Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Ιανουάριος 20, 2018, 05:04:11 πμ

Αποστολέας Θέμα: Ελαστικά !!!!!!!  (Αναγνώστηκε 9686 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Dili

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Lover
  • **
    • 1200 Sport
Απ: Ελαστικά !!!!!!!
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 03:26:32 μμ »
Νικόλα τα λάστιχα τα έβαλα την παρασκευή δεν έχω κάνει πολλά χιλιόμετρα (δεν είναι το καθημερινό μου μηχανάκι) με πολύ ψάξιμο από ίντερνετ οι κριτικές και τα τεστ που έχω δει είναι καλές (βάλε στο μυαλό σου ότι δεν έχουν καμία σχέση οι δρόμοι του εξωτερικού με τους δικούς μας).
Ο ψυχογιός μου είπε ότι είναι ένα καλό λάστιχο παρεξηγημένο και η εταιρεία δεν το "προωθεί". Ξέρω ότι το λάστιχο το πίσω έχει 3 γόμες (πιο σκληρή στην μέση  λίγο πιο μαλακή στο ενδιάμεσο και πιο μαλακή στις άκρες και το μπροστινό έχει 2 γόμες. Το κυριότερο για εμένα του είπα την χρήση που κάνω με την μηχανή (πολύ συχνά με συνεπιβάτη, και ακόμα μαθαίνω την μηχανή) οπότε για να μην σε κουράζω σύμφωνα με το δικό μου μυαλό και τον τρόπο οδήγησης μου μου κάνουνε, εξάλλου έχω σε αυτήν την μάρκα εμπιστοσύνη από τα αυτοκίνητο και έχω δει πως φέρονται στους υπέροχους ελληνικούς δρόμους.
ελπίζω να σε βοήθησα κάπως. 

Αποσυνδεδεμένος Νικόλασ

• Guzzi Let Me Be
  • *
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 05:30:01 μμ »
Σταύρο ευχαριστώ για την ενημέρωση...το μόνο που με κάνει διστακτικό είναι η απόδοσή τους στην βροχή. Δηλαδή σύμφωνα με τις κριτικές τα Dunlop είναι σχεδόν τέλεια όπως τα Michelin. Ωστόσο στο στεγνό το κράτημά τους είναι εξαιρετικό καλύτερο των Michelin.... Όμως όλα αυτά δεν ισχύουν στα ελαστικά του αυτοκινήτου. Η συμπεριφορά τους είναι διαφορετική κι αν ένα ελαστικό είναι καλό στην βροχή είναι καλό και στον στεγνό. Μόνο αυτό με προβληματίζει ...διότι αν υποψιαστώ ότι θα δόσω 290€ κι εσύ 200€ με το ίδιο αποτέλεσμα.... :mad:
Μην προσπαθήσεις ποτέ να νικήσεις έναν ηλίθιο.. Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα σε νικήσει λόγω εμπειρίας!

Αποσυνδεδεμένος angelkouva

• Guzzi Wannabee
  • *
    • Yamaha XT1200Z
« Απάντηση #32 στις: Ιούνιος 05, 2016, 09:02:26 μμ »
Καλησπέρα. Υπάρχει κάποιος που έχει εμπειρία απο το Dunlop trailsmart; Φοράω τα metzeler tourance next σε yamaha super tenere χωρίς να έχουν παρουσιάσει ιδιαίτερα θέματα είτε σε στεγνό είτε σε βρεγμένο με χρήση 95-5. Μετά απο 16000 χλμ εφτασαν στο όριο ζωής τους και αναρωτιέμαι να μείνω στο ίδιο ή να δοκιμάσω εναλλακτικές. Καλό καλοκαίρι.

Αποσυνδεδεμένος astrahan

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ut tensio, sic vis
« Απάντηση #33 στις: Ιούνιος 06, 2016, 06:40:10 μμ »
Για εναλλακτική Pirelli Scorpion Trail II.

Δεν ξέρω για διάρκεια ζωής γιατί είναι καινούργια αλλά όσοι τα έχουν βάλει λένε τα καλύτερα. Τα καλύτερα θα πω κι εγώ που τα δοκίμασα χτες σε ένα Stelvio.

Τα Dunlop δεν τα έχω δοκιμάσει αλλά έχω ακούσει γενικώς καλά λόγια.
ex...

Αποσυνδεδεμένος M@veriX

• Guzzi Let Me Be
  • *
    • BREVA 850
« Απάντηση #34 στις: Ιούνιος 08, 2016, 01:56:25 πμ »
Τα έβαλε φίλος πρόσφατα στην γιαγιά Varadero του και σε συζήτηση που είχαμε, είπε ότι σε σχέση με τα Trailmax (TR91) που φόραγε πριν (των οποίων τη χάραξη προσεγγίζουν τα νέα TrailSmart) δεν τα αισθάνεται τόσο καλά...

Είναι κάπως πιο ενδοτικά στο γλίστρημα, σε σχέση με τα TrailMax που είχε...

Η διαδρομή που ακολουθεί ειναι Ραφίνα - Αθήνα μέσω Αττικής και Καισαριανής. Στο κομμάτι της διαδρομής του που το οδόστρωμα είναι πιο γλιστερό έχει δει διαφορά υπέρ του προηγούμενου ελαστικού...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 08, 2016, 02:20:10 πμ από M@veriX »