Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Οκτώβριος 20, 2017, 11:45:04 πμ

Αποστολέας Θέμα: Stelvio....Συνεχεια ανακλησεων...  (Αναγνώστηκε 6181 φορές)

Αποσυνδεδεμένος JANIS

• Guzzi Wannabee
  • *
    • STELVIO 1200 4V
Απ: Stelvio....Συνεχεια ανακλησεων...
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 09:05:48 μμ »
Η αποδοση του κινητηρα δεν αλλαζει. Διαπιστωνεις πολυ ευκολα οτι κατι δεν παει καλα απο τον εκωφαντικο μεταλλικο ηχο, που θυμιζει σαν να "χτυπανε βαλβιδες" αλλα.. επι 10 

Αποσυνδεδεμένος Vagpap

• Συντονιστής
  • Guzzi Maniac
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 10:19:57 μμ »
Καλησπέρα Γιάννη,

Σε ενα εξουσιοδοτημένο συνεργειο, με τον αριθμό πλαισίου σου, θα σου αραδιασουν - αν υπάρχουν- τις ανάκλησεις σου.

Νομίζω ´οτι ειναι η πιο σίγουρη μέθοδος.

Καλώς ήρθες..
This is Toumba.....

Αποσυνδεδεμένος JANIS

• Guzzi Wannabee
  • *
    • STELVIO 1200 4V
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 04, 2013, 11:09:09 πμ »
Εχεις δίκιο, αυτό ήδη έκανα και πήρα απαντήσεις. Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος stefanos

• Guzzi Let Me Be
  • *
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 21, 2014, 05:23:49 μμ »
Καλησπέρα,

Δυστυχώς τα προβλήματα δε σταμάτησαν ... μετά την ανάκληση ποτηράκια πιανόλες κλπ, ακόμα τα ίδια , πάλι θόρυβος, και το χειρότερο δεν βλέπω ανταπόκριση από τη moto guzzi. αρνούνται να κάνουν αντικατάσταση ξανά. έμαθα όμως από τον τεχνικό εκεί ότι έχει βγεί ένα ανβαθμισμένο σετ πιανόλες κοκοράκια κλπ, το τοπίο λειτουργεί πολύ καλύτερα και ταιριάζει γάντι . Το τοποθέτησαν σε μια stelvio του 08 μετά απο πολλές φασαρίες. Μου φαίνεται ότι είναι μονόδρομος να πρέπει να δημιουργήσεις σοβαρό θέμα και να διαπληκτιστείς με τα κεντρικά για να βρείς μια λύση .... Περιμένω απάντηση αυριο για το αν θα προχωρήσουν σε αντικατάσταση με τα καινούρια σετ. για να δούμε ...

Αποσυνδεδεμένος tcbart

• Guzzi Let Me Be
  • *
  • www.tcbart.com
    • web design | graphic arts
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 04, 2014, 07:46:58 μμ »
Καλησπέρα,

Δυστυχώς τα προβλήματα δε σταμάτησαν ... μετά την ανάκληση ποτηράκια πιανόλες κλπ, ακόμα τα ίδια , πάλι θόρυβος, και το χειρότερο δεν βλέπω ανταπόκριση από τη moto guzzi. αρνούνται να κάνουν αντικατάσταση ξανά. έμαθα όμως από τον τεχνικό εκεί ότι έχει βγεί ένα ανβαθμισμένο σετ πιανόλες κοκοράκια κλπ, το τοπίο λειτουργεί πολύ καλύτερα και ταιριάζει γάντι . Το τοποθέτησαν σε μια stelvio του 08 μετά απο πολλές φασαρίες. Μου φαίνεται ότι είναι μονόδρομος να πρέπει να δημιουργήσεις σοβαρό θέμα και να διαπληκτιστείς με τα κεντρικά για να βρείς μια λύση .... Περιμένω απάντηση αυριο για το αν θα προχωρήσουν σε αντικατάσταση με τα καινούρια σετ. για να δούμε ...

Καλησπέρα Στέφανε,
Τελικά τοποθέτησες το νέο σέτ? πες μας σε ποια αντιπροσωπεία είσαι?

Αποσυνδεδεμένος tcbart

• Guzzi Let Me Be
  • *
  • www.tcbart.com
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 16, 2014, 12:11:31 μμ »
Καλημέρα σας...

Χτες παρέλαβα το stelvio μου με περασμένο στους 2 κυλίνδρους το νέο kit. :bier:
Συγκεκριμένα περαστικέ το kit C  (υπάρχουν 3 kit A,B,C) περιλαμβάνουν κάποια νέα εξαρτήματα στο πάνω μέρος τις κυλινδροκεφαλής όπως και τις ανάλογες φλάντζες...

Το kit c είναι για τα παλαιότερα μοντέλα stelvio - griso (το δικό μου είναι το 2008). Επίσης το C kit περιλαμβάνει και νέο map (version: 2229STV8V52 αυτό είναι σε εμένα)

Εδώ κάποιες αναφορές του προβλήματος:
http://www.grisoghetto.com/t316-this-is-how-kit-c-looks
http://www.guzzitech.com/forums/threads/stelvio-issues.11851
http://www.guzzistelvio.net/sito/forum/viewtopic.php?t=8834

Εντυπώσεις:
Το πρώτο πράγμα που είδα ότι η μηχανή πετάει... για θόρυβο δεν το συζητάμε καμία σχέση, ακούς μόνο τις βαλβιδούλες πριν άκουγα τα πάντα... (εργοστάσιο).
Έχω εντοπίσει κάποιες αλλαγές στο σημείο που αφήνεις το γκάζι. Ακούω περισσότερα σκασίματα από πριν και είναι πιο απότομο το κόψιμο. Φυσικά ακόμα δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη διότι πιστεύω ότι θέλει να τις κάνω 100 χιλιομετράκια για να έλθει και στην φόρμα της και εκεί ελπίζω να πάρω περισσότερες πληροφορίες. Πάντως αυτό που είδα είναι πιο αγρίμι...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 16, 2014, 02:46:55 μμ από tcbart »

Αποσυνδεδεμένος veritas-aequitas

• Guzzi Maniac
    • moto guzzi stelvio 1200 ntx
    • facebook
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 17, 2014, 12:22:30 μμ »
.....Έχω εντοπίσει κάποιες αλλαγές στο σημείο που αφήνεις το γκάζι. Ακούω περισσότερα σκασίματα από πριν και είναι πιο απότομο το κόψιμο. Φυσικά ακόμα δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη διότι πιστεύω ότι θέλει να τις κάνω 100 χιλιομετράκια για να έλθει και στην φόρμα της......

Φιλε μου,εγω τη Μεγαλη Εβδομαδα εβαλα το κιτ B.Ακουω και εγω πολλα περισσοτερα σκασιματα και το κοψιμο ειναι οντως πιο αποτομο.Εκτοτε εχω κανει περισσοτερα απο 1000 χμ αλλα δεν εχει αλλαξει κατι...  :mg:

Αποσυνδεδεμένος tcbart

• Guzzi Let Me Be
  • *
  • www.tcbart.com
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 17, 2014, 04:36:29 μμ »
Φιλε μου,εγω τη Μεγαλη Εβδομαδα εβαλα το κιτ B.Ακουω και εγω πολλα περισσοτερα σκασιματα και το κοψιμο ειναι οντως πιο αποτομο.Εκτοτε εχω κανει περισσοτερα απο 1000 χμ αλλα δεν εχει αλλαξει κατι...  :mg:

Στο συνεργείο το ανέφερες?

υγ.Με το Β περνάει και νέο map? δεν το ήξερα νόμιζα ότι στο C μόνο.

Τελικά είναι ένα θεματάκι αυτό... ελπίζω όμως να μείνει εκεί. Απλά φοβάμαι λίγο την μετάδοση με τα απότομα.. γιατί ναι μεν έχουμε το κόψιμο να έχει γίνει πιο απότομο αλλά και το άνοιγμα του γκαζιού έχει γίνει επίσης απότομο...

ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ

Χτες έκανα καμιά 150αρια χιλιόμετρα στην εθνική... μόνο χαμόγελα μου άφησε!
1. το θέμα στις μεσαίες έφυγε ... το stelvio πετάει!   moto~
2. κατανάλωση? έπεσε κατακότυφα! 100 -130/h και το καντράν μου έδιχνε 4.4-4.6 από 5.5-6.0 (πριν). Πολύ εντυπωσιακό αυτό!  :bier:
3. Θόρυβος άλλος καμία σχέση με το τρακτεράκι που είχα πριν...
4. Τα απότομα.. (θέλω να βρω λύσει, αν δεν τα συνηθίσω)

Ικανοποιημένος άξιζε ο χρόνος/χρήμα(εργασίας) με το παραπάνω...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 17, 2014, 04:47:04 μμ από tcbart »

Αποσυνδεδεμένος veritas-aequitas

• Guzzi Maniac
    • moto guzzi stelvio 1200 ntx
    • facebook
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 19, 2014, 01:11:04 μμ »
Ουτε στο συνεργειο το ανεφερα ουτε ξερω αν περναει νεο map.
Δεν ειναι τοοοοσο αποτομο που αν ενοχλει ή τουλαχιστον οσο φανταζομαι οτι λες..