Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Αύγουστος 22, 2017, 10:21:12 πμ

Αποστολέας Θέμα: RoadBook  (Αναγνώστηκε 15002 φορές)

Αποσυνδεδεμένος DonRodrigo

• Guzzi Fetish
    • Griso 1100
RoadBook
« στις: Ιανουάριος 06, 2012, 08:49:02 μμ »
Η σκέψη είναι παλιά, αλλά δεν είχα διάθεση να την αναλύσω - μόνο στα τεχνικά τη "βρίσκω" με τις λεπτομέρειες... Πλησιάζει όμως το επόμενο, και είναι καιρός να διατυπώσω τη σκέψη.

Λοιπόν,

Η παρούσα αναλυτικότατη μορφή του roadbook στερεί απο το 36ωρο την ένοια του "Οδοιπορικού". Και αυτό γιατί σε πολύ μεγάλο βαθμό καταργεί την ανάγκη του χάρτη (ή έστω και του GPS)...
Σε πολύ μεγάλο βαθμό, δεν χρειάζεται κάποιος να έχει αντίληψη του που βρίσκεται ή του που πάει, αρκεί να μην χάσει την επόμενη στροφή που θα συναντήσει μετά απο Χ περίπου απόσταση...

Πιστεύω οτι θα ήταν καλό να αλλάξει η μορφή του roadbook ώστε να ξαναμπεί η έννοια του "οδοιπορικού" στο 36ωρο. Λίγο ψἀξιμο για το Α χωριό, στο χάρτη που δείχνει να είναι χωματόδρομος ή στο GPS που δεν έχει καν το χωριό, ερώτηση σε κανα ντόπιο, τέτοια πράγματα...

Το "σε 8 χλμ στρίψε δεξιά στην πινακίδα προς Κάτω Παναγιά και φωτογράφησε την πλατεία του χωριού" είναι ίδιο με το "Φωτογράφησε την πλατεία στην Κάτω Παναγιά" αλλά θα έχω ψάξει στο χάρτη να βρώ το χωριό και θα έχω πάει στο χωριό, αντί απλά να μην έχω χάσει κάποια πινακίδα σε κάποια διασταύρωση που με έβγαλε σε κάποιο χωριό...

Σίγουρα θα υπάρξουν πολλοί που δεν συμμερίζονται αυτή την άποψη, αλλά θα πρέπει να μου τη συγχωρήσουν, γιατί καθώς δεν έχω κάνει τουρισμό, το "οδοιπορικό" για 'μενα είναι μια ευκαιρία να δώ κάποια μέρη, και ενδιαφέρομαι πολύ περισσότερο να κάνω 300 χλμ ψάχνοντας (και μαθαίνωντας) αντί για 1000 χλμ "τυφλοσούρτη". Και σίγουρα θα υπάρξουν πολλοί που θα συμφωνήσουν. Το μπαλάκι πάει στην οργανωτική επιτροπή...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 07, 2012, 08:14:15 μμ από DonRodrigo »

FANIS

• Επισκέπτης
Απ: RoadBook
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 06, 2012, 08:57:57 μμ »
-"Ναι, σκούπα εκεί?"
-"Ναι ποιός είναι?"
-"Μοτογκουτσόπουλος, έχω μείνει στην πλατεία της Κάτω Παναγιάς"
-"ερχόμαστε!!!!!"

4 ώρες μετά....
-Ντριιιιν..... Ντριινννν....
-"Ρε Μοτογκουτσόπουλε που είσαι?"
-"Στην πλατεία της Κάτω Παναγιάς!"
-"Κι εμείς εκεί είμαστε αλλά δεν σε βλέπουμε πουθενά!!!! Αργήσαμε λίγο γιατί είχε κίνηση στα Τρίκαλα"
-" :? Ποιά Τρίκαλα?? Εγώ είμαι στην Κάτω Παναγιά Καβάλας"....

-"........ ο συνδρομητής που καλείτε είναι εγκατειλημένος".....

:hehe: :hehe:

Αποσυνδεδεμένος DonRodrigo

• Guzzi Fetish
    • Griso 1100
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 06, 2012, 09:03:56 μμ »
Μοτογκουτσόπουλε, αν μείνεις το πρόβλημά σου δεν θα είναι αν θα σε βρεί η σκούπα αλλά η φωτογραφική μηχανη του zordan και αν θα γίνεις ρόμπα... Αυτός ήταν λόγος που στην Κρήτη το βρήκα το πρόβλημα και τόφτιαξα μόνος μου...

Σοβαρά τώρα, για τη σκούπα θα είναι πιό εύκολο, αν το ξανασκεφτείς θα συμφωνήσεις...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 06, 2012, 10:09:22 μμ από DonRodrigo »

Αποσυνδεδεμένος ALX

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
  • ©2002-2017
    • R1150GS
    • facebike.gr
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 06, 2012, 11:08:38 μμ »
Ρε... δε πα να μας δώσουν και σε βίντεο όλη την διαδρομή! Εγώ θα καταφέρω να χαθώ ως συνήθως!  :hehe:
Όλο και κάποια πινακίδα ή διασταύρωση δεν θα δω....  ::helmet
Όσο βελτιώνεται η τεχνολογία των μοτοσυκλετών (ηλεκτρονικά βοηθήματα), τόσο υποβαθμίζεται η τέχνη του αναβάτη.

Αποσυνδεδεμένος bil

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 06, 2012, 11:29:03 μμ »
Don Rodrigo, είμαι μαζί σου με χίλια !!!!!!!!!!!!!!!!!!!  :rasta:
Θορυβώδης Εγκάρσιος Δικύλινδρος

Αποσυνδεδεμένος miraze

• Συντονιστής
  • I Live Here
  • μπαλαλάικα
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 07, 2012, 12:52:06 πμ »
Κουμπάρε.................μαζί σου  :rasta:
Raduno baby .........

Αποσυνδεδεμένος gpegos

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Let Me Be
  • *
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 07, 2012, 01:13:55 πμ »

Παιδιά ψυχραιμία .
Νομίζω ότι όλα εξαρτώνται από το παιχνίδι και την βαθμολογία. πιστεύω ότι ένας συνδυασμός των συστημάτων θα είναι  ιδανικό για τους συμμετέχοντες  και  ευκολότερο για τους διοργανωτές.
Βελτιώσεις  μπορούν να πάρουν όλοι οι τομείς του 36ωρου .
Ξανά μπράβο σε αυτούς που σκέφτηκαν και υλοποίησαν την ιδέα της  τελευταίας εκκίνησης .

Αποσυνδεδεμένος astrahan

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ut tensio, sic vis
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 07, 2012, 01:52:23 πμ »
έχοντας τρέξει 36ωρα με το παλιό σύστημα της πλοήγησης χωρίς road book, μπορώ να πω ότι το βρίσκω πιο γοητευτικό...

παρόλα αυτά όμως χωρίς road book, δεν έχει έννοια η ακριβής καταμέτρηση χιλιομέτρων... πάνε μαζί...

το καθένα έχει τα υπέρ και κατά...

2 cents...
ex...

Αποσυνδεδεμένος ALX

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
  • ©2002-2017
    • R1150GS
    • facebike.gr
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 07, 2012, 10:32:00 πμ »
Kι εγώ έχοντας τρέξει με τα παλιά συστήματα (όλο το 36ωρο σε 2 Α4 χαρτιά  :hehe:) έχω να πω πως το τωρινό roadbook για κάποιο λόγο με αγχώνει. Δεν ξέρω γιατί, αλλά με το παλιό σύστημα, χανόμουν δυσκολότερα  :hehe: Aπό τότε που βγήκε το αναλυτικό roadbook δεν έχω κάνει 36ωρο χωρίς να χαθώ έστω και μία φορά  :?
Αυτό βέβαια, δεν πάει να πει ότι το ροντιμπούκι δεν είναι καλό.... τουναντίον βέβαια. Για άλλους είναι το καλύτερο. Εγώ προτιμούσα τις εκθέσεις στο Α4 τελικά. Είχε περισσότερη πλάκα, αλλά ουδέν κακό αμπιΓεζ καλού. Ακολουθούμε την τεχνολογία των Guzzaίων με λίγα λόγια. 36ores_V1.1.23.4.exe  :hehe:
Όσο βελτιώνεται η τεχνολογία των μοτοσυκλετών (ηλεκτρονικά βοηθήματα), τόσο υποβαθμίζεται η τέχνη του αναβάτη.

Αποσυνδεδεμένος kavadias

• Guzzi Let Me Be
  • *
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 07, 2012, 12:09:32 μμ »
να πω και γω τη βλακεία μου παρότι πρόλαβα μόνο ένα 36ώρο χωρίς roadbook, του 2008..

ισχύει αυτό που λέει ο αστραχάν ότι δεν έχει νόημα το χιλιομετρικό χωρίς roadbook και θα πρέπει να βρεθεί κάποιος άλλος τρόπος βαθμολόγησης (ούτε οι ΜΟ που υπήρχαν παλιά μ' αρέσαν πολύ)

αλλά πέραν αυτού η αλήθεια είναι ότι μ άρεσε πολύ περισσότερο η περιγραφή της διαδρομής σε έκθεση. καθόμουν και τη σχεδίαζα στο χάρτη, χανόμουν στο δρόμο, ρώταγα, γενίκως μ' άρεσε πολύ περισσότερο απ' το roadbook που όσο ναναι είναι τυφλοσούρτης. τώρα για τα διαδικαστικά και πως θα βγουν οι κατατάξεις κλπ. δεν ξέρω, αλλά υπέρ της περιγραφικής διαδρομής δίνω και γω ένα ψήφο.
μηχανόβιος, όχι μοτοσυκλετιστής

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 07, 2012, 02:08:25 μμ »
το παλιό σύστημα της πλοήγησης χωρίς road book, μπορώ να πω ότι το βρίσκω πιο γοητευτικό...

μ άρεσε πολύ περισσότερο η περιγραφή της διαδρομής σε έκθεση.

Για άλλους είναι το καλύτερο.

Εμεις τώρα με ποιον πρεπει "να τα 'χουμε καλα"? Με τον Αστραχαν και τον Καββαδια ή με τους άλλους του Αλεξ.?  :hehe:

Θα μπορουσα να πω κι εγω την γνωμη μου με μια φραση και το θεμα να ειναι ληξαν:

Οταν και οι 250, 36ωριτες μου υποδειξουν,...ποια ειναι η καλυτερη μοτοσυκλετα ν αγορασω -θα παω να την παρω.

Για να μην ληξει λοιπον η κουβεντα πριν γινει -λεω. (Τι λεω δηλαδη,...τα ειπατε μονοι σας.)

Θεμα ακριβειας χλμ και βαθμολογησης, ΑΝΕΥ τετοιου ειδους road book δεν υφισταται.

Εχουμε λοιπον:

1)Χρονοι και ταχυτητες σε 36ωρο δεν παιζουν, διοτι ειναι οδοιπορικο αντοχης.

2)Φωτο οσοι ασχολουνται σοβαρα τις φερνουν όλες.

3)Το καθε παιχνιδι σας ξυνιζει,...που ο "μοτοσυκλετισταράς" και τα κυπελλα κρινονται αν ηταν καλος στο τοξο ή στο υδροποδηλατο.

4)Λεπτομερες road book δεν μας κανει. Θελουμε 36ωρο Indiana Jones mode.

Aρα: Πέστε μου πως βαθμολογω? Πως βγαζω νικητη και κυπελλα?  ???

Μετραω πχ. ποιος την εχει μακρυτερη?

....την εκτη στο σαζμαν.   :hehe:
Never ride faster than your guardian angel can fly

Αποσυνδεδεμένος bil

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 07, 2012, 02:56:24 μμ »
Απλό !

ΔΕΝ βαθμολογείς και ΔΕΝ δίνεις κύπελα ! Δηλαδή αν πείτε φέτος οτι στο 36ωρο του 2012 ΔΕΝ θα υπάρχει βαθμολογία - κύπελλα -πρωτιές, αλλά μόνο μια μεγάλη βόλτα, με κάποιες φωτογραφίες και διαδρομή που θα πρεπει να την "φτιάξουμε" εμείς,  θα ακυρωθούν οι μισές συμμετοχές ;

Ε ;

Αποσυνδεδεμένος ALX

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
  • ©2002-2017
    • R1150GS
    • facebike.gr
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 07, 2012, 03:00:23 μμ »

Aρα: Πέστε μου πως βαθμολογω? Πως βγαζω νικητη και κυπελλα?  ???

Μετραω πχ. ποιος την εχει μακρυτερη?

....την εκτη στο σαζμαν.   :hehe:

Έλα ρε Ζορντανάρα.... έτσι να βαθμολογήσεις να πάρουμε και μεις κάνα κύπελλο! Την έχω πολυυυύ μακριά την 6η εγώ!

Αποσυνδεδεμένος bil

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 07, 2012, 04:04:53 μμ »
Θα πρέπει βέβαια να πώ πως το καλύτερο ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ... είναι το roadbook έτσι όπως είναι. Απλά όσοι θέλουν να απέχουν από το αγωνιστικό κομμάτι είτε από άποψη είτε γιατί ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ( π.χ. οι θρυλική ομάς  :hehe: :hehe: ) , απλά το βράδυ πρίν, βάζουν τον χάρτη κάτω και κάνουν την δικιά τους "έκθεση Α4" σε 20 λεπτάκια ...

Θέλω σε αυτό το σημείο να ευχαριστήσω και δημόσια τον Αντι για την υπενθύμιση  ...  xmas_wink  :hehe:

Αποσυνδεδεμένος VAS

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ο θείος Νώντας...
    • 1000 SP, california 1100
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 07, 2012, 04:09:17 μμ »
Δεν ξέρω γιατί, αλλά με το παλιό σύστημα, χανόμουν δυσκολότερα  :hehe:

πιθανον και τότε να χανόσουν αλλά δεν το'ξερες... :think:

τώρα ξέρεις που ακριβώς και για πόσο :hehe:
Όπως είχε πει ενας γνήσιος Guzzista πριν τον διώξει το καθεστώς : "Καιμε βενζίνη, οι υπόλοιποι καίνε το σάλιο τους!"