Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Ιανουάριος 20, 2018, 05:13:05 πμ

Αποστολέας Θέμα: Λάδια, εσείς πόσα δίνετε?  (Αναγνώστηκε 40580 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Pit

• Guzzi Crazy
    • η ιστοσελίδα μου
Απ: Λάδια, εσείς πόσα δίνετε?
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 02, 2012, 08:39:15 μμ »

http://i623.photobucket.com/albums/tt313/ZordanAlbum/w5.jpg
Λάδια, εσείς πόσα δίνετε?

με ΑΥΤΟ ακριβως το λαδι, το αυτοκινητο μου (Hyundai Coupe) δουλευε απο τις 20.000χλμ μεχρι τις 285.000χλμ που το πουλησα προ 10ημερου, απροβληματιστα, δεν εκαιγε σταγονα λαδακι, δεν εβγαλε ΚΑΝΕΝΑ προβλημα, του επινα το αιμα κανονικα (και τα 3 track-day στη πιστα των Σερρων με χρονους κατω του 1.48" πειθουν το καθενα).

Πληρωστε παραπανω αμα θελετε, αλλα πραγματικα, μη νομιζετε οτι κανετε κατι.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 02, 2012, 08:41:33 μμ από Pit »
Οι Μοτοεκδρομές μας (σε νέο domain!): http://giannis-melina.net/         

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 02, 2012, 08:53:33 μμ »
... τα άλλαξα μετά από 500 χλμ. με τα ατζιπ της μαμάς, γιατί μου φάνηκε πως το μοτόρι ακουγόταν "κάπως"....  : shame:

Aυτιά ν' αλλάξεις σκεφτηκες?  :hehe:
_______________________________________________________________________________ ___

ΥΓ: και σ ενα καντηλι προσευχης που ειχα εβαζα Agip 0W-80, με προδιαγραφες ΑC/DC3/dpgr -wd40, B52, FM stereo & /F-1...των 22€/λιτρο...και το καντηλι φυσαγε!!
Βεβαια, η γιαγια μου εβαζε,....πυρηνελαιο απ τον Σκλαβενιτη,....και παλι δουλευε μεχρι που γινοταν καρβουνο το φυτιλι
 : think:

Για να ειμαι ακριβοδικαιος και ειλικρινης....  :shame:

όντως δουλευε τζαμι το καντηλι της γιαγιας με τα πυρηνελαια του Σκλαβενιτη,...αλλά παρόλες τις προσευχες της....η γιαγιά μου τελικά πεθανε.  :oops:

Οπότε,....μη κοιτατε το στιγμιότυπο,...αλλά τα macro αποτελεσματα.  :hehe:

Never ride faster than your guardian angel can fly

Αποσυνδεδεμένος TASSOS7

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Fetish
    • TDM 900
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 03, 2012, 12:07:41 πμ »
Απο άλλο forum :oo :mad: :oops: βρήκα αυτό http://www.enpo.eu/mediaupload/pdf_files/motor_oil_basic_info.pdf
Προφανώς το αγαπητό μέλος zordan το γνωρίζει, ειδικά το κεφάλαιο 4.

πολλά respect κύριε αντι-president...
Guzzi Let me be.....πολύ παλιά....τώρα είμαι Guzzi Fetish!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος astrahan

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ut tensio, sic vis
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 03, 2012, 02:45:19 μμ »

ΣΣ: Σχολια/απαντησεις απο....κατι Γκουτζονόρντηδες, Αστραχανηδες, Κτινους, κλπ συμμορια των...πετρελαϊκων τραστ θα θεωρηθουν(απο μενα) - ως μη ποσταρισμενες.  :D

Κακό(κι ακριβο) πραγμα οι εμμονες ρε παιδι μου....    :hehe:

θα το (ξανα)σηκώσω το γάντι...

όντως κακό πράγμα οι εμμονές...

όταν θες καλά και ντε να "αποδείξεις" κάτι...

βέβαια δεν βλέπω στην Μπρέβα να βάζεις ότι και στην Καβάσω http://forum.motoguzziclub.gr/index.php/topic,4655.msg61949.html#msg61949

(αλήθεια εκείνο το λάδι της μηχανής του γκαζόν τι απέγινε;  :think:  :hehe: )

βέβαια για να είμαστε ακριβοδίκαιοι όπως λες, πρέπει να πούμε και κάποια άλλα πράγματα... επειδή βαριέσαι να γράφεις τα λέω εγώ...

δεν λες βέβαια ότι η Μπρέβα - όπως όλα τα Γκούτσι και τα ΜπεΕμΒε για τον ίδιο λόγο- έχουν "αυτοκινητάδικο" κιβώτιο και μπορείς να βάλεις αυτοκινητάδικο λάδι (αν και το έχουν αναφέρει ήδη αρκετοί)...

όπως και ότι η Μπρέβα σου έχει κινητήρα χαμηλής-σχετικά ειδικής ισχύος 83 hp/lt

δεν λες επίσης ότι το 80% (μάλλον παραπάνω) των χλμ της Μπρέβας είναι ταξιδιάρικα χλμ εκτός πόλης...

και επίσης (επειδή ξέρω τον τρόπο που οδηγείς) ότι δεν είναι καθόλου ζορισμένα...

και το ότι παίζεις με την τύχη σου... και επειδή ξέρεις ότι στατιστική με "έναν" δεν γίνεται οι πιθανότητές σου είναι μόνον δύο:
1-δεν έσπασε ή 0-έσπασε... προς το παρόν είσαι στο 1... αλλά αυτό δεν είναι στατιστική άρα δεν αφορά τους υπόλοιπους...

το να βάζεις ότι λάδι θες και να κάνεις ότι θες με την δική σου μηχανή, δεν είναι εμμονή...

το να κατηγορείς τις πετρελαϊκές για υπερκέρδη επίσης δεν είναι εμμονή...

το να λες όμως αναφανδόν ότι τα επιχειρήματα των άλλων συλλήβδην, είναι εμμονές και να υποστηρίζεις ότι έχεις ανακαλύψει την μόνη αλήθεια που τόσο επιμελώς μας κρύβουν http://truth.freeforums.org/index.php  ε... είναι εμμονή

επίσης εμμονή είναι να λες ότι όλοι οι άλλοι λεν: "Βάλτε ακριβά λάδια"

ενώ αυτό που λεν (κι εγώ μέσα σ' αυτούς) απλά είναι: "Βάλτε λάδια-αναγκαία συνθήκη και βάλτε τα σωστά λάδια (τουλάχιστον το ιξώδες)-ικανή συνθήκη"

ενώ δεν είμαι σίγουρος πως πρέπει να χαρακτηρίσω την περίπτωση του να αγοράζεις μια ακριβή μηχανή (Μπρέβα) ενώ μπορείς να κάνεις τα ίδια με μια φτηνότερη (Καβάσω) αλλά βάζεις τηγανόλαδο και στις δύο (κλέβω λίγο την ισοπεδωτική σου επιχειρηματολογία)... είναι εμμονή; δεν είναι εμμονή; δεν το 'χω...

τα υπόλοιπα είναι για για γεμίζουν τα τόπικς στα φόρουμς... εμμονή κι αυτό...

το παρόν μπορεί να θεωρηθεί ως μη-ποστ... κι σ' αυτό εμμένω...
ex...

Αποσυνδεδεμένος Pit

• Guzzi Crazy
    • η ιστοσελίδα μου
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 03, 2012, 03:16:54 μμ »
και το ότι παίζεις με την τύχη σου... και επειδή ξέρεις ότι στατιστική με "έναν" δεν γίνεται οι πιθανότητές σου είναι μόνον δύο:
1-δεν έσπασε ή 0-έσπασε... προς το παρόν είσαι στο 1... αλλά αυτό δεν είναι στατιστική άρα δεν αφορά τους υπόλοιπους...

μπορουμε ελαφρως καταχρηστικα, να λαβουμε ως δειγματα τις χιλιαδες γνωστους μας που τα μαχανακια τους δεν σπασανε. Προσωπικα δεν ξερω κανεναν που να εσπασε, κανεις τους (ή ο μηχανικος του που τον εμπιστευεται με κλειστα ματια) δεν ειναι τσιφουτης με τα λαδια? Δε μπορει...

"Βάλτε λάδια-αναγκαία συνθήκη και βάλτε τα σωστά λάδια (τουλάχιστον το ιξώδες)-ικανή συνθήκη"

Αυτο ακριβως, η εμπορικη τιμη δεν εχει θεση στην εξισωση που περιλαμβανει τους ορους "λαδι" και "ζωη κινητηρα".

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 03, 2012, 03:39:40 μμ »
Eπισης Pit,....το Lidl (παραδειγμα),....καθε φορα που αδειαζει τα ραφια του απο λαδια και τα ξαναγεμιζει,....ξαναδειαζουν, ξαναγεμιζει, κοκ,....ειναι απ τα χιλιαδες ΜΑΝ, SCANIA και VOLVO που κυκλοφορουν* και του τα καταναλωνουν.  :crazyb

Οσοι τ αγορασαν με ΙΧ ή μοτό,....φυσικα δεν ξαναπηραν -αφου εμειναν χωρις εργαλειο,...μιας κι εσπασε...

Πιστος στα γραπτα μου ΔΕΝ σχολιαζω τις αστραχανοσοφιστιες,...απλα θα ηθελα με τρέλλα,...να δω την εκφραση προσωπου του Κωστα και τι σκεφτοταν,....οταν ειδε οτι ο Τassos7 ως αντεπιχειρημα,...μου εδειχνε να διαβασω πινακακια...   :hehe:  :notworthy:

*edit: Ξεχασα τα STEYR.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 03, 2012, 03:47:20 μμ από ZORDAN »

Αποσυνδεδεμένος gino

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
    • Stelvio NTX
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 03, 2012, 04:25:18 μμ »
2,5 ευρουλακια το λιτρο με μηδεν οξεα και αγουρελαιο...κανει και για χωριατικη...απο Μεγαλη Βαλτσα ::knownothing

Αποσυνδεδεμένος gregoryp

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Fetish
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 03, 2012, 04:38:39 μμ »
Για τη breva του Διαμαντή τουλάχιστον, μου φαίνεται μια χαρά λαδάκι αν το sae είναι σωστό από τη στιγμή που έχει επικεφαλής εκκεντροφόρο αν θυμάμαι σωστά. Πρόβλημα έχουμε εμείς οι πτωχοί (small block) που έχουμε ωστήρια χωρίς rollers. Αυτά θέλουν SG API λόγω μεγαλύτερης περιεκτικότητας σε φώσφορους ψευδάργυρους κλπ που δρουν ως λιπαντικά. Αν σε εμάς μπεί πιο πρόσφατο API (SJ) νομίζω πως θα υπάρχει πρόβλημα μετά απο κάποια χιλιόμτερα.

Αποσυνδεδεμένος gpegos

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Let Me Be
  • *
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 03, 2012, 05:36:05 μμ »
Eπισης Pit,....το Lidl (παραδειγμα),....καθε φορα που αδειαζει τα ραφια του απο λαδια και τα ξαναγεμιζει,....ξαναδειαζουν, ξαναγεμιζει, κοκ,....ειναι απ τα χιλιαδες ΜΑΝ, SCANIA και VOLVO που κυκλοφορουν* και του τα καταναλωνουν.  :crazyb

Οσοι τ αγορασαν με ΙΧ ή μοτό,....φυσικα δεν ξαναπηραν -αφου εμειναν χωρις εργαλειο,...μιας κι εσπασε...

Πιστος στα γραπτα μου ΔΕΝ σχολιαζω τις αστραχανοσοφιστιες,...απλα θα ηθελα με τρέλλα,...να δω την εκφραση προσωπου του Κωστα και τι σκεφτοταν,....οταν ειδε οτι ο Τassos7 ως αντεπιχειρημα,...μου εδειχνε να διαβασω πινακακια...   :hehe:  :notworthy:

*edit: Ξεχασα τα STEYR.
Συμφωνώ απόλυτα  με τους χρήστες αυτού του λιπαντικού και για να ενισχύσω τα επιχειρήματα τους απλά αναφέρω και εγώ τα οχήματα  μηχανήματα που το χρησιμοποιώ τα τελευταία 4χρονια .
1.   Nissan  king camp  βενζίνη 4x4 σε πολύ άσχημες συνθήκες ,πάντα υπέρβαρο
2.   Yamaha  krypton 125
3.   Bmw 1100gs
4.   Fiat  fiorino 1300
5.   Chevrolet  ¾  συμμαχικό δεξιοτίμονο  6κυλινδρο βενζίνα  κατασκευής   1942
6.   βενζινοκινητήρας Mitsubishi  6hp για αεροσυμπιεστή ο οποίος δουλεύει για 40 ημέρες συνεχόμενες  από 8 εως     10 ώρες την ήμερα
7.   σε ραβδιστικά αέρος για τις ελιές 
8.   σε  ξυλοκοπτικό για λίπανση  πριονοαλυσίδας.

και ειδικά όταν τα βγαζει προσφορά στα 12ευρω το 5λιτρο  είναι φανταστικά .Με ποναει όμως που τα αγοραζω από αυτό το μαγαζι  αν και αγοράζω μονο αυτά και σε μεγάλη ποσότητα όταν τα έχει πρόσφορα .

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 03, 2012, 07:31:09 μμ »
μμμ....καλά....  :PP

δεν κανει ομως για Breva 1100 κοκκινη, για ΤDM μπλε ή μαυρο Caponord....  :naughty2

Γιωργο  :resp:

ΣΣ. κι εμενα με ποναει να στηριζω το συγκεκριμενο μαγαζι,...αλλά οταν σκεφτομαι οτι οι "άλλοι" - "οι καλοι", μου πουλανε φυκια για μεταξωτες κορδελες,...καπως το ξεπερναω.

KTiNoS

• Επισκέπτης
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 03, 2012, 07:34:18 μμ »
-Λάδια, εσείς πόσα δίνετε?

-Πολλά....

http://cdn-www.i-am-bored.com/media/fatbbq.jpg
Λάδια, εσείς πόσα δίνετε?

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 03, 2012, 07:48:52 μμ »
Για τη breva του Διαμαντή τουλάχιστον, μου φαίνεται μια χαρά λαδάκι αν το sae είναι σωστό από τη στιγμή που έχει επικεφαλής εκκεντροφόρο αν θυμάμαι σωστά. Πρόβλημα έχουμε εμείς οι πτωχοί (small block) που έχουμε ωστήρια ....

Γκρεγκουάρ...κι εγω κατι ωστηρια "ΝΑΑααα!!" εχω,...μετα συγχωρησεως.  :hehe:

Αποσυνδεδεμένος DonRodrigo

• Guzzi Fetish
    • Griso 1100
« Απάντηση #42 στις: Σεπτέμβριος 03, 2012, 09:59:31 μμ »
Υπάρχει κάποιος που μπορεί να ισχυριστεί οτι γνωρίζει τον κινητήρα καλύτερα απο τον κατασκευαστή?

Αν υπάρχει, δικαιούται να συμβουλέψει άλλους για το τι θα κάνουν με τα λάδια τους.

Αλιώς, αυτός που δεν γνωρίζει, κατευθύνεται σε αποφάσεις απο κάποιον που νωμίζει οτι γνωρίζει... Αυτός λοιπόν που νωμίζει οτι γνωρίζει, θα πάρει στο λαιμό του αυτόν που δεν γνωρίζει.

Μιας λοιπόν που δεν νωμίζω κάποιο μέλος του forum να εργάζεται στο εργοστάσιο, και συγγεκριμένα στους κινητήρες, θα γράψω αυτό που σίγουρα γνωρίζω:

Η Guzzi έχει στείλει εδώ και χρόνια στα εξουσιοδοτημένα, τεχνική οδηγία... Συνθετικά λάδια 10-60, προτεινόμενα τα Agip.
Αν κάποιος δεν θέλει ή δε βρίσκει Agip, ας βάλει άλλα. Αρκεί να είναι συνθετικά 10-60.

Κάποιος άλλος που δικαιούται να ομιλεί, γιατί σίγουρα γνωρίζει είναι ο Oil & Fuel. Και θυμάμαι ότι για το θέμα έχει γράψει το ίδιο.

Δια ταύτα:
Το λάδι του Lidl, δεν είναι το σωστό λάδι. Είναι 10-40. Δε πα να έχει μπεί σε τρακτέρ ή διαστημόπλοια... Εδώ είναι Forum για Guzzi, και πιστεύω αυτοί που διαβάζουν, διαβάζουν για να δουν πληροφορίες για Guzzi, όχι για Lada ή Ford...

Αποσυνδεδεμένος Pit

• Guzzi Crazy
    • η ιστοσελίδα μου
« Απάντηση #43 στις: Σεπτέμβριος 03, 2012, 10:38:12 μμ »
αν και δεν δικαιουμαι να ομιλω, μιας και δεν ειμαι ο ως ανω προαναφερομενος συμφορουμιτης...

Και η ΚΤΜ στην Ελλαδα εχει στειλει οδηγια για Shell, την ωρα που αλλου στο κοσμο εχει στειλει για MOTOREX...

αν σας λεει κατι αυτο...

Το 10-60 λαδακι θελει να προωθησει ο "χορηγος"? 10-60 θα πει ο κατασκευαστης (ο οποιος δεν εχει συμφερον απο εναν κινητηρα που ζει για παντα...)

Επισης, δε νομιζω πως η ρευστοτητα "10-60" προ-υπαρχει του σχεδιασμου των κινητηρων σας. Κανω λαθος?
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 03, 2012, 10:43:05 μμ από Pit »

Αποσυνδεδεμένος gregoryp

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Fetish
« Απάντηση #44 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 01:06:10 πμ »
αν και δεν δικαιουμαι να ομιλω, μιας και δεν ειμαι ο ως ανω προαναφερομενος συμφορουμιτης...

Επισης, δε νομιζω πως η ρευστοτητα "10-60" προ-υπαρχει του σχεδιασμου των κινητηρων σας. Κανω λαθος?

Οτι δεν προϋπήρχε, δεν σημαίνει πως σήμερα δεν είναι η καλύτερη επιλογή. Επίσης ότι τα μοτέρ των guzzi είναι αερόψυκτα μοτέρ που δεν βγάζουν πολλά άλογα, δεν σημαίνει πως έχουν χαμηλότερες απαιτήσεις από ένα υψηλών επιδόσεων υδρόψυκτο μοτέρ. Σε ένα υδρόψυκτο την βγάζεις καθαρή και με ημισυνθετικό λάδάκι. Στο guzzi αν το πιέζεις και λίγο που θα σου ανεβάσει θερμοκρασία λαδιού 140-150 βαθμούς, το ημισυνθετικό μάλλον κάρβουνο θα γίνει.

Κανείς δεν νομίζω να λέει πως πρέπει να βάζουμε agip ή shell ή castrol. Αυτά συμφωνίες είναι που έχει κάνει το εκάστοτε εργοστάσιο. Το 10w60 API SG που λέει όμως το μάνιουαλ έχει λόγο που το έγραψε ο ιταλός και όχι για να πλουτίσει την ΕΝΙ.