Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Δεκεμβρίου 15, 2019, 06:36:22 μμ

Αποστολέας Θέμα: Part III  (Αναγνώστηκε 114208 φορές)

Αποσυνδεδεμένος SPONT

• I Live Here
  • *
  • GUZZIHOLIC GUZZISTA 100%
Απ: Part III
« Απάντηση #660 στις: Ιουνίου 21, 2012, 05:45:55 μμ »
1.Οι "μαντεψιαρηδες",....γιατί δεν μαντεψαν ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΠΟΡΕΙΑ, απ το '45 και εντευθεν?

2. Αν ειναι να περιμενω να ερθει ο κουμoυνισμος (που θα αντικαταστησει τον Σοσιαλισμο, ....που θα εχει αντικαταστησει τον καπιταλισμο,...που θα εχει αντικατιστησει τον ιμπεριαλισμο),....απλα να σου πω οτι ΔΕΝ ΜΕ ΛΕΝΕ ΜΑΘΟΥΣΑΛΑ.  :hehe:

τι ωραια θα παιξουμε με τον διαμαντη :hehe:

1.ο πολιτικος χρονος εχει μια ιδιαιτερη πυκνοτητα και οι ανθρωποι αυτοι δεν ειναι τιποτα εσχατολογοι παραθρησκευτικοι :hehe:

χρησιμοποιουν τον μαρξισμο που θα μπορουσαμε να πουμε οτι ειναι επιστημονικη θεωρια ,στο βαθμο που λαμβανει υποψη του την αντικειμενικη πραγματικοτητα και στο επιπεδο που σαν μεθοδολογια εδραζεται στην χεγκελιανη διαλεκτικη της συνθεσης των αντιθετων

η οποια με τη σειρα της αναγεται,υπο μια εννοια,στη μαιευτικη μεθοδο της ελληνικης φιλοσοφιας

2. εγω νομιζω οτι αξιζει πραγματικα να θυσιασουμε πολλα <<μικροπραγματα>> των <<ζωουλων>> μας για μια καλυτερη και δικαιοτερη κοινωνια που θα απολαυσει καποια επομενη γενια

για να βγω απο την γραμμη πρεπει να με ρωτησεις τις 3 προυποθεσεις σποντοσεβασμου του καπιταλισμου :hehe:
γιαλαντζης  ντολμαδοπουλος του 2%

Αποσυνδεδεμένος miraze

• I Live Here
  • *
  • μπαλαλάικα
« Απάντηση #661 στις: Ιουνίου 21, 2012, 05:51:49 μμ »
Επειδή το χαμ@τε με τα πολιτικοsomething σας..................ένα σύνθημα μου ρχεται στο μυαλό προσπαθώντας να σας διαβάσω  :fff:

ΚΚΕ.............. Δεξιά................ ένα κόμμα μια γροθιά

:hehe: :hehe:
Raduno baby .........

Αποσυνδεδεμένος SPONT

• I Live Here
  • *
« Απάντηση #662 στις: Ιουνίου 21, 2012, 05:57:32 μμ »
κατσε να τα πω αυτα που γραφεις στον παππου σου :hehe: :hehe:

KTiNoS

• Επισκέπτης
« Απάντηση #663 στις: Ιουνίου 21, 2012, 05:59:09 μμ »

Αποσυνδεδεμένος miraze

• I Live Here
  • *
  • μπαλαλάικα
« Απάντηση #664 στις: Ιουνίου 21, 2012, 06:00:59 μμ »
κατσε να τα πω αυτα που γραφεις στον παππου σου

Προς Θεού φίλε  :oops:

2 χρόνια μου κρατούσε μούτρα όταν έμαθε ότι στα Γιάννενα είχα νοικιάσει στην οδό Ναπολέων Ζέρβα   :hehe: :hehe:
Raduno baby .........

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #665 στις: Ιουνίου 21, 2012, 06:36:07 μμ »
Ενα- ενα Σποντ.

Τα Ι.t.a.λικά σου θα τα πιασω μετα.

Τωρα μελεταω να επιβεβαιωσω το μοντελο σου Ιμπεριαλισμος--> Καπιταλισμος-->Σοσιαλισμος-->Κομouνισμος.

Μελετησα τις κατακτησεις των Ταταρων  :? ....και τωρα ειμαι στον....καπιταλισμο των Τσαρων....λιγο πριν σκασει η επανασταση του....σοσιαλ.  :crazyb :boo
Never ride faster than your guardian angel can fly

Αποσυνδεδεμένος SPONT

• I Live Here
  • *
« Απάντηση #666 στις: Ιουνίου 21, 2012, 07:18:34 μμ »
μηπως να τα λεγαμε με πουμου

φοβαμαι οτι δεν θα αντεξει ο ασωτος

και θα γραψει τιποτα ζουφια παλι :ha: :ha:

:wub:

Αποσυνδεδεμένος astrahan

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ut tensio, sic vis
« Απάντηση #667 στις: Ιουνίου 21, 2012, 10:57:24 μμ »
@Σποντ

ο δρόμος προς τον Σοσιαλισμό είχε μια στροφή με μαρμελάδα... εκεί κολλήσαμε.

(φοιτητικό σύνθημα της δεκαετίας του '80)

@Ζορνταν και άλλους...

όντως ο Κομ****σμός κατά Μαρξ, προϋποθέτει τον Καπιταλισμό και δεν τον καταργεί, παρά τις περί του αντιθέτου απόψεις που κυκλοφορούν.

για την ακρίβεια θέλει και χρησιμοποιεί, την τεχνολογική ανάπτυξη του Καπιταλισμού (νοώντας τον Καπιταλισμό σαν οικονομικό και όχι σαν κοινωνικό σύστημα), αλλάζοντας την ιδιοκτησία των μέσων παραγωγής και έτσι την παραγόμενη υπεραξία της εργασίας, από ατομική σε κοινή...

(όχι αυτό δεν είναι φοιτητικό σύνθημα, αν και έχει στοιχίσει την διαγραφή σε κάποιους που το πρέσβευαν...)

τα άλλα θα τα πει πιο ορθόδοξα ο Σποντ...  :hehe:
ex...

FANIS

• Επισκέπτης
« Απάντηση #668 στις: Ιουνίου 21, 2012, 11:17:51 μμ »
Zordan et al...

:ha:

κομ****σμός... μ΄'αρέσουν τα αστεράκια ρε πστ μου...  :hehe:

Αποσυνδεδεμένος ashton

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
    • Breva 750ie
    • http://ashtonhar.blogspot.com
« Απάντηση #669 στις: Ιουνίου 22, 2012, 01:29:47 πμ »
Εγώ ένα πράμα δεν έχω καταλάβει.

Αφού οι "τρείς" τους βγάζαν κυβέρνηση και στις 6 Μαΐου..........................γιατί έπρεπε να ξανακάνουμε εκλογές;  ???

γιατι τώρα οι 2 είχαν 162 και οχι 149, και οι 3 179 (ένα λιγοτερο απο το μαγικο 180 που δε νομίζω οτι θα ειναι δυσκολο να βρεθει αν χρειαστει) και οχι 168.

Και γιατί τώρα πχ η ΝΔ θα έχει χρηματοδοτηση σαν κομμα του 30% (απο 33%) και όχι σαν του 19%.

Αποσυνδεδεμένος mourat

• I Live Here
  • *
  • ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    • STELVIO 1200 4V
    • SP walk Guzzi
« Απάντηση #670 στις: Ιουνίου 25, 2012, 04:51:44 μμ »
κατσε να τα πω αυτα που γραφεις στον παππου σου :hehe:
κι εγω μαρτυρας συντροφε :hehe:

Αποσυνδεδεμένος mourat

• I Live Here
  • *
  • ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    • STELVIO 1200 4V
    • SP walk Guzzi
« Απάντηση #671 στις: Ιουνίου 25, 2012, 04:53:52 μμ »
Εγώ ένα πράμα δεν έχω καταλάβει.

Αφού οι "τρείς" τους βγάζαν κυβέρνηση και στις 6 Μαΐου..........................γιατί έπρεπε να ξανακάνουμε εκλογές;  ???

γιατι τώρα οι 2 είχαν 162 και οχι 149, και οι 3 179 (ένα λιγοτερο απο το μαγικο 180 που δε νομίζω οτι θα ειναι δυσκολο να βρεθει αν χρειαστει) και οχι 168.

Και γιατί τώρα πχ η ΝΔ θα έχει χρηματοδοτηση σαν κομμα του 30% (απο 33%) και όχι σαν του 19%.
:thumbsup:

Αποσυνδεδεμένος mourat

• I Live Here
  • *
  • ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    • STELVIO 1200 4V
    • SP walk Guzzi
« Απάντηση #672 στις: Ιουνίου 25, 2012, 04:57:57 μμ »
Καθώς η μαρξιστική αντίληψη για τον κομ****σμό προϋποθέτει ένα μεταβατικό στάδιο ύπαρξης κράτους στην υπηρεσία της εργατικής τάξης, το οποίο σύμφωνα με τους λενινιστές υλοποιήθηκε με κάποιον τρόπο στις δικτατορίες του προλεταριάτου του ιστορικού ανατολικού μπλοκ, πολλές φορές ο όρος κομ****σμός στην καθομιλουμένη αφορά παρόμοια λαϊκοδημοκρατικά καθεστώτα με απολυταρχικές κυβερνήσεις και ιδιοκτησία των μέσων παραγωγής από το κράτος, αντί για μία κατάσταση αταξικής και ακρατικής κοινωνίας.
Τα εν λόγω καθεστώτα ωστόσο αυτοπροσδιορίζονταν όχι ως κομ****στικά αλλά ως σοσιαλιστικά, υπό την έννοια ότι ευρίσκονταν σε μια φάση μετάβασης προς τον κομ****σμό όπου το κράτος θα αυτοδιαλυόταν.

υγ. κομ****σμό  
:hehe: ουτε σε φορουμ της ΧΑ να γραφαμε  :hehe:

Αποσυνδεδεμένος mourat

• I Live Here
  • *
  • ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    • STELVIO 1200 4V
    • SP walk Guzzi
« Απάντηση #673 στις: Ιουνίου 25, 2012, 05:03:21 μμ »
Σύμφωνα με τη μαρξιστική θεωρία ο κομμ-ουνισμός αποτελεί την ανώτατη, τελική εξελικτική βαθμίδα της κοινωνίας, στην οποία πλέον δεν λαμβάνεται υπόψιν η έννοια κράτος και δεν νοείται ατομική ιδιοκτησία των μέσων παραγωγής ή διακριτές κοινωνικές τάξεις.
Στον κομμ-ουνισμό η ιδιοκτησία είναι συλλογική και όλοι οι άνθρωποι έχουν ισότιμο κοινωνικό status και δικαιώματα. Η εργασία είναι αντιληπτή όχι ως καταπιεστική ανάγκη αλλά ως μία ευκαιρία δημιουργικής εκδίπλωσης των ικανοτήτων του ατόμου και δεν διαχωρίζεται από τον ελεύθερο χρόνο. Το φαινόμενο της φτώχειας έχει εξαλειφθεί καθώς οι πόροι και τα παραγόμενα αγαθά κατανέμονται ως απαιτείται, ενώ η οικονομική παραγωγικότητα είναι μεγιστοποιημένη αφού στην αταξική και ακρατική κομμ-ουνιστική κοινωνία δεν εμφανίζονται οι εσωτερικές αντιφάσεις του καπιταλισμού (όπως τις περιέγραψε στο θεωρητικό του έργο ο Μαρξ). Έτσι ο μαρξισμός αποτελεί και οικονομολογική σχολή (συγκαταλέγεται συνήθως στα λεγόμενα ετερόδοξα οικονομικά), η οποία επίσης στοχεύει στην αύξηση της οικονομικής ανάπτυξης στο όνομα της κοινωνικής ευημερίας, όπως και τα κλασικά φιλελεύθερα οικονομικά.

Αποσυνδεδεμένος SPONT

• I Live Here
  • *
« Απάντηση #674 στις: Ιουνίου 25, 2012, 05:33:50 μμ »
 :thumbsup:

:bier:

:hehe: