Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Ιουνίου 03, 2020, 07:11:54 πμ

Αποστολέας Θέμα: Η ΟΔΗΓΗΣΗ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΕΞΥΠΝΟΤΕΡΟΥΣ‏  (Αναγνώστηκε 2676 φορές)

Αποσυνδεδεμένος mourat

• I Live Here
  • *
  • ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    • STELVIO 1200 4V
    • SP walk Guzzi
Ο Ryuta Kawashima, (Ο επιστήμονας που επινόησε το "Brain Age", ένα δημοφιλές παιχνίδι πνευματική εξασκησης για το Nintendo DS) σε συνεργασια με την Yamaha και το πανεπιστημιο Tohoku, εκαναν το εξης πειραμα
Πηραν 22 αντρες ηλικιας 40-60 χρονων που ειχαν διπλωμα μοτο αλλα δεν ειχαν οδηγησει για τουλαχιστον μια δεκαετια, και εβαλε τους μισους απ'αυτους να οδηγανε μοτο καθε μερα, επι δυο μηνες, ενω στους αλλους απαγορευτηκε να οδηγησουν γι'αυτο το διαστημα
Πριν ξεκινησει το πειραμα τους υπεβαλε (ολους) σε γνωσιακα tests, οπως επεισης και μετα το περας του διμηνου (π.χ. απομνημονευση αριθμων με αντιστροφη σειρα κλπ)και φανηκε οτι ενω αυτοι που δεν οδηγουσαν μοτο, παρουσιασαν οριακη μειωση "επιδοσεων", οι αλλοι (που οδηγουσαν) παρουσιασαν βελτιωση 50%!!
Επιπροσθετα, ηταν πιο αποδοτικοι στη δουλεια και μαλιστα, οπως αναφερεται χαρακτηριστικα, μ'ενα αισθημα "ευτυχιας"!!  

Ο Kawashima, πιστευει, με βαση αυτα τα αποτελεσματα, οτι αυτο οφειλεται στο οτι επειδή η οδήγηση μοτοσικλέτας απαιτεί υψηλό επίπεδο ετοιμότητας και ταχείας ληψης αποφασεων, το μυαλο ενος αναβατη βρισκεται σε αυξημενη εγρηγορση
(Κατι αναλογο, θα προσθετα εγω, με τα πνευματικα παιγνιδια-σκακι, σταυρολεξα κλπ- που βαζουν στους ασθενεις με Alzheimer, και που επιβραδυνουν το ρυθμο εξελιξης της νοσου..)

http://health.yahoo.com/news/afp/lifestyle...0304110821.html

Αποσυνδεδεμένος Bicilindrico

• I Live Here
  • *
  • The Way the "V" is meant to Be...
Re: Η ΟΔΗΓΗΣΗ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΕΞΥΠΝΟΤΕΡΟΥΣ‏
« Απάντηση #1 στις: Μαρτίου 05, 2009, 11:00:54 μμ »
Το πρόωθησα στη γυναίκα μου... :D
Τι είναι η Μoto GUZZI μπαμπά;
Ό,τι και το τραγανό και ζουμερό λιπάκι στην άκρη της μπριζόλας παιδί μου

Αποσυνδεδεμένος mourat

• I Live Here
  • *
  • ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    • STELVIO 1200 4V
    • SP walk Guzzi
« Απάντηση #2 στις: Μαρτίου 05, 2009, 11:07:55 μμ »
γιατρε, αυτος ο Ryuta Kawashima, ειναι επιστημονας περιοπης?

Αποσυνδεδεμένος Bicilindrico

• I Live Here
  • *
  • The Way the "V" is meant to Be...
« Απάντηση #3 στις: Μαρτίου 05, 2009, 11:18:31 μμ »
δεν τον ξέρω τον κύριο...αλλά...καλά δεν τα λέει;   D
Τι είναι η Μoto GUZZI μπαμπά;
Ό,τι και το τραγανό και ζουμερό λιπάκι στην άκρη της μπριζόλας παιδί μου

Αποσυνδεδεμένος mourat

• I Live Here
  • *
  • ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    • STELVIO 1200 4V
    • SP walk Guzzi
« Απάντηση #4 στις: Μαρτίου 05, 2009, 11:29:23 μμ »
σωστος, αν και "ιαπων"

KTiNoS

• Επισκέπτης
« Απάντηση #5 στις: Μαρτίου 05, 2009, 11:52:07 μμ »
Τελικά είναι σαφές ότι οι άνθρωποι ακούνε ότι θέλουν …
  :D

Road67

• Επισκέπτης
« Απάντηση #6 στις: Μαρτίου 06, 2009, 12:34:15 πμ »
Παράθεση από: "mourat"
Επιπροσθετα, ηταν πιο αποδοτικοι στη δουλεια και μαλιστα, οπως αναφερεται χαρακτηριστικα, μ'ενα αισθημα "ευτυχιας"!!  
Ό,τι κι αν έχει συμβεί καθημερινά ακόμη και στα πιο άσκημα και δύσκολα μου δίνει μια παρηγοριά η ώρα που κάνω να πάω στη δουλειά και η ώρα που κάνω να φύγω απ' τη δουλειά.
Ενώ γενικά είμαι καλός οδηγός αυτοκινήτου πάντοτε δυσκολευόμουν στα στενά περάσματα και στα παρκαρίσματα. Απ' όταν καβάλησα μηχανή ξέρω σε δευτερόλεπτα αν χωράω κάπου και τι κινήσεις ν' ακολουθήσω για να περάσω και παρκάρω με ελάχιστες κινήσεις γρήγορα και αλφάδι.
Πριν περίπου ενάμιση χρόνο έχασα κάποιο δικό μου άνθρωπο. Πνιγόμουν παντού, μέχρι τη στιγμή που κατέβηκα και της μιλούσα για ώρες.
Στα πιο δύσκολα φέρνω στο νου μου οτι από ΄κει που είμαι θα φύγω και για να φύγω θα πάρω τη μηχανή και όλα γίνονται λίγο πιο βατά.
Αφήνω σε άλλους τις θεωρίες περί άψυχων μετάλλων. Εγώ ξέρω. Ξέρω αυτό που λέει η υπογραφή μου. Κι αν το δούμε κι αλλιώς τα πάντα είναι μόρια ενωμένα με δυνάμεις συνοχής. Άρα έστω κατά μια έννοια ζωντανά...

Αποσυνδεδεμένος bil

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
« Απάντηση #7 στις: Μαρτίου 06, 2009, 08:11:46 πμ »
Τι λέει το wiki για τον Ιάπωνα

"...
Biography
Kawashima was born in 1959 in Chiba City, Chiba Prefecture, Japan. In the 1970s he enrolled in Tōhoku University. After graduating with an MD at the school of medicine, he emigrated to Sweden to become a guest researcher at the famed Karolinska Institutet. He then moved back to Tōhoku and is now a resident Professor with tenure. He is famous in Japan, and is a former member of Japan's National Council, concerning Language and Culture.

Career
One of his primary research topics is mapping the regions of the brain to faculties such as emotion, language, memorization, and cognition. Kawashima is trained in neurophysiology and is an expert on brain imaging. His other primary topic involves applying this information to aid children to develop, aging people to retain, and patients to recover their learning facilities.[2] Kawashima is also founder of the popular Nintendo "brain training". He got a lot of attention in the media when he refused a 15 million euro salary (about 21 million dollars) from the game company. According to Kawashima one should only get this amount of money when one has worked for it. He finally accepted a salary of 70000 euro a year,the rest of the money he used to fund his research.

Rather than accept them for himself, he has used the royalties from the game (estimated in 2.4 billion yen) to build two laboratories

..."

Πόσο "'εξυπνος" μπορεί να είναι ο ίδιος λοιπόν συμφωνα με τα νεοελληνικά πρότυπα ;  :lol:

Από επιστημονικής πλευράς σίγουρα η οδήγηση μοτοσυκλέτας μας κάνει πιο έξυπνους, πιο όμορφους, πιο ρωμαλέους, πιο καλούς εραστές και πιο χαρούμενους και .. και..
Θορυβώδης Εγκάρσιος Δικύλινδρος

Carcano

• Επισκέπτης
« Απάντηση #8 στις: Μαρτίου 06, 2009, 10:42:56 πμ »
Ε…αφου είναι ετσι……θα αναγκαστω να καβαλαω μηχανη,
Διοτι η αληθεια είναι ότι δεν μου αρεσει καθολου…..

Το ιδιο και με τις γυναικες….ιδιαιτερα αυτές τις 2μετρες με τα σφικτα ποδια…..
Και αυτές από αναγκη….!!!!!

Ατιμη ζωη….

:stupid:

v11cafe

• Επισκέπτης
« Απάντηση #9 στις: Μαρτίου 07, 2009, 11:33:17 πμ »
Οδηγάω συνέχεια  Guzzi ....και με λένε ηλίθιο
Σκέψου να μην οδηγούσα καθόλου μηχανή....
Θα ήμουν πανηλίθιος  :stupid:

Αποσυνδεδεμένος saddle69

• Guzzi Crazy
  • Averel "The Handsome" DALTON
« Απάντηση #10 στις: Μαρτίου 08, 2009, 01:07:53 πμ »
δεν ξέρω αν όντως μας κάνει εξυπνότερους ....( για να το λέει ο ανθρωπος κατι παραπάνω ξέρει !)

πάντως μας χαρίζει ψυχική υγεία που είναι ανεκτίμητη !!!  
ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΑΛΕΞΙΠΤΩΤΑ ! 
ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΑ !

Αποσυνδεδεμένος daculas367

• Guzzi Wannabee
  • *
« Απάντηση #11 στις: Μαρτίου 08, 2009, 11:23:40 πμ »
Τη μηχανή την ΟΔΗΓΕΙΣ με όλο σου το σώμα και τις αισθήσεις σου σε εγρήγορση, στο αυτοκίνητο είναι σα να βλέπεις tv, είσαι αποκομένος από το περιβάλλον. Αρα λογικά η οδήγηση μοτό σε κάνει να χρησιμοποιείς το μυαλό σου περισσότερο και ότι 'δουλεύει' δεν σκουριάζει...  8)
ΓΙΩΡΓΟΣ