Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Αύγουστος 23, 2017, 02:50:40 μμ

Αποστολέας Θέμα: Οταν η τέχνη συναντά το σεντόνι(εφαπλωματοποιών το ανάγνωσμα)  (Αναγνώστηκε 13765 φορές)

Αποσυνδεδεμένος astrahan

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ut tensio, sic vis
Οταν η τέχνη συναντά το σεντόνι(εφαπλοματοποιών το ανάγνωσμα)
« Απάντηση #30 στις: Ιούνιος 27, 2012, 01:22:24 πμ »
Tελος τα σεντονια, τελος τα σπαμ. Υπαρχει και το τσατ.
ΜΟΝΟ ΦΩΤΟ και ΣΧΟΛΙΑ πανω σ αυτες.
Αλλιως διαγραφω.
Οβερ
.

α όχι φίλε δεν νομίζω...  :hehe:

συντάσσομαι με Παναγιώτη... όχι από άγνοια, όχι από τεμπελιά, αλλά από επιλογή...

συνειδητή επιλογή το πρωτόγονο ,το αδούλευτο, το άδολο, το "αθώο" μάτι σε εισαγωγικά, γιατί αθώο δεν υπάρχει...

τον κόσμο τον προσλαμβάνουμε σε σχέση με τις προηγούμενες εμπειρίες, τις γνώσεις και την κοσμοθεωρία που έχουμε...

η εμπειρία από μόνη της γεννά μόνο συναισθήματα, για να γεννήσει γνώση θέλει θεωρία

η οποία χτίζεται και μεταβάλλεται... όχι μόνο από εποχή σε εποχή και από κοινωνία σε κοινωνία αλλά και σε έναν μονό άνθρωπο... ότι μου άρεσε χθες δεν είναι σίγουρο ότι θα μου αρέσει αύριο...

είμαι φιλότεχνος αλλά όχι καλλιτέχνης... η γυναίκα μου όμως είναι καλλιτέχνης... κάποτε σε ένα σεμινάριο πιάνου που είχε πάει, ένας πολύ διάσημος πιανίστας και δάσκαλος τους είχε πει: "Αν θέλετε να καλλιεργήσετε και βελτιώσετε τον ήχο σας και την απόδοση ενός έργου, διαβάστε... φιλοσοφία, λογοτεχνία, ιστορία... μόνο αν βελτιώσετε την πνευματική σας υπόσταση θα μπορέσετε να ανεβείτε επίπεδο καλλιτεχνικό...

το "μου αρέσει", "δεν μου αρέσει" είναι απολύτως θεμιτό και επιθυμητό... άσχετα από τις γνώσεις...

αυτό που είναι ίσως εκνευριστικό είναι να κρίνεις τεχνοτροπίες ή τεχνικές χωρίς την γνώση να το κάνεις...

από την άλλη το να κρίνεις με υπερβολική γνώση φτιάχνοντας απίστευτες λεκτικές περικοκλάδες για να "πουλήσεις" κάτι σαν τέχνη τι είναι; (αναφέρομαι σε μερικούς κριτικούς τέχνης δες πχ εδώ: με τις υγείες σας)

για να το μαζεύω λίγο η τέχνη πρέπει να είναι κλεισμένη σε ένα κλουβί ελευθερίας... όπου πρέπει να αφήνεται στην ησυχία της να δημιουργεί... αλλά τίποτα δεν περνάει άκριτο... από όλους...

δυο παρεκβάσεις

μια για τον Βας...

μου έχει αναλυσει την θεωρία περί απελευθέρωσης της τέχνης από την φωτογραφία...

έχοντας την πολυτέλεια της άγνοιας, μπορώ να διαφωνήσω κάθετα...

υπερβολική αιτιώδης συσχέτιση, σε χρονικώς συμπίπτοντα γεγονότα...

στραατευμένη ή πληρωμένη τέχνη υπήρχε πάντα ανεξαρτήτως εποχής... και θα συνεχίσει να υπάρχει...

όπως και προσωπική έκφραση... οι τοιχογραφίες στο Λασκώ 17.000 χρόνια πριν δεν ήταν πληρωμένες... ούτε τα υπέροχα του Ιερώνυμου  Μπος ... όπως και οι πρώτες φωτογραφίες δεν ήταν απλώς αποτυπώσεις της πραγματικότητας... η  Julia Margaret Cameron είχε άλλη άποψη...  

εξάλλου τι είναι η πραγματικότητα; άσε μεγάλο σεντόνι αυτό...

είναι σαν λέμε ότι η ατονική μουσική, είναι αποτέλεσμα του φωνογράφου του Έντισον επειδή απελευθέρωσε τους μουσικούς από την επανάληψη του κλισέ και της παραγγελίας φόρμας για το πλήθος ή για τους αυτοκράτορες...

μπα; τι λέτε; κι ο Μπαχ κατά πληρωμένη παραγγελία έγραφε... αλλά αυτό δεν τον εμπόδισε να γράψει μια φούγκα για 6 φωνές (που δεν μπορεί να παρακολουθήσει σχεδόν κανείς...) Bach Ricercare a 6 sextuor cordes

τέχνη, φιλοσοφία, λογοτεχνία, επιστήμη, πολιτική, κοινωνία, τεχνολογία είναι άρρηκτα δεμένα μεταξύ τους σε κάθε εποχή και ψάχνοντας να βρεις τι πάει μπροστά, είναι σαν ψάχνεις το αίνιγμα με το αυγό και την κότα...

και μία για τον Παναγιώτη περί Πικάσο...

σίγουρα έκανε πλάκα αλλά τι πλάκα όμως...

με πρόλαβε ο παλιοσπόντας...

ο αρθουρ μιλερ εγραφε οτι η σχετικοτητα και οι δεσποινιδες της αβινιον αποτελουν την αντιδραση δυο ανθρωπων στις κοσμογονικες αλλαγες που σαρωναν την ευρωπη σαν παλιρροικο κυμα

με κοινο παρονομαστη τον πουανκαρε,που το 1904 διαβασε ο αινσταιν  στο la science et l' hypothese
γι αυτό τ' αγαπάω αυτό το παιδί...  :wub:

υγ. για να μη λες ότι σπαμάρω όλα τα παραπάνω θεώρησε τα σχόλια στην παρακάτω φωτό...  :hehe:

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 27, 2012, 02:45:34 πμ από astrahan »
ex...

Αποσυνδεδεμένος SPONT

• I Live Here
  • *
  • GUZZIHOLIC GUZZISTA 100%
« Απάντηση #31 στις: Ιούνιος 27, 2012, 08:35:18 πμ »
κυρ ζορδαν

εχω απαντηση για την κοτα και το αυγο

να την γραψω στον αξιοζουληχτο

η

θα το θεωρησεις αξιο διαγραφης? :hehe:

κρεμομαι απο τα χειλη σου γιατι το θεμα ειναι διαχρονικα σοβαρο :hehe:

τι φωτο να βαλω τωρα για το ξεκαρφωμα ρε γμτ :think:
γιαλαντζης  ντολμαδοπουλος του 2%

Αποσυνδεδεμένος guzzonord

• Guzzi Maniac
  • Αποκομμένο μέλος
« Απάντηση #32 στις: Ιούνιος 27, 2012, 10:30:11 πμ »
Διαμαντή αντί να πάρεις τη χαντζάρα, μπορείς να το βάλεις από το τσαλακόχαρτο και μετά

σε νέο θέμα στο "Ανέμων" με τίτλο κάτι περί τέχνης  :ok:

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
"Ω ξειν', αγγέλλειν Γκουτζαίοις, ότι τήδε είμεθα, τοις κείνων ρήμασι πειθόμενοι"

Ευπειθώς επραξα.

Στον Vas αφιερωμενο το παρακατω βιντεο -περι τεχνης- με την Καπέλα Σιστινα.

Φυσικα,...θελω να καλεσω στην κουβεντα και τον bil.  :D

Medical Animation - Heal: ghOst Production's 2009 Orthopedic Demo Reel - YouTube
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 27, 2012, 11:24:51 πμ από ZORDAN »
Never ride faster than your guardian angel can fly

Αποσυνδεδεμένος astrahan

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ut tensio, sic vis
εφαπλωματοποιός...

είδες άμα θες, τι κουλτουριάρης γίνεσαι...  :hehe:

υγ. το βίντεο τα σπάει... (στην κυριολεξία... μπρρρρ...)
ex...

Αποσυνδεδεμένος VAS

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ο θείος Νώντας...
    • 1000 SP, california 1100
Απ: Οταν η τέχνη συναντά το σεντόνι(εφαπλωματοποιών το ανάγνωσμα)
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 27, 2012, 11:41:31 μμ »
Mιάς και ειναι sticky το θέμα...το βάζω εδώ...

http://www.athensvoice.gr/the-paper/article/406/o-robert-wilson-%CE%AD%CF%81%CF%87%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CE%B8%CE%AE%CE%BD%CE%B1

ψήνεται κανείς?
Όπως είχε πει ενας γνήσιος Guzzista πριν τον διώξει το καθεστώς : "Καιμε βενζίνη, οι υπόλοιποι καίνε το σάλιο τους!"

Αποσυνδεδεμένος VAS

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ο θείος Νώντας...
Όπως είχε πει ενας γνήσιος Guzzista πριν τον διώξει το καθεστώς : "Καιμε βενζίνη, οι υπόλοιποι καίνε το σάλιο τους!"

Αποσυνδεδεμένος Rory

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Crazy
    • Tiger 1050
    • http://www.rorygallagher.com/
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 27, 2012, 11:46:09 μμ »
Λέω να αράξω εδώ παρέα με moto guzzi !!!!!!!
Στέρεο Νόβα - ΜΟΤΟΚΟΥΖΙ
Keep on Rockin in the free world

FANIS

• Επισκέπτης
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 28, 2012, 02:20:50 μμ »
Παλιό και καλό... σαν το κρασί...

:notworthy: :notworthy: :bier:

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 14, 2012, 01:42:39 μμ »
Αφραγκίες ο Κλαπτον...?  ::knownothing

Καλάαα,...μιλαμε ομως για...."αριστουργημα υπολογισμενου χάους".

Οσες φορες κι αν το μετρησα,...κι οπως κι αν το μετρησα,...δεν φευγει χιλιοστο.  :?  :hehe:

http://www.nooz.gr/entertainment/26-ekat-euro-gia-pinaka-tou-germanoi-zografou-gkerxarnt-rixter

ΥΓ. Ορμα VAS.  :hiding

Αποσυνδεδεμένος ALX

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
  • ©2002-2017
    • R1150GS
    • facebike.gr
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 31, 2012, 07:28:11 πμ »
Τελικά ρε Βασίλη... δεν μας είπες... η φωτό με το πατσαβουρόχαρτο της ομογενούς νοικοκυράς... που ξετύλιξε το δώρο που της έκανε ο ομογενής σύζυγος και μετά τράβηξε φωτογραφία το περιτύλιγμα (που απ' ότι δείχνει πήγε να το διπλώσει/μαζέψει μήπως και το χρησιμοποιήσει κάπου αλλά το μετάνιωσε).... σε άρεσε?  :think:

Κι εγώ παιδί της τέχνης είμαι....

...τεχνίτης.... ...ψυκτικός  :hehe:
Όσο βελτιώνεται η τεχνολογία των μοτοσυκλετών (ηλεκτρονικά βοηθήματα), τόσο υποβαθμίζεται η τέχνη του αναβάτη.

Αποσυνδεδεμένος VAS

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ο θείος Νώντας...
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 31, 2012, 09:46:48 πμ »
Aλεξ......σε τρώει ο πωπός σου ΜΕ φαίνεται................. :think: :hehe:

Αποσυνδεδεμένος ALX

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Maniac
  • ©2002-2017
    • R1150GS
    • facebike.gr
« Απάντηση #42 στις: Οκτώβριος 31, 2012, 10:31:14 πμ »
...μα... γιατί το λες αυτό?  ??? Εγώ απλά αναρωτήθηκα αν σου άρεσε! :fff:
Όσο βελτιώνεται η τεχνολογία των μοτοσυκλετών (ηλεκτρονικά βοηθήματα), τόσο υποβαθμίζεται η τέχνη του αναβάτη.

Αποσυνδεδεμένος VAS

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • ο θείος Νώντας...
« Απάντηση #43 στις: Οκτώβριος 31, 2012, 11:21:35 πμ »
Aλεξ....επειδής με ερεθίζεις δηλαδής....(τραβατε με κι ας κλάιω)

πρέπει να καταλάβεις πως η conceptual art και γενικώς η σύγχρονη τέχνη, δεν αφορά (και δεν εχει να κανει) με την εκτέλεση...αλλα με την ιδέα....με το concept :ok:

επίσης δεν έχει θέση και σχέση η αισθητική ως ορισμός η με την υποκειμενική της διάσταση (αν και εφοσον αυτη υφίσταται δηλαδή) με το θέμα και με την ιδέα του καλλιτέχνη

αυτό που έχει σημασία είναι η εντύπωση και το impact που έχει το "έργο" στον θεατή....(εδω ειναι και η 'σύνδεση" της σύγχρονης τέχνης με τον ιμπρεσιονισμό του 19ου αι. και των αρχών του 20ου αλλα αυτό ειναι ενα άλλο κεφάλαιο...)

εν ολίγοις, σε ένα έργο σύγχρονης τέχνης, το "μου αρέσει" "δεν μου αρέσει" είναι άνευ ουσίας και σημασίας

σημασία έχει το "μου εντυπώθηκε" το "μου μίλησε" ...αρνητικά, θετικά, με έκανε να νιώσω καλά η άβολα, η μου είναι παντελώς αδιάφορο, δεν μετράει...

αυτό που μετράει είναι η έκθεση στον θεατή και τα επακόλουθα συναισθήματα (να υπάρχουν)

Σκέψου...

Η σύγχρονη τέχνη ρωτάει τη φύση τι λογίζεται ως τέχνη?

Σουβλακόχαρτο η όχι λοιπόν (επιστρέφουμε στο προκέιμενο), το θέμα, η σύλληψη, η εντύπωση είναι το πιο σημαντικό κομμάτι εμπλοκής της καλλιτέχνιδος...

Ο σχεδιασμός και οι αποφάσεις παίρνονται από τον καλλιτέχνη πριν την εκτέλεση και η εκτέλεση αποτελεί απλά την διαδραστική πύλη προς τη δημιουργία και την καλλιτεχνική αναγνώριση του έργου.

Αυτή η λογική αποτελεί και την κύρια διαφορά μεταξύ της σύγχρονης τέχνης και της παραδοσιακής τεχνης και τεχνικής....στην πρωτη περίπτωση το ταλέντο στη χειρωνακτική ικανότητα δεν εχει σημασία οπως στην δεύτερη...αυτό που θαυμάζεις (εννιοτε, οχι παντα, και πάντα με διαφορετικη οπτική για τον καθένα) είναι η σύλληψη της ιδέας και ο τρόπος απόδοσής της...

και πολλά άλλα βέβαια, εν καιρώ ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 31, 2012, 11:23:35 πμ από VAS »

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
« Απάντηση #44 στις: Οκτώβριος 31, 2012, 04:55:49 μμ »
σημασία έχει το "μου εντυπώθηκε" το "μου μίλησε" ...αρνητικά, θετικά, με έκανε να νιώσω καλά η άβολα, η μου είναι παντελώς αδιάφορο, δεν μετράει...

..............................
αυτό που μετράει είναι η έκθεση στον θεατή και τα επακόλουθα συναισθήματα (να υπάρχουν)

................................

το θέμα, η σύλληψη, η εντύπωση είναι το πιο σημαντικό κομμάτι εμπλοκής της καλλιτέχνιδος...

Nα πω κι εγω μια γνωμη?....  :hiding

Βασιλη νομιζω η συγχρονη τεχνη οπως την περιγραφεις,...μαλλον δεν προκειται περι τεχνης γιατί μας στερεψαν οι τεχνιτες,...και προκειται περι βιασμου των ενστικτων και του ανθρωπινου ειδους.

Εξηγουμαι:

Δεν ειμαι βεβαιος αν τελικα ηταν hoax ή οχι,...θυμαστε εκεινη την "καλλιτεχνιδα" που ειχε δέσει ατάϊστο τον σκυλο και τον αφηνε ν αργοπεθαινει, σε μια (και καλα), εκθεση?

"Ηθελα να δειξω την αδιαφορια του κοσμου,...στους συνανθρωπους μας που υποσιτιζονται στην Αφρικη και κανεις δεν νοιαζεται", ειχε δηλωσει.

Εγω της δηλωνω με παρρησία μεσα απ το φορουμ:     :moon:

Συμφωνα μ αυτα που μας περιγραφεις παραπανω VAS - κι εδω (ξανα)εξηγουμαι. Δεν εχω απολυτως τιποτα μ εσενα, που ισα ισα μας κανεις γνώστες και μας μεταφερεις "τι εστι, συγχρονη τεχνη". Εσυ "πληροφοριοδοτης" κι "αγγελιοφος" εισαι. Δεν εισαι εσυ το θεμα μου. Ο ορισμος και οι "σκοποι" της "συγχρονης τεχνης" ειναι οι ενστασεις μου.

Συμφωνα λοιπον μ αυτα που διαβαζω,....εχω μια τρομερη ιδεα!!   

Θα αναδειξω την επιπλαστη ελευθερια που μας εχουν παραμυθιασει οτι εχουμε. Θα προκαλεσω τρομερες εντυπωσεις και απιστευτα συναισθηματα....

Θα αποδειξω λοιπον -μεσω της "τεχνης μου",...πόσο μικροι, φοβισμένου και χέστες ειμαστε όλοι μας.
Τα πουλάκια του θεου ειναι πιο θαραλεα απο μας τα ανθρωπιδια...

Θα παω λοιπον μια μερα μεσημερι στην Ακροπολη,...και θα αφοδευσω ΦΟΡΑ ΠΑΡΤΙΔΑ στα ποδια των Καρυατιδων. Στο κεφαλι τους,...δεν φτανω. Εκει φτανουν μόνο τα πετουμενα...

Το impact που θα εχει η "τεχνη" μου, οι εντυπωσεις και τα συναισθηματα που θα εγειρει,....δεν το συζηταμε.   

Οσο για την σύλληψη της ιδεας μου, που ειπες παραπανω,...εκει ειναι που θα κανω το ΝΤΑΜΠΛ!! :champion

Συλληψη πριν την παρουσιαση...της "τουρτας μου",....και ΑΜΕΣΗ ΣΥΛΛΗΨΗ ΜΕΤΑ!!  :fff:

[atexnos pouritanos mode on]