Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Σεπτέμβριος 26, 2017, 10:51:18 μμ

Αποστολέας Θέμα: Προς Θρύλο, περί ατομικού-ομαδικού  (Αναγνώστηκε 15726 φορές)

Αποσυνδεδεμένος SPONT

• I Live Here
  • *
  • GUZZIHOLIC GUZZISTA 100%
Απ: Προς Θρύλο, περί ατομικού-ομαδικού
« Απάντηση #45 στις: Ιανουάριος 10, 2012, 03:46:28 μμ »
δεν θα μπορούσα αλλιώς... λέω πάντα την αλήθεια...  :hehe:
και τελευταιος :ha:

γιαλαντζης  ντολμαδοπουλος του 2%

Αποσυνδεδεμένος mourat

• I Live Here
  • *
  • ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    • STELVIO 1200 4V
    • SP walk Guzzi
« Απάντηση #46 στις: Ιανουάριος 10, 2012, 03:55:35 μμ »
μια που δεν μετέχεις...

να σου πω πως εκτός από πιο δίκαιος...

είσαι και πιο άσχετος (αυτοδικαίως, βεβαίως, βεβαίως...)  :hehe:

(no offence, but that is the matter of fact)

1. με λενε Μουρατ και ειμαι ασχετος απο 36ωρο (εχω κανει μονο μισο 36ωρο το 2009)
2. δεν χρειαζεται να εχεις κανει καν 36ωρο για να καταλαβεις οτι εχετε μπερδεψει τις βουρτσες με τις .....τσες. Συμφωνα και με τα δικα σας γραφομενα παραπανω, ομολογειται οτι βαζετε στην ιδια βαθμολογικη κλιμακα δυο διαφορετικα αγωνισματα (ομαδικο-ατομικο), σαν να λεμε δλδ
ποδοσφαιρο (με 11 παικτες) και 5 επι 5,(οχι τοσο ακριβες παραδειγμα αλλα..)
σκυταλοδρομια 4 επι 100 και 100 μετρα
3. εσεις που μετεχετε στα 36ωρα δεν μπορειτε να ειστε δικαιοι κριτες των ευαυτων σας οσο και να το θελετε-επιδιωκετε, γιατι βγαινει μπροστα το προσωπικο σας συμφερον (αθελα σας). Ειναι σαν την περιπτωση που ψηφιζουν οι βουλευτες αυξηση για την παρτη τους.
και επιτα απο ενα εκατομμυριο ποστ
παλι οι αστραχαναιοι θα λενε να μεινουν τα πραγματα ετσι για να σαρωνουν τα κυπελα
και οι Θρυλικοι να αλλαξουν, μπας και "σταυρωσουν" κανα κυπελο

Αποσυνδεδεμένος ASTRAXANTASOS

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Lover
  • **
  • ASTRAXAN 12 36ΩΡΑ !!
« Απάντηση #47 στις: Ιανουάριος 10, 2012, 03:59:41 μμ »
Κοιτα ενα δελτιο ειδησεων του ΣΚΑΙ παρενεργειες κριμα ??? :?
ΠΑΝΟΥΡΙΑΣ speaking!!!!!

Αποσυνδεδεμένος SPONT

• I Live Here
  • *
  • GUZZIHOLIC GUZZISTA 100%
« Απάντηση #48 στις: Ιανουάριος 10, 2012, 04:01:02 μμ »

παλι οι αστραχαναιοι θα λενε να μεινουν τα πραγματα ετσι για να σαρωνουν τα κυπελα

μας αδικεις ολους

και περισσοτερο τον τσαμπιον αστραχανσουλη

γιαλαντζης  ντολμαδοπουλος του 2%

Αποσυνδεδεμένος astrahan

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ut tensio, sic vis
« Απάντηση #49 στις: Ιανουάριος 10, 2012, 04:04:03 μμ »

τώρα μας προσάπτεις δόλο...

και αυτό άνευ τεκμηριωμένων αποδείξεων, είναι συκοφαντία...  :hehe:

υγ. το 2 που λες εγώ δεν το έχω πει πουθενά... ίσα ίσα λέω ότι είναι το ίδιο...
ex...

KTiNoS

• Επισκέπτης
« Απάντηση #50 στις: Ιανουάριος 10, 2012, 04:19:02 μμ »

Οι θρυλικοί κατ αρχήν ΕΙΝΑΙ τα κύπελα όλα μαζί... !

Να σου πω επίσης ότι εγώ αντέγραψα τις απαντήσεις του τεστ από τους Ντάλτον και τους Αστραχάν οι οποίοι μου τις έδωσαν οικιοθελώς

:hehe:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 10, 2012, 04:21:33 μμ από KTiNoS »

Αποσυνδεδεμένος mourat

• I Live Here
  • *
  • ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    • STELVIO 1200 4V
    • SP walk Guzzi
« Απάντηση #51 στις: Ιανουάριος 10, 2012, 04:49:56 μμ »
μια που δεν μετέχεις...

να σου πω πως εκτός από πιο δίκαιος...

είσαι και πιο άσχετος (αυτοδικαίως, βεβαίως, βεβαίως...)  :hehe:

(no offence, but that is the matter of fact)

1. με λενε Μουρατ και ειμαι ασχετος απο 36ωρο (εχω κανει μονο μισο 36ωρο το 2009)
2. δεν χρειαζεται να εχεις κανει καν 36ωρο για να καταλαβεις οτι εχετε μπερδεψει τις βουρτσες με τις .....τσες. Συμφωνα και με τα δικα σας γραφομενα παραπανω, ομολογειτε οτι βαζετε στην ιδια βαθμολογικη κλιμακα δυο διαφορετικα αγωνισματα (ομαδικο-ατομικο), σαν να λεμε δλδ
ποδοσφαιρο (με 11 παικτες) και 5 επι 5,(οχι τοσο ακριβες παραδειγμα αλλα..)
σκυταλοδρομια 4 επι 100 και 100 μετρα
3. εσεις που μετεχετε στα 36ωρα δεν μπορειτε να ειστε δικαιοι κριτες των εαυτων σας οσο και να το θελετε-επιδιωκετε, γιατι βγαινει μπροστα το προσωπικο σας συμφερον (αθελα σας). Ειναι σαν την περιπτωση που ψηφιζουν οι βουλευτες αυξηση για την παρτη τους.
και επιτα απο ενα εκατομμυριο ποστ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 10, 2012, 05:02:20 μμ από mourat »

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #52 στις: Ιανουάριος 10, 2012, 04:50:37 μμ »
Παρακαλω ο λογος στην πολιτικη αγωγη:

"Κυριε Προεδρε, κυριοι δικασται, κυριοι ενορκοι:

Ο mourat ειναι ασχετος μεν, εντιμος τε και δικαιος δε.

Συντασεται και αντιστροφα.

"Εντιμος τε και δικαιος μεν -ασχετος δε"

:oldgit:
Never ride faster than your guardian angel can fly

Αποσυνδεδεμένος mourat

• I Live Here
  • *
  • ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    • STELVIO 1200 4V
    • SP walk Guzzi
« Απάντηση #53 στις: Ιανουάριος 10, 2012, 04:51:40 μμ »
Παρακαλω ο λογος στην πολιτικη αγωγη:

"Κυριε Προεδρε, κυριοι δικασται, κυριοι ενορκοι:

Ο mourat ειναι ασχετος μεν, εντιμος τε και δικαιος δε.

Συντασεται και αντιστροφα.

"Εντιμος τε και δικαιος μεν -ασχετος δε"

μα δεν μιλησα εγω για τον αν ειναι πιο δυσκολο ή πιο ευκολο το ομαδικο
απλως εβγαλα ενα λογικο και αμεροληπτο συμπερασμα απο τα γραφομενα των ειδικων
οτι το ατομικο και το ομαδικο εχουν διαφορετικο βαθμο δυσκολιας, αρα πρεπει να βαθμολογουνται ξεχωριστα
εδω και τοσα ποστ, αναλυονται οι δυσκολιες του ενος και του αλλου,
δεν το βλεπει κανεις αλλος, μονο εγω...?(να ανησυχω?... :hehe: :hehe:)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 10, 2012, 04:55:46 μμ από mourat »

Αποσυνδεδεμένος fortunas

• Guzzi Wannabee
  • *
« Απάντηση #54 στις: Ιανουάριος 10, 2012, 04:59:42 μμ »
σιγουρα χρειαζομαστε τις βουρτσες για να χτενιζουμε τις .....τσες και τιποτα δεν ειναι ασχετο καιδεν εχει μπερδευτει το πραγμα  ειναι απλο πρεπει καποιοι να κανουν 36ωρο ολοκληρο και οχι μισο και οχι πριν  καποια χρονια δεν λεω να παρουν κυπελο γιατι πρεπει να μας νικησουν και για να μας νικησουν χρειαζεται τροπος κοπος υπομονη  επιμονη και μπαλακια αναμεσα στα ποδαρακια τους :hehe:

Αποσυνδεδεμένος faraway

• Guzzi Crazy
  • always faraway....
    • Aprilia Caponord Raid
    • Faraways Videos
« Απάντηση #55 στις: Ιανουάριος 10, 2012, 05:10:31 μμ »
Πάντως η κουβέντα είναι εξαιρετικά ενδιαφέρουσα και εκπαιδευτική για όσους δεν έχουν ιδέα από 36ωρο ( όπως καλή ώρα εγώ ) .

Η απορία μου από αυτά που διαβάζω είναι η εξής :

Αφού κατά γενική ομολογία το ομαδικό 36ωρο είναι πιο δύσκολο και πιο κουραστικό . Πιο κουραστικό ίσως να σημαίνει και περισσότερα λάθη ..κτλ .
Πως και στο ατομικό δεν κέρδισε κάποιος από τους μοναχικούς αλλά κάποιος από ομάδα ?? ???

Θεωρητικά δλδ , έτσι όπως περιγράφεται από τα ποστ που έχουν γίνει , και λόγο της δυσκολίας του ομαδικού , κάποιος θα περίμενε τους βαθμούς των ομάδων πιο κάτω από τους μοναχικούς αλλά ( τουλάχιστον στο περσυνό ) αυτό δεν συναίβει .

Εγώ καταλήγω σε δύο βιαστικά ( και του άσχετου ) συμπεράσματα ως εκ τούτου :

ή το μοναχικό δεν είναι τόσο πιο εύκολο όσο ακούγεται - περιγράφεται

ή οι μοναχικοί παίκτες , λόγο της απουσίας παρέας εγκαταλείπουν - τουριστικοποιούν το 36ωρο πιο εύκολα .

xmas_wink
" Η ζωή είναι μία διαρκής ζυγαριά αποφάσεων , που συνήθως κλέβει . "

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #56 στις: Ιανουάριος 10, 2012, 05:22:56 μμ »
Πάντως η κουβέντα είναι εξαιρετικά ενδιαφέρουσα και εκπαιδευτική για όσους δεν έχουν ιδέα από 36ωρο ( όπως καλή ώρα εγώ ) . Μααα,...γι αυτο ακριβως κι εγω σαν,...δημοκρατικος συντονιστης την αφηνω να εξελιχθει. Αλλιως θα την κατεβαζα με την μια. Ομορφα και δημοκρατικα.  :hehe:

Η απορία μου από αυτά που διαβάζω είναι η εξής :

Αφού κατά γενική ομολογία το ομαδικό 36ωρο είναι πιο δύσκολο και πιο κουραστικό . Πιο κουραστικό ίσως να σημαίνει και περισσότερα λάθη ..κτλ .
Πως και στο ατομικό δεν κέρδισε κάποιος από τους μοναχικούς αλλά κάποιος από ομάδα ?? ???
αυτο συνεβει περυσι. Πριν ομως απ το περυσι,...υπηρξαν ακομα 13 36ωρα, που ειχαν -βασικα- ατομικους νικητες.

Θεωρητικά δλδ , έτσι όπως περιγράφεται από τα ποστ που έχουν γίνει , και λόγο της δυσκολίας του ομαδικού , κάποιος θα περίμενε τους βαθμούς των ομάδων πιο κάτω από τους μοναχικούς αλλά ( τουλάχιστον στο περσυνό ) αυτό δεν συναίβει . βλ. απο πανω

Εγώ καταλήγω σε δύο βιαστικά ( και του άσχετου ) συμπεράσματα ως εκ τούτου : οντως πολυ βιαστικα

ή το μοναχικό δεν είναι τόσο πιο εύκολο όσο ακούγεται - περιγράφεται

ή οι μοναχικοί παίκτες , λόγο της απουσίας παρέας εγκαταλείπουν - τουριστικοποιούν το 36ωρο πιο εύκολα . Συμβαινει αυτο το δευτερο που λες, συν οτι περυσι οι ομαδες ηταν περιπου το 25% όλων των συμμετεχοντων(αναλογια συγκριτικα και ιστορικα τεραστια), συν οτι οσοι ειναι σε ομαδες ειναι πιο ευλαβικοι στους κανονες που θετει η Λεσχη, συν οτι στο ατομικο ειναι και καποιοι που,...τρεχουν να προλαβουν τον μπροστινο τους τροχό,...και φυσικα πεφτουν σε λαθη. (πχ. ΑLX) - ενω οι ομαδες δουλευουν πιο μηχανικα."Θα το κανω by the book, κι ας τερματισω χαραματα" (πχ. Αstrahan team)

xmas_wink
Never ride faster than your guardian angel can fly

Αποσυνδεδεμένος ASTRAXANTASOS

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Lover
  • **
  • ASTRAXAN 12 36ΩΡΑ !!
« Απάντηση #57 στις: Ιανουάριος 10, 2012, 05:29:36 μμ »
Μηπως βοηθησω λιγο
Ειτε ατομικο ειτε ομαδικο τα ιδια πραγματα κανεις.Προσπαθεις κατα γραμμα να ακολουθησεις τους κανονες τα παχνιδια και οτι αλλο σου εχει ορισει να κανεις η Λεσχη.Που βλεπουν καποιοι φιλοι οτι αλλα κανει καποιος στο ατομικο και αλλα στο ομαδικο?Η διακριση ερχεται και η επιβραβευση σε ατομικο επιπεδο και εαν ανηκεις σε ομαδα που ειναι διακριση ΜΕΣΟΥ ΟΡΟΥ επιβραβευεσαι και εκει
Γιατι εγω που τρεχω 8 χρονια με την παρεα μου 36ωρα ξαφνικα να ανταγωνιζομαι εντος εισαγωγικων τα 40 ατομα που αποτελουν τις ομαδες και οχι τα 250 ατομα που μετεχουν στο οδοιπορικο?

υγ.συμβουλη μεσα απο την καρδια μου στους νεους 36ωριτες που πιθανον μπερδευονται απο αυτα που γραφονται,
Καντε ακριβως οπως σας ζητηθει με ολους τους κανονες το 36ωρ0 και η ικανοποιηση που θα νοιωσετε δεν μετριεται με τιποτα,ουτε κυπελλα ουτε μπραβο
Και αν ερθει καλως ναρθει ,το κυπελακι εννοω.
ΒΑΣΙΚΟ ΟΛΩΝ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ΤΟ 36ΩΡΟ ΣΕ ΒΟΗΘΑΕΙ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΙΣ ΑΝΤΟΧΕΣ ΣΟΥ και ισως καποιες φορες να τις ξεπερνας!
ΑΥΤΑ τα ολιγα τα υπολοιπα στο ΔΡΟΜΟ!
ΠΑΝΟΥΡΙΑΣ speaking!!!!!

Αποσυνδεδεμένος astrahan

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ut tensio, sic vis
« Απάντηση #58 στις: Ιανουάριος 10, 2012, 05:34:51 μμ »
για τον Σίμο αυτό, για να μην παρεξηγηθούμε χωρίς λόγο.

Σίμο, μια που το βλέπεις έτσι, να σου πω ότι εδώ και πολλά ποστ γράφεται ότι το ομαδικό έχει μεγαλύτερο βαθμό δυσκολίας από το ατομικό...

ως εκ τούτου αυτοί που θα έπρεπε εκ των πραγμάτων να ζητάνε διαφορετική βαθμολόγηση, θα έπρεπε να είναι οι του ομαδικού...

παρόλα αυτά όσοι τρέχουν στο ομαδικό, δεν θέλουν διαφορετική βαθμολόγηση...

το αστείο είναι ότι ούτε όσοι τρέχουν στο ατομικό, το ζητάνε...

την διαφορετική βαθμολόγηση, αν δεις λίγο τα ποσταρίσματα, την ζητάν κάποιοι που δεν συμμετέχουν καθόλου ή συμμετέχουν σποραδικά ή τέλος πάντων δεν κυνηγάνε την βαθμολογία γενικά...

για δες το κι έτσι...

απολύτως φιλικά και σε παρακαλώ να μην παρεξηγήσεις την πλάκα που κάνω καμιά φορά εδώ...
ex...

Αποσυνδεδεμένος ALX

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
  • ©2002-2017
    • R1150GS
    • facebike.gr
« Απάντηση #59 στις: Ιανουάριος 10, 2012, 05:54:33 μμ »
Zordan, μ' έχεις κάνει ρόμπα!
Εγώ ρε κυνηγάω τον μπροστινό μου τροχό, ή ο πίσω τροχός μου έχει απωθημένα που είναι μια ζωή δεύτερος και θέλει να περάσει πρώτος?
Επίσης... όταν βάζετε στο ροντιμπουκ στη διασταύρωση προς Νυμφαίο κάνουμε δεξιά, γράψτε ότι η πινακίδα που το λέει είναι σε μέγεθος φωτογραφίας 10Χ15 να 'χουμε το νου μας  :hehe:
Πάλι καλά δηλαδή που πήρα μυρωδιά ότι κάτι δεν μου πήγαινε καλά προς τα 'κει που πήγαινα και γύρισα πίσω. Μου πήρε μόνο 20χιλ να το μυριστώ  :fff:

Παμπαρακάτ...

Στο φετινό βγήκαν πολύ νικηταί διότ' του πιχνίδ' ήταν τέτοιου που βόλευε τσ'ομάδες. Άλλο να θ'μάται ένας νους 5 ντινικέδες τι χρώμα ήσαν, κι άλλο έξ'.
Άλλο 2 μάτια να κοιτάν' δεξά κι αριστερά να βλέπνε τι υπάρχ' στου δρόμου, κι άλλο να κοιτάν' τρεις σαδώ και τρεις σακεί.
Και στου τέλους, όταν μαζέφκαν να λύσνε του διαγώνισμα, είχαν όλες τσ'απαντήσ'ς μαζμένες και σουστές!
Πως να τσκερδίσ'ς μιτά ισύ με τα δυο μάτια? Αη πεμ!

Κι όταν στου πιχνίδ παίρν'ς άριστα, έχ'ς κι μιγάλες πθανότ'τες να κιρδίσ'ς κύπλλο αφού πας κι σουστά στ'στράτα σ' χουρίς λάθ'.

Άλλες χρονιές όμως που το παιχνίδι δεν ήταν τέτοιου στυλ, δεν ήταν έτσι. Υπήρξαν και κυπελλούχοι ομάδων στο ατομικό, αλλά σπάνια.

Γενικώς πιστεύω πως το ομαδικό είναι πιο δύσκολο ΜΟΝΟ σε ένα πράγμα. Στο χρόνο που θέλει να ολοκληρωθεί (σωστά)
Έχουν περισσότερη καθυστέρα στις φωτό και στις βενζίνες. Τίποτα άλλο. Στα υπόλοιπα δεν διαφέρουν σε τίποτα ως βαθμό δυσκολίας με τους ατομικούς και τους lone riders. Ίσα ίσα που οι lone riders έχουν ένα πιο δύσκολο έργο, στο οποίο πρέπει να είναι 100% συγκεντρωμένοι στην διαδρομή (αποφυγή λάθους) και ου μη γένοιτο, αν πάθουν ζημιά ή μείνουν από καύσιμα δεν έχουν άμεση βοήθεια που έχουν οι ομαδικοί. Ειδικά όταν οι ομαδικοί τρέχουν πολλά 36ωρα μαζί και έχουν ίδιους ρυθμούς, τότε το μόνο μείον τους είναι ο χρόνος και τίποτα άλλο.
Τα υπόλοιπα που αραδιάζουν οι Αστραχαναίοι τα ακούω κι εγώ βερεσέ, :anigrin: σαν τις ειδήσεις του mega (για να πρωτοτυπίσω)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 10, 2012, 05:57:19 μμ από ALX »
Όσο βελτιώνεται η τεχνολογία των μοτοσυκλετών (ηλεκτρονικά βοηθήματα), τόσο υποβαθμίζεται η τέχνη του αναβάτη.