Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Σεπτέμβριος 23, 2018, 03:44:00 μμ

Αποστολέας Θέμα: Ζελατινα Ταξιδιάρικη για BREVA  (Αναγνώστηκε 9901 φορές)

asotosios

• Επισκέπτης
Ζελατινα Ταξιδιάρικη για BREVA
« στις: Ιανουάριος 24, 2012, 03:54:56 μμ »
Κυριοι,

μιας και η μαμα ζελατινα σε θεμα εθνικης ειναι λιγη...απο οτι διαπυστωσα και ο ιδιος...αλλα φανταζομαι το ιδιο εχετε δει και εσεις...!!!

ειπα να αρχισω να κοιταω για εναλλακτικες...(βρηκα ενα θεμα που ειχε ανοιξει ο φιλτατος Λουτρακιωτης Φανης...)!!!

βρηκα λοιπον την MPF, Καλλιθεα πλευρα, (μιας και προσπαθω να επιμενω Ελληνικα οπου αυτο συμφερει) μιλησα με τον ανθρωπο για την δυνατοτητα κατασκευης μιας ζελατινας σαν την δικη μας...την οποια προσωπικα θα χρησιμοποιω μονο για Εθνικη χρηση...το βαλε βγαλε ειναι πανευκολο αλλωστε...!!!

μου ειπε μπορει να την κανει οσο πιο ψηλη θελω (σε λογικα πλαισια με παχος στα 3mm που ειναι και η μαμα αρα λογικα δεν θα παιζει θεμα με αντοχη απο αερα λογικα), με κανα 80αρι ευρα...δεν θυμαμαι αν στο ποσο αυτο ηταν και το ΦΠΑ (αλλα τελος παντων)...την νεα την τρυπαει στα ιδια σημεια με την μαμα και αν δεν μεγαλωσει τραγικα το υψος χρησιμοποιουμε τις ιδιες βασεις και δεστρες με την μαμα...δουλεια 2-3λεπτων μαξ δλδ...!!!

3 ερωτησεις απο πλευρας μου...ναι ναι καλα ακουσατε 3 ολοκληρες...!!!

1. MPF αξιοπιστη λυση, εχει κανενας ξερει τι λενε... ::knownothing
2. Ποσο πιο μεγαλη σε μεγεθος (υψος βασικα) 2-3-5-10-20εκατοστα... ::knownothing
3. Ενδιαφερεται και κανενας ακομα μπας και μαζευτουμε πολλες και παρουμε καμια καλυτερη τιμη...??? :luigi:

ενα site για να δειτε τι αλλο κανουν για οσους δεν ξευρουν...!!!
http://www.mpf-windshields.com

Ευχαριστω,
ΤΑΣΟΣ...!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 24, 2012, 04:36:14 μμ από asotosios »

FANIS

• Επισκέπτης
Απ: Ζελατινα Ταξιδιάρικη για BREVA
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 24, 2012, 05:46:36 μμ »
βρηκα ενα θεμα που ειχε ανοιξει ο φιλτατος κατοικοεδρεύων εις Λουτράκιον Κορινθίας Λουτρακιωτης Φανης...)!!!

1. MFP είναι αξιόπιστος και σας εταιρεία και σαν προϊόντα (προσωπική άποψη)

2. και 5 εκατοστά κάνουν την διαφορά... ΑΛΛΑ, κάνοντας τον δικηγόρο του διαβόλου σε θέματα που έχουν να κάνουν με αεροδυναμική, ανοίγεις πολύ μεγάλη κουβέντα... μπορεί να έχεις εξτρά στροβιλισμούς, μπορεί και όχι, μπορεί αν κάνεις μια ζελατίνα 10 εκατοστά ψηλότερη (που για μένα είναι πολύ για την BREVA) να είναι τόσο μεγάλη η κόντρα σε πλαγιομετωπικούς ανέμους, που να σου κουνάει τιμόνι, μιας και η ζελατίνα στηρίζεται στο τιμόνι και όχι σε κάποιο φέρινγκ που στηρίζεται στο πλαίσιο κλπ... Και όλα είναι υποκειμενικά μιας και παίζει ρόλο το ύψος του αναβάτη... π.χ. σε μένα η μαμά ζελατίνα είχε στροβιλισμούς στον συνεπιβάτη, στον Ανδρέα πού είναι λίγο πιο κοντός με ένα συμπλήρωμα 5 εκατοστά από πάνω του ήταν μια χαρά.... ψάξτο...

Αποσυνδεδεμένος faraway

• Guzzi Crazy
  • always faraway....
    • Aprilia Caponord Raid
    • Faraways Videos
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 24, 2012, 06:14:33 μμ »
Δεν θυμάμαι πως είναι η ζελατίνα στη breva , αλλά έχε υπόψιν σου και ένα φαινόμενο που λέγεται στροβιλισμός , και που όσο πιο πολύ ψηλώνει η ζελατίνα τόσο πιο πιθανό είναι να εμφανιστεί .

Καλό είναι , όταν η ζελατίνα ψηλώνει παράλληλα να μένει ένα κενό στο κάτω μέρος της ώστε να περνάει ο αέρας και να εξαφανίζει το φαινόμενο του στροβολισμού .  :thumbsup:

" Η ζωή είναι μία διαρκής ζυγαριά αποφάσεων , που συνήθως κλέβει . "

Αποσυνδεδεμένος thrylos

• Guzzi Maniac
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 24, 2012, 06:33:30 μμ »
Δεν θυμάμαι πως είναι η ζελατίνα στη breva , αλλά έχε υπόψιν σου και ένα φαινόμενο που λέγεται στροβιλισμός , και που όσο πιο πολύ ψηλώνει η ζελατίνα τόσο πιο πιθανό είναι να εμφανιστεί .

ΟΛΟΣΩΣΤΟΣ !   :thumbsup:
Με τις ζελατινες εχω κανει διατριβη , οσο την ψηλωνεις τοσο χειροτερη γινεται ... το θεμα ειναι η γωνια κλισης ...
Ασε της μαμας οπως ειναι και παρε αυτο που εχει κλισεις, να βρεις την θεση του για σενα ,θα ικανοποιηθεις απολυτα  :thumbsup:

http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?products_id=2995

Αποσυνδεδεμένος SPONT

• I Live Here
  • *
  • GUZZIHOLIC GUZZISTA 100%
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 24, 2012, 08:26:23 μμ »
υπαρχει καλυτερη αισθηση απο τον ανεμο στο μαρμαρινο στηθος σου ? ???
γιαλαντζης  ντολμαδοπουλος του 2%

Αποσυνδεδεμένος ashton

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
    • Breva 750ie
    • http://ashtonhar.blogspot.com
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 24, 2012, 08:33:15 μμ »
ναι, αν μαζί με τον άνεμο στο μαρμάρινο στήθος σου έρχονται και ζουζούνια στη ζελατίνα που καλύπτεις τα γερακίσια μάτια σου :-)

Αποσυνδεδεμένος SPONT

• I Live Here
  • *
  • GUZZIHOLIC GUZZISTA 100%
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 24, 2012, 08:40:01 μμ »
ευκαιρια για περισσοτερες στασεις :hehe:
γιαλαντζης  ντολμαδοπουλος του 2%

asotosios

• Επισκέπτης
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 24, 2012, 08:54:30 μμ »
Με τις ζελατινες εχω κανει διατριβη , οσο την ψηλωνεις τοσο χειροτερη γινεται ... το θεμα ειναι η γωνια κλισης ...
Ασε της μαμας οπως ειναι και παρε αυτο που εχει κλισεις, να βρεις την θεση του για σενα ,θα ικανοποιηθεις απολυτα

αυτο το σποιλερακι το εχεις δοκιμασει...το εχω δει σε BMW και απο οτι λενε δουλευει...απλα ελεγα οτι η Ιταλιδα μας θελει κατι αλλο...!!!

περα απο μαρμαρινα στηθη...γερακησια ματια...καυτα σαρκωδη χειλη, σμαλτομενα μπρατσα...και τα λοιπα...!!!

Αποσυνδεδεμένος thrylos

• Guzzi Maniac
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 24, 2012, 09:14:14 μμ »
Το σποιλερακι αυτο ειναι πολυ λειτουργικο και διακριτικο  :thumbsup:
Οποιος το χρησιμοποιει θα σου πει τα ιδια  :mg:

Αποσυνδεδεμένος ANDREAS

• Guzzi Fetish
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 24, 2012, 09:49:34 μμ »

ΟΛΟΣΩΣΤΟΣ !   :thumbsup:
Ασε της μαμας οπως ειναι και παρε αυτο που εχει κλισεις, να βρεις την θεση του για σενα ,θα ικανοποιηθεις απολυτα  :thumbsup:

Ευγένιε το έχω τοποθετήσει στην δική μου breva κάνει καλή δουλειά με τα δικά μου μέτρα του θηριώδους 1,64 m.
Δεν κάνει τα χίλια γρόσια. Θα σου το συνιστούσα.
Αν βρεθούμε από κοντά να οδηγήσεις το δικό μου για να έχεις άποψη επί του πραγματικού πριν αγοράσεις.

Αποσυνδεδεμένος PanLampro

• Συντονιστής
  • Guzzi Maniac
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 24, 2012, 11:35:02 μμ »
Ειχα  ενα R80 GS απο μεταχειρισμενο με ένα εξτρα ζελατινακι που εμπαινε επιπλεον με  κατι γατζακια κι εναν ιμαντα (κάτι πιο πρωτογονο από αυτο στη φωτο παραπανω). Στα ταξιδια δουλευε καλα για μενα (1,83) αλλα έστελνε ολο τον αερα στο προσωπο της γυναίκας μου - αδυνατο να αφησει ανοιχτη ζελατινα.
Οταν άλλαξα μηχανακι (R1150 GS) κρατησα το ζελατινακι και το δοκιμασα στο 1150. (αμφότερα με σταθερή  στηριξη στο φεριγκ, οχι στο τιμόνι). Δουλεψε χειρότερα για μενα, ακομα χειρότερα για τη γυναικα μου (παρόλο το "μελετημένο" άνοιγμα που αφήνει αερα να περναει, για να ακυρώνει τους στροβιλισμούς).
Επιπλέον, ζόριζε τοσο την ζελατινα με την επιπλεον αντισταση - μεγαλυτερη μόχλευση, που ραγισε η ζελατινα στις βιδες. Το ακυρωσα, το δινω σε οποιον θελει για δοκιμές.

Συμπερασματα δικα μου :
(1) Τα 3mm μπορει με μεγαλτερη επιφανεια  να μην ειναι αρκετα, κοιτα μηπως θελει και παραπάνω νευρα για να μη λυγίζει
(2) Το παραπάνω ύψος δεν ειναι απλη ιστορια. Θελει δοκιμές ποσο υψος , ποση κλίση προς τα εμπρος κλπ για να δουλευει μονοκαβαλο, και αντιστοιχα δικαβαλο (κανονικα γινεται σε αεροσηραγγα...)

Με βαση αυτά,
- Ρώτα στην εταιρια που λες, μήπως εχουν κανενα κολπο για μετρημα - δοκιμές κλπ
- Σκεψου σοβαρα να μην κανεις τίποτα. Θα γλυτώσεις πολλους μπελαδες
Θα με φάει η περιέργεια... Τί είναι μετά την επόμενη στροφή?

asotosios

• Επισκέπτης
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 25, 2012, 09:11:26 πμ »
καλημερα,
τωρα εχω την ζελατινα στο μαξ υψος 1-2 εκατοστα ψηλοτερα απο οτι την ειχε ο προηγουμενος ιδιοκτητης...
ειμαι 1.83 σε υψος (σχεδον 2μετρο παλικαρι δλδ...:D)
ειναι λιγο καλυτερο απο οτι ηταν...αλλα θα ηθελα κατι παραπανω σε καλυψη στην εθνικη και μονο...οπου αλλου λογικο ειναι να μην με ενοχλει...αν μπορουσα να αλλαξω βασεις ωστε να μπορω να τις δωσω υψος χωρις να μεγαλωσω την ζελατινα πιστευω οτι θα ηταν πολυ ποιο καλο...μιας και το κενο απο το κατω μερος θα αυξανε οποτε λιγοτεροι στροβιλισμοι...αλλα δεν εχω δει πουθενα μεγαλυτερες βασεις ωστε να δινουν αυτη την δυνατοτητα...

η αληθεια ειναι οτι η κατασταση δεν ειναι απαλευτη τουλαχιστον μεχρι τα 130χλμ...απο εκει και πανω αρχιζει και ψιλοκουραζει...

ο ανθρωπος απο την MPF μου ειπε μονο να του πω ποσο ψηλοτερη την θελω...1-2-3ποντους...πραγμα που σημαινει οτι δεν εχουν φτιαξει κατι βελτιστοποιημενο διαφορετικα πιστευω οτι θα μου το προτεινε...

επειδη και η μια και η αλλη λυση δεν ειναι φθηνες ειναι και οι 2 γυρω στα 80 με 90 ευρω...θα πρεπει καποια στιγμη να βρω να δοκιμασω και μετα να αγορασω...Pan. Lamprogiannis αν μπορεις να μου το παραχωρησεις καποια στιγμη να κανω τις δοκιμες και να στο επιστρεψω με το περας αυτων...:D

ακομα ειμαι οκ...απλα ελεγα να βρω μια καλη λυση στο θεματακι αυτο...!!!

Αποσυνδεδεμένος PanLampro

• Συντονιστής
  • Guzzi Maniac
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 25, 2012, 07:54:49 μμ »
Το spoiler διαθεσιμο για δοκιμές όποτε θες (το είπα πρώτος...)
Μένω Πατησια , δουλευω Χαλανδρι, απο τη λεσχη περναω σπανιως, στην Πιτα μαλλον δεν θα τα καταφερω... Ακουω προτασεις.......................
Θα με φάει η περιέργεια... Τί είναι μετά την επόμενη στροφή?

asotosios

• Επισκέπτης
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 25, 2012, 08:03:51 μμ »
Μενω μεταμορφωση και δουλευω Ανθουσα...!!!

οποτε σιγουρα μπορουμε να τα πουμε καπου απο τα δυο μερη...Χαλανδρι (ξυστα) περναω καθημερινα...!!!

Ευχαριστω...!!!

asotosios

• Επισκέπτης
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 25, 2012, 11:12:28 πμ »
Το στοιλερακι παραδόθηκε χθες το πρωι για δοκιμές...πρώτη δοκιμή χθες Αττική οδό στην θέση που την είχε ο Παναγιώτης... Και έδειξε πολυ καλα αποτελέσματα με μόνο αρνητικό κάποιον στροβιλισμο ακριβώς στην ζελατινα του κράνους μου το οποίο δεν με άφηνε να έχω ανοιχτή πάρα τον υπέροχο καιρο... :fff:
Αυτο φαντάζομαι με ανάλογης ρύθμιση διορθώνεται...

Αλλα γενικοτερα ο αέρας αισθητα πιο λίγος στο υπόλοιπο κράνος...

Ένα μεγάλο ευχαριστω στον Παναγιώτη για την εμπιστοσύνη το σποιλερακι θα επιστρέψει στα χέρια σου ακόμα καλύτερο...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 25, 2012, 11:33:53 πμ από asotosios »