Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Νοέμβριος 17, 2017, 07:16:27 μμ

Αποστολέας Θέμα: Προς Θρύλο, περί ατομικού-ομαδικού  (Αναγνώστηκε 16319 φορές)

Αποσυνδεδεμένος astrahan

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ut tensio, sic vis
Απ: Προς Θρύλο, περί ατομικού-ομαδικού
« Απάντηση #60 στις: Ιανουάριος 10, 2012, 06:06:38 μμ »
Άλλες χρονιές όμως που το παιχνίδι δεν ήταν τέτοιου στυλ, δεν ήταν έτσι. Υπήρξαν και κυπελλούχοι ομάδων στο ατομικό, αλλά σπάνια.

Γενικώς πιστεύω πως το ομαδικό είναι πιο δύσκολο ΜΟΝΟ σε ένα πράγμα. Στο χρόνο που θέλει να ολοκληρωθεί (σωστά)
Έχουν περισσότερη καθυστέρα στις φωτό και στις βενζίνες. Τίποτα άλλο. Στα υπόλοιπα δεν διαφέρουν σε τίποτα ως βαθμό δυσκολίας με τους ατομικούς και τους lone riders. Ίσα ίσα που οι lone riders έχουν ένα πιο δύσκολο έργο, στο οποίο πρέπει να είναι 100% συγκεντρωμένοι στην διαδρομή (αποφυγή λάθους) και ου μη γένοιτο, αν πάθουν ζημιά ή μείνουν από καύσιμα δεν έχουν άμεση βοήθεια που έχουν οι ομαδικοί. Ειδικά όταν οι ομαδικοί τρέχουν πολλά 36ωρα μαζί και έχουν ίδιους ρυθμούς, τότε το μόνο μείον τους είναι ο χρόνος και τίποτα άλλο.
Τα υπόλοιπα που αραδιάζουν οι Αστραχαναίοι τα ακούω κι εγώ βερεσέ, :anigrin: σαν τις ειδήσεις του mega (για να πρωτοτυπίσω)

τι διαφορετικό λέμε ρε ALX από αυτό που έγραψες παραπάνω, να καταλάβω κι εγώ που δεν σ' ακούω βερεσέ (σαν τις ειδήσεις του ΚΟΝΤΡΑ ας πούμε)

αν και ο τονισμός του μόνο στον χρόνο, είναι υποτίμηση...
ex...

Αποσυνδεδεμένος kavadias

• Guzzi Let Me Be
  • *
« Απάντηση #61 στις: Ιανουάριος 10, 2012, 06:12:00 μμ »
πάντως παρότι όλοι δηλώνουν ότι δεν τους ενδιαφέρει η βαθμολογία, ούτε η κατάταξη, τα τόπικ πέρι κανονισμών, βαθμολογιών, παιχνιδιών κλπ. ανθούν..  :hehe:

μυστήρια της ανθρώπινης φύσης   :fff:
μηχανόβιος, όχι μοτοσυκλετιστής

Αποσυνδεδεμένος ALX

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
  • ©2002-2017
    • R1150GS
    • facebike.gr
« Απάντηση #62 στις: Ιανουάριος 10, 2012, 06:23:49 μμ »
Γιατί υποτίμηση ρε Κώστα? Εγώ πραγματικά δεν βλέπω άλλες δυσκολίες σε σχέση με τους ατομικούς ή με τις παρέες που δεν είναι ομάδες.
Ο χρόνος σας περιορίζει εσάς. Ο χρόνος που πρέπει να είστε μαζί σε όλες τις φωτό, και να ανεφοδιάζεστε όλοι μαζί. Αυτό σας κάνει να χάνετε χρόνο και να είστε περισσότερη ώρα στη σέλα σε σχέση με τους ατομικούς (όχι όλους, γιατί δεν τερματίζετε δα και τελευταίοι! Υπάρχουν ατομικοί που τερματίζουν μετά από σας (κι όχι λίγοι)
Εγώ δεν θέλω να υποτιμήσω κανέναν. Για μένα ο καθένας που καταφέρνει να τερματίζει σωστά ένα 36ωρο σαν το περσινό είναι νικητής... ασχέτως αν παίρνει κύπελλο ή όχι. Αυτό δεν τον κάνει λιγότερο 36ωρίτη, ή υποδεέστερο αναβάτη. Ούτε θεωρώ ότι γι' αυτόν ήταν πιο εύκολο και για άλλον πιο δύσκολο. Τα ίδια χιλιόμετρα έκαναν.
Εγώ μπήκα σε αυτή την κουβέντα, επειδή είδα ότι αρχίσατε και τις μετράτε (τις δυσκολίες)
Γιατί πρέπει ντε και καλά να πιστεύουμε όλοι ότι πέρα από τον χρόνο που χάνετε λόγω της ομάδας, έχετε κι άλλες μεγαλύτερες δυσκολίες από τον ατομικό αναβάτη?
Όσο βελτιώνεται η τεχνολογία των μοτοσυκλετών (ηλεκτρονικά βοηθήματα), τόσο υποβαθμίζεται η τέχνη του αναβάτη.

Αποσυνδεδεμένος astrahan

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ut tensio, sic vis
« Απάντηση #63 στις: Ιανουάριος 10, 2012, 06:43:38 μμ »
γιατί έτσι πως το έγραψες το μόνον φάνηκε σαν να μην το θεωρείς σημαντικό...

η διαφορά στο χρόνο φέρνει κούραση, εξάντληση, νεύρα που στο τέλος καταλήγει σε μεγαλύτερη προσπάθεια (πολλές φορές υπερπροσπάθεια)...

συν το ότι ο συντονισμός με άλλα 4-5 άτομα εντείνει τα παραπάνω...

κοινούς ρυθμούς είναι πολύ δύσκολο να έχεις με άλλα 4-5 άτομα για τόσα πολλά χλμ και τόσες πολλές ώρες... όσο και να γνωρίζεσαι χρόνια... πίστεψέ με...

κι εδώ προσπαθούσαμε να εξηγήσουμε τις δυσκολίες σε κάποιους που δεν τις καταλαβαίναν και θεωρούσαν ότι το ομαδικό είναι εύκολο... εγώ προσωπικά ΔΕΝ υποτιμώ κανέναν... ούτε κανένας άλλος από τους Αστραχάν... ούτε από τις άλλες ομάδες που ξέρω (πχ. Ντάλτονς)... ανάποδα έγινε-δες το αρχικό ποστ (για την τάξη των πραγμάτων αυτό)

Εγώ δεν θέλω να υποτιμήσω κανέναν. Για μένα ο καθένας που καταφέρνει να τερματίζει σωστά ένα 36ωρο σαν το περσινό (σε οποιοδήποτε για μένα) είναι νικητής... ασχέτως αν παίρνει κύπελλο ή όχι. Αυτό δεν τον κάνει λιγότερο 36ωρίτη, ή υποδεέστερο αναβάτη. Ούτε θεωρώ ότι γι' αυτόν ήταν πιο εύκολο και για άλλον πιο δύσκολο. Τα ίδια χιλιόμετρα έκαναν.

σ' αυτό συμφωνούμε απόλυτα...

και τίποτα υπόλοιπα δεν αραδιάζουμε...
ex...

KTiNoS

• Επισκέπτης
« Απάντηση #64 στις: Ιανουάριος 10, 2012, 06:47:05 μμ »
πάντως παρότι όλοι δηλώνουν ότι δεν τους ενδιαφέρει η βαθμολογία, ούτε η κατάταξη, τα τόπικ πέρι κανονισμών, βαθμολογιών, παιχνιδιών κλπ. ανθούν..  :hehe:

μυστήρια της ανθρώπινης φύσης   :fff:

Ρε Μηνάρα υπάρχει άποψη για το τι είναι σωστό αντικειμενικά και άποψη για το τι θέλω-μπορώ να κάνω.
Εγώ πχ πιστεύω ότι ο θρύλος έχει δίκιο (αλλά και ο Αστραχάν έχει μερικά δυνατά επιχειρήματα.)
Προσωπικά ΔΕΝ πάω για κούπα.

Απαγορεύεται ?
(και Που είναι το μυστήριο δηλαδή?)
Ότι δεν κάθομαι να μετρήσω εκκλησάκια ή να ψάχνω σκουπιδοτενεκέδες?
Ότι δεν ξέρω να ρίχνω βέλη ή ότι δεν κάνω καλό ποδήλατο λίμνης ?
Περί χιλιομέτρων άστο.
Σε κάθε τουλίπα έφτανα με διαφορά 1-5χμλ
Αλλά τι ήθελες να κάνω να βγάλω κομπιουτεράκι και ν αρχίσω τρις έντεκα τρις δώδεκα τρις δεκαπέντε κι έντεκα?
Ε δεν κάθομαι σόρυ, άρα αφού αυτά δεν είναι για μένα, όπως δεν είναι και οι ομάδες λέω δεν μου κάνει το πράμα…

Μπάι δε γουέι

Ο Γρηγόρης ο ψιλός έκανε το Ποδήλατο λίμνης κρις κραφτ

:hehe:

Αποσυνδεδεμένος SPONT

• I Live Here
  • *
  • GUZZIHOLIC GUZZISTA 100%
« Απάντηση #65 στις: Ιανουάριος 10, 2012, 06:48:25 μμ »
πάντως παρότι όλοι δηλώνουν ότι δεν τους ενδιαφέρει η βαθμολογία, ούτε η κατάταξη, τα τόπικ πέρι κανονισμών, βαθμολογιών, παιχνιδιών κλπ. ανθούν..  :hehe:

μυστήρια της ανθρώπινης φύσης   :fff:

μας αδικειτε κυριε καβαδια

δεχομεθα και τον ορο της αληθειας,παρουσια της κυριας μπουμπουκου, για να σας αποδειξουμε οτι σφαλλετε :hehe:
γιαλαντζης  ντολμαδοπουλος του 2%

Αποσυνδεδεμένος ALX

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
  • ©2002-2017
    • R1150GS
    • facebike.gr
« Απάντηση #66 στις: Ιανουάριος 10, 2012, 07:11:26 μμ »
Εμένα μου αρέσει που συχνά πυκνά σε τέτοιες συζητήσεις, βγαίνουν και κάποιοι που το παίζουν υπεράνω κι όσοι έτυχε να συζητήσουμε στην εκάστοτε συζήτηση, αυτομάτως να νιώθουμε ότι μας εννοούν κυπελλοθήρες.
Λες και πάμε στο 36ωρο μόνο για τα κύπελλα! Δεν μου αρέσουν αυτές οι... σπόντες, ακόμα κι αν γίνονται για πλάκα.
Είναι πολλοί αυτοί που δεν είναι πρωταρχικός τους στόχος το κύπελλο, αλλά κανέναν δεν θα χάλαγε αν το έπαιρνε κιόλας. Μέσα σε αυτούς κι εγώ. Άλλοι είναι εντελώς ντιπ για ντιπ δηλωμένοι (και φαίνεται κιόλας) ότι δεν έχουν καμία σχέση με κύπελλα. Για άλλους πάλι, είναι σημαντικό το να πάρουν το κύπελλο και το προσπαθούν κάθε χρόνο. Δε'ν κακό να το θέλουν. Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να είναι δακτυλοδεικτούμενοι επειδή επιδιώκουν να το πάρουν!

Προσωπικά ο δικός μου στόχος, είναι κάθε χρόνο ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΟΛΟ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΕΡΜΑΤΙΣΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ, ακόμα κι αν χρειαστεί να φέρω τη μοτοσυκλέτα σπρώχνοντας στον τερματισμό. Αυτό είναι το δικό μου κύπελλο, και δόξα τη μοτοσυκλέτα, το παίρνω εδώ και 10 χρόνια συνέχεια.  :bier:
Όσο βελτιώνεται η τεχνολογία των μοτοσυκλετών (ηλεκτρονικά βοηθήματα), τόσο υποβαθμίζεται η τέχνη του αναβάτη.

Αποσυνδεδεμένος paitos

• Guzzi Let Me Be
  • *
« Απάντηση #67 στις: Ιανουάριος 10, 2012, 07:13:15 μμ »
Για μερικα εκλησσακια  :mad: χασαμε το κυπελο εγω και ο μικιος (Φίλιππος) που ειμασταν στο ατομικο, αν ειχαμε 4-5 ζευγαρια ματια ακομα το ειχαμε σιγουρο το κυπελακι!
 Αλλα απο την αλλη τερματισαμε (σχετικα νωρις παρολο το λαστιχο και μια πτωση στην παρεα) και θεωρουμε ευατους νικητες και γουσταρουμε!!
 Ελπιζω να εχουμε και να τα πουμε και του χρονου

Παναγιωτης  :thumbsup:

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #68 στις: Ιανουάριος 10, 2012, 07:26:27 μμ »
Σπυρος,Τακης, Παιτος και Αλεξ.

Η ομαδα που θα τερματισει το 15ο 36ωρο,...πριν τυπωθει το roadbook.  :ninja:
Never ride faster than your guardian angel can fly

Αποσυνδεδεμένος mourat

• I Live Here
  • *
  • ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    • STELVIO 1200 4V
    • SP walk Guzzi
« Απάντηση #69 στις: Ιανουάριος 10, 2012, 07:37:23 μμ »
για τον Σίμο αυτό, για να μην παρεξηγηθούμε χωρίς λόγο.

Σίμο, μια που το βλέπεις έτσι, να σου πω ότι εδώ και πολλά ποστ γράφεται ότι το ομαδικό έχει μεγαλύτερο βαθμό δυσκολίας από το ατομικό...

ως εκ τούτου αυτοί που θα έπρεπε εκ των πραγμάτων να ζητάνε διαφορετική βαθμολόγηση, θα έπρεπε να είναι οι του ομαδικού...

παρόλα αυτά όσοι τρέχουν στο ομαδικό, δεν θέλουν διαφορετική βαθμολόγηση...

το αστείο είναι ότι ούτε όσοι τρέχουν στο ατομικό, το ζητάνε...

την διαφορετική βαθμολόγηση, αν δεις λίγο τα ποσταρίσματα, την ζητάν κάποιοι που δεν συμμετέχουν καθόλου ή συμμετέχουν σποραδικά ή τέλος πάντων δεν κυνηγάνε την βαθμολογία γενικά...

για δες το κι έτσι...

απολύτως φιλικά και σε παρακαλώ να μην παρεξηγήσεις την πλάκα που κάνω καμιά φορά εδώ...

1. δεν υπαρχει θεμα παρεξηγησης :wub:
2. εχεις δικιο για το παραδοξο της υποθεσης, δλδ οτι οι ατομικοι ζητανε διαφορετικη βαθμολογηση
3. εχω απειρο ελευθερο χρονο (που συγκρινεται μονο με αυτον των Κτινος και Φανις) :hehe: οποτε θα περιμενω να με πεισετε, αμφοτεροι, γιατι πρεπει να συνεχισει ο κοινος τροπος βαθμολογησης δυο, κατα γενικη ομολογια, διαφορετικων πραγματων  ???  
4. προσωπικα πιστευω, οτι οι ομαδες μονο καλο εχουν κανει στο 36ωρο, και σωστα μεχρι τωρα ακολουθησαμε τον κοινο τροπο βαθμολογησης, προκειμενου να βοηθησουμε να "ανθησει" ο θεσμος στα σπαργανα του. ΟΜΩΣ εχει ερθει ωρα να δημιουργηθει ενα νεο-δικαιοτερο (ειτε για τους μεν ειτε για τους δε, δεν θα τα χαλασουμε εδω) συστημα βαθμολογιας
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 10, 2012, 07:53:23 μμ από mourat »

Αποσυνδεδεμένος kavadias

• Guzzi Let Me Be
  • *
« Απάντηση #70 στις: Ιανουάριος 10, 2012, 08:03:34 μμ »
Άλεξ, όποιος έχει τη μύγα να την φέρει πίσω. Δεν ήταν σπόντα και κυρίως προς εσένα. Άλλωστε η δικιά σου λόξα είναι να φτάνεις πρώτος στο ξενοδοχείο όχι να πέρνεις κύπελλο.

Προσωπικά, το μόνο που μ' ενοχλεί είναι όλη αυτή η πάρλα και η ιστορία, και όλο το cool στυλάκι που "πουλάνε" όλοι είτε "δεν με νοιάζει να πάω πρώτος ξενοδοχείο", είτε "δεν με νοιάζει το κύπελλο", αλλά μετά τους βλέπεις στα φόρουμ ή στις παρέες, συζητάνε για το αν τους έκοψε ρυθμό ή αργή παρέα που βρήκαν μπροστά τους ή αν ο άλλος που τερμάτισε πριν απ' αυτούς έκανε όλο το παιχνίδι, ή αν ήταν δίκαιο το παιχνίδι, ή γιατί να πέρνουν κύπελλο οι καλοί τοξοβόλοι και πολλές άλλες κουβέντες σε παρόμοιο στυλ πουπαίζουν και εδώ και σε γειτονικά φόρα.

Αφού όπως λες δεν ανήκεις σε καμία απ' τις παραπάνω κατηγορίες τι αρπάζεσαι;  :bier:

Δεν με ενοχλούν αυτοί που ευθέως λένε, εμένα μ' αρέσει αυτό και το κάνουν. Τόσο απλά. "Μ' αρέσει να πάω το 36ώρο τάπα, κύπελλο στα @@ μου και το κάνουν". Ή θέλουν κύπελλο, αφοσίωση στα παιχνίδια και το πέρνουν. Μπράβο τους. Το υποκριτικό "και καλά" όμως, είναι αφάνταστα ενοχλητικό.

Επίσης για μένα το 36ώρο είναι χιλιόμετρα, παρέες, χαβαλές, ξενύχτια στους δρόμους, αλληλοβοήθεια, είναι τερματισμός στα Μέγαρα αφού έχει φύγει και η διοργάνωση, είναι ο Μαρινάκης να κοιμάτε στο δρόμο, είναι οι αστραχάν 1 το βράδυ στο Πάπιγκο με διάθεση για χαβαλέ και πλάκα λες και είχαν σνιφάρει ένα χωράφι κόκα, είναι κυριακάτικα ψάξιμο εκτός διαδρομής για βουλκανιζατέρ, είναι 500χλμ, με λινα, είναι ένα απίστευτο R100G/S στη Μάνη με έναν ακόμη πιο παλάβρα αναβάτη, είναι ένα χαμόγελο από έναν άγνωστο συνάδελφο σε ένα σημείο για φωτογράφηση, είναι, είναι, είναι θα μπορούσα να γράφω μέχρι το πρωί...

αυτές τις ιστορίες θέλω να διαβάζω σαν Τάσος και σαν μηχανόβιος όταν μπαίνω στο φόρουμ του 36ώρου, ιστορίες μηχανόβιας τρέλας. Και όχι συζητήσεις επί συζητήσεων για το τι είναι πιο δύσκολο, τι πιο εύκολο, ποιος είναι αργός, ποιος είναι γρήγορος, ποιος την έχει μεγαλύτερη, να αλλάξουμε κανονισμούς, να το κάνουμε, έτσι, να το κάνουμε γιουβέτσι, να δίνουμε πιο πολλά κύπελλα, όχι να μην δίνουμε, να μετράμε τις κατηγορίες ξέχωρα, όχι να μην τις μετράμε, να αλλάξουμε τα παιχνίδια, όχι να μην τα αλλάξουμε, ε, νισάφι πια..

Ούτε το παιχνίδι, ούτε η βαθμολογία ούτε η συζήτηση για το τι είναι ευκολότερο-δυσκολότερο (ατομικό-ομαδικό-δικάβαλο) είναι η ουσία του 36ώρου.. ιδίως το τελευταίο.. έλεος.. κουβέντα επιπέδου δημοτικού... "ο μπαμπάς μου έχει δυσκολότερη δουλειά απ' το μπαμπά σου", "Ναι αλλά εμένα πέρνει πιο πολλά λεφτά και έχουμε και 2 αμάξια", "ναι αλλά ο δικός μου δέρνει το δικό σου".. κοκ.

Τουλάχιστον αυτό νομίζω, εγώ. Απ' την άλλη είμαι νέος στο θεσμό και μπορεί να τοχω καταλάβει λάθος.
μηχανόβιος, όχι μοτοσυκλετιστής

Αποσυνδεδεμένος Dakota

• I Live Here
  • *
    • 1200sport & YBR 125
    • Του Μήτσου το μπλοκάκι
« Απάντηση #71 στις: Ιανουάριος 10, 2012, 08:05:31 μμ »
Εγώ έχω πάρει μέρος σε 4 36ώρα και πριν λίγες μέρες συνειδητοποίησα ότι η βαθμολογία είναι κοινή για ατομικό και ομαδικό και μου φαίνεται τελείως παράλογο.

Ειδικά στο περσινό με το παιχνίδι παρατηρητικότητας οι ομάδες νομίζω ότι βοηθήθηκαν αρκετά και για αυτός είναι ακόμη ένας λόγος που πρέπει να υπάρχει χωριστή βαθμολογία. Αν ήμουν στη θέση του Paitou δεν το κρύβω ότι θα στεναχωριόμουν αρκετά μιας και θα αισθανόμουν αδικημένος.

Σκεφτείτε τώρα και το εξής. Του χρόνου κατεβαίνει ομάδα 10 οδηγών με 5 μηχανές οπότε οδηγούνε εναλλάξ. Θα μου πείτε δεν είναι σωστό, γιατί ποιος μπορεί να τους ελέγξει?

Αν καταφέρουν και έχουν την υψηλότερη βαθμολογία θα πάρουν και τα 3 κύπελα? (ομαδικό - ατομικό - 2κάβαλο)

Πως θα σας φανεί κάτι τέτοιο?

KTiNoS

• Επισκέπτης
« Απάντηση #72 στις: Ιανουάριος 10, 2012, 08:06:43 μμ »
 "Επίσης για μένα το 36ώρο είναι χιλιόμετρα, παρέες, χαβαλές, ξενύχτια στους δρόμους, αλληλοβοήθεια, μπλα μπλα μπλα..."

Είναι και η φωτογραφία και κουλτούρα της μοτοσυκλέτας...
 moto~

Αποσυνδεδεμένος Dakota

• I Live Here
  • *
    • 1200sport & YBR 125
    • Του Μήτσου το μπλοκάκι
« Απάντηση #73 στις: Ιανουάριος 10, 2012, 08:11:25 μμ »
Εντάξει ρε μάγκες και γω μαζί σας είμαι (Ktinos - Kavadias) αλλά εδώ είναι topic που λέει 36ώρο: προτάσεις/κριτική.

Σε τι ωφελεί να λέμε τι ωραία περνάμε? Αν δεν περνούσαμε καλά δεν θα γυρνούσαμε τη γη ανάποδα για να τα καταφέρουμε να πάρουμε μέρος κάθε χρόνο.

Αποσυνδεδεμένος saddle69

• Guzzi Crazy
  • Averel "The Handsome" DALTON
« Απάντηση #74 στις: Ιανουάριος 10, 2012, 08:22:35 μμ »

Στο φετινό βγήκαν πολύ νικηταί διότ' του πιχνίδ' ήταν τέτοιου που βόλευε τσ'ομάδες. Άλλο να θ'μάται ένας νους 5 ντινικέδες τι χρώμα ήσαν, κι άλλο έξ'.
Άλλο 2 μάτια να κοιτάν' δεξά κι αριστερά να βλέπνε τι υπάρχ' στου δρόμου, κι άλλο να κοιτάν' τρεις σαδώ και τρεις σακεί.
Και στου τέλους, όταν μαζέφκαν να λύσνε του διαγώνισμα, είχαν όλες τσ'απαντήσ'ς μαζμένες και σουστές!
Πως να τσκερδίσ'ς μιτά ισύ με τα δυο μάτια? Αη πεμ!

Φιλε Αλεξ ...να σου πως κατι προς αποκαταστασην της ιστορικής αληθειας ....

και 5 και 10 και 15 ζευγάρια μάτια ..να είχες και συ και όλοι μας ..τα εκκλησάκια ..όλοι λάθος τα κάναμε ..και οι ομάδες  και οι ατομικοί και ολοι ...

Κοιτα την φοβερη συζήτηση σε περσινό θέμα που εκφρασαμαν άποψη και οι παγουριστες και εμεις και οι αστραχαναιοι και ένας σωρό άλλος κόσμος ...οπότε αυτό δεν παίζει ...τα εκκλησάκια τα πιτυχε όποιος τα έβαλε στην τυχη !!

Εγω ας πουμε που τα μέτρησα με τα ματάκια μου ...λάθος απάντησα ...περισσότερα μέτρησα  ...απο οσα είχαν μετρήσει οι πιλοτικοί.

Σωστές απαντήσεις στο διαγώνισμα ..δεν δόθηκαν ...ούτε απο τις ομάδες ...ας πούμε οι Αστραχαναιοι ...εκαναν λαθος μια ...εμεις ....1 ..2...3 ...

οποτε ....οπως καταλαβαίνεις ....δεν παίζει έτσι.

Για το χρονομετρημένο δεν χρειαζόταν ούτε μάτια ούτε τίποτα άλλο. Απλα υπομονή, σιδερένια υπομονή και νεύρα  ...αναψαμαν μέχρι και τσιγαράκι με τα 40 χλμ/ωρα. Πηγαιναμαν σαν τον κάβουρα και μας περνούσε κόσμος λες και πηγαίναμε όπισθεν ...παρόλα αυτά 5 μηχανές δεν το κάναμε ακριβώς στο χρόνο, που αν ήταν ο καθένας από μας μόνος του θα το έκανε πιο άνετα.

Όσον αφορά τον ρυθμό της ομάδας ...οσα χρόνια και να οδηγάς με τον άλλον μαζί  ποτέ δεν είναι ο ίδιος. Είναι θέμα ημέρας - όρεξης - φυσικής κατάστασης - συγκέντρωσης και πολλών πολλών άλλων. Όπως έγραψα και παραπάνω ...πας με τον ρυθμό του πιο "αργού". Και ο "αργός" παίζει να είναι και ο πιο γρήγορος της παρέας που απλά δεν είναι στην μέρα του, ή να έχει κάποιος ενα θέμα με το σπίτι , την δουλειά και να μην μπορεί να συγκεντρωθεί, ή να έχει πχ ενα πόνο ..που να τον τσακίζει ...και πολλά πολλά άλλα.

Απλα οι ομάδες δεν τα παρατάνε και μαζεύει ο ένας τον άλλο και κατεβαίνουν απο την αρχή οχι για κούπες αλλά να το τρέξουν σωστά και ότι ωρα τερματίσουν.

Δηλαδή μια παρέα φίλων που τρέχει μαζι το 36ωρο σαν παρέα αλλά όχι σαν ΟΜΑΔΑ ( κάτι πολύ σύνηθες στο 36ωρο) έχουν μια και μόνη μεγάλη διαφορά ...απο την ομάδα ότι αν ένας βαρεθεί οι άλλοι απλά συνεχίζουν χωρίς κόστος ποινών. Αν κάποιος ομως από την ομάδα βαρεθεί και σταματήσει η ομάδα χαιρέτησε απλά.

Αυτά τα ολίγα με κάθε φιλική διάθεση. !!

Υ.Γ.
Θυμάμαι πέρυσι το βρισίδι που μου εριξε ο Λευτέρης όταν παρασύρθηκα και άρχισα να τρέχω κάπου ..στην Σμιξη. Είχε δίκιο. Σε δευτερόλεπτα το σκέφτηκα και μαζεύτηκα.
Αν είχαμε αρχίσει να τρέχουμε εκεί το πιθανό θα ήταν κάποιος απο την ομάδα να μείνει από βενζίνα. Κάτι που ευτυχώς πειθαρχήσαμε και δεν συνέβη.

Ομαδικοί ατομικοί δικαβαλοι όλοι αξίζουν τον μέγιστο σεβασμό και ακόμα μεγαλύτερο αξίζουν αυτοί που το τερματίζουν σωστά !

Καλο ...15ο σε ολους.

ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΑΛΕΞΙΠΤΩΤΑ ! 
ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΑ !