανάκι. Ένα μηχανάκι το οποίο δεν φτιάχτηκε για να σπάσει χρονόμετρα ούτε και για να νικήσει στη μάχη της καφετέριας για τα άλογα. Ήρθε ως δημιούργημα του marketing και φαίνεται να πετυχαίνει και ως βάση για "βελτίωση". Η βελτίωση εντός εισαγωγικών διότι πρόκειται κυρίως για αισθητικές βελτιώσεις ή διαφοροποιήσεις που ενίοτε ασπάζεται και η mama Guzzi και βγάζει έτοιμα προς πώληση. Κάτι ανάλογο συμβαίνει και με τα Bonneville της Triumph.

Τώρα η αναφορά του Luigi για 10 χιλιόμετρα αύξηση τελικής... είναι τουλάχιστον αστεία. Ενδιαφέρει κανέναν η τελική του V7? Αν τον ενδιαφέρει, μάλλον έχει επιλέξει λάθος μηχανάκι. Προσωπικά αν το επέλεγα θα ήταν πρώτα και κύρια για την αισθητική του και για το γενικότερο στυλάκι του. Αν θέλω τελική... V7 θα πάρω;

Εμένα με αρέσει! Με άρεσε και το εξαιρετικό σου σχόλιο για τη θέση της μπαγκαζιέρας!!!

Αποσυνδεδεμένος Ασσασσίνος

• Guzzi Let Me Be
  • *
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 02, 2011, 01:22:39 μμ »
α εδω εχουμε πλεον να κανουμε με κινημα  :hehe:
KTM 990

Αποσυνδεδεμένος deleted.gr

• Guzzi Let Me Be
  • *
    • deleted.gr
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 02, 2011, 01:32:46 μμ »
α εδω εχουμε πλεον να κανουμε με κινημα  :hehe:

Δεν ξέρω αν είναι κίνημα... αλλά σίγουρα υπάρχει μεγάλη μερίδα "αγανακτισμένων"!

Χαχααα

Αποσυνδεδεμένος makisp

• Guzzi Let Me Be
  • *
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 02, 2011, 01:58:40 μμ »
Όλοι ξέρουμε ότι οι Guzzi είναι μηχανές με "χαρακτήρα". Αντίστοιχο "χαρακτήρα" είναι λογικό να διαθέτουν και οι οδηγοί τους. Άρα κάποιες παραξενιές είναι αναμενόμενες. Η αλήθεια είναι βέβαια ότι εκτραπεί το συγκεκριμένο Post αλλά στο λίγο καιρό που μπαίνω μου έχει δοθεί η εντύπωση ότι υπάρχει αρκετή αυστηρότητα. Θα έλεγα περισσότερα επί του θέματος αλλά η φωνή του αυστηρού δασκάλου στο κεφάλι μου μου λέει ότι είμαι στην ενότητα Guzzi..specials και αυτή ενότητα μια μέρα θα ενταχθεί στην εγκυκλοπαίδεια της Guzzi.
Τα γράφω αυτά γιατί ενδιαφέρομαι...και θέλω να συνεχίσω να μπαίνω εδώ...και γιατί με το Guzzi που πήρα...σε όποιο άλλο forum πάω....θα τρώω χοντρό δούλεμα :hehe:

Αποσυνδεδεμένος VAS

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ο θείος Νώντας...
    • 1000 SP, california 1100
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 02, 2011, 02:25:47 μμ »
Στον Dakota δεν επιτεθηκα, ειμαστε φιλοι 15 χρονια και ξερω οτι δεν θα με παρεξηγησει.

α...δεν ήξερα... :thumbsup:

ακόμα ένας λόγος λοιπόν να μην πικάρεις το φιλαράκι σου...αφού ξέρεις πόσο αρρωστάκι είναι με τα σπεσιαλάκια... :D :bier:
Όπως είχε πει ενας γνήσιος Guzzista πριν τον διώξει το καθεστώς : "Καιμε βενζίνη, οι υπόλοιποι καίνε το σάλιο τους!"

Αποσυνδεδεμένος VAS

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ο θείος Νώντας...
    • 1000 SP, california 1100
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 02, 2011, 02:36:07 μμ »
Φίλε Μakisp δεν είναι θέμα αυστηρότητας...Ο λόγος που υπάρχει η ενότητα Guzzi specials είναι για να μπορεί ένας φίλος ή ένας επισκέπτης του φόρουμ να μπει εδώ και να δει κάποια Guzzi specials...

Aμα θέλει να διαβάσει πλάκα, ανέκδοτα, καλαμπούρια και τα σχετικά υπάρχουν και οι ανάλογες ενότητες...(αλλιώς δεν θα είχαν λόγο ύπαρξης)...Κάποιος που μας επισκέπτεται για κάποιο συγκεκριμένο λόγο (π.χ. στα τεχνικά θέματα ή εδώ) για να δει - διαβάσει - ενημερωθεί για κάτι που θέλει δεν είναι υποχρεωμένος να γνωρίζει πως ο valentinos είναι φίλος με τον dacota οπότε του κάνει πλάκα ή ο vas με τον makisp ούτε και είναι ωραίο να σκρολάρει 7 σελίδες spam για να δει 5 εικόνες ή να διαβάσει ένα τεχνικό...

Ο λόγος που το συγκεκριμένο φόρουμ κρατάει ένα επίπεδο και το αγαπάμε είναι ακριβώς το ότι όλοι οι φίλοι σέβονται κάποιους κανόνες για την ορθή λειτουργία του (βλ. spam)...στις άλλες ενότητες (παιδική χαρά, περι ανέμων και υδάτων, όπως θα έχεις προσέξει γράφουμε ακόμα και για το πεπτικό σύστημα του μερμηγκιού... :hehe:)

Εδώ δεν σπάμαρε βέβαια κανείς αλλά απαντώ στο δικό σου ποστ ως εκπρόσωπος της Λέσχης στην οποία και ανήκει το συγκεκριμένο φόρουμ... :thumbsup:
Όπως είχε πει ενας γνήσιος Guzzista πριν τον διώξει το καθεστώς : "Καιμε βενζίνη, οι υπόλοιποι καίνε το σάλιο τους!"

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 02, 2011, 04:13:59 μμ »
Το λοιπον κι απο μενα, στρατιωτικα και τσεκουρατα.

Αναφερομαι στους 3 εμπλεκομενους των προηγουμενων δημοσιευσεων- valentinos, deleted & makisp.

Ειναι προφανες - εστω κι απο τα οχι πολλα ποστ τους(ακομα), οτι προκειται για ευφυεις γραφοντες. Αντιμετωπιζουμε ομως ενα μικρο θεμα "συντονισμου συχνοτητων" - ενδεχομενως και δικαιολογημενο. Καθε αρχη και δυσκολη.

Επισης, λιγο savoir vivre δεν βλαφτει. Ουτε θα χαρακτηριστεις "ξυλινος", αν ενιοτε -μιλας και σοβαρα ή αν δεν μιλας και καθολου αν δεν εχεις κατι να πεις.
Δεν ειναι ομορφο να πηγαινεις καλεσμενος στο παρτυ ενος gay....κι αφου δεχτεις το καλεσμα, να βγαινεις με ντουντουκα μεσα στο σπιτι του και να λες "μαμω τις μαναδες ολων παλιοποustaradwn"
Δεν κανεις κεφι τους γκει? Με γεια σου και χαρα σου και μη πας στα παρτυ τους.

Πηγες ομως?....Εεεε...δεν τους λες συνεχεια, στα μουτρα, και στο σπιτι τους - πόσο συχαινεσαι τους "γκροβερίστες"

Μη σε νοιαζει....εχουν σενσορες και καταλαβαινουν αν τους γουσταρεις Ειναι θεμα τακτ ομως,....αν δεν σ αρεσε το φαι που σου προσφεραν,....να πεις "ευχαριστω δεν θα παρω αλλο- προσεχω τα κιλα μου".....κι οχι " ρε τι μ@λακια ειναι αυτη που μου δωσατε να φαω? Στο στρατο μαγειρευουν καλυτερα"

Εμενα πχ του αγνωστου επισκεπτη,....αλλά γραφικου γκουτζαιου απο τις δαφνες στις πιστες το 1821....τι εχουν να μου δωσουν τα ποστ που λενε ποσο μαπα ειναι τα MG,...ή τα ποστ που πειραζει ο Τακης τον Πετρο και ο Μάριος τον Ντινο?  ???
Κι ομως -ο δυστυχος- μπηκα στο forum της ΕΛΜG....  :oops:

Δεν λεω τιποτα παραπανω, γιατι οπως ειπα στο ξεκινημα, απεθυνομαι σε εξυπνους και με καταλαβατε. Προσωπικα το επιπεδο σας σαν ατομα ΜΕ ΤΙΜΑ ως συντονιστη αυτου του φορουμ και εκπροσωπο της Λεσχης.

ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΕΝΕΡΓΑ ΜΕΛΗ ΑΥΤΗΣ ΤΗΝ net ΠΑΡΕΑΣ.

Ακομα κι αν χρειαζεται.....που και που να σας σαλαγαω ως χρηστες εδω μεσα  :D

Ευχαριστω που με διαβασατε και...δεν με βρισατε (δημοσια εννοω:bier:
Never ride faster than your guardian angel can fly

valentinosgsxr

• Επισκέπτης
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 02, 2011, 04:51:46 μμ »
Τωρα να πω οτι δεν εχεις δικιο...θα ηταν άδικο  :?

Αποσυνδεδεμένος makisp

• Guzzi Let Me Be
  • *
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 02, 2011, 05:17:22 μμ »
ΟΚ, Καταλαβαίνω τι λέτε και δικαίωμα σας και δεν μπορώ να διαφωνήσω οπότε συμπεραίνω τα εξής.
Ο λόγος ύπαρξης του site είναι κυρίως ενημερωτικός και απευθύνεται σε αυτόν που θέλει να βρει "έγκυρη πληροφόρηση" κυρίως γύρω από τα Guzzi και τα event της λέσχης. Δεν έχει σκοπό την ψυχαγωγία των μελών του μέσω χαβαλέ, αλληλοπειράγματα κλπ τα οποία θεωρούντε spam. Σίγουρα όχι στις ενότητες εκτός των Γενικών Συζητήσεων. Δηλαδή αν κάποιος θέλει να κάνει χαβαλέ στον ελεύθερο του χρόνο με ανθρώπους που μοιράζοντε  το ίδιο χόμπυ, αυτό δεν είναι το ενδεδειγμένο forum. Σωστά?

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 02, 2011, 05:50:05 μμ »
Ρε Μακη,...τωρα δεν καταλαβαινεις....ή κανεις πως δεν καταλαβαινεις?  ???

...55 ενοτητες εχει αυτο το φορουμ. Τεχνικες,...ανακοινωσεις,....νεα....36ωρο....χαβαλες....καραχαβαλες....

Οπως λοιπον κι εσυ μεσα στην ντουλαπα σου εχεις 30 διαφορετικα ρουχα και τα φορας ανα περισταση.

Βαζεις κουστουμι για να κατεβεις να κλαδεψεις την τριανταφυλια στο κηπο?....ή φορας Dainese φορμα για να πας στο γαμο του κολλητου σου?

Μη με τρελαινετε ρε παιδες....  :?
Never ride faster than your guardian angel can fly

Αποσυνδεδεμένος astrahan

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ut tensio, sic vis
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 02, 2011, 06:10:46 μμ »
σαν χρήστης...

σπαμ και χαβαλές σε τέτοια θέματα επιτρέπονται, αν δεν αλλοιώνουν σημαντικά το τόπικ ή αν δεν καταντάν υπερβολή (πιο πολύ σπαμ από τόπικ)... αλλιώς διαγράφονται...

και η διαγραφή μπορεί να γίνει είτε άμεσα είτε σε 2ο χρόνο (μερικές μέρες μετά πχ)

ο χαβαλές είναι προσωρινός, τα θέματα μόνιμα.

νομίζω ότι αυτό είναι κάτι που το κατανοούν όλοι και εμπειρικά δουλεύει μια χαρά...
ex...

Αποσυνδεδεμένος faraway

• Guzzi Crazy
  • always faraway....
    • Aprilia Caponord Raid
    • Faraways Videos
Αγαπητοί συνάδελφοι μοτοσυκλετιστές ,

αφήστε της διαμάχες για ΑΕ κατασκευάστριες εταιρείες δίτροχων , και όπως είχε πει και εδώ κάποιος φίλος παλαιότερα σε αντίστοιχο θέμα ,

πάτε καμιά βόλτα με την αγαπημένη σας μοτο να γουστάρετε !!! :bier:

τα υπόλοιπα είναι ραπανάκια για την όρεξη  :hehe:
" Η ζωή είναι μία διαρκής ζυγαριά αποφάσεων , που συνήθως κλέβει . "

Αποσυνδεδεμένος gkot

• Admin
  • Guzzi Maniac
    • http://www.promoweb.gr
Επειδή ήθελα καιρό να ανοίξω αντίστοιχο ποστ για το θέμα του Spam, ευχαριστώ τον valentinosgsxr που το έκανε, από άλλη οπτική γωνία αλλά αναφερόμαστε στο ίδιο πράγμα...

Η παρομοίωση του zordan με καλύπτει απόλυτα για το θέμα του "σπιτιού" μας... γυρνώντας αριστερά δεξιά στα διάφορα φορουμάδικα παρατήρησα ότι το θέμα spam αντιμετωπίζεται άλλωτε "τσεκουράτα-zordan mode" , άλλωστε πιο ήπια "astrahan mode - μάλλον και δικό μου"...

Προχθές μετά από μήνες αναγκάστηκα να σβήσω και να επαναφέρω ένα πανέμορφο θέμα, αυτό περί "Γυροσκοπικής οδήγησης"... μιλάμε ότι το ποστ ήταν ευαγγέλιο, δύσκολο ίσως για πολλούς αλλά ενημερωτικό όσο δεν πάει. Πολλές φορές, όπως και στο προηγούμενο παράδειγμά μου, έχουμε τη διάθεση να πειράξουμε το φιλαράκι μας, εκείνος με τη σειρά του εμάς κοκ...
Αποτέλεσμα>> ένα τέτοιο ωραίο θέμα, πηγαίνει στο βρόντο και οιοσδήποτε επισκέπτης δεν καταλαβαίνει τη τύφλα του μιας και χάνεται ανάμεσα στα πειράγματα  :?
Σε αυτό το "σπίτι" λοιπόν, προσπαθούμε να βρούμε τη μέση λύση στο θέμα "spamming". Δυστυχώς δεν μας είναι εύκολο να σβήνουμε ή να κάνουμε παρατηρήσεις και σίγουρα κάποιες φορές βαπτιζόμαστε οι "κακοί", τα "σπασικλάκια" κτλ....

Θέλω να επισημάνω κάτι>>
Όπως και στο 36ωρο, έτσι και στο φόρουμ δουλεύουν λίγοι για το καλό πολλών. Έτσι και εδώ μέσα προσφέρουν "υπηρεσίες moderation" 3 για τα 433 ιντερνετικά μέλη, ενεργά όχι πάνω από 80 - δε θέλουμε άλλωστε και παραπάνω... μικρότερη παρέα>> καλύτερα περνάμε.

ή να το πώ αλλιώς μιας και το παράδειγμα του 36ωρου είναι πιο πετυχημένο...
εργαζόνται σκληρά 8 άτομα για να περάσουν όμορφα 250!! Όλοι όμως που προσφέρουν τις "υπηρεσίες", γνώσεις, χρόνο τους στην EΛMG το κάνουν γιατί το γουστάρουν όσο δεν πάει... είτε στο κομμάτι των εκδηλώσεων της λέσχης, είτε στο κομμάτι το ιντερνετικό.

Αν καμιά φορά σβήνουμε κάτι, το σκεφτόμαστε 10 φορές πριν το κάνουμε... απλά ελάτε στη θέση μας.
Ευχαριστώ που με διαβάσατε....

ΤΡΑΒΑΤΕ ΤΩΡΑ ΚΑΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΜΕ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΣΑΣ.... έχει βγάλει ήλιο moto~  :bier:

valentinosgsxr

• Επισκέπτης
Επειδή ήθελα καιρό να ανοίξω αντίστοιχο ποστ για το θέμα του Spam, ευχαριστώ τον valentinosgsxr που το έκανε, από άλλη οπτική γωνία αλλά αναφερόμαστε στο ίδιο πράγμα...

Ω παρακαλω...δεν κανει τιποτα!   :D