Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Οκτώβριος 21, 2017, 06:19:25 πμ

Αποστολέας Θέμα: Griso 1100 ...εντυπώσεις  (Αναγνώστηκε 4989 φορές)

Αποσυνδεδεμένος VAS

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ο θείος Νώντας...
    • 1000 SP, california 1100
Griso 1100 ...εντυπώσεις
« στις: Φεβρουάριος 29, 2012, 12:07:46 μμ »
Pinδαρικό και δανεικό...

Λέω να γράψω δύο πραγματάκια ύστερα από μερικές μέρες συνύπαρξης με το griso του Πίν (τυχαία καθώς έχει ξεμείνει στα χέρια μου από την Κυριακή....δεν με χαλάει καθόλου :anigrin: και μέχρι ο Πιν να αποφασίσει πως θέλει το μηχανάκι του πίσω.... :fff:)

Ο σκοπός είναι να βοηθήσω ενδεχομένως κάποιον φίλο που ενδιαφέρεται να το αποκτήσει....

Δεν θα γράψω απολύτως τίποτα για το αισθητικό κομμάτι....είναι γνωστό πως θεωρώ το μηχανάκι αυτό το ομορφότερο σύγχρονο GUZZI (μιλάμε πάντα για τα νέα μοντέλα της τελευταια 10ετίας)...Ενα πραγματικό έργο τέχνης σε δύο τροχούς, επιτομή του design... μυώδες, με floating οργανικές φόρμες, νομίζω πως θα μείνει στην ιστορία ως ένα από τα ομορφότερα μηχανάκια ever (και δεν είναι υπερβολή)

Κατα τα άλλα....ύστερα από ένα δικάβαλο μπρος πίσω στο Λαυριο την Κυριακή και solo 2-3 μέρες Αθήνα, μόνο καλά έχω να πω για αυτό το μηχανάκι...

Αν εξαιρέσεις την όχι άνετη θέση συνεπιβάτη (δεν μας νοιάζει)

το μικρό "κόψιμο" του τιμονιού (χ@στήκαμε και η βάρκα γέρνει)

και το μεγάλο του βάρος που το καθιστά μη πρακτικό σε συνθήκες κίνησης...

κατα τα άλλα...το μηχανάκι ΤΑ ΣΠΑΕΙ...!!!

Ικανοποιητικό (για εμένα) γκάζι ...

Κ Α Τ Α Π Λ Η Κ Τ Ι Κ Ο στήσιμο και "ζύγισμα"...έπαθα πλάκα με την σταθερότητά του (και στο δικάβαλο ειδικά)...το μηχανάκι είναι τρένο!

Στρίβει με την σκέψη, είναι πολύ σταθερό και ειναι πολύ καλοζυγισμένο και "ελαφρύ", παρόλο το βαρύ του πλαίσιο, το μακρύ μεταξόνιο και τα 200βάλε κιλά του, μπάινει υπέροχα....διαβάζει το δρόμο και σε κάνει να αισθάνεσαι άνετα και όμορφα...

Η ήχος, ο γνωστός ελικοπτερικός που σε φτιάχνει για ώρες...

Την εξατμισάρα δεν θα την άλλαζα καθώς είναι ΜΠΟΥΡΑΚΛΑ, τεράστια και μου αρέσει πολύ πάνω στο μηχανάκι αυτό (στο συγκεκριμένο) και ας είναι βαρειά...το μηχανάκι είναι άψογα ζυγισμένο...θεωρώ πως στο 8v τη χαλάσανε.....

Η θέση οδήγησης είναι εξαιρετική...για το ύψος μου (1, 82) είναι σχεδόν τέλειο...κάθεσαι στη στενή σελα και τα πόδια σου κουμπώνουν άψογα στο ντεπόζιτο το οποίο έχει ειδικά διαμορφωμένα "κοψίματα" που σε προστατεύουν και από τον αέρα...αν ήμουν και καμιά 10αρια κιλά πιο ελαφρύς (είμαι 95) θα ένοιωθα πολύ καλύτερα καθώς θα ήμουν και πιο ευλύγιστος και θα καθόμουν ακόμα πιο άνετα...

Ο Πιν έχει αλλάξει την κουραστική καρατιμόνα της μάνας του (αυτή που σου απλώνει τα χέρια σαν να κολυμπάς ύπτιο - το είχα οδηγήσει και πριν) με το στενότερο τιμόνι του 8v που σου δίνει καλύτερο μοχλό και είναι πιο ξεκούραστο....έτσι, πιάνεις τον Ταύρο από τα κέρατα και ορμάς!!!

Επιθετική στάση με τα πόδια ψηλά μαζεμένα, σκυφτός και "πάνω" στο μηχανάκι...σε βάζει στην πρίζα...

Τα ελαστικά που έχει βάλει πάνω ο Πιν είναι τα PIRELLI DIABLO ROSSO II...

Υπέροχο λάστιχο, το λάτρεψα...του πάει πολύ...

Ζεσταίνεται σχετικά γρήγορα, βεντούζα στο δρόμο, πιο καλό και πιο στριφτερό λάστιχο από το METZELER Z6 INTERACT που φοράω εγώ στο sport...αποφάσισα πως αυτό θα είναι το επόμενό μου λάστιχο και ας βγάζει λιγότερα χιλιόμετρα από το Ζ6 που είναι τουριστάδικο λάστιχο...

Όταν αγόρασα το sport πριν 3 περίπου χρόνια, ήμουν μεταξύ αυτού και του griso (που μου άρεσε περισσότερο εμφανισιακά)- δεν το μετάνιωσα καθόλου καθώς με το sport κυρίως ταξιδεύω οπότε έκανα σωστή επιλογή καθώς θα είχα θέμα στα ταξίδια με τη σύζυγο και το φόρτωμα...

Ομως αυτές τις μέρες θυμήθηκα πως  - ανάμεσα στα τόσα μηχανάκια που θέλω - ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΕΝΑ GRISO Γ@ΜΩ ΤΗΝ ΤΡΕΛΑ ΜΟΥ...!!! :mad:

Αυτα προς το παρόν και αν ο Πιν δεν έρθει να πάρει το μηχανάκι του σύντομα...θα γράψω κι άλλα :hehe:
Όπως είχε πει ενας γνήσιος Guzzista πριν τον διώξει το καθεστώς : "Καιμε βενζίνη, οι υπόλοιποι καίνε το σάλιο τους!"

asotosios

• Επισκέπτης
Απ: Griso 1100 ...εντυπώσεις
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 29, 2012, 12:36:11 μμ »
οταν ερθει απλα παρε απορημενο υφος για λιγο και μετα βαλε τα γελια λεγοντας...αρε Πιν με τα αστεια σου...για ποιο Griso λες...???

απλα ΟΜΟΡΦΗ αυτη η μηχανη...!!!

Αποσυνδεδεμένος Pin

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 29, 2012, 02:09:51 μμ »
Ρε φιλε, ειμαι υπουλος πωλητης της Guzzi (οχι του δικου μου, ξηγημενα)
Εγω βολευομαι, και ξερω οτι γουσταρεις griso...

Αποσυνδεδεμένος SPONT

• I Live Here
  • *
  • GUZZIHOLIC GUZZISTA 100%
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 29, 2012, 02:55:49 μμ »

Δεν θα γράψω απολύτως τίποτα για το αισθητικό κομμάτι....είναι γνωστό πως θεωρώ το μηχανάκι αυτό το ομορφότερο σύγχρονο GUZZI (μιλάμε πάντα για τα νέα μοντέλα της τελευταια 10ετίας)...Ενα πραγματικό έργο τέχνης σε δύο τροχούς, επιτομή του design... μυώδες, με floating οργανικές φόρμες, νομίζω πως θα μείνει στην ιστορία ως ένα από τα ομορφότερα μηχανάκια ever (και δεν είναι υπερβολή)

επειδη γνωριζω καλα οτι η γνωμη μου για θεματα αισθητικης εχει ειδικο βαρος.......

εμενα δεν μου αρεσει :hehe:

και μην γραψετε τωρα οτι γλειφω τον προεδρα :hehe:

γιαλαντζης  ντολμαδοπουλος του 2%

Αποσυνδεδεμένος I. t. A

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 29, 2012, 03:23:55 μμ »
Οέο, Οέο!

Φαντάσου δηλαδή, να σου έδινε και το άλλο του μηχανάκι, όχι για βολτούλα, αλλά για... "μερική συμβίωση"....
Ε, ρε γλέντια, ε, ρε γέλια...
Μήπως να υποπτευόμαστε "κάτι" για το γεγονός οτι το κρατάει για την πάρτη του; Οέο, οέο;;

Α, μια και ενθυμήθην, σκέψου (απο τώρα -βύσμα του Pin) ΤΙ θα γράψεις όταν κάτσεις σε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ "σκυφτή", μαζεμένη θέση και πραγματικά "πάνω"....

Αλλά τα ωραία θα συμβούν όταν ο Pin γράψει για το ....άλλο. Το κακό

(λαλαλαλαλαλαλαλαλαλαλα -ο κοντορεβυθούλης τραγουδά στο δάσος)
MG-S, γιατί έτσι μας αρέσ'!

Αποσυνδεδεμένος maikangelo

• Guzzi Wannabee
  • *
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 29, 2012, 05:48:31 μμ »
και το 850 ρε παιδια και το 850 καλο ειναι στεκεται αξια στα μεγαλα αδερφια του αν το σενιαρεις και μετα παρελκομενα του......φτιαχνεις μια σαν την δικη μου...λεμε τωρα

Αποσυνδεδεμένος VAS

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ο θείος Νώντας...
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 29, 2012, 06:05:28 μμ »
Το 850 δεν το έχω οδηγήσει...ξέρω πως έχει πιο κοντό γρανάζωμα πράγμα που σημαίνει πως είναι ίσως καλύτερο σε σφιχτά κομμάτια...απο κει και πέρα, λογικά ανεβάζει περισσότερες στροφές στα "πολλά" πράγμα που δεν είναι απαραίτητα μειονέκτημα αν ταξιδεύεις σαν άνθρωπος και με υπομονή... :thumbsup:

Το ψυγείο λαδιού που δεν έχει δεν είναι μειονέκτημα παρα μόνο ίσως στον καύσωνα και σε συνθήκες μποτιλιαρίσματος...

κατά τα άλλα...το ίδιο μηχανάκι είναι, γιατί να υστερεί :think:

(και το 850 δεν θα με χάλαγε... :D)

Όπως είχε πει ενας γνήσιος Guzzista πριν τον διώξει το καθεστώς : "Καιμε βενζίνη, οι υπόλοιποι καίνε το σάλιο τους!"

Αποσυνδεδεμένος VAS

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ο θείος Νώντας...
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 29, 2012, 06:07:21 μμ »

Α, μια και ενθυμήθην, σκέψου (απο τώρα -βύσμα του Pin) ΤΙ θα γράψεις όταν κάτσεις σε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ "σκυφτή", μαζεμένη θέση και πραγματικά "πάνω"....

όταν θα είναι έτοιμο.....δεν θα μου τη γλυτώσει.... :anigrin: :hehe:

και ξέρω τι θα γράψω....

ότι είναι "μάπα" το καρπούζι...φυγέτε παιδιά...να πάτε αλλού κλπ.... :hehe:

Αποσυνδεδεμένος miraze

• Συντονιστής
  • I Live Here
  • μπαλαλάικα
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 29, 2012, 06:24:27 μμ »
Πάντα θεωρούσα ότι ο Πίνδαρος έχει δύο από τα πιο όμορφα EVER Guzzi  :notworthy: :notworthy: :bier:

Raduno baby .........

Αποσυνδεδεμένος maikangelo

• Guzzi Wannabee
  • *
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 29, 2012, 06:49:52 μμ »
αληθεια ειναι οσα εγραψες vas το 850 ειναι ροπατο νιωθεις οτι το μμοτερ ανεβαζει τις στροφες του χωρις να κομπιαζει πουθενα παρα το βαρος της μοτοσυκλετας.καπου εκει στα κοκκινα καταλαβαινεις οτι δεν ειναι 1100 και θαθελες λιγο ακομα τελικη λιγο δυναμη ακομα . εμενα αυτα μου αρκουν και μου φτανουν γιατην χρηση που κανω. τωρα το θεμα της ζεστης απο τα γονατα,μαλακα μορια, μεση ειναι μια πικρη ιστορια που και μενα τρομαζει περισσοτερο απο ολα :think:

Αποσυνδεδεμένος Dakota

• I Live Here
  • *
    • 1200sport & YBR 125
    • Του Μήτσου το μπλοκάκι
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 29, 2012, 08:09:28 μμ »
Πάντα θεωρούσα ότι ο Πίνδαρος έχει δύο από τα πιο όμορφα EVER Guzzi μηχανάκια  :notworthy: :notworthy: :bier:

Μια Agusta του λείπει και έκλεισε.  :rasta:

jimlemans

• Επισκέπτης
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 01, 2012, 01:24:54 μμ »
Αμα υπαρχει ενδιαφερον για σκυφτη θεση οδηγησης,μαζεμενα ποδια,πανω κατω κ πλαγιως ,δινω κ το δικο μου για τεστ.... moto~

Αποσυνδεδεμένος thrylos

• Guzzi Maniac
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 02, 2012, 01:59:32 πμ »
1.To 850 ειναι 879 cc ,για λογους marceting το λενε 850 και οχι 900 που ειναι πραγματικα . :mg:
2.Και γω λοξοκοιταζω τελευταια ενα Grizo . . .  :hehe: :hehe: :hehe:

Αυτο  http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1945933/

« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 02, 2012, 02:10:24 πμ από thrylos »

Αποσυνδεδεμένος VAS

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ο θείος Νώντας...
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 02, 2012, 09:28:08 πμ »

2.Και γω λοξοκοιταζω τελευταια ενα Grizo . . .  

έχω καταλάβει τι κάνεις...μαζεύεις από τώρα τα κλασσικά του μέλλοντος ... :thumbsup:

Αποσυνδεδεμένος bil

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 02, 2012, 09:29:58 πμ »
Πάντως, αν κανένας έχει κουραστεί από το Griso του 1100, μπορώ να τον ξεκουράσω με μια ανταλλαγή με την πιο άνετη Breva 1100.

Και δεν κάνω πλάκα.

:fff:
Θορυβώδης Εγκάρσιος Δικύλινδρος