Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Σεπτεμβρίου 23, 2019, 04:02:58 μμ

Αποστολέας Θέμα: προσεχως κατοχος stelvio  (Αναγνώστηκε 6700 φορές)

asotosios

• Επισκέπτης
Απ: προσεχως κατοχος stelvio
« Απάντηση #30 στις: Μαΐου 29, 2012, 09:28:06 πμ »
το σιγουρο ειναι οτι υπαρχουν Guzzi με πολυ λιγα χλμ...αυτος ισως ειναι και ο λογος που πουλιουνται...ενω πολλα αλλα που δεν πουλιουνται και γραφουν πολλα χλμ...!!!

τα Guzzi ειναι ερωτας...και στον ερωτα δεν σε νοιαζει τι λενε οι αλλοι...

το δικο μου ηταν μοντελο του 2007 και ειχε 9000χλμ ολα και ολα...υποπτα λιγα...
ΑΛΛΑ βρεθηκε Guzzαιος να ερθει και να την ελεγξει για να γινει ο γαμος...!!!
Σιγουρα και στην περιπτωση σου θα βρεθουν ενας και παραπανω Guzzαιοι που θα θελησουν να σε βοηθησουν...

αρα μην φοβασαι προχωρα την ερευνα και σιγουλια σιγουλια στον γαμο...και ολα θα πανε καλα...

απλα εχε στον νου σου οτι οι ευκαιριες πρεπει να τις τσιμπησεις σχετικα γρηγορα...
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 29, 2012, 09:44:12 πμ από asotosios »

Αποσυνδεδεμένος sotostelvio

• Guzzi Lover
  • **
    • MG Breva 750 '05 - MG Stelvio 1200 '08
« Απάντηση #31 στις: Μαΐου 29, 2012, 09:48:37 πμ »
Φίλε συνονόματε σε καταλαβαίνω απόλυτα για το πως αισθάνεσαι. Το έπαθα τον απρίλιο 2008. Έχω από αυτά που σου λένε να μην προτιμήσεις, δηλαδή από τα πρώτα του ΄08.
Ναι, έχω αλλάξει πράγματα σε ανάκληση όμως 50.000χλμ μετά έχω να σου πω πως το μηχανάκι απλά είναι έρωτας και επιπλέον....

πάει παντού....
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 29, 2012, 09:51:57 πμ από sotostelvio »

Αποσυνδεδεμένος bil

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
« Απάντηση #32 στις: Μαΐου 29, 2012, 10:18:23 πμ »
δεν υπαρχει περιπτωση να αλλαξω γνωμη...ειπαμε αποφαση καρδιας......δεν το εχω καβαλησει ποτε....εχει ωραια καβαλα?

Αδελφε Σωτο δεν θα θελεις να ξεκαβαλας :hehe: :hehe:

κανει καλο και στον προστατη

Στον προστάτη δεν κάνει καλό ρε Gino ...

Θορυβώδης Εγκάρσιος Δικύλινδρος

Αποσυνδεδεμένος bil

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
« Απάντηση #33 στις: Μαΐου 29, 2012, 10:26:00 πμ »
Θα σου έλεγα να μην κοιτάς τα χιλιόμετρα ,αλλά την συνολική εικόνα της μοτοσυκλέτας.

Και αφού είσαι έμπειρος μοτοσυκλετιστής όπως λές, δεν θα δυσκολευτείς να καταλάβεις, τί πάς να πάρεις.

Το Breva που πήρα το 2010 ήταν μοντέλο 2007 και είχε 4000 χλμ !!!

Το V-Strom που πούλησα είχε 4 χρόνια, 37000 χλμ όλα δικά μου και ήταν σε άριστη κατάσταση.

Θορυβώδης Εγκάρσιος Δικύλινδρος

Αποσυνδεδεμένος sotiris1973

• Guzzi Wannabee
  • *
« Απάντηση #34 στις: Μαΐου 29, 2012, 01:46:27 μμ »
μαλλον δεν καταλαβατε γιστι αναφερω το θεμα λιγα χλμ.....απλα λεω με το φτωχο μου το μυαλο.. γιατι οι περισοτεροι κατοχοι stelvio να τα πουλανε με τοσα λιγα χλμ???

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #35 στις: Μαΐου 29, 2012, 01:59:33 μμ »
μαλλον δεν καταλαβατε γιστι αναφερω το θεμα λιγα χλμ.....απλα λεω με το φτωχο μου το μυαλο.. γιατι οι περισοτεροι κατοχοι stelvio να τα πουλανε με τοσα λιγα χλμ???

επειδη σε καταλαβα εξ αρχης τι ρωτας,....(αλλά λουφαρα απαντηση μπας και το ξεπερασεις) - αλλά δεν μου βγηκε.  :hehe:

α) Εχει αναγκη τα (οποια)λεφτα.

β) Ηταν ψηλο/δυνατο/αδυνατο, εφαγε παντοφλα απ την συμβια.

γ) Το ειδε,..του θυμιζε "Γη του Πυρος" που απο μικρος ηθελε να παει - τελικα εφτασε μεχρι Βραχατι/Κορινθίας που ειναι η καταγωγη του και καταλαβε οτι....τα μηχανακια ΔΕΝ ΣΕ ΠΑΝΕ. ΕΣΥ ΤΑ ΠΑΣ!

δ) Εχει προβλημα το μηχανακι.

Στο "δ" (που βασικα εσενα όλο στο κακο παει ο νους σου) σου εχω λυση. Τον ρωτας <που εκανε σερβις>. 5-6 συνεργεια ειναι  ολα κι ολα στην Ελλαδα που σερβιρουν Γκουτσι και 2 μονο τα εξουσιοδοτημενα(βλ. εγγυηση).
Η ΛΕΣΧΗ ΤΟΥΣ ΞΕΡΕΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΥΝΕΡΓΙΑΔΕΣ!  :ok:

Τελος αν παρολα τα "εργαλεια" που θα χρησιμοποιησεις (Sailroad, λεσχη, κλπ) - σου βγει ζημια,....εεε 5χιλ. θα εχεις δωσει,...και κινητηρα να θελει κατεβασμα,...πες πως το πηρες 6χιλ.

ΥΓ. Προχωρα - σε θελει όλη η χωρα.  :bier:
Never ride faster than your guardian angel can fly

asotosios

• Επισκέπτης
« Απάντηση #36 στις: Μαΐου 29, 2012, 02:07:06 μμ »
και αν η παραπανω απαντηση σου φανηκε καπως...
κανε τον κοπο και περνα απο την Λεσχη να σε γνωρισουμε...και εκει να δεις τι εχεις να ακουσεις :fff:...και να ευχαριστηθεις...και να μαθεις οσες λεπτομεριες θελεις...!!! :hehe: :mg:
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 29, 2012, 02:12:26 μμ από asotosios »

Αποσυνδεδεμένος gino

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
    • Stelvio NTX
« Απάντηση #37 στις: Μαΐου 29, 2012, 02:14:34 μμ »
δεν υπαρχει περιπτωση να αλλαξω γνωμη...ειπαμε αποφαση καρδιας......δεν το εχω καβαλησει ποτε....εχει ωραια καβαλα?

Αδελφε Σωτο δεν θα θελεις να ξεκαβαλας :hehe: :hehe:

κανει καλο και στον προστατη

Στον προστάτη δεν κάνει καλό ρε Gino ...

bilako εμενα το αντιθετο....

Start Me Up - The Rolling Stones (HQ Audio)

Αδελφε Σωτο....ακου....

Μιλας για ερωτα με την πρωτη ματια....πρεπει λοιπον να ξερεις πως εαν εισαι ερωτευμενος τα δεχεσε ολα...τα καλα και τα κακα....μονο που το μωρο που εχεις διαλεξει μονο απολαυση θα σου χαρισει και απειρα συναισθηματα...να φανταστεις πως εγω το δικο μου μωρο το φωναζω Μονικα...ναι εκ της Μπελουτσι....μην κολας λοιπον γιατι βρισκεις μηαχανακια με λιγα χλμ.....ειναι απλα τα πραγματα...η ειχαν προβλημα οικονομικο...η δεν εκτιμησαν αυτο που πηραν(δλδ. ειναι μακακες)....οσο για προβληματα....εξαρτατε τι θα σου πεσει....τα πρωτα ειχαν καποια θεματακια αλλα δεν ειναι αλυτα....για μετα το '09 δεν εχεις να ανησυχεις για κατι....μονο για καμμια φλατζα :hehe:απο την λαδιερα σου...αλλα και αυτο ειναι τοσο μα τοσο ερωτικο :hehe:
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 29, 2012, 02:21:55 μμ από gino »

Αποσυνδεδεμένος deleted.gr

• Guzzi Let Me Be
  • *
    • deleted.gr
« Απάντηση #38 στις: Μαΐου 29, 2012, 03:24:59 μμ »
εντάξει... και γω δεν αντέχω άλλο την ερώτηση.

Αν και δεν είμαι κάτοχος Moto Guzzi θέλω να πω ότι δεν έχουν καμία σημασία τα λίγα χιλιόμετρα. Η αγορά είναι γεμάτη από μηχανάκια με λίγα χιλιόμετρα. Όχι μόνο τώρα... πάντα. Απλά τώρα είναι περισσότερα για τον απλούστατο λόγο ότι κάποιοι μπορεί να χρειάζονται το χρήμα.

Ανεξαρτήτως μάρκας τα λίγα χιλιόμετρα μπορεί να σημαίνουν δέκα διαφορετικούς λόγους. Ναι πάντα υπάρχει το εύκολο να κατανοήσουμε "το μηχανάκι έχει πρόβλημα". Αν νομίζεις ότι αυτός είναι ο βασικός λόγος θα έλεγα ότι μπορεί και να κάνεις λάθος. Θα σκεφτόταν κάποιος αν έχει δώσει 13 ή και περισσότερα χιλιάρικα για μία μηχανή να την "σκοτώσει" για 7 ή και λιγότερα χιλιάρικα μέσα σε 2-3 χρόνια ή να επισκευάσει το όποιο πρόβλημα;

Τα περισσότερα μηχανάκια με λίγα χιλιόμετρα είναι είτε από χρήστες που πλέον δεν καβαλάνε για πολλούς και διάφορους λόγους είτε από χρήστες που άλλο θα έπρεπε να αγοράσουν και άλλο αγόρασαν. Είναι πολλοί αυτοί ή μάλλον ... ήταν πολλοί αυτοί που αγόραζαν μοτοσυκλέτα αλλά έβλεπαν ότι κάτι έκαναν λάθος με την επιλογή τους. Έχω γνωστό που είχε αγοράσει varadero του κουτιού και μόλις το έστρωσε το έκανε ανταλλαγή με Speed Triple 1050. Βγάζεις συμπέρασμα;

θα μπορούσα να πω κι άλλα, όμως ας μη σου χαλάσω το θέμα. Το οποίο θέμα σου είναι το Stelvio. Να το πάρεις λοιπόν αν σου αρέσει η όρθια θέση οδήγησης και αν έχεις βλέψεις να εκμεταλλευτείς τις δυνατότητές του. Αν δε σε απασχολούν τα παραπάνω να το πάρεις μόνο και μόνο επειδή το γουστάρεις.

Carcano

• Επισκέπτης
« Απάντηση #39 στις: Μαΐου 29, 2012, 03:54:46 μμ »
......να το πάρεις μόνο και μόνο επειδή το γουστάρεις.

+1000

τα πες ολα

Αποσυνδεδεμένος mourat

• I Live Here
  • *
  • ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    • STELVIO 1200 4V
    • SP walk Guzzi
« Απάντηση #40 στις: Μαΐου 29, 2012, 06:42:15 μμ »
Υπάρχει και ένα κόκκινο στη Σαλονίκη που πουλάει ένας φίλος Γεωπόνος σε πολύ κατάσταση με καμια 50αριά χλ χιλιόμετρα αν θέλεις κάτι πιο ..............περπατημένο. :ok:
29000 χλμ εχει, αλλα δεν πωλειται  :PP

υγ. δεχόμεθα χορηγιες για αγορα ελαστικων και πραγματοποιηση σερβις... :hehe:

Αποσυνδεδεμένος mourat

• I Live Here
  • *
  • ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    • STELVIO 1200 4V
    • SP walk Guzzi
« Απάντηση #41 στις: Μαΐου 29, 2012, 07:09:25 μμ »

επειδη σε καταλαβα εξ αρχης τι ρωτας,....(αλλά λουφαρα απαντηση μπας και το ξεπερασεις) - αλλά δεν μου βγηκε.  :hehe:

α) Εχει αναγκη τα (οποια)λεφτα.

β) Ηταν ψηλο/δυνατο/αδυνατο, εφαγε παντοφλα απ την συμβια.

γ) Το ειδε,..του θυμιζε "Γη του Πυρος" που απο μικρος ηθελε να παει - τελικα εφτασε μεχρι Βραχατι/Κορινθίας που ειναι η καταγωγη του και καταλαβε οτι....τα μηχανακια ΔΕΝ ΣΕ ΠΑΝΕ. ΕΣΥ ΤΑ ΠΑΣ!

δ) Εχει προβλημα το μηχανακι.

Στο "δ" (που βασικα εσενα όλο στο κακο παει ο νους σου) σου εχω λυση. Τον ρωτας <που εκανε σερβις>. 5-6 συνεργεια ειναι  ολα κι ολα στην Ελλαδα που σερβιρουν Γκουτσι και 2 μονο τα εξουσιοδοτημενα(βλ. εγγυηση).
Η ΛΕΣΧΗ ΤΟΥΣ ΞΕΡΕΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΥΝΕΡΓΙΑΔΕΣ!  :ok:

Τελος αν παρολα τα "εργαλεια" που θα χρησιμοποιησεις (Sailroad, λεσχη, κλπ) - σου βγει ζημια,....εεε 5χιλ. θα εχεις δωσει,...και κινητηρα να θελει κατεβασμα,...πες πως το πηρες 6χιλ.

ΥΓ. Προχωρα - σε θελει όλη η χωρα.  

ε) το Στελβιο φοραει Απριλιανα οργανα
τα οποια μπαζουν υγρασια
και αντικαθιστανται δωρεαν εντος εγγυησεως,
οποτε πολλοι το εκμεταλευονται και το αποκρύπτουν

δλδ μπορει το Στελβιο που βλεπεις με 2000 ή 3000 ή 5000 ή 9000 χλμ
στην πραγματικοτητα να εχει 18.000 ή 28.000

μηπως τωρα σου φαίνεται πιο λογικο  :ok:

σαν κατοχος Στελβιο
θα σου ελεγα να προσεξεις την "υγεια" του συμπλεκτη (ανεξαρτητως χρονου κατασκευης)
μιας και ειναι ακριβη η αντικατασταση του  (υπολογισε 500-700 ευρω)
εχουν αναφερθει (πολυ λιγες ευτυχως) περιπτωσεις προωρης φθορας, δλδ με κατω απο 10000 χλμ,
λογω κακης χρησης/ ελατωματικου υλικου, σε μοντελα 08 και 09
που ομως δεν αντιμετωπιστηκαν απο την ελληνικη αντιπροσωπεια,
με το ιδιο (γαλαντομο) after sales service,  οπως οι μποτες τους πηρουνιου ή οι συμπλεκτες των V7

Αποσυνδεδεμένος billts

• Guzzi Crazy
« Απάντηση #42 στις: Μαΐου 29, 2012, 08:11:06 μμ »
εγω διαφωνω με τα παραπανω δηλαδη οτι ειχε αναγκη απο λεφτα ο ιδιοκτητης ή οτι δεν του αρεσε  , ειναι εξαιρετικα σπανιο .

Το πιο ευκολο σημερον ημερα ειναι να γυρισεις τα χμ , γελοιο!!!  ΚΑΙ το κανουν ολα τα μαγαζια μηδενος εξαιρουμενου.
ΔΕΝ σημαινει τιποτα κακο αυτο ομως ,απλα το κανουν για να το λιγουρευτει περισσοτερο ο πελατης και να φυγει οσο πιο γρηγορα γινεται. Αν ειναι ιδιωτης ειναι λιγο πιο σπανιο εκτος κι αν εχει αλλαξει το κοντερ στα συγκεκριμενα στιλβιο  οπως πολυ σωστα ειπε ο mourat

τις μικροφθορες που προδιδουν χιλιομετρα εχω παρατηρησει

1)στο κλειδι, μετα τα 10.000 χμ αρχιζει και κιτρινιζει, φευγει το νικελ,

2)Τα μπροστινα τακακια  δεν αλλαζονται μεχρι τα 30.000 χμ οποτε στα 1000 και 5.000 χμ θα ειναι αστρωτα σχεδον , αντιθετως τα μαμισια πίσω στα 5.000 χμ ειναι στα μισα τους σχεδον

3)Τα λάστιχα ειναι αλλος ενας ρουφιανος σοβαρός γιατι τα μαμισια λάστιχα δεν υπαρχουν στο εμποριο οποτε αν ειναι διαφορετικα απο τα μαμισια σιγουρα το μηχανακι εχει πανω απο 15.000 με 20.000 χμ
"Ωραίο" ειναι ό,τι αρέσει χωρίς συμφέρον.

Αποσυνδεδεμένος guzzonord

• Guzzi Maniac
  • Αποκομμένο μέλος
« Απάντηση #43 στις: Μαΐου 30, 2012, 08:54:12 πμ »
εγω διαφωνω με τα παραπανω δηλαδη οτι ειχε αναγκη απο λεφτα ο ιδιοκτητης ή οτι δεν του αρεσε  , ειναι εξαιρετικα σπανιο .

Το πιο ευκολο σημερον ημερα ειναι να γυρισεις τα χμ , γελοιο!!!  ΚΑΙ το κανουν ολα τα μαγαζια μηδενος εξαιρουμενου.
ΔΕΝ σημαινει τιποτα κακο αυτο ομως ,απλα το κανουν για να το λιγουρευτει περισσοτερο ο πελατης και να φυγει οσο πιο γρηγορα γινεται.

Απλώς θα διαφωνήσω έντονα με τα παραπάνω, και δεν χρειάζεται νομίζω να το αναλύσω .... :fff:

FANIS

• Επισκέπτης
« Απάντηση #44 στις: Μαΐου 30, 2012, 10:32:50 πμ »

εγω διαφωνω με τα παραπανω δηλαδη οτι ειχε αναγκη απο λεφτα ο ιδιοκτητης ή οτι δεν του αρεσε  , ειναι εξαιρετικα σπανιο .

Σπάνιο να έχει ανάγκη από λεφτά ο ιδιοκτήτης? Καλά, σε ποιά χώρα ζω??  ::knownothing