Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Οκτώβριος 19, 2018, 09:15:30 μμ

Αποστολέας Θέμα: dellorto 40mm  (Αναγνώστηκε 6790 φορές)

Αποσυνδεδεμένος KRS

• Guzzi Let Me Be
  • *
    • 900ss '93,loud and proud
dellorto 40mm
« στις: Ιούλιος 24, 2011, 12:50:04 πμ »
Καλησπέρα γκουτσαίοι!
Μια και άρχισε η προπέλα μου (r100gspd) να  πατινάρει και πήρα την απόφαση να βάλω lucas δίσκο πιο ενισχυμένο από μαμά,λέω όταν βρω πρώτη ευκαιρία να πετάξω πάνω 2 dellorto 40mm.τα fcr 37 είναι αλμυρά με 760 λίρες θάτσερ ενώ τα άλλα είναι πιο γλυκά 455 θατσερικές.
Ρίχτε μου μια ενημέρωση περί αυτών(αν θέλουν δλδ συχνα ρύθμιση,αν βρίσκω εύκολα ανταλλακτικά εδώ και ότι άλλο κρίνετε απαραίτητο) μια και κάτι 1100sport  τα φοράνε.

Αποσυνδεδεμένος aquile

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
Απ: dellorto 40mm
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 25, 2011, 11:14:19 πμ »
Καλη εβδομαδα KRS!
Δεν εχω δοκιμασει τα 40αρια που αναφερεις αλλα εχω καλη εμπειρια με τα 36αρια σε Le Mans απο το 1984 και επιπλεον εχω φιλους που φορανε τα 40αρια αυτα οταν υπερκυβισουν το μοτερ τους, κατι συνηθισμενο στα παλαιοτερα Guzzi. Ετσι λοιπον γνωριζω οτι τα 36αρια και τα 40αρια, ειδικα εαν εχουν αντλια επιταχυνσης δουλευουν περιπου το ιδιο.
Αυτο που μπορω λοιπον να σου πω ειναι οτι:
1. Θελουν ρυθμιση περιπου καθε 3.000-4.000 χλμ
2. Λεγανε οτι ειναι τα καλυτερα καρμπυρατερ στο κοσμο αρκει οταν τα εχεις ρυθμισει στον ηλιο, να μην περνας κατω απο συννεφα!! Με αλλα λογια υπερβαλλοντας λεγανε οτι ειναι ευαισθητα στις ρυθμισεις τους και "την ακουνε" στις αλλαγες του καιρου (πιεση-θερμοκρασια)
3. Δεν τους αρεσει η τεμπελια! Δηλαδη οταν τα αφηνεις σε αχρηστια για μεγαλα διαστηματα (πχ μηνα+) θελουν καθαρισματα ειδικα οι αντλιες επιταχυνσης και το ζιγκλερ ρελαντι.

Τελος για τα 36αρια υπαρχουν σε αφθονια κιτ επισκευης δηλαδη φλατζες, λαστιχακια, τσιμουχες και o-rings. :mg:
Γυρνωντας προς τα πισω ολοταχως, προσπερασαμε δυστυχως και την εποχη του Carlo...

Αποσυνδεδεμένος I. t. A

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 25, 2011, 11:56:28 πμ »
Καλημέρα σας!

Ρε συ "προπελάκια" τι θες και μας ανησυχείς; Έχεις και το PD...
Προσοχή, θα σε "παίξω" σε στυλ οτι δεν ξέρεις ή οτι δεν έχεις ψαχτεί.

Εξηγού.

Θα σου τα πω ως ξέρω.

Όπως λέει και ο κ Πρόεδρος απο πάνω, Dell' Orto ίσον, καλές ρυθμίσεις. Επίσης άλλο τα απλά, άλλο τα με αντλίες επιτάχυνσης. Εκεί θέλει προσοχή στο χέρι (τα 40άρια ακόμα περισσότερο). Δεν πιάνουμε τη συζήτηση τι σόϊ 40άρια, αγωνιστικά μαγνησίου, 40άρια ή 41 και κάτι, πατενταρισμένο σε Mallosi, con Boboletto ή όχι, γυαλισμένο κλπ μπλα μπλα μπλα....
Επίσης και αυτό είναι ΑΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΤΟ, αυτός που στα ρυθμίζει, πρέπει να ξέρει τι κάνει. Όχι περίπου.
Ανταλλακτικά, τι να σου πω... Ρούλιας, Μεσογείων (αντιπρόσωπος -ρώτα και για τιμούλες, το πολύ πολύ να σιχτηρίσεις, αλλά μπορεί να "πέσεις" και σε καμιά περίπτωσις...).
Και οπωσδήποτε πριν την αγορά (απο οπουδήποτε...), να κάνεις έρευνα αγοράς με την έννοια, "μου χάλασε. Τι κάνω;"
Επίσης αν έχεις "άκρες", πατεντάρεις εις εξωτερικόν κλπ κλπ....  

Πάμε για σούσι;
Τρομερό καρμπυρατέρ. Δεν το έχω "χεριάσει", αλλά.
Πιο "εύκολο" σε ρυθμίσεις. Πιο αναίσθητο. Πολύ ζωντανό (το ακούς το ρημάδι το "κσσσσσσσσσσ" -τρέλλα). Υπάρχει στο Περιστέρι μαγαζί, που μπορεί να σε πληροφορήσει (Keihin.gr). Και εδώ υπάρχουν τύποι, νομίζω βγάζει "κουστουμάκι" για το Dakar...
Κι εδώ χρειάζεται καλό "χέρι" του μάστορα, όσους έχω ρωτήσει, μου έχουν πει οτι δεν είναι τόσο ευαίσθητο στο δικό σου χέρι (δουλέυει κι ας έχεις "τσαρούχι" στη χούφτα...)!   

Ερώτηξις. Τον παπά, aka φιλτροκούτι, θα τον κρατήσεις;

Καλή επιτυχία, πάντως και, προσοχή στα μείγματα, σε αμφότερα, ή παρμεζάνα είτε σούσι!

Nα συνεχίσω σε spam...
Εντάξει, αλλάζεις. Πρέπει, όμως να κοιτάξεις τι θα κάνεις με τον "πισινούλη" σου, καθ'ότι άμα αλλάξεις μπροστά, κάτι πρέπει να κάνεις και πίσω...    
Θυμάμαι στα παλιά "λιμανάκια" έσκαγε μύτη Rκάτι με πολύ δουλειά πάνω του ο άνθρωπος -τον καμάρωνα. ΤΡΟΜΕΡΗ μοτοσυκλέτα. Όλο πατέντα και με μπουράκια σε στυλ Norton Commando. Εκεί να ακούσεις μουσικούλα... Άλλες μέρες! Τώρα ο κωστάκης πήρε την καντίνα και πήγε παρακάτω -μεγάλωσε κι αυτός. Αλλά πόσο άδειο φαντάζει πια το parking...

Αλλά αυτό είναι άλλη κουβεϊhin
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 25, 2011, 12:02:54 μμ από I. t. A »
MG-S, γιατί έτσι μας αρέσ'!

jimlemans

• Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 26, 2011, 02:49:47 μμ »
Τα 40αρια BING που φορας ειναι καλυτεραγια το μηχανακι που εχεις,δεν θα κερδισεις παρα μονο ψηλα με τα dellorto
εφοσον εχουν επιταχυντηρα ,καλυτερα να βαλεις μονοδισκο sachs HPN και εκκεντροφορο απο τους ιδιους.
Οσο για ρυθμισεις εγω στα δικα μου δεν εχω ρυθμισει ποτε τιποτε ,εκτος απο την τοποθετηση,(η ρυθμιση εγινε με το αυτι).
Αν παρολα αυτα σε τρωει ..... ο stein-dinse εχει τα 40 phm 210 ευρω και 230 τα 41 το τμχ.ανταλακτικα εχει ο ρουλιας τα παντα παιζουν και φθηνα.... :rasta:

Υ.Γ. Κυριε προεδρε τα παραχα'ι'δευεται μου φαινεται! ???

Αποσυνδεδεμένος KRS

• Guzzi Let Me Be
  • *
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 31, 2011, 12:20:36 μμ »
Λαίουρες ευχαριστώ για τον διαφωτισμό,αν και κάπως καθυστερημένα καθώς είχα πάει 4 μερούλες στους καραμολέγκους,στο νησί της φάβας,ξέρετε,του βισάντε και του νυχτεριού...

Ας πάμε τώρα στα προκείμενα:
το ζητούμενο από μένα είναι όχι η αύξηση της ιπποδύναμης αλλά πιο άμεσο και ζωντανό χερούκωμα.
Μιλάμε πάντα για dell's με αντλία επιτάχυνσης...αλλά τώρα προσετέθει νέο ντιλλέμα 38mm(όπως φορούσε το r90 s) ή τα 40mm;Τα αμερικ(λ)ανάκια στο advrider.com λένε ότι δουλεύουν καλύτερα  τα 38.

Παράθεση
Ερώτηξις. Τον παπά, aka φιλτροκούτι, θα τον κρατήσεις;
Λέω να παίξω μπάλα με τρομπέτα ή κωνικά φίλτρα.Θα τρέμει ο **** μου όταν ανεβαίνω αθήνα μπας και "τ'απαλλοτριώσει" κανένας με καμιά χήνα..πάντως θα υπάρχει μεγάλο κενό αν αφαιρέσω το φιλτροκούτι κααι θα δείχνει άσχημο.

Παράθεση
Πρέπει, όμως να κοιτάξεις τι θα κάνεις με τον "πισινούλη" σου, καθ'ότι άμα αλλάξεις μπροστά, κάτι πρέπει να κάνεις και πίσω...
είχα σκεφτεί να πάω προς παπαγιάνη μεριά και να φτιάξει μια 2-1-2 από λαιμά και να βγαίνουν τα τελικά δεξιά και αριστερά όπως του rahier το 85.Αλλά σκέφτομαι ότι έρχεται και KΤΕΔ και με πιάνει αναγούλα μπάσε βγάλε κάθε λίγο και λιγάκι..εξάλλου πολύς θόρυβος για το τίποτα μιας και από γκάζι υστερούμε..και από honey τώρα υστερούμε..

Τα φουσουρού έχουν κουστουμιά για r100  με 37mm.Aν θυμάμαι καλά αντιπρόσωπος είναι ο Νικολάου,ο οποίος είναι μοντελίστ,ράβει καλά..τώρα στο πιτσούνι σίτι είχα ακούσει  ότι είχαν υπάρξει κάποια παρατράγουδα με κάποιον που έφερνε σούσια..

Παράθεση
καλυτερα να βαλεις μονοδισκο sachs HPN και εκκεντροφορο απο τους ιδιους.

πρέπει να λέμε για τον ίδιο δίσκο της lucas που τσούζει,180 εβραίους..εκκεντροφόρο δεν το σκέφτομαι και ψιλοκωλώνω για να είμαι ειλικρινής.

Αποσυνδεδεμένος KRS

• Guzzi Let Me Be
  • *
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 23, 2011, 09:16:28 μμ »
Πολύ καλησπέρα σας!
Σήμερον τελείωσα με δίσκο-πλατό,έπαιξε ρύθμιση βαλβίδων-καρμπυρατέρ με τον υδράργυρο,ψιλολόγια δηλαδή λάδια,ξύδια,φίλτρα μπουζί.Τσέκαρα και σταυρούς και άξονα,είμεθα οκ.
Σε δίσκο έπαιξα με lucas τελικά,έτσουξε μεν αλλά  υπόσχεται αιώνια πίστη,ίδωμεν..πλατό-χτένι είναι της sachs το προτίμησα από την εναλλακτική της valeo.H hpn,jim,ζητάει άλλο ένα r100 και από συννενόηση τα παλικάρια είναι 'ντέφι'..
τα καρπυρατέρια αναβάλλονται προς το παρόν αλλά προστέθηκε και άλλη μια επιλογή:
http://www.ebay.co.uk/itm/prejetted-Mikuni-VM-34mm-Carburetor-BMW-R75-R100-R1000-/330644672702?pt=Motorcycles_Parts_Accessories&hash=item4cfbf550be
αυτά βέβαια  μου φαίνονται μικρά για τα 1000 που φοράει 40αρια,για τα 800 που φοράει 32αρια φαίνονται πιο ταιριαστά..το 'σουσι' είναι τοπ πιστεύω αλλά πολύ αλάτι ρε παιδί μου..και από honey στάξαμε και θα στάξουμε..αλλά τα σχέδια κάποτε υλοποιούνται..
φιλούρες :bier:

jimlemans

• Επισκέπτης
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 24, 2011, 02:07:48 μμ »
Μην τα πειραξεις τα bing αστα ως εχουν , βαλβιδες απο r100rs και εισαι ετοιμος...... :luigi:

Αποσυνδεδεμένος I. t. A

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 24, 2011, 02:13:07 μμ »
Kαλημέρα!

Αλήτες, προβοκάτορες, "ανένταχτοι", παλιοπατεντιάρηδες -αφήστε τα μηχανάκια όπως τα "βγάζει" η μάνα τους!

Μη χαλάτε το "γλυκό", μη "κουνάτε" τη βάρκα
MG-S, γιατί έτσι μας αρέσ'!

Αποσυνδεδεμένος KRS

• Guzzi Let Me Be
  • *
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 24, 2011, 04:04:16 μμ »
καλησπέρα λαιούρια!
το ξέρω για τις βαλβιδούλες jim,το έκαναν και σε r100r..o εκκεντροφόρος ο 336 έχει βγει μάπα.υπάρχουν και άλλοι 2 ο 320 και ο 296.
υπάρχει και το float bowl kitγια τα binghttp://www.motorworks.co.uk/vlive/Shop/Parts.php?T=4&NU=15&M=92&Ct=VR&spPage=1.jim τι λες;
ρίξτε ιδέες ι.τΑ ,jim και λοιποί και να έχετε υπόψη ότι φοράει ohlins,w.p ανάποδο hpn κατάσταση,έχει 4 πίστονη μπροστά,δηλαδή σηκώνει πράγμα..τo siebenrock  kit που το κάνει 1070 το γνωρίζω αλλά κάνει και 2000 ευρώ...ευρωδραχμή δεν ξέρω πόσο θα κάνει...αρχικά ήθελα να ψαχτώ με τροφοδοσία εξάτμιση...αλλά φραγκασθένειες...

Αποσυνδεδεμένος KRS

• Guzzi Let Me Be
  • *
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 24, 2011, 09:39:09 μμ »
μπροστά και πίσω
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 24, 2011, 09:48:38 μμ από ZORDAN »

jimlemans

• Επισκέπτης
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 26, 2011, 04:46:33 μμ »
Εγω λεω τα bing αστα για την ωρα κ θα δουμε, τα κιτ που λες υπαρχει ενα 1043 κ.εκ. το πιο καλο,εκκεντ.320 με αλλες βαλβιδες κ ελατηρια , οι 336 & 343 θελουν κ σπεσιαλ κοκορακια κτλ. too much.
Γενικα το μηχανακι πασχει απο συμπιεση,οταν το εφτιαχναν νομιζαν οτι δεν ειχε τελιωσει ο πολεμος.... :hehe:
Θα ριξω μια ματια στο αρχειο κ θα βρω τιποτα πιο συγκεκριμενο. :luigi:

Αποσυνδεδεμένος backys

• Guzzi Lover
  • **
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 27, 2011, 10:07:52 πμ »
Nα βαλεις 2 fcr το σκεφτεσαι καθολου ?
Ή mikuni μηχανικα παντα ... :luigi:

Παντως -να πω και εγω τη λαλακια μου- μη ριξεις πολλα λ7, να σου περισσεψουν για να το κανεις ετσι:

http://img600.imageshack.us/img600/6960/rocketgaragecaferacer1.jpg
dellorto 40mm

Uploaded with ImageShack.us

http://img412.imageshack.us/img412/7681/rocketgaragecaferacer3.jpg
dellorto 40mm

Uploaded with ImageShack.us
 :thumbsup: :bier:

Αποσυνδεδεμένος KRS

• Guzzi Let Me Be
  • *
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 27, 2011, 02:00:55 μμ »
jim δεν ήξερα ότι το 1043 ήταν καλύτερο από το 1070.ευχαριστώ για τις συμβουλές και περιμένω νέα όποτε μπορέσεις..μπάι δε γουέη τι φούτσα φάγαμε να βάλουμε την πίσω τσιμούχα στροφάλου δεν φαντάζεσαι...

backys παραπάνω το είχαμε συζητήσει για fcr,dellorto,mikuni...είμαι υπέρ των fcr και γω..ωραίο το προτζεκτάκι που πόσταρες,φέρνει σε ducati mh900,αλλά το θέλω μαμά,ξέρεις να μην 'φαίνεται'..πριν πάρω το gs είχα 1 r80rt mono ότι πρέπει για caferacer αλλά το έδωσα..