Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Απρίλιος 27, 2018, 11:49:53 πμ

Αποστολέας Θέμα: Λάδια, εσείς πόσα δίνετε?  (Αναγνώστηκε 44693 φορές)

Carcano

• Επισκέπτης
Απ: Λάδια, εσείς πόσα δίνετε?
« Απάντηση #60 στις: Σεπτέμβριος 05, 2012, 10:36:37 πμ »
Παιδιά μου ανοίξατε τα ματια,

ευτυχώς διοτι τοσα χρονια τα έσκαγα -και πολλά μάλιστα- τα φραγκα για
απ'οτι αποδεικνύεται- παλιολαδα.

Συνεχίστε την ενημέρωση παρακαλώ, να μην μας πιανουν κορόιδα οι πολυεθνικές

Αποσυνδεδεμένος Oil_and_fuel

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Crazy
« Απάντηση #61 στις: Σεπτέμβριος 05, 2012, 11:26:03 πμ »
Οι απόψεις μου είναι γνωστές από άλλα μυνήματα.
Οπότε δεν έχει νόημα να επαναλαμβάνομαι.

Για να την "πω" στον zordan:
Αν έχω 250 οχήματα και έχω βάλει 1.000 χλμ στο καθένα, δικαιούμαι να λέω ότι έχω εμπειρία στην αντοχή των κινητήρων τους συνολικά 250.000 χλμ;

Επιπλέον: ναι και πριν από 50 χρόνια υπήρχαν λάδια που "έκαναν τη δουλειά τους". Πριν από 50 χρόνια όμως το αντίστοιχο Kawasaki θα ικανοποιούσε ΣΗΜΕΡΑ τον zordan? Απλά μια σκέψη.

Το ερώτημα είναι και φιλοσοφικό. Η εξέλιξη ναι όντως υπάρχει. Μας χρειάζεται, μας ενδιαφέρει;
Δεν ξέρω την απάντηση. Άλλωστε το Guzzi μου έχει ωστήρια...

Για την εξέλιξη μια παρένθεση: Η βελτίωση είναι πραγματική. Ας αφούσουμε λοιπόν τις θεωρίες συνομωσίας. Σχετικά με καταγγελόμενες εμπορικές πρακτικές δεν γνωρίζω. Αλλά είναι αυτό που είπα, εμπορικές όχι τεχνικές...

Καλές βόλτες!

Αποσυνδεδεμένος mourat

• I Live Here
  • *
  • ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    • STELVIO 1200 4V
    • SP walk Guzzi
« Απάντηση #62 στις: Σεπτέμβριος 05, 2012, 12:16:13 μμ »
http://i1081.photobucket.com/albums/j356/mourat/0001-1.jpg
Λάδια, εσείς πόσα δίνετε?

το λαδι ειναι αυτο
http://www.motul.com/system/product_descriptions/technical_data_sheets/198/Specific%20dexos2%205W-30%20%28GB%29.pdf?1323967302

και οπως βλεπετε μου στοιχιζει 36,54 + φπα τα 5 λιτρα

υγ. χαριζονται 5 λιτρα agip 10W-60  :hehe:
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 05, 2012, 03:49:51 μμ από mourat »

Αποσυνδεδεμένος DonRodrigo

• Guzzi Fetish
    • Griso 1100
« Απάντηση #63 στις: Σεπτέμβριος 05, 2012, 01:45:38 μμ »
Mourat, ποιό μηχανάκι έχεις που παίρνει 5W-30???

Γιατι δε ξέρω κάποιο που να παίρνει 5W-30. Αν δεν έχεις κάποιο Guzzi που να παίρνει 5W-30, είσαι όχι μόνο Off-Topic, αλλά και Off-Forum.

Πιάνομαι απο τον τελευταίο, τον Murat, για να δείξω οτι όταν γράφουμε εδώ, ΔΕΝ πρέπει να ρισκάρουμε με τα λίγα που ξέρουμε, να πάρουμε στο λαιμό μας άλλους, που διαβάζοντας ίσως να υποθέσουν οτι ξέρουμε (την τύφλα μας), και να κάνουν κάτι που θα προκαλέσει ζημιά στη μηχανή τους.

Μα 5W-30?
 Το Stelvio δεν είναι που έχει επικεφαλής εκκεντροφόρους? Με τις θερμοκρασίες της κεφαλής βάλτε και νεράκι, το ίδιο θα είναι για τους εκκεντροφόρους. Και θα ασχοληθούμε πάλι με το "Κοκοράκια - εκκεντροφόροι"

Αποσυνδεδεμένος astrahan

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ut tensio, sic vis
« Απάντηση #64 στις: Σεπτέμβριος 05, 2012, 05:05:07 μμ »
ξεκολλάτε... για το OPEL είναι αυτό το λάδι και το τιμολογιο...

ma che cazzo...  :stupid:
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 06, 2012, 04:36:06 μμ από ZORDAN »
ex...

FANIS

• Επισκέπτης
« Απάντηση #65 στις: Σεπτέμβριος 07, 2012, 04:12:41 μμ »
Λίγο ακόμη και θα πάει στον κάδο αυτό το πολύτιμο θέμα-οδηγός περί λαδιών. Το έχετε ξεσκίσει πλέον.

Λοιπόν:

Συνεχίστε όσοι θέλετε να κάνετε πειράματα.

ΕΓΩ προσωπικά πιστεύω στις προδιαγραφές που δίνει ο κατασκευαστής από το Μαντέλλο (μιας κι εδώ μιλάμε για GUZZI κι όχι για το αν βάζουμε ΑΛΤΙΣ ή ΜΊΝΕΡΒΑ στην σαλάτα).

Σε 10 χρόνια από τώρα, θα δούμε σε τι κατάσταση θα είναι ο κινητήρας που δέχεται ποτ πουρί ή W5 5-30 (βλέπε ZORDAN) και ένας άλλος που έχει κάνει τα ίδια περίπου χιλιόμετρα με το 10-60 (δεν μας νοιάζει αν είναι ΕΝΙ-MOTUL-CASTROL κλπ).

Τελικά το πρόβλημα ποιό είναι? Το ιξώδες? Η τιμή? Και τα δύο?

Αν είναι το ιξώδες, δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να αμφθσβητώ τον κατασκευαστή... υπάρχει λόγος? θα είμαι πιο "μάγκας" επειδή έβαλα άλλα λάδια και συνεχίζει να δουλεύει το εργαλείο σωστά? Μήπως θα στείλω και email στο Μαντέλο να τους πείσω ότι έχουν κάνει λάθος? :?

Αν είναι η τιμή, πάμε αλλού και έχουμε ήδη βρει πηγές φθηνότερου 10-60... μια ερώτηση στο φόρουμ ή στη λέσχη αρκεί...

Αν είναι και τα δύο... πουλήστε το μηχανάκι κι ασχοληθείτε με κανό (έχω βρει κάτι φοβερά με 400 ευρώ, έχουν και διπλό κουπί, καθισματάκι και 15 λίτρα κουτί για μετάφορά δολώματος) που δεν χρειάζεται λάδια και επιπλέον συντήρηση.... :hehe:

Αντε καληνύχτα.... :luigi:

Αποσυνδεδεμένος KRS

• Guzzi Let Me Be
  • *
    • 900ss '93,loud and proud
« Απάντηση #66 στις: Σεπτέμβριος 07, 2012, 04:41:37 μμ »
Δεν ξέρω αν οι πολυεθνικές βγάζουν λάδι ίδιας ποιότητας μ'αυτό του lidl...αλλά με το φτωχό μου το μυαλό(και την τσέπη οπου να'ναι :hehe:) έχετε δώσει κάποια χιλιάδες ευρώ για να πάρετε ένα γκούτσι και το θέμα είναι να γλυτώσετε 20-30 ευρώ σε μια αλλαγή λαδιών κάθε κάποιες χιλιάδες χλμ;Δηλαδή αν είχατε κάνα δίχρονο εντούρο ή κανα παλιό δίχρονο 250 supersport τι θα κάνατε,ένοπλη ληστεία :hehe:;
Πάντα στις μοτοσυκλέτες μου έβαζα επώνυμα λάδια.Ακόμα και στο ducati έβρισκα  φουλ συνθετικά κάτω από 15 ευρώ το λίτρο.Στο bmw άλλαξα βαλβολίνες και λάδια(ορυκτέλαιο)με 26 ευρώ την τελευταία φορά.Τα λάδια πάντως είναι μισή αρχοντιά και δεν θα πρέπει να τσιγκουνευόμαστε.Σίγουρα όμως δεν θα έδινα ποτέ 20ευρώ/λίτρο..

KTiNoS

• Επισκέπτης
« Απάντηση #67 στις: Σεπτέμβριος 07, 2012, 05:09:28 μμ »
Δεν ξέρω αν οι πολυεθνικές βγάζουν λάδι ίδιας ποιότητας μ'αυτό του lidl...αλλά με το φτωχό μου το μυαλό(και την τσέπη οπου να'ναι :hehe:) έχετε δώσει κάποια χιλιάδες ευρώ για να πάρετε ένα γκούτσι και το θέμα είναι να γλυτώσετε 20-30 ευρώ σε μια αλλαγή λαδιών κάθε κάποιες χιλιάδες χλμ;

ακόμα δεν έχεις καταλάβει πως δεν πρέπει ν απανατάς σοβαρά σε τέτοια ποστ?

Άσε τους ανθρώπους να κάνουν ότι νομίζουν ...
(εγώ στο ΤΔμ έβαζα πάνατα φουλ συνθετικά και τώρα έχει κάνει 90000 και δεν έχει κάνει κιχ. ¨Εβλεπαν το κοντέρ και δεν πιστευαν στα αυτιά τους προχτ΄'ες στο συνεργείο)

KTiNoS

• Επισκέπτης
« Απάντηση #68 στις: Σεπτέμβριος 07, 2012, 05:14:52 μμ »
α και στο Λαριο φουλ συνθετικά και βενζίνη 100αρα να μη βαράει πυράκια......

Αποσυνδεδεμένος TASSOS7

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Fetish
    • TDM 900
« Απάντηση #69 στις: Ιανουάριος 18, 2013, 12:29:54 μμ »
http://www.lidl-hellas.gr/cps/rde/xchg/lidl_gr/hs.xsl/4182_28732.htm

ΝΑ Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ...... (ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΩ ΕΙΡΩΝΙΚΑ).....

ΚΑΠΟΙΟΙ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ...ΟΠΟΤΕ :thumbsup:
Guzzi Let me be.....πολύ παλιά....τώρα είμαι Guzzi Fetish!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος VAS

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ο θείος Νώντας...
    • 1000 SP, california 1100
« Απάντηση #70 στις: Ιανουάριος 18, 2013, 02:54:34 μμ »
θα παω να παρω και για τα 2.... :thumbsup:

το 40 με προβληματίζει λίγο.... :think:
Όπως είχε πει ενας γνήσιος Guzzista πριν τον διώξει το καθεστώς : "Καιμε βενζίνη, οι υπόλοιποι καίνε το σάλιο τους!"

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #71 στις: Ιανουάριος 18, 2013, 05:28:55 μμ »
ΝΑ Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ...... (ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΩ ΕΙΡΩΝΙΚΑ).....

Εσενα θα κυνηγαω Σμάϊλι, αν παω κι εχουν αδειασει τα ραφια,...που δεν μπορεις να κρατησεις μια "διαβαθμισμένη πληροφορια"  :hehe:

Τι φοβασαι περισσοτερο VAS?

Τι ζημια που θα γινει αν κυκλοφορησεις μια μερα στα δυό χρονια με +40C....ή τα 20 τσιγαρα που καπνιζεις καθημερινα?  :think:

http://www.fluidmasters.com.au/images/saeviscosity.gif
Never ride faster than your guardian angel can fly

Αποσυνδεδεμένος DonRodrigo

• Guzzi Fetish
    • Griso 1100
« Απάντηση #72 στις: Ιανουάριος 18, 2013, 09:15:09 μμ »
 :think:
Η μαμά βέβαια τα δικά της...
http://www.thisoldtractor.com/gtbender/mg_manuals/moto_guzzi_technical_note_010-2006.pdf

Εγώ τι να σκεφτώ?
 :mad: Μα τι άσχετοι είναι αυτοί που φτιάξαν το μηχανάκι μου, και λένε @@ριές για πιέσεις κτλ...

ή μήπως...
 :champagne Το μηχανάκι μου είναι τόσο καλό, που ακόμα και με ότι-νά'ναι-λάδι δεν είναι σίγουρο οτι θα γίνει γρήγορα χάρβαλο. Υπάρχουν και σχετικές μαρτυρίες. Ειδικά αν δε το χρησιμοποιώ με τέτοιο τρόπο που να του ανεβαίνουν θερμοκρασίες...

Πέρα απο αυτά:
Τα νούμερα στα λάδια, ουδεμία σχέση έχουν με τη θερμοκρασία περιβάλλοντος. Τουλάχιστον όχι άμεσα. Έχουν να κάνουν με τη θερμοκρασία του λαδιού. Για λόγους ευκολίας κάποιοι κάνουν αναγωγή σε θερμοκρασία περιβάλλοντος, κάνοντας όμως την παραδωχή οτι υπάρχει υδρόψυξη, οπότε άσχετα απο τις συνθήκες κίνησης, υπάρχει αρκετή ροή αέρα με τη λειτουργία του ανεμιστήρα. Όταν διατίθεται λοιπόν υδρόψυξη, η θερμοκρασία του λαδιού επηρεάζεται απο τη θερμοκρασία περιβάλλοντος.
Όταν όμως μιλάμε για αερόψυξη... Σε στάση δεν υπάρχει ροή αέρα, οπότε οι θερμοκρασία του λαδιού σκαρφαλώνει.

Ας βάλω και εγώ μια εικονίτσα

Αν υποθέσουμε οτι τα "Too Thick" και "Too Thin" όρια ισχύουν έστω στο περίπου για τους κινητήρες, ασχέτως δηλαδή της αντλίας λαδιού και των διόδων του λαδιού, τότε το w40 εξυπηρετεί μέχρι τους 145 C. Θερμοκρασία λαδιού. Μέχρι 145 στα ελατήρια του πιστονιού. Μέχρι 145 στην κεφαλή.

Όποιος πιστεύει οτι το λάδι του δεν φτάνει τους 140C ( 5C περιθώριο ασφάλειας ) μπορεί μια χαρά να βάλει W40. Λόγω του "15W" θά'χει κοματάκι πιο δύσκολο κρύο ξεκίνημα αλλά δε βαριέσαι...

Αποσυνδεδεμένος VAS

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ο θείος Νώντας...
    • 1000 SP, california 1100
« Απάντηση #73 στις: Ιανουάριος 18, 2013, 11:01:56 μμ »
Βασικά πιστεύω απλά πως επειδή τα μηχανάκια κυκλοφορούν (και) σε συνθήκες κίνησης κέντρου το καλοκαίρι ( :?)...χρειάζονται το κάτι παραπάνω από το 40 στα λαδάκια :think:
Όπως είχε πει ενας γνήσιος Guzzista πριν τον διώξει το καθεστώς : "Καιμε βενζίνη, οι υπόλοιποι καίνε το σάλιο τους!"

Αποσυνδεδεμένος Dakota

• I Live Here
  • *
    • 1200sport & YBR 125
    • Του Μήτσου το μπλοκάκι
« Απάντηση #74 στις: Ιανουάριος 21, 2013, 10:06:37 πμ »
Μην παίζετε με το ιξώδες του λαδιού. Βάλτε ότι μάρκα θέλετε αλλά με τις σωστές προδιαγραφές.