Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Οκτώβριος 20, 2018, 03:53:40 πμ

Αποστολέας Θέμα: Αναζήτηση κράνους..  (Αναγνώστηκε 18955 φορές)

Αποσυνδεδεμένος ZORDAN

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
  • Minority Report
Απ: Αναζήτηση κράνους..
« Απάντηση #30 στις: Δεκέμβριος 13, 2012, 11:38:18 πμ »
Μπαμπη, κoυβεντα να γινεται...

Το βαρος ενος κρανους στα χαρτια -ουδεμια σχεση εχει στην οδηγηση που η (υπο)πίεση του αερα αλλάζει τα παντα.

Πολυ χρησιμη η ζελατινα για τον ηλιο που εχουν τα Caberg(και άλλα κρανη) - αλλά όχι οτι θα ξεκινησουμε κι ως προαπαιτούμενο απ αυτην. Οντως "χανεις το φως σου", μεσα στο τουνελ με γυαλι ηλιου. Με την κινηση ομως που κανεις ν ανεβασεις - κατεβασεις την εσωτερικη ζελατινα, αντιστοιχη κινηση κάνεις να κατεβασεις ελαφρως στην μυτη το γυαλι, ωστε για τα λιγα μετρα ή χλμ του τουνελ, να βλεπεις πάνω απ το γυαλι (οπως κανεις με τα γυαλια πρεσβυωπιας).

Πριν 14 χρονια που εκανα το πρωτο μεγαλο ταξιδι(εξωτερικο) ειχα μαζι μου εξοπλισμο...σαν να εφευγα μεταναστης για τον Αρη. Θυμαμαι, οι ωτοσπιδες που φοραγα....μαλλον εκαναν μεγαλυτερη εντυπωση(φιγουρα), σ εναν βενζινα εξω απ τα Σκοπια -παρά σε μενα.

Οι μαμα εξατμισεις της Breva 750 - καμμια σχεση με τον ήχο ενος racing στην πιστα του motoGP.

Αν θες να "ζησεις τον μυθο σου",...μπορεις να κανεις πάρα πολλά. Αν πραγματικα ταξιδευεις παντως, να ξερεις οτι θα καταληξεις.....στην ΒΑ Ρουμανια- στο Δελτα του Δουναβη, οδηγώντας με υφασματινο γιλεκακι, παντελονακι φορμα(εως και πιτζαμα) και παπουτσι περιπατου. Πισω σου η λιμνη, θα μοιαζει...σαν να εχεις βγει βολτα λιγο πριν την Θηβα, 2 μερες μετα απο εντονη βροχη.

http://i623.photobucket.com/albums/tt313/ZordanAlbum/DD.jpg
Αναζήτηση κράνους..

Γι αυτο κι ΕΞ ΑΡΧΗΣ σε πηγα κατευθειαν στην κουβεντα "του σοφου"...ο οποίος υπολειπεται μεν "πρακτικης εξασκησης", αλλά ΟΥΔΟΛΩΣ υπολειπεται της πραγματικοτητας και της ουσιας.  :thumbsup:

Όσο περισσότερο το ψάχνεις , τρώς την ψυχή σου ...  :hehe:
Never ride faster than your guardian angel can fly

Αποσυνδεδεμένος bil

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • I Live Here
  • *
« Απάντηση #31 στις: Δεκέμβριος 13, 2012, 12:01:07 μμ »
Εσύ ποιό κράνος του πρότεινες ;  χαχαχαχαχα  :hehe:

:hehe:
Θορυβώδης Εγκάρσιος Δικύλινδρος

Αποσυνδεδεμένος Koko

• Guzzi Wannabee
  • *
    • V7 classic , r1200r, gsx750e, bv350
« Απάντηση #32 στις: Δεκέμβριος 13, 2012, 02:11:01 μμ »
Κουβεντα να γίνεται...
αλλωστε η μιση χαρα είναι αυτη της αναμονής και της ερευνας (ασχετα που οι φίλοι μου  συχνα με χαρακτηριζουν σαν askhole...)
Να πω την προσωπικη μου εμπειρια.. εχω 2 full face που χρησιμοποιω πιο συχνα ενα shoei xr1000 που το ειχα παρει το 2005 αν θυμαμαι καλά και ενα xlite 701 του 2011 με n-com το οποιο το κανει αρκετα πιο βαρύ..το xlite ειναι ματ και πραγματι λερώνει πολύ ευκολα ενω καθαρίζει αρκετά δυσκολα, επίσης αυτο που μου αρεσει στο shoei είναι το οτι είναι πολύ μαζεμένο και οταν μπει στο κεφάλι μου δεν βλέπω παρα ελάχιστα σημεία του κράνους σε αντίθεση με το χ-701 που μου φένεται τεραστιο... αν έχεις ψηλή ζελατίνα η αεροδυναμική και ο θόρυβος μικρή σημασία έχουν.Οσο οδηγούσα on-off φορούσα σπαστο nolan n-101 το οποίο (πέρα απο καποια προβληματα στεγανότητας μετά απο πολλη βροχή) θεωρούσα οτι ήταν ενα αρκετά καλό κράνος...κατάλαβα οτι έκανα λάθος όταν αργότερα αγόρασα ενα fazer το οποίο είχε ανύπαρκτο φαιρινγκ οπότε ο αυχένας και τα αυτιά μου δεν με αφηναν να το ξαναβάλω.. ξαναλεω οτι για πρακτικούς λόγους εγω προτείνω shoei αν και για να πω την αληθεια οταν οδηγάω το v7 συνήθως φοράω jet...

(αν διαλέγαμε με ορθολογικά κριτηρια μάλλον δεν θα οδηγούσαμε guzzi...λέω εγω τωρα.. :mg:)

Αποσυνδεδεμένος PanLampro

• Συντονιστής
  • Guzzi Maniac
« Απάντηση #33 στις: Δεκέμβριος 14, 2012, 08:31:32 πμ »
Με το ZORDAN  συμφωνω  εντελώς.
Κι εσυ μαλλον θα συμφωνησεις  με τον καιρο.
Για τωρα ομως, αφου μαλλον θα περασεις τα παθαινω-μαθαινω του ρουκη (οπως ολοι μας)
εκμεταλλευσου  αυτα που παθαμε, να γλυτωσεις κανα-δυο απ' αυτα...
Ξαναλεω: Η εφαρμογη ειναι αδιαπραγματευτη ΠΡΙΝ διαλεξεις μαρκα μοντελο κλπ καλουδια
Οποιο καλο, σπουδαιο, ωραιο, κι αν σου προτεινει καποιος, βαλτο στη λιστα σου ΜΟΝΟ αν σου κανει στην κεφαλα!
Για ολα τα αλλα μπορει να το σκεφτεσαι αναδρομικα, (κι αν ειχα πάρει αυτό, κι αν εκεινο κι αν το άλλο...) Αλλα, δεν θα σε βαλουν να ψαχνεσαι να πουλησεις καινουργιο κρανος σε 10 μερες: Πολυ μικρό = πονοκεφαλος, πολυ μεγαλο = σκοτωστρα

ΥΓ κι εμενα μ αρεσαει η ποιοτητα μεσα εξω της SHOEI αλλα ΔΕΝ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΚΑΛΟΥΠΙ. ΤΕΛΟΣ!!
Θα με φάει η περιέργεια... Τί είναι μετά την επόμενη στροφή?

Αποσυνδεδεμένος BabisStinson

• Guzzi Let Me Be
  • *
    • Breva 750 ie
« Απάντηση #34 στις: Δεκέμβριος 14, 2012, 08:54:06 πμ »
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τα σχόλιά σας, πραγματικά ενημερώνομαι και μαθαίνω.  :thumbsup:
Θα πάω σήμερα ή αύριο να δοκιμάσω το XR-1100. Αν ταιριάζει στο κεφάλι μου θα παραγγείλω το Diabolic Divinity μάλλον. Αν όχι θα πάρω το Χ-603 που μου άρεσε εξαρχής..
Κάποιο μαγαζί στα Νότια να δοκιμάσω το Shoei?

Αποσυνδεδεμένος aris xj

• Μέλος Ε.Λ.M.G
  • Guzzi Lover
  • **
« Απάντηση #35 στις: Δεκέμβριος 14, 2012, 09:59:53 πμ »
στους φιλους που δε προλαβα να δω
κανω κοντρες με τον μαρινοπουλο...!

asotosios

• Επισκέπτης
« Απάντηση #36 στις: Δεκέμβριος 14, 2012, 05:58:50 μμ »
(οπως κανεις με τα γυαλια πρεσβυωπιας).

Καποιος εχει μια Α ηλικια... :fff: :fff:

:hehe: :hehe:

asotosios

• Επισκέπτης
« Απάντηση #37 στις: Δεκέμβριος 14, 2012, 06:00:15 μμ »
Βρηκες τιποτα...???

• Guzzi Let Me Be
  • *
    • Breva 750 ie
« Απάντηση #38 στις: Δεκέμβριος 15, 2012, 09:23:18 πμ »
Δεν πήγα παιδιά χθες σε κάποιο κατάστημα να δω τα Shoei, έτυχαν δουλειές. Από Δευτέρα τώρα.
Μου πήραν όμως ένα ισοθερμικό λαιμού από την Colori χθες.

• Guzzi Let Me Be
  • *
    • Breva 750 ie
« Απάντηση #39 στις: Δεκέμβριος 19, 2012, 12:44:34 μμ »
Πέρασα σήμερα από τον Τζωρτζόπουλο και δοκίμασα το XR1100, είχε και το Diabolic Divinity μάλιστα.
Σε Shoei τελικά φοράμε Medium και όχι Large, "παίζει" το νούμερο ανάλογα με την εταιρεία γιατί σύμφωνα με την μέτρηση του εξυπηρετικότατου παιδιού στο κατάστημα έχω διάμετρο κεφαλιού 57.5-58cm, ακριβώς στο όριο δηλαδή M-L.

Το φόρεσα για 5' και ένιωθα καλά. Σφικτά μεν σε μάγουλα και στο μέτωπο, αλλά όχι να πονάω. Δεν μου άφησε σημάδι όταν το έβγαλα. Γενικά το ένιωθα να τυλίγει καλύτερα το κεφάλι μου σε σχέση με το X-603, πιο σφικτά. Αυτό είναι το ζητούμενο? Η τιμή του στον Τζωρτζόπουλο 540 ευρώ, δυστυχώς πολύ μεγάλη σε σχέση με το helmetcity που το δίνει 330 ευρώ.

Αποσυνδεδεμένος Νικόλασ

• Guzzi Let Me Be
  • *
« Απάντηση #40 στις: Δεκέμβριος 19, 2012, 01:33:36 μμ »
Μήπως γνωρίζει κανείς αν υπάρχει ''σπαστό'' κράνος με σχέδια επάνω, διότι συνήθως αυτά βγαίνουν μονόχρωμα..ή στην καλύτερη περίπτωση δίχρωμα..
Μην προσπαθήσεις ποτέ να νικήσεις έναν ηλίθιο.. Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα σε νικήσει λόγω εμπειρίας!

Αποσυνδεδεμένος SPONT

• I Live Here
  • *
  • GUZZIHOLIC GUZZISTA 100%
« Απάντηση #41 στις: Δεκέμβριος 19, 2012, 02:34:55 μμ »
παρε μονοχρωμο και κανε ο,τι αερογραφια επιθυμεις
γιαλαντζης  ντολμαδοπουλος του 2%

Αποσυνδεδεμένος Νικόλασ

• Guzzi Let Me Be
  • *
« Απάντηση #42 στις: Δεκέμβριος 19, 2012, 02:40:32 μμ »
Merci έχετε πρόταση για κάποιον που το κάνει αυτό..???  ???
Μην προσπαθήσεις ποτέ να νικήσεις έναν ηλίθιο.. Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα σε νικήσει λόγω εμπειρίας!

Αποσυνδεδεμένος SPONT

• I Live Here
  • *
  • GUZZIHOLIC GUZZISTA 100%
« Απάντηση #43 στις: Δεκέμβριος 19, 2012, 02:43:47 μμ »
υπηρχε ενας αριστος βαφεας αλλα νομιζω οτι εχει γινει τατουατζης πλεον και δεν ασχολειται

θα μαθω και θα σου πω

ψαξε παντως και στο γκουγκλ
γιαλαντζης  ντολμαδοπουλος του 2%

Αποσυνδεδεμένος Νικόλασ

• Guzzi Let Me Be
  • *
« Απάντηση #44 στις: Δεκέμβριος 19, 2012, 02:57:16 μμ »
Thanks αδελφέ , εντωμεταξύ θα το ψάξω κι εγώ....αυτά τα τατουάζ μας φάγανε. Βέβαια είναι καλύτερο να κάνεις τατουάζ σε μικρό και πρόστυχο παρά σε κράνος αξύριστου motogyzza..!! moto~