Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Ιανουαρίου 25, 2020, 09:21:02 πμ

Αποστολέας Θέμα: Me, myself and I (aka Βαγονέτο)  (Αναγνώστηκε 12240 φορές)

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
Me, myself and I (aka Βαγονέτο)
« στις: Απριλίου 08, 2012, 10:18:21 μμ »
Κατά τις 10πμ  λοιπον, πηγα στα Mc Donalds στο ραντεβου μου με…την ιστορία…εεε σορρυ με τα παιδια της Λεσχης για http://forum.motoguzziclub.gr/index.php/topic,5915.0.html

Ο περισσοτερος κόσμος είχε ηδη πάει –αν και διαρκως εχονταν ολοένα και περισσοτεροι. Κοσμοπλημύρα στο καφε στο ραντεβου εκκινησης και καποια στιγμη κατά τις 10 και κατι, κι ενώ κυριολεκτικα εχω χασει το μετρημα, ξεκιναμε να φυγουμε για Γραβιά και βαγονετο Φωκιδας. Ενδεικτικα και μονο μέσα στον χαμο ξεχωρισα μερικους φιλους που ξεκινουσαμε να βολταρουμε μαζί. Δεν ηρθαν λοιπον…

Ο Fanis και ο Sailroad που ήταν με το ταχυπλοο και κολησαν (ειπαν) σε κατι βουνα και βραχια – ενώ δεν θα ‘πρεπε μιας και η Κωπαιδα στον χαρτη τους ήταν λιμνη.

Συσσωμοι οι Αstrahan, οι οποιοι αποταμιευουν καθημερινα 1,09589€ ώστε στις 365 μερες του χρονου να μαζεψουν τα 400€ που χρειαζονται για το 36ωρο. Και δεν είναι καθολου αστειο, μιας και για τους κυπελλανθρωπους που κανουν πρωταθλητισμο και τα δέκατα(και οι δεκάρες), εχουν σημασια στην τελικη βαθμολογια.

Ολόκληρη η Θρυλικη ομαδα με πληρη συνθεση, λογοτεχνων, μουσικων, γευσιγνωστών, ριστοράδων, ιατρικου τημ, και γεωπονων/ανθοπωλών.

Ο VAS κι ο Αquile φυσικα δεν μπορούσαν να λειπουν απ αυτους που δεν ήταν εκει, μιας και είναι γνωστη πια η βεντετα μαζί μου –οσον αφορα την μεταξυ μας διαμαχη για την θέση του προεδρου της λεσχης.

Ο Gkot κι ο Pin που ήταν στο πιλοτικο του 36ωρου( οι μόνοι αδικαιολογήτως παροντες)

Ολη η ομαδα των Daltons με βασικους και αναπληρωματικους, δεν ήταν εκει –μιας και δεν καταφεραν να προλαβουν να εκδωσουν πρασινες καρτες, που τους είναι απαραιτητες ώστε να διαβουν τον Ισθμο με κατευθυνση προς βορρα.

Ο Αssotosios που είχε οικονομικη στενοτητα μιας κι εβαλε προσφατα πλαινες βαλιτσες, για να ταξιδεψει, πρωτα στο 36ωρο και το καλοκαιρι στο Νορντκαπ.

Ο ktinos φυσικα δεν ήταν εκει μιας κι όλοι ξερουν ότι απεργουν οι φαρμακοποιοι.

Δεν συνεχιζω ποιοι άλλοι δεν ήταν στην τεραστια παρεα μας, μιας και θα ξεχάσω πολλους – εξ άλλου θα τους δειτε παρακατω σε ομαδικες φωτο.

Εδώ λοιπον τα μηχανακια μιας παραταγμένα έξω απ το πρωινο μας ραντεβου, ακριβως πριν ξεκινησουμε.
http://i623.photobucket.com/albums/tt313/ZordanAlbum/Vagoneto/ekkinisi.jpg

Λίγο έξω απ Θηβα, μου έχει αναψει ρεζερβα και τσεκαρω BP που σημερα έχει προσφορα την απλη αμολυβδη, 2,019€/lt και βγαινω απ την ομαδα για να γεμισω.

-«Φιλαρακι βαλε μου 25€,….ισαμε να με βγαλει στο επομενο βενζιναδικο….Βασικα ήθελα να φουλαρω, αλλά ξεχασα το πεντακοσάευρο σπιτι…»

Αφου λοιπον άλειψα με 25€ βενζινα το ρεζερβουαρ από μεσα(δηλ. λιγοτερα από 12,5lt) , γκαζωνω λίγο να προλαβω το υπολοιπο γκρουπ που είχε προχωρησει λίγο.  Toυς προλαβαινω κι ενσωματονομαι ξανα στην παρεα στην Αλιαρτο

http://i623.photobucket.com/albums/tt313/ZordanAlbum/Vagoneto/Aliartos.jpg

Από ‘κει και μετά μεχρι την Γραβιά πάμε όλοι μαζί, ντάνα –κονβόι σου λεω.
Εδώ έξω απ την Χαιρωνεια.

http://i623.photobucket.com/albums/tt313/ZordanAlbum/Vagoneto/konvoi.jpg

Τελικα φτάνουμε στην Γραβια οπου μας περιμενε ηδη το Βορειο κλιμακιο της λεσχης. Φιλοι από Θεσ/νικη, Γιαννενα, Κοζανη, Βεροια, μεχρι κι από Φλωρινα!
Μαζευομαστε να βγαλουμε την καθιερωμενη αναμνηστικη φωτο στην κεντρικη πλατεια .
Με μια προσεκτικη ματια μπορεις να ξεχωρισεις αναμεσα στο πληθος τον Χρηστο(p.t.o), εμενα και τον Οδυσσεα (σε κοκκινους κυκλους)

http://i623.photobucket.com/albums/tt313/ZordanAlbum/Vagoneto/omadiki.jpg

Φυσικά και τα μοτορια μας στηνονται επιμελως για πανοραμικη φωτο με φοντο το διασημο Χάνι.

http://i623.photobucket.com/albums/tt313/ZordanAlbum/Vagoneto/panoramic-moto.jpg

Στην συνεχεια όλοι μαζί Βορειο και Νοτιο κλιμακιο κατευθυνομαστε προς την περιοχη των μεταλειων και στο βαγονετο. Εκει όμως μας περιμενει μια δυσαρεστη εκπληξη. Η υπευθυνος του μουσειου μας λεει ότι δεν περιμενε τετοιο όγκο προσελευσης κι ότι δεν έφταναν τα εισητηρια που είχε διαθεσιμα ώστε να μπορεσουμε όλοι να μπουμε.
 Νευριαζουμε τόσο πολύ που δεν τραβαμε ουτε μια φωτο και φευγουμε για καποια ταβερνα (που τουλαχιστον να χωραμε) πισω στην Γραβια.

Εδώ λεπτομερεια(κροπ) φωτογραφιας απ την ταβερνα που κατσαμε και φαγαμε.

http://i623.photobucket.com/albums/tt313/ZordanAlbum/Vagoneto/crop.jpg

Κατοπιν καφεδακια για όλη την παρεα. Εκει οι συζητησεις, τα αστεια και τα πειραγματα δίνουν  και παιρνουν και παντου πηγαδακια μεταξυ μας. Καποια στιγμη ενας φιλος απ την  Ελλασωνα (Χρηστος νομιζω λεγοταν), με ρωταει.

-«Διαμαντη θα πας στην εκδρομη στο Κιλκις?»
-«Φίλε εγω θα παω,….η εκδρομη δεν ξερω αν θα ΄ρθει»
Μετά τον εχασα εκει μέσα στο χαμο της καφετεριας….

http://i623.photobucket.com/albums/tt313/ZordanAlbum/Vagoneto/kafe.jpg

Κι εκει καπου, η παρεα μπερδευεται για το ποιο δρόμο θ ακολουθησουμε στο γυρισμο. Χανομαστε,….μενω μόνος,…και ισα που προλαβα να τραβηξω μια φωτο όλο το Βορειο κλιμακιο την ώρα που επαιρνε το δρόμο της δικης του επιστροφης του.

http://i623.photobucket.com/albums/tt313/ZordanAlbum/Vagoneto/anaxorisis.jpg

Αργα το βραδυ εμαθα ότι οι δικοι μας (οι νοτιοι), άλλος γυρισε μεσω Λεωφ. Συγγρου, άλλος από παραλιακή Ποσειδωνος,…κι άλλος από –ακουσον-άκουσον- από Πατησίων!!
Τελικα ήμουν ο μονος μέσα σε –δε ξερω ποσα άτομα – που ακολουθησα πιστά το αρχικο πλάνο.(Αραχωβα, Θισβη, Ασπροπυργος)

Εδώ φωτο απ το τσεκ ποιντ με φόντο το τεως Τσοπανοχωρι και νυν εχωτσεροκικανωκαισκι, «Αραχωβα»

http://i623.photobucket.com/albums/tt313/ZordanAlbum/Vagoneto/araxova.jpg

Τελικα γυρω στις 7.30 ειμαι ξανα σπιτι μου, εχοντας διανυσει 464km με φιλους, που βλεπομαστε συχνα στην λέσχη, αλλά και με τόσα και τόσα παιδια απ την Βόρεια και κεντρικη Ελλάδα που ηρθαν να μας συναντησουν!

Σημειωση για τους ελαχιστους φιλους που δεν καταφεραν να ερθουν, αλλά ενδιαφερονται συχνα πυκνα μέσα απ τα φορουμ (για ευλογους εγκυκλοπαιδικους λογους ) πόσο καινε τα μηχανακια, ποσο καινε τα MG, κλπ. Η δικη μου λοιπον Μπρεβα εκαψε 5,6lt/100 με μισα (απ τα 464χλμ) στην Εθνική με 140χαω και τα υπολοιπα επαρχιακο με νορμαλ ταχυτητες. Επίσης σ αυτην την εκδρομη θαυμασα τις βαλιτσες, τα κρανη, τα gps και τα μπουφαν φιλων που αγαπαν την μοτοσυκλέτα και το ταξιδι και επενδυουν σ αυτά! Μπραβο ρε μαγκες –Πάντα τετοια –Πάντα όρθιοι και πολλά πολλά χλμ να έχουμε!

Τελος 2 λογια για me.

Πηγα με την γνωστη Μπρεβα μου μονοκαβαλος. Ωραια είναι κι όταν ταξιδευω myself.

Και για τις βελτιωσεις που της εχω κανει, I θελω να πω 2 λογια.

Εξάτμιση φυσικα και δεν εχω καμιά αθλια Agostini ή Μistral, αλλά την σουπερ ντουπερ που της εβαλε ενας αλκοολικός μαστορας στο Μαντελο.

Μπροστα εννοειται δεν εχω καμιά ξεφτυλα Ohlins των 2000€ αλλά φοραω τα διεθνους φημης πιρουνια σπεσιαλ εντισιον μπαϊ εργοστασιο.

Πισω αναρτηση, πεταξα το απαραδεκτο white power και βρηκα την υγειά μου μεσω του οικου βελτιωσης <αμορτισερ mama.>

Ολοκληρωνοντας αυτό το ταξιδι με τους φιλους μου, συμπληρωσα και τα πρωτα μου 94.000χλμ στο μοτερ –οποτε παω για σερβις. Φιλτρο, μπουζι, λαδι. Πάντα εννοειται superb premium quality – αν θελω να την χαρω για πολλά ακόμα ταξιδια.

Ναστε όλοι γεροι και δυνατοι ρε΄μαγκες – αφιερωμενο εξαιρετικα από μένα σε ολους που ημασταν σημερα μαζί μου
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9F%CE%B9_%CE%91%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%AC%CE%B4%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%BF%CE%B9

ΥΓ. Φυλαξα και 4 emoticons για επιλογο.  :PP :PP :PP :PP

Never ride faster than your guardian angel can fly

FANIS

• Επισκέπτης
Απ: Me, myself and I (aka Βαγονέτο)
« Απάντηση #1 στις: Απριλίου 08, 2012, 10:29:19 μμ »
ΚΛΑΙΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:ha: :ha: :ha: :ha:

Αποσυνδεδεμένος DonRodrigo

• Guzzi Fetish
    • Griso 1100
« Απάντηση #2 στις: Απριλίου 08, 2012, 10:30:04 μμ »
 :shame:

Αποσυνδεδεμένος astrahan

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ut tensio, sic vis
« Απάντηση #3 στις: Απριλίου 08, 2012, 10:30:31 μμ »

(παρόλο που εγώ είμαι 3-1)

το επόμενο ποστ για εκδρομή θα είναι αυτό...

http://www.motoguzziclub.gr/about/about/program2012.html

και το μεθεπόμενο και το μεθ-μεθεπόμενο κλπ κλπ...

υγ1. ωραίες φωτογραφίες... (άσχετο... απέλπιδα προσπάθεια για χούμορ )

υγ2. πάλι καλά που ήρθε ο  pto για να μας γνωρίσει... χάρηκα πολύ φίλε, στην επόμενη...  :bier:
ex...

Αποσυνδεδεμένος sailroad

• Guzzi Fetish
    • MG STELVIO 1200
« Απάντηση #4 στις: Απριλίου 08, 2012, 10:32:13 μμ »
 :clap :clap :champion

αξιος

Μην ξεχνας οτι εγω δουλευω τα Σ.Κ. βασικα  :rasta:

δεν πιστευω να μην εκανες ολα τα χλμ?? ??

« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 08, 2012, 10:49:12 μμ από sailroad »
Γιατι οι αετοι δεν υπαρχουν στους δρομους???

Αποσυνδεδεμένος PanLampro

• Συντονιστής
  • Guzzi Maniac
« Απάντηση #5 στις: Απριλίου 08, 2012, 10:39:04 μμ »
 :clap :ha: :crazyb
Θα με φάει η περιέργεια... Τί είναι μετά την επόμενη στροφή?

Αποσυνδεδεμένος bil

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
« Απάντηση #6 στις: Απριλίου 08, 2012, 10:41:09 μμ »
 :hehe:
Θορυβώδης Εγκάρσιος Δικύλινδρος

Αποσυνδεδεμένος p.t.o

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Fetish
  • «Move as fast as you possibly can»
« Απάντηση #7 στις: Απριλίου 08, 2012, 10:42:09 μμ »
13.20μμ γνώρισα ένα καταπληκτικό τύπο.

ZORDAN..... thank you.

asotosios

• Επισκέπτης
« Απάντηση #8 στις: Απριλίου 08, 2012, 10:43:59 μμ »
Ακρωτηρι here I come...!!!

:hehe: για άλλη μια φορά θα παραδέχτω ότι είσαι πολυ δυνατός...!!! :notworthy:
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 08, 2012, 10:46:28 μμ από asotosios »

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #9 στις: Απριλίου 08, 2012, 10:50:59 μμ »
Συμπληρωμα:

Στο ραντεβου των 10πμ στα Mc Donalds ηταν κι ο φιλος Μιχαλης με το μαυρο griso του. Οταν ειδε την μεραρχια των ΚΑΡΑταξιδιαρηδων ο άνθρωπος,....εκατσε εκανε ενα τσιγαρο μαζι μου - και σηκωθηκε κι εφυγε. Το παιδι καταλαβε. Τι δουλεια ειχε ενας απλος μηχανοβιος με τοσους και τοσους κοσμογυρισμενους.

Επισης, ενα παλικαρι απ το Βορειο κλιμακιο, (Χρηστος-p.t.o),...επειδη δεν μιλουσε πολυ καλά τα Ελληνικα, μου ειπε να σας διαβιβασω τις απο καρδιας του ευχαριστιες ....που σας γνωρισε και σας κερασε,....για την σημερινη γιορτη της συζυγου του Βάγιας. Μου ειπε οτι γι αυτο ηρθε και...χαρηκε που του δωσαμε την ευκαιρια να πραγματοποιησει το κερασμα του!  :bier:

Αποσυνδεδεμένος ANDREAS

• Guzzi Fetish
« Απάντηση #10 στις: Απριλίου 08, 2012, 11:01:38 μμ »

Αποσυνδεδεμένος VAS

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ο θείος Νώντας...
    • 1000 SP, california 1100
« Απάντηση #11 στις: Απριλίου 09, 2012, 12:48:02 πμ »
1. Συνομώτησε όλο το σύμπαν (που λέει και ο Πάουλο που συχνά τον χλευάζω) ώστε να μην είμαι κι εγώ στην τεράστια αυτή παρέα σήμερα...

...κάποιοι ξέρουν :oops:

2. Ήρθε μόλις η Μαρία στην κουζίνα...."τι έγινε παιδί μου....αυγά σου καθαρίζουν??...κοιμούνται τα παιδιά...ποιός είναι ο "ρε το μ@λάκα..."?? ???

:bier:

Όπως είχε πει ενας γνήσιος Guzzista πριν τον διώξει το καθεστώς : "Καιμε βενζίνη, οι υπόλοιποι καίνε το σάλιο τους!"

Αποσυνδεδεμένος thrylos

• Guzzi Maniac
« Απάντηση #12 στις: Απριλίου 09, 2012, 01:18:20 πμ »
 :shame: :shame: :shame:

Υστ. ΟΚ αλλα μην κανεις την τριχα, τριχια  Ζορνταν ...
        Προσωπικα πιστευω πως η διαμορφουμενη κατασταση στην χωρα μας, μας εχει επηρεασει ολους, οχι μονο οικονομικα , αλλα και απο θεμα διαθεσης . Οταν συμβαινουν ολα αυτα γυρω σου, χρειαζεσαι χρονο για να αντιδρασεις .......

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #13 στις: Απριλίου 09, 2012, 01:44:28 πμ »
:shame: :shame: :shame:

Υστ. ΟΚ αλλα μην κανεις την τριχα, τριχια  Ζορνταν ...
        Προσωπικα πιστευω πως η διαμορφουμενη κατασταση στην χωρα μας, μας εχει επηρεασει ολους, οχι μονο οικονομικα , αλλα και απο θεμα διαθεσης . Οταν συμβαινουν ολα αυτα γυρω σου, χρειαζεσαι χρονο για να αντιδρασεις .......

επισης προσωπικά πιστευω οτι...περι τα 50+ μελη εγκλιματιστηκαν γρηγοροτερα σ οσα συμβαινουν γυρω μας,...αγοραζοντας σε "καλουτσικη τιμη" τα μπουφαν της λεσχης,...24ατομα βοηθηθηκαν να μην πεσουν σε καταθλιψη, κανοντας ενα ταξιδακι στο Μαντελο, κλπ,κλπ

Προσωπικα παντα.  :bier:

Αποσυνδεδεμένος bil

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
« Απάντηση #14 στις: Απριλίου 09, 2012, 08:55:32 πμ »
Αφού βρε έχεις συνηθίσει να πειράζεις τις φωτογραφίες, ( βλ. Καστοριά  :hehe: ), τίσ ου ήταν 2 λεπτά παραπάνω να τις πειράξεις και αυτές ;  :hehe:

Εγώ σου έστειλα και ΠΜ, πρό εκδρομής και με ... απογείωσες  :hehe:
Θορυβώδης Εγκάρσιος Δικύλινδρος